INGEZONDEN. nomen, zijn, evenals de agenten der //Inter nationale", in vrijheid gesteld. De instructie heeft tot geen resultaat geleid. Duitschland. Het schijnt Dr. Peterman nog niet naar wensch te gaan met zijn plan tot eene Duitsche expeditie naar de Noordpool, op meer uitgebreide schaal dan volgens het andere plan, waaraan nu gevolg zal worden gegeven. Alle voorbereidende maatregelen tot den door hem voorgestelden tocht zijn afgeloo- pen en tot de uitvoering ontbreekt het alleen aan geld. De koning van Pruisen heeft 5000 thalers, de keizer van Oostenrijk heeft 1000 florijnen gegeven, en met uitzondering van den hertog van Saksen-Coburg-Gotha, hebben alle Duitsche vorsten dat voorbeeld gevolgd, terwijl de stad Bremen tot dat doel eene bijdrage van 10,000 thalers heeft aangewezen. Men had nu stellig verwacht dat de bevolking van Duitsch- land spoedig het overige zou bijeenbrengen, doch in dit vooruitzicht is men teleurgesteld. Wel zijn er in de eerste tijden enkele bijdra gen van dezen en genen ingekomen, doch daarbij schijnt het ook te blijven. Vooral in Zuid- Duitschland is het alsof het publiek omtrent de zaak totaal onverschillig is. Deze bijzonder heden worden thans uit Gotba medegedeeld. Oostenbijk. Te Weenen zal men nu eindelijk overgaan tot het oprichten van een gedenktee- ken voor den dichter Schiller. Het fonds, door het Weener comité tot dat einde bijeengebracht, bedraagt thans 30,000 gulden. De Duitsche en Czechische doctoren te Praag hebben bij den senaat der hoogeschool aldaar een verzoek ingediend, om de verouderde plechtigheden der proinotiën af te schaffen. Fbankeijk. Maandag zijn de laatste kiesver- gaderingen kalm afgeloopen. In eene openbare kiesvergadenng, welke Zaterdag te Versailles gehouden werd, is de heer Laboulaye met groote toejuiching ont vangen. Hij heeft verklaard, dat hij in de ka mer plaats zou nemen tusschen de heeren Mau rice ïtichard en Picard. Hij deed zich kennen een voorstander van den vrijen handel, van et vrije onderwijs en van eene vrije kerk in en vrijen staat. Reeds op eene vorige vergade- ing had hij iedere gedachte aan eene katho- eke politiek voor Frankrijk ten sterkste be treden. In de vergadering, welke in het 6de kies- istrict van Parijs gehouden werd, had een'in- ident plaats, dat men wel der aandacht waar- ig keurt. De bekende Guéroult werd door erschillende aanwezigen geïnterpelleerd over de iouding, die hij als lid van het wetgevend ichaam tijdens de gebeurtenissen van 1866 te- jenover de regeering had aangenomen. Men leschuldigde hem van Pruisischgezind te zijn, mkelen zelfs waagden het hem een landverrader ;e noemen, en toen Guéroult op dit alles niets wist te antwoorden, besteeg zijn tegenstander Jules Ferry de tribune, met luide stem uitroe pende: //Ik ben geen chauvinist, maar wanneer ik de gebeurtenissen van 1866 in mijn geheu gen terugroep, dan gevoel ik hetzelfde als oude Joldaten, die met wonden bedekt zijn. En wat hen aangaat, die toen van gevoelen waren dat Pruisen geographisch niet goed begrensd was ïu dezen staat den raad gaven zich te vergroo- ten - ik verklaar dat deze, wie zij ook mogen djn, of zij, op den troon zittende, dezen raad ?egeven hebben, of van de tribune of in de ?