N°. 2845. Zaterdag 1 A0. 1869. Vs* 22 Mei. EIDSCH j-, .2V 4L DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. foor Leiden, per 3 maandenf o.OO. Franco per postn 3.85. ^Afzonderlijke Nommers0 0.10. PRIJS DER ADVERTENTIEN Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Van 1-6 regels/0.75; iedere regel me.rfOM. van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. j Geboorte-, huwelijks-en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90iedere regel meer0.15. BINNENLAND. LEIDEN, 21 Mei. i De Arnh. Courant wijst den heer Heems kerk c. 8., die thans oppositie voeren tegen de regeering, op de Koninklijke proclamatie van 10 October 1866, gecontrasigneerd door de mi nisters Heemskerk en Borret, en vraagt of wat in 1866 waarheid was niet ook waarheid is in 1869; en of bij, bij zijne oppositie quand même, "et al te zeer vergeet de toen gesproken ooi den i/De gedurige verwisseling van Mijne verant- oordelijke raadslieden zou allengs schadelijk orden voor de zedelijke en stoffelijke belangen der natie; zij verlamt de regeering; bestendi- giog van richting brengt daarentegen kracht van bestuur en van uitvoering mede" De minister van binnen 1. zaken heeft be paald, dat de commission, belast met het afne men der examens B en C, volgens artt. 6065 der wet van 2 Mei 1863, voor het jaar 1869 zitting zullen houden te Delft, en benoemd tot lid en voorzitter der commissie voor examen B (artt. 6165) Dr. L. Cohen Stuart, dir. der Polytechnische School te Delft; tot ledeD Dr. G. F. W. Baehr, hoogl. aan de Polyt. School te Delft; Dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, ïogl. aan voornoemde school; Dr. H. Vogel. Dg, hoogl. aan voornoemde school; A. J. Van Pesch, buitengewoon hoogleeraar aan het Athe naeum te Deventer; Dr. C. Bellaar Spruyt, leeraar aan de rijks boogere burgerschool te Utrecht; J. F. W. Conrad, hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg A. W. Van Dam, architect te RotterdamJ. H. Van de Laar leeraar aan de hoogere burgerschool te Rotter dam tot lid en voorzitter der commissie voor examen B (art. 60) en C (artt. 61—65) Dr. L. CohenStuart, directeur der Polytechnische School te Delft; tot leden: Dr. P. J. Kerckhoff, hoog leeraar aan de hoogeschool te Utrecht; Dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft; F. J. Van den Berg, hoogleeraar aan voorn, school; Dr. Vogelsang, hoogl. aan voorn, school; N. H, Henket, hoogl. aan voorn, school; E. Gugel, Jogl. aan voorn, school; Mr. J. L. De Bruin Kops, hoogl. aan voorn, school; D. Grothe, ogleeraar aan voorn, school; A. Huet, leeraar Mn voornoemde school; Jhr. J. R. T. Ortt hoofdingenieur van den waterstaat te Haarlem |N. T. Michaëlis, eerstaanwezend ingenieur bij de staatsspoorwegen te RotterdamA. A. C. j^e Vries Robbé, ing. 1ste kl. voor het stoom den te Ede; A. Krüger, ingenieur van het >abli8sement der Nederlandsche stoombootmaat- Jhappij te Fyenoord; E. Van der Eist, inge- leur-directeur der domaniale mijnen te Kerk- 'de; A. "YV. Van Dam, architect te Rotterdam; H. Van de Laar, leeraar aan de hoogere (a/gerschool te Rotterdam. Vanwege den minister van binnenlandsche zaken wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat de eindexamens der Polytechnische School, vermeld onder B en C artt. 60—65 der wet regelende het middelbaar onderwijs, in de maand Juni en in het begin der maand Juli te Delft zullen plaats hebben. Zij die een dier examens wenschen af te leggen, zullen zich voor den 25sten dezer aan het departement van buitenlandsche zakeu heb ben aan te melden, met nauwkeurige opgave tot welk dier examens zij verlangen toegelaten te worden. Bij de aanmelding voor de examens B behoort te worden overgelegd het getuig schrift wegens voldoend afgelegd examen A art. 59, of wel dat wegens voldoend afgelegd eindexamen der hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus, art. 57. De minister van binnenlandsche zaken heeft den directeur der rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden geautoriseerd om aan den muziek onderwijzer den heer Schliebnor een lokaal van het schoolgebouw ten gebruike af te staan, om daarin uitsluitend voor de leerlingen dezer school een zangcursus te geven. Dit is de eer3te inrichting bij scholen van dien aard in ons land, terwijl in Duitschland schier elke middel bare leerinrichting de gelegenheid tot zangoefe ningen verstrekt. (P. F. G.) De liberale kiesvereeniging te Gouda heeft thans definitief tot candidaat gesteld den heer Dr. J. Bosscha Jr., inspecteur van het middel baar onderwijs te 's-Hage. Door de Dordrechtsche vrijzinnige kiesver eeniging is tot candidaat voor de Tweede Kamer met 52 stemmen gekozen het aftredend lid Mr. P. Blussé van Oud-Alblas. 