BUITENLAND. i* gevallen, zulks de waargenomen beleediging aan bet hoofd van het kind onmogelijk kan hebbe n veroorzaakt, terwijl bovendien het kind t© kluchtig heeft geleefd, om aan te nemen dat het met zulk eene beleediging is geboren. Deze omstandigheden bleken ter terechtzit ting van het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland van gisteren, waar de moeder terecht stond. Uit het getuigenverhoor bleek nog, dat de b2sch. hare zwangerschap aan niemand had ge- opeubaard, doch dat bet gerucht er van 8 dagen voor hare bevalling op bet dorp liep; dat zij echter hare zwangerschap ten sterkste ontkend heeft en zelfs boos werd als men haar er over •prak. Het O. M., waargenomen door den adv.-gen. Mr. C. Th. Van Maanen, bezigde een reeks van aanwijzingen, ontleend aan de houding vuu de besch. voor en na bare bevalling en aan het visum repertuin, om te stellen dat het bewijs geleverd was voor zijn requisitoir om haar scbul dig te verklaren aan: //kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder ge pleegd" en hare veroordeeling te eischen tot eene tuchthuisstraf voor een tijd van met min der dan 5 en met meer dan 15 jaren. De verdediger vau de besch., Mr. A. H. Philip9e, betoogde in een uitvoerig pleidooi, dat er met het minste bewijs geleverd was dat het kind levend ter wereld is gekomen, noch wat er met het lijkje na de bevalling is gebeurd en dat het geheele gebouw van het O. M. dienaangaande op gissingen, meeningen en voor onderstellingen berustte. Wijders wraakte plei ter door aauhalingen van autoriteiten in de geneeskundige wetenschap het visum repertum in zoover hij daartegen overstelde, dat een kind dood of levend kan ter wereld komen met bloed uitstorting of schedehndruk. Hij concludeerde tot de vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Donderdag a. s. Door de commissie uit het provinciaal gerechtshof in Zuid-liolland zijn gisteren als can- didaat-notarissen geêxumiueerd en toegelaten de heeren: J. H. Van der Heyden en J. Snel- tjes, te Papendrecht; H. J. A. Van Hemmen, te Delft; E. Th. Carvalho en F. H. Van Peski, te Rotterdam. De functiën van het openbaar ministerie in het vierde rechtsgeding ter zake van de on geregeldheden te Kotterdam, zullen worden waargenomen door den adv.-gen. Mr. Terpstra, terwijl als verdedigers zullen optreden voor den eersten besch., Mr. Asser; tweeden Mr. P. A. Ramaer; derden Mr. W. Thorbecke; vierden en zesden, Mr. Vlielander Hein; vijfden, Mr. Van Gigchzevenden Mr. G. Belinfante en achtsteD, Mr. Gaade. Eergisteren zijn op het veld bij de ren baan te Scheveningen weder proeven ge nomen met de vuurpijlen, zooals die in gebruik zijn in Engelaod en op de Deenscbe kust. Die proeven hebben uitmuntend voldaan. Zeven pij len zijn afgeschoten, waarvan er slechts éen gesprongen is. Ze bereikten een afstand van p. m. 350 schreden. Het Handelsblad deelt mede, dat volgens eene particuliere dépêche, dato 30 April, van Batavia, de tramway sedert tien dagen met groot succes geopend was en de aandeelen van 60 pCt. op pari gestegen waren. Gisteren heeft de gemeenteraad van Am sterdam na langdurige beraadslagingen, met 20 tegen 14 stemmen verworpen het voorstel der heeren Mr. A. De Vries eu Dr. E. Büchner, tot verhooging van het schoolgeld op het ste delijk gymnasium met 50 pCt., en aldus van f 100 te brengen op f 150 per jaar voor ieder kind. Over eeu zoogenaamd bemiddelend voor stel van den heer Van Bosse, om overeenkom stig het advies van curatoren voor 't gymnasium 20 pCt. op de som te leggen, staakten de stemmen (17 tegen 17). Daarover zal dus in d© volgende vergadering worden beslist. Omtrent den brand te Hoorn verneemt men nader, dat die Woensdag-raiddag, ongeveer te 1 uur, in deu zuidelijken vleugel van het huis van correctie uitbrak. Door spoedig aangebrachte hulp van alle brandspuiten der stad, terwijl de op de reede liggende //Ternatè" de hare ter assis tentie zond, gelukte het omstreeks 3 uren het vuur meester te worden, dat evenwel den ge- heelen reeds genoemden vleugel vernield had. Omtrent de oorzaak is tot nog toe niets zekers bekend. Woensdag-morgen, ongeveer te haltdrie, werd de burgerij vau Horlingen door brandalarm gewekt en bleek het dat de groote pannenfabriek vau den heer J. Van Hulst even buiten de stad op het grondgebied van Almenum gele gen, in volle vlam 9tond. De felle wind heeft het dadelijk blusschen onmogelijk gemaakt, maar toch het zuidelijk deel der fabriek en bijgele gen woniögen doen behouden blijven. Onder scheidene manschappen van het garnizoen heb ben zich verdienstelijk gemaakt, door den be woners der nabij gelegen panden hulp te ver schaffen, zoo spoedig en zoo veel zij konden. [De brand in de garancine-fabriek van den heer Salomonson heeft niet Zaterdag, gelijk door een abuis in ous vorig nummer vermeld is, maar Woeusdag jl. plaats gehad.] Ds. T. J. Herman, te Baarn, heeft voor het beroep naar Dedeuisvaart bedankt. In de zitting van den Hoogen Raad werd heden het geschil bepleit, reeds vroeger bij de behandeling voor het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland, breeder vermeld, tusschen Mr. P. G. Hubrecht en cons., te zamen uitmakende het college van regenten van het Gereformeerd minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis, gevestigd te Leiden, eischers, en C. Gelens, echtgenoote van en geadsisteerd door J. J. Majoie en cons., verweerders, en de algemeene coraoiissie van liquidatie der zaken vau de voor malige wees- en moroboirkamers, gevestigd te 's Gravenhage, medeverweerderesse. De grieven tegen het arrest van gezegd hof, in cassatie ontwikkeld, zijn hoofdzakelijk: dat aan de eerste verweerders niet toekomt de actie uit quasi- contract; dat in deze geene actie tot rekening en verantwoording kon worden toegewezen, en eindelijk dat de zaak door het Hof niet is teruggewezen naar de arrondissements-rechtbank. Gepleit voor de eischers Mr. J. Kappeyne van de Coppello en voor de verweerders Mr. G. M. Van der Linden. Adv.