©rs, - ik verklaar dat zij Frankrijk verraden nebben." Deze woorden waren nauwelijks ge- 'proken, of de commissaris van politie gaf be- rel dat de vergadering uiteen moest gaan, waaraan ook voldaan werd. Spanje. De officieele Gaceta" deelt het bud get van uitgaven mede. Het bedraagt 2987 millioen realen, en het deficit 846 millioen re alen. De vlottende schuld, die 30 September 1868 1725 millioen realen bedroeg, was den tosten April jl. verminderd tot 366 millioen realen. Pobttjgal. De kamer van afgevaardigden heeft aan de regeering de gevraagde indemni- teitsbill verleend. De oppositie heeft verklaard zich van stemming te zullen onthouden en bare grieven bij de discussion over de financiën ken baar maken. In het stuk, geplaatst in het dagblad van 15 Mei, onder het opschrift groote winsten enz., komen de volgende woorden voor: //Volgens de Sterfte-tafelen, Letter A, uit gegeven van wege het Ministerie van Binnen- landsche Zuken, zullen er in gemelden tijd af sterven 228, en overblijven 772 (kinderen), be- loopende alzoo de te verdeelen som per hoofd f 2264.61." Het komt mij voor, dat elke levensverzeke ring, gegrond op die officieele tafels, op een onjuisten grondslag berust. In deze tafels wordt het aantal gestorvenen opgeteekend, zonder den maatschappelijken stand in aanmerking te nemen, waartoe de gestorvenen behoorden. Mocht men nu aannemen, dat de sterfte-verhouding in alle klassen der maatschappij dezelfde was, dan zouden deze opgaven een goeden maatstaf op leveren, doch zulk eene vooronderstelling zou onjuist zijn. In de meer gegoede klassen, in welke de kin deren beter verzorgd en gevoed worden, zal het aantal sterfgevallen waarschijnlijk geringer zijn dan in de lagere, en daar nu de vereeni- gingen tot levensverzekering hare deelnemers wel bijna uitsluitend onder eerstgenoemde zul len vinden, zal het gebruik der tafels waar schijnlijk op misrekening uitloopen, want de sterfte bij volwassenen zal ook wei niet voor alle standen dezelfde wezen. Om beter grondslag te verkrijgen, zou het wellicht het best zijn, de bewoners van elke plaats volgens de kohieren van belasting in klassen te verdeelen vervolgens na te gaan, onder welke van deze klassen vermoedelijk de meeste deelnemers aan de vereeniging gevonden zouden worden, om dan de sterfte-verhouding in deze klassen te bepalen naar de registers van den burgerlijken stand. GEMENGDE BERICHTEN. Een paar weken geleden is in het zuidwes telijk paviljoen van het oude Nijverheidspaleis te Parijs een merkwaardig astronomisch uur werk ter bezichtiging gesteld, 't welk voor de kathedraal van Beauvais bestemd^is. Het is twaalf Nederlandsche ellen hoog en vijf ellen breed, en uit 90,000 raderen en deelen samengesteld, die 55 wijzerplaten en een aantal figuren, welke het bovenvak innemen, in beweging brengen. Dit uurwerk wijst den tijd in twintig verschil lende steden aan; doet denjuisten op-en onder gang der zon, haren doorgang door den meri diaan van Beauvais, den op- en ondergang der maan en van een overgroot aantal sterren, de lengte van dag en nacht, den ondergang der seizoenen, de getijden, de eclipsen, de Zondags letter, de epacta, de Romeinsche indictie, het guldengetal enz. enz. kennen, en wel van som mige op eene zeer vernuftige wijze. Zoo ver- toonen b. v. de wijzerplaten van eb en vloed den Mont Saint-Michel en het eiland Jersey, waarvan zij den waterstand van oogenblik tot oogenblik getrouw aangeven. De figuren, die het bovenvak innemen of liever dit telkens bij het slaan van het uur doorloopen, zijn aan de gewijde en ongewijde geschiedenis en aan de mythologie ontleend. De vervaardiger van dit kolossale en kunstige uurwerk ia de burgerlijke ingenieur Yérité, te Beauvais. In een blad van Louisiana leest men het volgende bericht: //In den suikermolen van Bog- gis is eene moeder met haar kind ongelukkiger wijze door het drijfrad medegesleurd en fijn ge malen. Wij betreuren van harte dit ongeval, aangezien de qualiteit der suiker tot