nga jd. L. Ober jm. en J. Vijlbrief jd. M. Lambrechts jm. en A. Maas jd. J. an Leeuwen jm. en E. M. Beets jd. G-. antzendörffer jm. en L. H. Oostveen jd. J. C. De Vries jm. en C. L. Van der Tas jd. Overleden: L. Loekenbach D. 6 m. E. an Staaden 46 j. M. Kolijn, wed. J. Coro- iel, 77 j. M. Laterveer, geb. Crama, 36 j. Olievier Wr. 72 j. J. M. A. Boetje D. j. J. Van den Hoorn 38 j. N. Van ^looidonk Z. 3 m. J. Van Egmond 63j. D. M. Driessen D. 5 m. W. Cedron46j. D. P. H. Nieuwdorp Z. 1 m. J. Van Pijpen 43 j. J- v. d. Burg, wed. K. Van Korpel, 83 j. H. Vervark D. 2 j. C. Wijsman, Jeb. Augustinu8, 65 j. H. De l'Eclusse Z. 6 J. Verheul, geb. Loomans, 35 j. P. J. Groot 43 j. GEMEENTERAAD. Zitting van heden. l| Tegenwoordig de H.H. Van den Brandeler, Stoöels, Tollens, Hubrecht, Hoog, De Fremery, lartevelt, Le Poole, Buijs, Du Rieu, Cock, Tichler, Van Heukelom, Van Outeren, Krantz, Pan Wensen en Wttewaall. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Zijn ingekomen: Een adres van J. A. Boogaard tot ingebruik- bekoming van een gedeelte der Ruïne. In kan pen gesteld van Burg. en Weth. en der Pin. ^commissie. Een ander van Dr. Everts, houdende bezwa- jren tegen zijnen aanslag in de plaatselijke dir. belasting. Op voorstel van B. en Weth. wordt, wegens te late indiening, op dit adres overgegaan tot pe orde van den dag. Een missive van curatoren der hoogeschool ^oudende bezwaren tegen de plaatsing der meis jesschool op de Boommarkt (wegens het gevaar dat het licht van het museum van oudheden hierdoor zal betimmerd worden), en evenzeer tegen de plaatsing op de Ruïne (opdat de mo gelijkheid niet worde benomen om daar een nieuw academisch gebouw op te richten). Tot leden van het stembureau bij de verkie- ingen op 8 Juni worden aangewezen de H.H. Vttewaall en Tieleman. Bij de loting voor de schutterij zullen de ,H. Cock en Buijs, en bij het onderzoek der otelingen de H.H. Le Poole en Van Kaat- oven als leden van den gemeenteraad zitting emen. Aan de orde is: 1°. Benoeming van een 2den hulponderwijzer er 4de klasse aan de openbare school n°. 1 oor minvermogenden. De voordracht is: J. J. Tan Tertholen, J. H. Noyen, beiden te Leiden, N. Yperlaan. Van Tertholen ia benoemd et 15 stemmen, 2 stemmen in blanco. 2°. Benoeming van eene Vrouwe Kraammoe- 'er. Met 16 stemmen wordt benoemd A. E. chaap, geb. Picard. 3°. Verzoek van Vrouwe A. R. De Sturler, eboren Van Roijen, om het ontslag als regen- esse van het Heilige Geest of Arme Wees-en inderhuis. Het ontslag wordt eervol verleend. 4°. Vaststelling van het kohier der plaatselijke directe belasting, 1869. Overeenkomstig het voor stel van Burg. en Weth. wordt het kohier vast gesteld. Hierna legt de voorzitter over een voorstel van Burg. en Weth., houdende wijzigingen op verordening tot heffing der pi. dir. belasting. Wordt gesteld in handen der comm. van financiën. 5Ö. Rekening van de Stada-bank van leening, 1868. Wordt goedgekeurd. 6°. Rekening van de stedelijke Gasfabriek, 1868. Overeenkomstig het voorstel der com missie wordt de winst ten deele gebruikt tot mkoop van certificaten W. Sch. en het overschot gestort in de stedelijke kas. 7°. Plan en voorwaarden voor het bouwen eener meisjesschool 1« kl., voor meer uitgebreid lager onderwijs. De heer Tullens maakt bezwaar tegen het cijfer van f 33.000 dat thans voor den bouw wordt aangevraagd, zijnde f 9000 meer dan vroeger is toegestaan. De grond waar de school nu zal gebouwd worden, maakt de kos ten