-generaal Smits zal in de volgende maand conclusie in deze zaak nemen. Naar men uit de beste bron verneemt, heb ben hedenochtend vroeg 220 scheepstimmerlieden te Amsterdam op de oude voorwaarden het werk hervat. Te 9 uren is dit voorbeeld nog door 100 andere werklieden gevolgd. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 19den dezer, wordt de kapit.-luit. ter zee W. B. F. Escher, ten gevolge der buitendienststelling van Zr. Ms. schroefstoomschip //Watergeus," met den 21sten dezer eervol van het bevel over dien bodem ontheven en op non-activiteit ge bracht. Tevens worden met dien datum op non activiteit gebracht de navolgende op gemeld schroefstoomschip dienende officieren enz., als: de luitenants ter zee late kl. Jhr. C. C. Six en L. G. C. Van Wachendorff van Rijn; de luitenants ter zee der 2de kl. M. C. Van Doorn en I. Lagaay; de officier van gezondheid der 2de kl. L. F. Praegér; de officier van adminis tratie der 3de kl. M. D. L. Hertzveld, en de scheepsklerk J. A. Sonnenberg. Zr. Ms. schroefstoomschip //Leeuwarden," onder bevel van den kapitein ter zee J. W. De Ruyter de Wildt, is in den voormiddag van den 20sten dezer uit Oost-Indië in het Nieuwe Diep binnengekomen. De officieren van gez. der 3de kl. G. L. Aal- bertsberg en J. Keyser, thans gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, en de officier van administratie 3de k!. E. H. W. Wijnmalen, worden met den 28sten dezer ge- plaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, om gedetacheerd te worden, de eerste en derde op Zr. Ms. instructievaartuig //Urania", en de tweede op het oefeningsvaar- tuig //Pro Patria." Voorts wordt de offic. van gez. 2de kl. J. Mamkus, behoorende tot de rol van Zr. ]\L wachtschip te Willemsoord, mei denlstenJui! aanstaande overgeplaatst in de rol van Zr. M* wachtschip te Hellevoetsluis. De luit. ter zee lsto kl. J. W. F. Frucbd laatst behoord hebbpnde tot het eskader in Oost-Indië, en den 8sten dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non l activiteit gebracht. Bij Zr. Ms. besluit van den 18den dezer is aan G. H. Sauveur, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris U Ambij, en benoemd tot notaris binnen het arr Maastricht, ter standplaats de gemeente Ambij, Mr. J. P. Boots, advocaat en candidaat-notarii, alsmede plaatsvervangend kantonrechter te Maas tricht, een en ander in te gaan den lsten Juni 1869 is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Sittard J. Z. Van der Mark, thans in dezelfde betrekking te Holwerd. De Thermometer van Fahrenheit teekend» alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 60', Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 48°, te 10 uren 46\ Vrijdag 's morgens te 5 uren 44', te 8 ureu 4S', 's namiddags te 12 uren 61°, N. W., te 4 uren 57°. KOLONIËN. Men schrijft uit Suriname: Naar wij tsd goederhand vernemen, zijn de stappen der NooiV Amerikaansche gouddelving-maatschappij in deze kolonie zoover gevorderd, dat wij welhaast de uitvoering der zaak mogen verwachten. Wij vertrouwen dat van de zijde van ons bestuur alles zal worden aangewend, om de onderne ming krachtdadig te ondersteunen, overtuigd als wij zijn dat het welslagen daarvan belang rijke voordeelen voor Suriname zal oplevereoj en de gelegenheid zal verschaffen om niet slecht; de bevolking dezer kolonie spoedig te vermeer deren, maar ook om vele bronnen van welvaar! voor de ingezetenen in het algemeen te ontsluil ten. Voegen wij daarbij, dat de gouddelvinj onze kolonie eene uitgebreide bekendheid in hel buitenland zal verschaffen en een prikkel zal zijtl voor velen, ook voor landbouwers, om zich naa1 Suriname te begeven, waardoor onze groote land bouw, in de toekomst, hoogstwaarschijnlijk o; eene goedkoope wijze van hunne diensten za kunnen gebruik maken; en eindigen wij mett; zeggen, dat de voordeelen, welke de gouddelvinj maatschappij in de koloniale kas zal doen vloeie: eene groote bijdrage zullen zijn, om de jaar lijk8che subsidie van het moederland gaandevrf; te doen verdwijnen, dan gelooven wij dat onderneming, van welken kant men de za» ook beschouwe, voldoende gronden van aanbJ- veling oplevert. Belgie. In de kamer van vertegenwoordi gers is nog altijd de militiewet aan de orde. De heer Couvreur heeft aldaar een plan ont wikkeld, waarvan de grondslag is, dat de loting zal afgeschaft worden en plaats zal maken voor eene soort van examen, waarin de jongelieden blijken zouden moeten geven van hune bekwaam heid in het exerceeren en het gebruik der wa pens, om vry te zijn van den miliciensdieust-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2