Leiden, en J. F. W. Conrad, hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg; en tot bui- tenlandsche leden: de heeren L. A. J. Quete- let, te Brussel; W. Sartorius von Waltershau- sen, te GöttingenA. W. Hofmann, te Berlijn, en J. D. Dana te New-Haven. C.) In de eerste helft der maand April zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressan ten niet bezorgd zijn kunnen wordenHaikens, Mevr. Lude, geb. Maas, Van Zoggeren, L. Gijs&ler, M. Tesselink, T. Kloekjes, allen te Amsterdam; J. "Vermeulen te Delft; Wed. G. Van Zante, T. Voordendag, beiden te Gouda; P. Aniba, B. Murlin, B. Verwijs, allen te 's-Gra- venhage; Hugo v. d. Poel te Hazerswoude; Van Wassenaar (2 stuks) te HillegomDe Bruin te Katwijk; Jan Petis te Leiden; Van Reinse te SoeterwoudeJ. D. Ter Haar te W ij k-bij-Duurstede. Naar men meldt, is door de kiesvereeniging //Vaderland en Oranje"' alhier tot candidaat ge steld baron Taets van AmeroDgen, en door de kiesvereeniging //Nederland en Oranje" Jhr. Mr. J. W. Van Loon. Het 9de jaarlijksch verslag van de Vereeniging voor cbristelijk-nationaol schoolonderwijs is ver schenen eu bohelst zeer levendige uitvallen tegen de openbare school. Onder de voorstellen door de hulpvereenigingen ingezonden, zijn die van Rotterdam, Amsterdam en van de hoofdcom missie in bedoeling eenstemmig, namelijk om eene duidelijk geformuleerde verklaring te doen, welke wijzigingen men in de wetgeving op het onderwijs zou verlangen. De hoofdcommissie voegt er evenwel bij, dat aan eiken meer af- doenden waarborg van gewetensvrijheid, wijzi ging van art. 194 der Grondwet zal moeten voorafgaan. Ook kwamen er eenige voorstellen voor, die ten doel hadden de breuk tusschen de Vereeniging en de Afgescheidenen te heelen. Men weet dat deze laatsten eene nieuwe, eene gereformeerde vereeniging hebben gevormd, om dat de vereen, voor C.-N. onderwijs niet or thodox genoeg is. Men meldt uit 's-Hage: Het vierde pro ces in de zaak der ongeregeldheden te Rot terdam zal op 3 Juni a. s. voor het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland behandeld worden. Onder de beschuldigden, bij dat proce3 betrok ken, bevindt zich ook de persoon, die het stadhuis in brand heeft willen steken. Jacob De Vletter zal ook in Juni voor het hof terechtstaan. Volgens een te Rotterdam ontvangen telegraphisch bericht is in de Oostzee gestrand en vermoedelijk totaal weg, het aan de Koninkl. Nederl. Stoomboot-maatschappij te Amsterdam toebehoorende stoomschip //Rotterdam." Equipage en passagiers zijn gered, en men is thans bezig zooveel mogelijk van de lading te bergen. Het stoomschip is voor 200,000 verzekerd. De kiesvereeniging //Burgerpligt" te Rot terdam hield gisterenavond eene bijeenkomst, met het doel om over te gaan tot het opmaken van eene lijst van voorloopige candidaten voor het lidmaatschap vau de Tweede .Kamer, als voorbereiding tot de verkiezingen van 10 Juni a. s. Op die lijst werden achtereenvolgens geplaatst de heeren F. W. C. Blom, W. A. Viruly Ver- brugge, W. T. Gevers Deynoot, A. Hoynck van Papendrecht, L. Pincofls, generaal W. J. Knoop, Otto Van Rees, M. Mees en J. B. baron van Hugenpoth tot den Beerenclauw. Het bestuur werd met 57 tegen 4 stemmen gemachtigd die heeren schriftelijk uit te noodi- gen, om, indien zij de voorloopige candidatuur aannemen, op 26 dezer de vergadering van //Burgerpligt" bij te wonen, ten einde de ge legenheid te hebben in eene ontwikkeling hun ner beginselen te treden. Daarna zal eene derde vergadering worden belegd met het doei om