had ik nog een stuiver teruggekregen." Men make nu eens de rekening. Uit Goes wordt van 22 dezer ge schreven: Gisteren had de aangekondigde ver- kooping plaats van den te Borselen aangespoelden Noordkaper of walvisch. De heeren Yan de Yrede en Yan der Bent, te Neuzen, zijn daar van eigenaars geworden voor eene som van f500, hetgeen een aardig sommetje is te noemen, wanneer men in aanmerking neemt, dat de visch reeds in vergevorderden staat van ont binding verkeerde; men kon hem ten minste op geen behoorlijken afstand naderen wegens den hoogst walgelijken reuk. Nog schijnt er quaestie te z:jn, wie de rechthebbende is op den visch. of liever op de koopsom: de vinder, schipper Leunis Rottier die hem doodgeschoten, of de burgemeester van Borselen, die heiri be waard heeft, zoodat met zekerheid reeds kan gezegd worden, dat advocaten en procureurs ook een mootje van den visch zullen bekomen. Yoor de aanbesteding van het maken en leveren van vijftien stuks ijzeren pompen, die door burgemeester en wethouders te 's-Hage heden werd gehouden, waren vijf biljetten ingekomen en waren de minste inschrijvers de heeren Schret- len en Comp. alhier voor f 1467.75. In eene Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering van het hoofdbestuur der interna tionale tentoonstelling voor den handwerksman, met afgevaardigden van de provinciale com missies, is de vraag besproken, wat er moet ge schieden om te voorkomen dot Nederland op eigen bodem, op zijne internationale tentoon stelling, onder de natiën van Europa het minst goed vertegenwoordigd zij. Belangrijke bespre kingen en mededeelingen hierover hebben plaats gehad, welke voor alsnog echter niet publiek kunnen worden gemaakt. Den 30sten Maart jl. wees het provinciaal gerechtshof in Gelderland een arrest, waarbij in ontkennenden zin werd beslist of het koo- pen en bewaren van gedistilleerd, door sluikerij verkregen, bij de strafwet met straf bedreigd is, en of daarop de bepalingen van het Wet boek van Strairecht omtrent medeplichtigheid bij diefstal, van toepassing zijn. J. E. Eberson werd bij vonnis der rechtbank te Arnhem van 22 Eebruari jl. veroordeeld tot eene gevange nisstraf van vijftien dagen, in eenzame opslui ting te ondergaan ter zake van //medeplichtig heid aan frauduleusen invoer bij nacht, buiten route of heerbaan, van buitenlandsch gedistil leerd, door halen of bergen daarvan, wetende dat het door verboden invoer was verkregen." In hoo- ger beroep werd Eberson van alle rechtsvervolging ontslagen, op grond dat het bewezen feit, waar aan hij bij het vonnis der rechtbank is schuldig verklaard, noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding opleverde. Tegen deze uitspraak van het hof is de procureur-generaal in cassatie gekomen, welk beroep heden voor den Hoogen Raad (kamer van strafzaken) werd behandeld. Yoor den gerequireerde trad op Mr. W. Thor- becke, die de twee middelen van cassatie bij me morie door den procureur-generaal bij het hof in Gelderland voorgesteld, bestreed. Het Openb. Ministerie, bij monde van den advocaat-gene raal Romer, zal den lsten Juni a. s. in deze zaak conclusie nemen. De audiëntie van den minister van financiën voor de zaken van den Hervormden Eeredienst, zal op aanstaanden Dinsdag, 25 Mei, en die van den minister van oorlog, op Donderdag den 27sten Mei aanstaande, niet plaats hebben. