X". 2849. Donderdag A0. 1869.^ 27 Mei. BINNENLAND. 1 LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommer»0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. Lelden, 26 Hei. Wij wenschten het allen kiezers duidelijk te kunnen maken, dat het bij de aanstaande ver kiezingen in de allereerste en voornaamste plaats een beginsel geldt. Mannen, wier goede trouw niet aan twijfel onderhevig is, wier bekwaamheid erkend is, voor wier beginselen wij eerbied hebben, maar van wie het niet zeker is, of zij onze neutrale volks school willen handhaven, mogen wij thans niet stemmen. Dat wij ons dus thans ten sterkste tegen eene herkiezing van onzen afgevaardigde baron Taets van Amerongen moeten verklaren, zal een jeder, die zijne houding in de Kamer, gedu rende deze zitting, eenigszins nauwlettend heeft nagegaan, duidelijk begrijpen. Twee stemmingen zijn in deze zitting door de appositie omtrent de onderwijsquaestie uitgelokt, leide keeren sloot de heer Taets zich bij laar aan. De eerste maal was het bij het antwoord adres op de troonrede. De heer W. Van Golt- stein stelde een amendement voor, om de bij- oudere aandacht van Z. M. te vestigen op de ezwaren van velen tegen de onderwijswet. De trekking van dit amendement, dat schijnbaar nschuldig was, bleek duidelijk uit de discussie iet moest een vereenigingspunt worden voor llen bij wie de bezwaren tegen de wet een wel- illende gezindheid vonden. De tactiek der conservatieve partij verloo- hende zich hier weder niet. In plaats van de raag aldus te stellen: //Wie is voor het be ginsel der wet, wie er tegen?" moest nu uit stemming blijken, wie bezwaren hadden ;gen de regeling van het onderwijs, hetzij die ezwaren een enkel ondergeschikt punt, het- ij zij het hoofdpunt van de wet betroffen, ie allen moesten zich bij die stemming ver enigen, zij moesten samengaan, te zamen de gitatie tegen de wet doen toenemen: natuur- jk geheel in het voordeel van hen, wier be svaren het beginsel der wet betreffen, en voor Wie elke vermeerdering der agitatie eene schrede nader tot haar doel is. De heer Taets nu stemde vóór dat amende- ieot, zonder eenige toelichting van zijne zijde. -De tweede stemming, die wij bedoelen, bad nog vijandiger strekking tegen de tegen- oordige regeling van het onderwijs. Het was bij de behandeling der begrooting binnenlandsche zaken, dat de heer De rauw een amendement voorstelde om de post subsidiën aan lagere scholen met ƒ10,000 verminderen. Nu was het cijfer volstrekt niet •tensporig hoog. Integendeel, het was 25,000 'ger dan het vorige jaar. De voorsteller lichtte zijn amendement toe en zeide, dat hij dit had voorgesteld, ten eerste om de cijfers, maar ten tweede om te toonen, dat hij geen vertrouwen stelde in het beleid van den minister van bin nenlandsche zaken, ten aanzien van het on derwijs. De stemming van dit amendement kreeg dan eene dubbele beteekenis. Op een post, ten be hoeve van het onderwijs, die noch wel l/y lager was dan het vorige jaar, werd eene vermindering voorgesteldhet amendement behelsde dus eene scherpe afkeuring van hetgeen van staatswege voor het onderwijs werd gedaan. Voorts moest het dienen, om na de verkla- ring van den minister van binnenlandsche zaken, dat hij geene wijziging in de wet wilde voor stellen, een votum van wantrouwen tegen dezen minister uit te breDgen. Ook vóór dit amendement stemde onze af gevaardigde, de beer Taets van Amerongen. Hij voegde zich alzoo aan de zijde van hen, die zich aan het hoofd van de agitatie hebben ge steld. Hij, die de onderwijswet heeft helpen tot stand brengen, is nu van meening, dat de houding van eenen minister afkeuring verdient, alleen omdat hij verklaart, dat bij geene wijziging in de wet wil voorstellen Al zou men ook willen beweren (bij gebrek aan