nog toe steeds wegens hare zuiverheid eene goede repu tatie had." Niettegenstaande alle mogelijke voorzor gen en politie-maatregeleD, die men in Londen genomen heeft, om de voetgangers zooveel mo gelijk tegen rijtuigen te beschermen, zijn er ver eden jaar toch nog 200 menschen overreden. Met het doel om zooveel mogelijk in dien stand van zaken verandering te brengen, is er nu wederom aan den gemeenteraad van die wereld stad een ontwerp aangeboden om stalen bruggen voor voetgangers te vervaardigen. Deze bruggen moeten op plaatsen gelegen worden waar drukke straten elkander kruisen. Do voetgangers maken dan gebruik van de brug om aan de overzijde van de straat te komen, terwijl de wagens er onderdoor rijden. Het ontwerp wordt door des kundigen, wat sierlijkheid en sterken bouw be treft, zeer geprezen en schijnt een eenvoudig en practisch middel te zijn om de straat zonder gevaar voor overrijden over te steken. Te Parijs zal een Chinees aankomen, ge noemd de man die levend gevild is, en die in letterlijken zin des woords naar zijn believen uit zijn vel kan springen. Gedurende denjong- sten burgeroorlog in de handen van opstande lingen gevallen, die hem de huid ten halven lijve afstroopten, is hij als door een wonder in het leven gebleven, en van gemeen keizerlijk soldaat in een natuurwonder veranderd. Op dit oogenblik is hij nog te Londen, waar hij tot groot genoegen van talrijke bezoekers met zijn huid omgaat, evenals een gewoon heer met zijn paletot. Te Berlijn is het volgende proces aan gevangen, dat veel opspraak teweegbrengt. Toen keizer Maximiliaan van Mexico te Queretaro gevangen zat, werden onderscheidene pogingen tot zijne bevrijding aangewend. Zoo bracht onder anderen zijn gewezen minister don Na- varra een bedrag van 10,000 peso's (13,000 tha lers) aan den Pruisischen gezant Yon Magnus, met verzoek dit tot het genoemde doel te be steden. De heer Von Magnus gaf zich intus- schen alle mogelijke moeite om te verkrijgen dat de keizer niet zou worden ter dood gebracht. Eeni- gen tijd nadat die poging mislukt en de keizer gefusileerd was, eischte don Navarra het geld terug, op grond dat hij het slechts persoonlijk en wel uit zijne eigene middelen had voorgescho ten. De heer Yon Magnus scheen echter geen redenen te hebben om daaraan gehoor te ge ven althans hij weigerde ronduit iets terug te geven en verklaarde dat alleen de erven van Maximiliaan op die gelden aanspraak had den. Hij heeft dan ook de geheele som aan den keizer van Oostenrijk overgemaakt. De Mexicaansche minister, hiermede niet tevreden, heeft alsnu bij de rechtbank te Berlijn een eisch tot restitutie tegen den heerYon Magnus inge steld. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Uit het verslag der commissie in wier handen gesteld is de opgave van den minister van bin- nenlandsche zaken tot aanwijzing der gemeen ten waar het openbaar lager onderwijs koste loos is, blijkt dat er 252 gemeenten met 687 scho len van dien aard zijn, of circa 18 pCt. der scholen en 17^ pCt. der leerlingen van geheet het land. Uit eene vergelijking tusschen 1863 en 1866 is het der commissie (bestaande uit de heeren Van Namen, Gefken, J. K. Yan Golt- stein, Dumbar en Yerheijen) gebleken, dat het kosteloos onderwijs in verhouding tot het ge heel geene noemenswaardige verandering on dergaan heeft. Er schijnt ook meer geneigdheid te bestaan het heffen van schoolgeld in te voe ren dan af te schaffen althans in 1866 beeft het eerste in 7, het laatste slechts in 4 ge meenten plaats gehad, terwijl hiermede, blijkens

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3