j\°. 2844. Vrijdag A0. 1869. 21 Mei. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90iedere regel meer0.15. DE VERKIEZINGEN. II. De gemoedelijke, ernstige conservatieven, die inds jaren getrouw aan hun vaandel, ditmaal eder hunnen conservatieven candidaat wen- chen te stemmeD, mogen wel eens eenige oogen- likken nadenken over de geschiedenis van de wee laatste jaren. Het is niet meer de onschuldige, edachtzame conservatieve politiek, die zij vroeger voorstonden, welke thans door de coryphaeën dier partij in de Tweede Kamer wordt voorgestaan die politiek wijzigt zich thans naar de omstandig heden. De weg, dien de conservatieven nu on der de leiding van hunnen Heemskerk volgen, 's een kronkelpad, dat al meer en meer leidt door anti-revolutionaire doolhoven en reactionaire wil dernissen. Wie zal zeggen, waar dit pad ten slotte heenvoert Dat is de vraagzoolang daarop geen ant woord gegeven kan worden, is het eene onge- ijmdheid voor ieder eerlijk man om de conser vatieve partij te steunen. Want welk het antwoord daarop zal zijn, moet met de geschiedenis van 1866/68 voor oogen noodwendig afhan gen van de kracht die de anti-revolutionaire en de ultramontaansche partij de kerkelijke par tijen, die wel weten wat zij willen in de vol gende jaren zullen kunnen uitoefenen. En beider invloed is wassende. De hooge toon, ien de ultramontanen aanslaan, hun bisschop- elijk mandement, zijn geen verschijnselen, die p zich zelve staan. Door geheel Europa ageeren ij: op het oecumenisch concilie, te Rome dit 'aar te houden, zijn hunne blikken gevestigd, "et eene ongehoorde geestdrift trekken zij velde tegen moderne beschaving, tegen de etenschappen, tegen alle nieuwere begrippen, ie in strijd zijn met hun geloof. Zij droomen an eene herleving van vorige toestanden, en et grootste bewijs van hunne hooggespannen erwachtingen is de oproeping aan de Protes- aaten van Rome uitgegaan, om zich bij hen e scharen. En aan de andere zijde staan de anti-revolu tionairen, bezield met denzelfden zin voor het verledene, vervuld met denzelfden weerzin tegen het heden. In eiken niet-orthodoxen, een materia list zonder geloof en zonder moraal ziende, hef fen zij klaagliederen aan over den geest van den tijd, en het liefst zouden zij het zien, dat alle lagere, middelbare en hoogescholen herschapen werden in zoovele godsdienstige oefenscholen, gesloten voor het licht eener ongeloovige we- Die natuurlijke vijanden gaan nu samen, en sie zal het zeggen, hoever die beide bestand- deelen van de tegenwoordige oppositie-partij de conservatieve partij zullen voeren en hoever deze partij zich laten voeren? Wij antwoorden nog eens: met de opgedane ondervinding is dit onmogelijk te bepalen. Yan hoevele conservatieve leden der Kamer had men het verwacht, dat zij, waar de schoolwet werd aangevallen, pal zouden gestaan hebben, en die wet, welke zij zelve hebben tot stand helpen bren gen, zouden hebben verdedigd? En van hoe- velen kan men getuigen, dat zij het gedaan hebben Als een politiek wapen wordt de onderwijs- quaestie thans door de conservatieve partij in de Kamer gebruikt. De hemel verhoede dat niet eenmaal de dag aanbreke, waarop aan de con servatieve partij het wapen dat zij beeft hel pen smeden uit de hand wordt gerukt, en dan veel verder zal reiken dan zij zelve gedacht of ge wild heeft! LEIDEN, 20 Mei. Eene geestige schildering van de aftredende le den der Tweede Kamer vindt men in de //Par lementaire portretten", dezer dagen te Amsterdam uitgekomen. De schrijvers, die deze portretten schetsten, blijken de meeste leden en hunne ante cedenten zeer nauwkeurig te kennen, en voor hen, die niet door een trouw bezoek van de zittin gen der Kamer bekend zijn met de eigenaar digheden van ieder lid der Kamer, wordt bier de gelegenheid gegeven, om die te leeren ken nen. De schrijvers behooren tot de liberale partijdit neemt niet weg, dat zij van enkele liberale leden geen zeer vleiend portret geven. Het goede van de conservatieve