eenige verklaring van onzen zwijgenden afgevaar digde, kunnen wij alleen zijne opiniën uit de stem mingen opmaken) dat de heer Taets door deze stemmingen nog niet heeft te kennen gegeven, dat hij de bezwaren tegen de regeling van ons onderwijs deelt, dan nog zouden wij hem onmo gelijk tot candidaat mogen stellen. Hoe hij over de onderwijs-quaestie denkt, zou dan, minst ge nomen, twijfelachtig zijn. Het oogenblik nu is veel te gewichtig, het gevaar voor onze volksschool is veel te dreigend, dan dat wij zulk een proef zouden mogen wagen. Maar buitendien, de heer Taets heeft niet alleen door deze stemmingen, maar door zijne geheele houding bewezen, dat hij, die steeds het ministerie Heemskerk-Van Zuylen steunde, trouw wil blijven aan de con servatieve partij, en haar, langs haar kronkelpad, trouw wil vergezellen. Wat wij op dezen grond van onzen afgevaardigde te verwachten hebben, raeenen wij duidelijk in eenige vorige artikels te hebben aangetoond. Neen, allen die met ons gelooven, dat het een onbeschrijfelijke ramp zou wezen voor ons vaderland, wanneer eenmaal de slopende hand aan onze scholen werd gelegd, zij mogen hunne stemmen niet op den heer Taets uitbrengen, die zich laat medeslepen door de hoofden eener partij, welke zelfs de schoolzaak aan haar be lang wil opofferen. Met vereende krachten behooren zij de candi- datuur te steunen van hem, omtrent wien men zeker kan zijn, dat hij onze school wil behou den, dat hij haar in berscherming wil nemen, van Mr. II. A. AEKB. LEIDEN, 26 Mei. Eene aanwijzing van den tijd voor de laatste lichting der brieven alhier voor de verschil lende plaatsen in en buiten ons land, gedu rende den zomerdienst, is thans door de zorgen der directie verschenen. Aangezien het nog iets nieuws is, daar eerst dezen winter eene derge lijke opgave voor het eerst is verschenen, mee- nen wij onze lezers er opmerkzaam op te moe ten maken. Wij ontvingen heden het vierde verslag van de Leidsche Vrouwenvereeniging over 1868—1869. Hieruit blijkt, dat, al is het slechts weinig, toch de jaarlijksche contributiën meer hebben bedragen dan in het vorig jaar, terwijl de bui tengewone giften tot een hooger bedrag zijn geklommen, ten gevolge van een gehouden soiree musicale. De voorraad gemaakte goederen is (wellicht wegens den zachten winter) nog belangrijk, en bet bestuur maakt vrienden en begunstigers hierop opmerkzaam, in het vertrouwen, dat zij zullen medewerken om dien voorraad te verminderen. Een drietal nieuwe haisgezinnen werd door de Vereeniging onder hare zorgen opgenomen, terwijl een gezin voor verdere hulp bedankte omdat het in betere omstandigheden was ge komen. Een depot is opgeheven, en een nieuw depot bij de wede. Kreft in de Steenstraat geplaatst. Uit de rekening blijkt, dat er voor naailoon eene som van 257.11 is uitgegeven, terwijl nan uitdeelingen van verschillenden aard ƒ81 is besteed. Wij bevelen deze Vereeniging, wier doel is het voorkomen van armoede door nut tigen arbeid, bij onze etadgenooten met ver trouwen aaD. De nieuw opgerichte liberale kiesvereeniging //de Grondwet" te 's-Hage heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen Mr. R. .T. C. Metelerkamp, lid der gedeputeerde staten van Zuid-Holland. De liberale kiesvereeniging //Orde" te Schie dam heeft voor het kiesdistrict Delft evenzeer tot candidaat gesteld den heer Metelerkamp. Deze candidaat is ook te Delft door de li beralen gesteld. Door de kiesvereeniging //Burgerplicht" te Gorcum, zal als candidaat gesteld worden de heer Bredius, procureur te Dordrecht, en zulks in plaats van den generaal Knoop, die voor de candidatuur bedankt heeft. De minister van financiën heeft beslist, dat het //Liebig'8 Vlee3cheitract" naar aard en be-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1