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken is, met ingang van 1 Juli 1869, aan den opzichter van den waterstaat der 3de klasse C. A. Yan der Straaten, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. De luit. t/z. der lste kl. G. C. C. Thie- rens, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, en gedetacheerd op het verdedigingsvaartuig //Claudius Civilis", wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld, en met den lsten Juni daaraanvolgende, ver vangen door den luit. t/z. der lste klasse D. G. E. Wolterbeek Muller. Z. M. heeft aan den heer Mr. W. A. P. Yerkerk Pistorius, referendaris bij het depar tement van financiën, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscbeidmgs- teekenen van koramandeur der orde van den Zaehringer Leeuw, hem door Z. K. H. den groothertog van Baden geschonken. Z. M. heeft bepaald, dat in dit jaar de bij art. 20 van het reglement voor het konink lijk instituut voor de marine te Willemsoord bedoelde commissie tot het afnemen van het eindexamen der adelborsten van de 2de kl. bij het instituut zal bestaan uit: den heer J. M. Obreen, president van de commissie tot het exa- mineoren der zee-officieren enz., als voorzitter; den kapit. ter zee F. R. Toe Water, non-actief; den kapit.-luit. ter zee N. M. J. Kroef, komm. van Zr. Ms. raderstoomschip //de Yalk"; den kapit.-luit. ter zee W. F. L. De Vriesse, lste offic. op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord; en den kapit.-luit. ter zee A. N. L. Koops,.non- actief, als leden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 52", Wind: N. W., des avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 48°. Zondag 's morgens te 5 uren 48°, te 8 uren 51°, 's namiddags te 12 uren 55°, Z. W., te 4 uren 55°, 's namiddags te 5 uren 54°, avonds te 8 uren 51°, te 10 uren 50°, N. W. Maandag 's morgens te 5 uren 50°, te 8 uren 53°, 's namiddags te 12 uren 63°, te 4 uren 64°- KAAPKOLONIE. Het Kaapsche Volksblad geeft eene beschrij ving van den grooten aldaar gevonden diamant, die door de handelsfirma Gebroeders Lilienfeld te Hoopstad is gekocht voor de belangrijke som van 11,200 pd. st., die echter gerekend wordt, nog lang niet de helft der waarde te vertegen woordigen. Het is een diamant van 83% karaat, van het eerste water, waarvan de heer Louis Hond, een Amsterdamsch diamantslijper van professie, getuigt dat de steen een der prach tigste is onder de bekende van die afmetin gen, en een glas water waarin hij gedompeld werd door zijn gloed van licht deed schitteren. Geslepen zijnde moet het een der schitterendste brillianten zijn, die nog ooit een vorstenkroon versierd hebben. Maar evenals alle diamanten van ongemeene waarde, belooft ook deze eene geschiedenis te zullen hebben. Nu reeds is in het gerechtshof voor de oostelijke districten een interdict aangevraagd tegen deszelfs vervreem ding, en dat interdict is tot den löden Mei aanst. verleend. De //Pandeloque" of //Ster van Zuid-Afrika," zooals hij bij afwisseling gedoopt werd, kon niet nalaten de begeerlijkheid op te wekken, en daar hij beweerd wordt te zijn ge vonden op het grondgebied van het Grikwa- Opperhoofd Waterboer, en deze zijn recht op alle edele metalen en steenen, die in zijn land mochten gevonden worden, heeft verpacht aan eene maatschappij van koloniale heeren, wordt door hem en van zijnentwege een kroonrecht geëischt op den steen, en om dat te band ha ven is eene actie Yoor het hooggerechtshof ingesteld, die ter verdediging is toevertrouwd aan den procureur-generaal. Er zijn er nog meer aangebracht, en wel een van ruim 47 karaten, tweede water, door zeke ren heer Bredenhahn voor een bagatel tabak en andere dingen gekocht en later voor 400 pd. st. aan den man gebracht. Die steen is al reeds op weg naar Engeland, na voor 2,000 pd. st. tegen