zoo aanzienlijk hooger dan voorgesteld is. De heer Le Poole, lettende op de bezwaren van vele adressanten tegen de plaats en op de verhooging van het cijfer, ten gevolge van de gekozen plaats, verklaart zich evenzeer er tegen. De heer Cock wijst er op, dat hij, geen voor stander van de schoolwet zijnde, die wet evenwel wil naleven: van een school als waarvoor nu zulk een belangrijke uitgave wordt gevraagd, spreekt echter de wet niet: de wet wil scholen toegankelijk voor alle kinderendat is de school van mej. Renssen niet; die is slechts voor wei nige bevoorrechten. Het is op dezen grond, dat spr. zich zeer sterk tegen het voorstel ver klaart. Nadat nog de heer Wttewaall zich opgrond van de plaatsing zijne stem tegen het voorstel gemotiveerd heeft, verdedigen achtereenvolgens de heeren De Eremery, Hubrecht en Yan Heu kelom de voordracht: de eerste wijst er op, dat er geen beter plaats is te vinden, de tweede verdedigt het verhoogde cijfer, en de laatste doet vooral uitkomen, dat de school slechts éen verdieping zou hebben en de grieven der buren alzoo nog al overdreven zijn. Na nog eenige discussiën, waarbij de heer Cock vraagt of men wel aan het Pieterskerk- plein heeft gedacht, waarop de voorzitter ant woordt, dat hiertegen nog veel meer klachten zouden inkomen, verzet de heer Cock zich ten slotte tegen het voorstel om ten behoeve van deze school voor een som van 9000 kapitaal te verkoopen spr. meent dat het hier eene bui tengewone uitgave geldt, daar de schoolgebou wen toch na korten tijd weder afgekeurd worden. Het voorstel van Burg. en "Weth. en de commissie van financiën wordt aangenomen met 12 tegen 5 stemmen (tegen de H.H. Le Poole, Tollens, Wttewaall, Tichler en Cock). 8°. Adres van Commissarissen der sociëteit Amicitia, ter bekoming van gemeentegrond. Aangenomen met algemeene stemmen. 9°. Voordracht om leerlingen van de burger avondschool en ambachtsschool van het Genoot schap Mathesis Scientiarum Genitrii in degelegen- heid te stellen, de tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den hand werksman te Amsterdam te bezoeken. De voor dracht strekt om 60 a 70 verdienstelijke jon gelingen in de gelegenheid te stellen die ten toonstelling te bezoeken, en hiervoor te bestem men eene som van f 200. De commissie van financiën verklaart er zich tegen, meenende dat zulke reiskosten moeten worden bestreden uit particuliere bijdragen. De heer Tollens, hulde brengende aan het geen voor het onderwijs van gemeentewege wordt gedaan, meent dat men echter hier te ver gaat, en ondersteunt het rapport der fin. comm.; evenzeer de heer Buijs, die gelooft dat dit geene gemeentezaak is, en de heer Krantz, die wijst op de toeneming der tentoonstellingen, zoodat aan dergelijke reizen geen einde zou komen. De heer Stoffels verdedigt daartentegen de voor dracht van B. en W., en zegt dat hier een voudig eenig geld gevraagd wordt, om ver dienstelijke jongelingen een prijs toe te kennen, een prijs, waarvan het nut wel door niemand zal betwijfeld worden, terwijl de voorz. den heer Krantz onder het oog brengt, dat het hier eene internationale tentoonstelling geldt. Het afwijzend rapport der commissie van financiën wordt aangenomen met 13 tegen 4 stemmen (Van den Brandeler, Hubrecht, Stof fels en De Premery). 