54 leden waren er tegenwoordig, waarvan twee bij de stemming een blanco biljet hebben ingeleverd. De Eerste Kamer heeft gisterenavond hare werkzaamheden hervat. De van de Tweede Ka mer ontvangen wetsontwerpen zijn naar de afdeelingen verzonden. Men verneemt dat de voordracht, door het college van curatoren der hoogeschool te Lei den opgemaakt, ter vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken van den hooglee raar Krieger, is samengesteld uit de heeren Dr. Polano, te Rotterdam, en Dr. Hanlo, te 's-Gravenhage. De gelijktijdig opgemaakte voor dracht ter benoeming van een buitengewoon hoogleeraar in de ophthalmologie zou de namen bevatten van de heerenDr. Doijer, vroeger praktizeerend geneesheer te Batavia, en Dr. De Haas, te Rotterdam. Vaderland Onder den titelPlechtige viering van 't derde eeuwfeest der overwinning bij Heiligerlee op den 23sten Mei 1868," is een verslag ver schenen van de werkzaamheden der hoofdcommis sie, belast met de regeling daarvan en het stichten van een nationaal gedenkteeken op het voorma lig slagveld, benevens opgave van de fondsen, daartoe bijeengebracht. In dit boekje doet de hoofdcommissie opnieuw een beroep op hare landgenooten. Haar toch blijft nog over het volbrengen van het moeilijkste gedeelte harer taak, n. 1. het oprichten van een nationaal, blijvend aandenken aan de roemvolle gebeurte nis van den 23sten Mei 1568. Ooi dat plan waardig te kunnen uitvoeren, ontbreken tot nog toe de genoegzame middelen. Waren er nog geene 5 maanden noodig, om de som van f 10,800.05 voor feest en monument te verzame len, waarvan thans nog aan belegde gelden, kasgeld, toegezegde en nog niet ontvangen in schrijvingen /"6178.57 voorhanden is, de meer dere bekendheid, die de goede zaak door 't geheele vaderland sedert heeft verkregen, juist door tegenwerking van sommigen, doet de com missie met grond veronderstellen, dat zij niet zal worden teleurgesteld in hare verdere ver wachtingen, maar dat zij binnenkort het ver vaardigen van het monument aan den meester zal kunnen opdragen. Hoezeer zij ook wenschte, een monument in metaal te doen verrijzen, zoo heeft zij zich, met hare krachten te rade gaande, tot de minder kostbare uitvoering in steen moe ten bepalen, terwijl zij tot bereiking van dat doel minstens nog eene som van f5000 behoeft, boven 't geen zij op dit oogenblik bezit. Bij den burgemeester van Warmond werd den 9den December jl. aangifte gedaan, dat de dienstbode M. Westerhuis, oud 21 jaar, geboren te Sassenheim, ten huize van J. v. d. W. in den nacht van 6 op 7 December was bevallen van een dood kind. Al spoedig rees het ver moeden dat de moeder het kind, dat van bet vrouwelijk geslacht was, opzettelijk en moed willig van het leven zou hebben beroofd. Van daar een gerechtelijk onderzoek op 10 Decem ber, hetwelk aan den dag bracht, dat de beval- lene hare zwangerschap aan niemand geopenbaard had; dat zij geheel alleen en zonder eenige hulp bevallen is en haar kind heeft laten liggen waar het lag, meenende dat het dood was bij de ge boorte, omdat zij het niet had hooren schreeu wen; dat zij na hare bevalling nog een geheelen tijd te bed is blijven liggen met bet kind bij zich in dezelfde houding zooals het geboren was; dat zij daarop de volkomen zekerheid heeft gekregen dat het kindje dood was. Dit lijkje is na een en ander vertoond aan drie geneeskundigen, die uit hunne bevinding hebben geconcludeerddat het kind waarvan het lijkje door hen is onderzocht levend gebo ren en levensvatbaar was, en dat de dood van het kind het gevolg is geweest van een krachtig uitwendig geweld op den schedel. Overigens verklaarde de moeder, dat zij het kind niet met geweld op het hoofd heeft ge drukt, maar op den 6den Dec. uit een raam is gevallen en denkt dat de beleediging aan het hoofd van het kind daardoor is ontstaan, hoe zeer zij zich bij dien val niet heeft bezeerd. De deskundigen zijn evenwel omtrent deze verklaring van meening, dat, indien de moeder

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1