OFFICIEELE BERICHTEN. Engeland. Onlangs is, op verlangen van de Italiaansche regeering, door een gelastigde van het Britsche ministerie voor handelszaken, den kapitein der genie Tyler, onderzocht of de Indische brievenmalen met voordeel over Brin- disi, in plaats van over Marseille, zouden kunnen orden vervoerd. Zijn rapport is thans aan het Engelsche parlement voorgelegdhet komt tot de slotsom, dat de reis over de genoemde Ita liaansche haven in dertig uren tijds minder dan over Marseille zou kunnen worden gedaan maar het laat zich verder aldus uit//Dit zijn beide nog maar voorloopige wegen, te gebruiken in afwachting van het aanleggen van spoorwe gen in zuidoostelijk Europa en in westelijk Azië. De hoop van het volgende geslacht, al schijnt zij thans ook aan veleD eene hersen schim, moet zijn droogvoets van Londen naar Bombay te komen, van Dover naar Calais per tunnel, van Calais naar den Bosporus per spoortrein, over den Bosporus met eene brug, en van daar per spoortrein langs den Euphraat en om de Perzische Golf heen tot Bombay." De strike in de katoenspinnerijen en we- erijen te Preston, welke sedert een geruimen ijd is volgehouden, is ten laatste hiermede ge- indigd, dat de spinners en wevers hebben toe egeven en in de loonvermindering hebben be- ust. Thans pogen zij werk te erlangen doch velen er fabrikanten hebben zich van elders werklieden erschaft, zoodat er verleden Woensdag weder enige naar Noord-Araerika vertrokken zijn. In et geheel zijn, sedert den aanvang der werk- taking, 700 wevers en spinners van Preston aar gene zijde van den Atlantiscben Oceaan overgestoken. Italië. De minister van financiën heeft bij de kamer de overeenkomst overgelegd betref- 'ende de ineensmelting der nationale banken n Toscane, alsook die met de maatschappij tot verkoop der domaniale goederen en de overeenkomst, waarbij aan de nationale bank de dienst der openbare schatkist wordt opge dragen en de gedwongen koers der bankbiljet ten wordt opgeheven. De regeering heeft zich het recht voorbehouden, om de conventie, waarbij aan de nationale bank deze dienst wordt opgelegd, na drie jaren, met voorafgaande goed keuring der bank, te herzien. De bank wordt gemachtigd om voor 1/10 van haar kapitaal leel te Demen in de disconto-kas. Zij zal ook uoeten deelnemen in de nieuwe maatschappij ot verkoop der domaniale goederen. De duur larer concessie is verlengd tot 1970. De bank zal zes maanden, nadat de regeering hare schuld, iie 370 millioen is, ten volle aan haar zal be- aald hebben, de bankbiljetten weer tegen specie loeten inwisselen. Rusland. Op den tweeden Pinksterdag is te etersburg de eerste internationale tuinbouw- entoonstelling geopend geworden. De keizer, ergezeld van den grootvorst-troonopvolger en an verscheidene andere leden van het keizerlijk ealacht, is door den president der Russische aatschappij van tuinbouw, den generaal Greig, oor de smaakvol ingerichte lokalen rondgeleid, ele buitenlandsche inzenders zijn aan Z. M. oorgesteld en door hem gelukgewenscht. Het Journal de Saint-Pétersbourg" verklaart, dat eze tentoonstelling de fraaiste is, welke men oit in de Russische hoofdstad aanschouwd heeft, at blad zegt, dat de buitenlandsche medewer. mg nog grooter is geweest dan men verwacht ad, maar laat zich tevens zeer gunstig uit over wijze, waarop de nationale tuinbouw op de entoonstelling vertegenwoordigd is. Dinsdag, vond is het congres van tuinbouw door den eneraal Greig met eene in het Fransch uitge. proken rede geopend geworden. Onder de twaalf euoemde vice-presidenten bevindt zich éen Rus. et //Journal de Saint-Pétersbourg" wijst er op, t, wat de vreemde Staten betreft, vooral Bel 's, zoowel op het congres als op de tentoon- telling, sterk vertegenwoordigd is. HANDEL. Rotterdam, 25 Mei. In de heden door de N. H.-M. gehouden Suiker-veiling is alles ver kocht. Bruin en blond 50 ets. boven Maart. Wit tot Maart-prijzen. GEMENGDE BERICHTEN. Omtrent het midden der maand April nam eene schoone, elegant gekleede dame haar in trek in een voornaam logement te V. in Gel derland. Nadat zij daar eene week was gehuis vest geweest, verzocht zij den heer v. H. voor haar eene advertentie in de courant te zetten, waarbij zij opgaf een kapitaal van f 40,000 te bezitten en de trouwlustige jongenheeren ten ha rent noodigde. De aandrang werd haar echter wat heel lastigalthans, eensklaps was zij ver dwenen, zonder den logementhouder te betalen of haar nieuw adres achter te laten. De politie doet onderzoek. Een student had het plan gevormd om van Dresden naar Berlijn per velocipede te rei den. Den 18den Mei ging hij op weg, en den 19den kwam hij te Heirberg, de kleinste helft tusschen Dresden en Berlijn, zoo moede, dat hij, na eerst daar eenige uren rust genomen te hebben, vervolgens zijn reis per spoor moest voortzetten. Twee jongelingen uit Luik hebben met tweewielige vélocipèdes een tocht van die stad naar Maastricht gemaakt en slechts tien minu ten meer voor de reis besteed dan de spoortrein. Zij hebben namelijk de dertig kilometers van Luik naar Maastricht in éen uur vijfentwintig minuten afgelegd. Te Londen is een zekere Malketh