10°. Staat van af- en overschrijving van de administratie der Stads-apotheek, op de begroo ting van 1868. Goedgekeurd. De voorzitter deelt ten slotte mede dat er van het gemeentebestuur van 's-Hage is inge komen een rapport omtrent de duinwaterlei ding. GEMENGDE BERICHTEN. The Times deelt in zijn City- en beurs-artikel mede, dat de Eransche trans-atlantische tele graafkabel thans, op 170 mijlen na, welke in de volgende week zullen worden vervaardigd, voltooid is. De Great Eastern en do haar be geleidende schepen zullen den lOden Juni Sheer- ness verlaten, en, na te Portland kolen te heb ben ingenomen, zal de Great Eastern zich naar Brest begeven en terstond met het leggen van den kabel tusschen die haven en het eiland, St.-Pierre, op de kust van New-Eoundland, aanvangen. Twee andere schepen zullen intus- schen van Portland regelrecht naar St.-Pierre vertrekken om het gedeelte der lijn tusschen dat eiland en Duxbury, in Massachusetts, te leggen. Aan de landlijn, van Duxbury naar New-York, wordt reeds gearbeid. In het zelfde artikel wordt gemeld, dat eene nieuwe verlaging van het tarief der Anglo-Amerikaan- sche telegraaflijn is aangekondigd. Met den lsten Juni a. s. zal de prijs der telegrammen van tien woorden, welke thans 3 p. st. 7% sh. kosten, met eene verhooging van 6sh. voor elk woord meer, gesteld worden op 2 p. st., en zullen 4 sh. voor elk woord meer in rekening worden gebrachtvoorts zal eene aanzienlijke verlaging worden ingevoerd voor berichten voor de dag bladpers, en al het staatkundig en algemeen nieuws zal over en weder voor den halven prijs worden overgeseind. De prijs der nieuwstijdin gen voor de dagbladpers zal door elk ander van 6^t sh. op 2 sh. per woord worden verlaagd. De telegraaf-maatschappij brengt bij gelegen heid dezer aankondiging in herinnering, dat bij haar optreden, op den 28sten Juli 1866, het tarief gesteld was op 20 p. st. het telegram, en dat destijds 29 telegrammen per dag werden verzonden, hetgeen per dag 505 p. st. opbracht. Op den lsten November daaraanvolgende werd de prijs op 10 p. st. gesteld, en dit had ten gevolge, dat 64 telegrammen per dag ver zonden werdenhetgeen de dagelijksche op brengst tot 579 p. st. deed stijgen. Bij elke verlaging van het tarief, welke sedert heeft plaats gehad, werd het aantal telegrammen, die per dag verzonden werden, telkens meer dan verdubbeld, en het steeg na de laatste verlaging, op den lsten September 11., tot 216 telegram men per dag, waardoor de dagelijksche opbrengst is geklommen tot 645 p. st., dat is 10 p. st. per dag meer dan onder het vorige tarief. De groote Atlantic-and Pacific-spoorweg, van den Atlantischen tot den Stillen Oceaan is voltooid. De vraag komt nu op kan een men- schelijk lichaam het uithouden, om zich 6 dagen en 17% uur lang te laten schudden en schok ken op een spoorwagen. In 6% dag ruim kan men namelijk van New-York naar San-Francisco komen, maar dan moet men onafgebroken door rijden. Gaat men de reis met tusschenpoozen doen, zoo vermindert hetgeen men door den spoorweg aan snelheid en tijd uitwint enorm, en dan wordt het de vraag, of men niet beter zal blijven doen, om van New-York te water over Panama naar San-Francisco te gaan. Die tocht kost den landverhuizers thans 10 pd. st. en de reis langs de Atlantic and Pacific zal minstens 23 pd. st. kosten. Tevens kan de spoorwegverbinding door Eu ropa en Azië met het Oosten nog veel verbeterd worden. En de vraag nadert nu hare beant woording, of de groote Amerikaansche spoor weg de gebruikelijke weg naar San-Francisco en verder naar Japan en China worden zal of niet.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3