zeegevaar geassureerd te zijn. Men gelooft dat de waarde veel meer dan die som bedraagt. Er was een bod geweigerd van 1,500 pd. st. Eindelijk is er aan 't koloniale bureau nog een derde ingezonden, die alle vroegere hI glans en fraaiheid overtreft, nagenoeg 8 karal ten weegt en op 200 pd. st. wordt getaxeerd! wat blijkbaar veel te laag is. Al die steenel met nog vele andere, die van tijd tot tijd aal gekondigd werden, maar, als van 1 tot 4 kar ten wegende, schier de algemeene aandacht war# ontgaan, zijn afkomstig uit genoegzaam dezelfl streek, die echter, hoe vreemd het schijnen mo» nog niet stelselmatig wordt geëxploiteerd, 'til alleen het toeval die deze kostbare schatten ui de handen der inlanders in die van hun! blanke naburen overbrengt. In Engeland echter eene maatschappij gevormd, die een zek-j kapitaal beschikbaar heeft gesteld, om de dl mantstreken te doorzoeken, als zij de daart» vereischte maatregelen met de betrokken regc ring treffen kan. BUITENLAND. Belgie. De heer Louis Hijmans, lid der K. mei' van Vertegenwoordigers, is bezig een we; te schrijven, getiteld: Histoire politique et pi lementaire de la Belgique de 1814 a 18!® Thans ziet het eerste deel hiervan het licbi het beschrijft den val van het keizerrijk. Duitschland. De //Kreuzzeitung" zegt vq nomen te hebben, dat de regeering voornemejj is den Pruisischen landdag tegen 15 Juni bijeJ te roepen, in geval de rijksdag zich niet kil vereenigen met de belasting-ontwerpen tot del king van het deficit. Men schrijft uit Aken: //Yoor ongevf-j vier jaren begon men op het terrein te gra\e achter een kapel gelegen, en stiet men op va*:J onderaardsche constructiën, waarbij men steen vond, waarvan het opschrift de lang isa] vergeefs gezochte kapel scheen aan te duidfj waar Karei de Groote begraven ligt. Dat o;| schrift luidt: Iu hoe sepulcro tumulata su ossa Caroli Magni. //Al aanstonds werden ech:-i' bedenkingen geopperd tegen de echtheid. Et: commissie werd benoemd om de zaak te ondq zoeken, doch van hare werkzaamheden kws men niet veel te hooren. Thans is het vul niemand meer een geheim, dat een aannettj[ en een architect de auteurs dezer mystifies] zijn. Een nader onderzoek zal verder licht vi spreiden over de zaak. De geheele comedie scbil overigens eene persoonlijke intrige te zijn, I een bekend archeoloog er in te laten loop! en belachelijk te makende toeleg heeft echl buiten alle verwachting eene tegenovergeste uitwerking gehad." Frankrijk. De minister voor het huis q keizers te Parijs, heeft de leden der com mi: benoemd, die gedurende den loop van dit js| belast zal zijn met het toewijzen van den p' van 100,000 fr., in 1864 onder den naam 4 //groote prijs des keizers" ingesteld, om telt! vijfjaren aan eenig uitstekend gewrocht in II vak van schilderkunst, beeldhouwkunst of bo l kunst te worden toegewezen. Die commissie 1 staat uit tien schilders, tien beeldhouwerul tien architecten; zij telt tien leden van l| instituut onder hare 30 leden. Door min^'l dan 24 leden mag de toewijzing niet geschied] Te Brussel is eene brochure van den be«| Rogeard verschenen, getiteld//De electors! crisis van 1869." De schrijver van de //Pro^l de Labienus" heeft in dit nieuwe product zijoj pen den haat niet verborgen, dien hij teg*| Napoleon koestert. Engeland. Te Cork heeft Yrijdag de v*l kiezing van een mayor plaats gehad, ter vei vanging van O'Sullivan. Toen de stemnoin:! daarover zou aanvangen, heerschte er zulk em wanorde, dat men besloot hieraan een eindfl te maken, door het stembureau naar een aade

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2