over leden, die sedert tal van jaren het beroep van den veertiende aan tafel uitoefende. Onberispe lijk gekleed, bezocht die gentleman op het uur van het maal de restaurants en de huizen, waar hij wist dat open tafel gehouden werd, en zette zich met de grootste waardigheid aan de tafel, wanneer reeds 13 personen aanzaten. Meermalen gebeurde het, dat onze Engelschman twee of drie malen op een dag ontbeet, dineerde en soupeerde en daarenboven nog veel fooien ontving. Op het groote internationale zang-concours te Reims, waaraan door niet minder dan 220 zanggezelschappen uit de noordelijke gewesten van Frankrijk en uit België is deelgenomen, zijn de voorname prijzen door Belgische ver- eenigingen behaald geworden. Het Gentsche koor heeft den eersten, het Brusselsche den tweeden prijs verworven. Ook bij den te gelijker tijd ge houden wedstrijd van instrumentale muziek zijn door verscheidene Belgische orkesten groote prij zen behaald. Te Gent heeft men zijne voldoe ning deswege zelfs door het lossen van het ge schut aan den dag gelegd. Door Fransche ver slaggevers van het zangersfeest te Reims wordt volmondig erkend, dat de Belgeu de Franschen //verslagen" hebben, //en wel (zegt een hunner) met eene gemakkelijkheid, die voor onze natio nale eer op muzikaal gebied zeer bedenkelijk moet worden geacht." Volgens officieele berichten heeft de run- dertyphus in Gallicië geheel opgehouden en is het land thans vrij van de ziekte. Van 17 Juli 1868 tot 27 April 1869 heeft de veetyphus ge- heerscht in 103 plaatsen, met een veestapel van 43,184 stuks. Op 1168 hofsteden zijn 4210 stuks runderen door de ziekte aangetast, waarvan slechts 156 zijn hersteld, 2462 zijn gedood; 2228 ge zonde maar verdachte runderen zijn gedood. Het geheele verlies aan runderen heeft bedra gen 6282 stuks. De Parijsche //Ménestrel" maakt gewag van een dezer dagen te Wurzburg gehouden muzikaal concours, waaraan door honderdvijftig componisten is deelgenomen en waarbij de re- geerende hertog Ernest van Coburg-Gotha den derden prijs heeft behaald voor eene //Hymne a la Paix", met begeleiding van koperen instru menten. De (Fransche) woorden zijn van Gus- tave Oppelt. De bekroonde hymne is door een koor van 2000 zangers en een orkest, uit 80 muziekgezelschappen bestaande, uitgevoerd ge worden. Het Mormoonsche officieele blad //Desert News" van 23 September 1868 bevat de offi cieele tijding, dat de wandelende jood Ahas- verus, van Siberië komende, door de Behrings- straat onlangs in Amerika is aangekomen, waar hij thans het eene land na het andere bezoekt. Een pachter Michael O'Grady, die hem vrien delijk had ontvangen, had uit erkentelijkheid een aandenken van hem gekregen en wel een folio-boek in varkenslederen band, waarin zich uittreksels uit den Babylonischen Talmud be vinden en een testimonium dat de bezitter de echte, onvervalschte Aliasverus is en geen Pool- sche Jood, zooals door sommigen beweerd wordt. Wie zou gedacht hebben, dat de brand spuiten konden dienen om de rupsen te weren. Zulk eene proefneming is ten minste te Mal- deghem (België) genomeD, op Woensdag laatst leden. De schoone brandpomp dier gemeente werd door het korps sappeurs en pompiers, in brandgewaad en met de trommel vooruit, op het slagveld aangebracht. De strijd begon, en 't was waarlijk een pleizier om te zien. Duizenden en dui zenden rupsen sneuvelden, neen, maar vielen ongehinderd van de boomen, en 's nachts waren zij weder op haren post geklommen. De uitvin der dezes had slechts vergeten de tooverwoor- den uit te spreken van Aladijn, uit de//Duizend en een Nacht," dat ieder waterdropje moest veranderen in een schichtje om iedere rups te doorboren. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Zitting van heden. Het wetsontwerp betreffende de herziening der wet op de Turksche paspoorten en Zeebrie ven is met 25 tegen 4 stemmen aangenomen. Daarop zijn de volgende ontwerpen met al- gemeene stemmen aangenomen Nopens het registratierecht op in het buiten land gebouwde zeeschepen. Definitieve vaststelling van de koloniale huis houdelijke begrootingen voor Suriname en Cu- ra9ao, dienstjaar 1869. Nopens de wijziging van de wet op het recht van successie en van overgang bij overlijden. Wegens het toezicht op het gebruik van 8toomtoestellen. Nadat de Kamer in eene geheime zitting hare huishoudelijke begrooting had behaudeld, is zij tot nadere bijeenroeping gescheiden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der wet van 29 Junij 1851 Staatsblad N°. 85), in zijne vergadering van heden, het kohier van de plaatselijke directe belasting voor bet jaar 1869 beeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer ge meente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd terwijl binnen dien tijd elke op het kohier aangeslagene, krachtens de 5e zinsnede van bovengenoemd wets artikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoek schrift op ongezegeld papier, bij Gedeputeerde staten dezer provincie kan inbrengen. Leyden, 20 Mei 1869, Oproeping van de Verlofgangers der Nationale Militietot het hijwonen der Inspectie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3