leden komt niet sterk uit. Het boekje heeft werkelijk let terkundige verdiensten, en ia in onze dagen voor de kiezers eene zeer aangename lectuur, die er eene prettige afwisseling van de gewone verkie- zings-lectuur in zullen vinden. In het nieuwe kiesdistrict //Haarlemmermeer" komt, naar wij met genoegen vernemen, zeer in aanmerking als candidaat voor de Tweede Ka mer Mr. M. J. De Lange, advocaat te Amster dam, lid der provinciale staten van Noord- Holland en lid van het hoofdbestuur der Maat schappij //tot Nut van 't Algemeen". Hij is bekend als een achtingswaardig en kundig man, een goed spreker, en iemand die sinds jaren de liberale beginselen met hart en ziel is toege daan. De Nijmeegsche Nieuwsbode bevat een zeer belangrijk rapport der commissie belast met een onderzoek naar het al of niet noodzakelijke en het al of niet wenschelijke van het oprichten eener commissie voor schoolverzuim vanwege het departement Nijmegen der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen. De twee vragen, die deze commissie zich ter beantwoording heeft voorgesteld, zijn deze a. boe is de verhouding tusschen het aantal kinderen tusschen 6 en 14 jaar dat de school moest bezoeken en geheel niet ter school gaat? en b. wordt door de als schoolgaande ingeschre ven kinderen geregeld van bet onderwijs ge bruik gemaakt? Terwijl zij berekent, dat, terwijl de bevolking van Nijmegen 22712 zielen bedraagt, er een ge tal van 3785 kinderen de school moest be zoeken, komt zij tot de conclusie, dat 1099 kin deren van onderwijs verstoken zijn, of na aftrek der buitenwijken 8- a 900 kinderen. Als antwoord op de 2de vraag heeft de com missie bevonden, dat er op de eene school !/s, en op anderen de helft, zelfs meer dan de helft, om verschillende redenen de school meer of minder ontrouw bezochten. De commissie acht het daarom noodzakelijk, dat op het voorbeeld van andere plaatsen, met name Groningen en Deventer, er buitenge wone maatregelen worden beraamd en dat er eene commissie van schoolverzuim worde be noemd. In zeer algemeene trekken omschrijft zij den werkkring van zulk eene commissie: een helder en klaar licht te verspreiden over de zaak, door met behulp der statistiek aan te wijzen, waar het kwaad Bchuilt, in welke krin gen en bij wie, opdat de gewetens wakker wor den en de oogen van allen geopend voor eene vreeselijke kwaal- der maatschappij, in over leg met de bestaande schoolcommissie en de onderwijzers te beramen al wat de kinderen naar de school zal kunnen lokken en aan dio school verbinden, de huisgezinnen te bezoe ken, waar de nalatigheid in meerdere of min dere mate gevonden wordt, te hulp te ko men, zooveel het kan, aan de bezwaren voor sommige ouders gelegen in het ter schole zen den hunner kinderen, te werken op allen, die staan aan het hoofd van huisgezinnen en vooral van fabrieken, dat zij de diensten niet aannemen van kinderen beneden zekeren leef tijd, althans niet zonder dat de gelegenheid voor onderrichting der kleinen blijft bestaan, door rationeele belooning een trouw schoolbezoek aan te moedigen. De commissie adviseert alzoo, //dat door het te Nijmegen bestaande departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen eene com missie voor schoolverzuim, van den finantieelen bijstand van het departement verzekerd, in het leven worde geroepen en, ingeval de op richting van zulk eene commissie uwe verga dering voorkomt met overwegende bezwaren voor ons departement verbonden te zijn, dat het bestuur voor ons departement zich wende tot het gemeentebestuur, met het ernstig ver zoek om vanwege de gemeente middelen te beramen, die het algeheel verzuimen of slordig gebruik maken van het hier bestaand lager onderwijs kunnen tegengaan." Daar Jhr. Mr. J. W. Yan Loon ook in een ander district tot candidaat is gesteld, - zoo wordt heden gemeld - is thans door de anti-revolutio naire kiesvereeniging alhier in zijne plaats als

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1