over de verschillende voorloopige candidaten van gedachten te wisselen en definitieve candidaten te stellen. IJit Amsterdam wordt van den 18den Mei gemeld De bekende werkstaking der scheeps timmerlieden dreigde Vrijdag-avond en Zaterdag morgen haar vreedzaam karakter te verliezen. Enkele werklieden waren namelijk weder met den arbeid begonnen en werden dientengevolge door de menigte achtervolgd en met smaad woorden bejegend. De burgemeester heeft bij proclamatie dergelijke handelingen, boezees en geweldoefening van welken aard ook verboden. Hedenmorgen waren er een 25tal huzaren tot bewaring der orde op het zoogenaamde Katten burger eiland en is de rust dan ook niet verder gestoord. Het is te hopen, dat de werklieden zullen begrijpen dat zij door geweld alle sym pathie zullen verbeuren zelfs van diegenen, welke meenen.oat zij op den voet van gelijkheid met de meesters moeten beoordeeld worden. Die mees ters schijnen de gegrondheid te erkennen van het bezwaar omtrent de geringheid van het loon in verband met werk en werkuren. Zij vorde ren echter, dat de werklieden beginnen met te arbeiden. Het is te betreuren dat, bij zulk een nietig vormelijk verschil, de zaak niet geregeld wordt. Te Harderwijk is Zondag den 9den Mei door een der predikanten het kind gedoopt van zijn ambtgenoot. Dit is niet zoo bijzonder maar merkwaardig was het, dat bij deze plech tigheid water werd gebezigd, expresselijk uit de Jordaan daartoe aangebracht. Nog merkwaar diger was het evenwel, dat, toen dit doopen ge schied was, het overige van dit water weer in een daartoe bestemd kruikje gegoten werd en de predikant vervolgens //met gewoon" en minder heilig water de overige doopelingen besproeide. Omtrent den bijzonder grooten visch, waarvan wij reeds in ons vorig nummer mel ding maakten, wordt uit Borselen onder anderen nog het volgende gemeld: De beurt schipper van Neuzen op Ylissingen, A. Leunis, heeft den visch bet eerst opgemerkt toen hij, jl. Donderdag-avond voorbij de plaat Caloot varende, een ongewoon geluid in het water hoorde en in de verte een zeer groot voorwerp zag drijven. Toen hij naderbij kwam en bevond dat het bedoelde voorwerp leefde en met zijn grooten staart alles dreigde te vernielen wat in zijne nabijheid kwam, liep de schipper aan wal om hulp in te roepen. Na een paar vcr- geefsche pogingen verklaarde Jacob Rottier, jongste zoon van den dijkgraaf L. Rottier, zich bereid mede te gaan. Deze nam een geweer met zich, waarmede hij op het dier aanlegde. Bij het tweede schot trof hij het in den muil, ten gevolge waarvan het na veel bloedverlies bezweek. Met behulp van menschen en paarden werd het vervolgens gedurende den vloed bijna 400 ellen op de plaat gesleept en toen kon men het bij laag water gemakkelijk bezichtigen. Bij velen schijnt de lust daartoe te bestaan, want van alle zijden stroomen nieuwsgierigen toe. Het dier, door onbekende oorzaak van zijn koers geraakt, behoort klaarblijkelijk tot het geslacht der walvisschen. Het is 17.20 Ned. el lang; de lengte der onderkaak tot aan de hoe ken van den muil bedraagt 4 el; zijne zwaard- vinnen zijn 1.95 el lang; de breedte der staart vin is 3.60 el; de afstand der, voor zulk een dier niet zeer groote, oogen bedraagt 2.50 el. Ofschoon reeds geheel in elkander gezakt is zijn grootste diameter nog 2.20 el. De lengte zijner spuitgaten beloopt 45, de dikte van het spek aan de onderkaak 25 Ned. duim, terwijl zich, voor zoover men zien en tellen kan want de muil is nog al gesloten - 290 baleinen op de eene zijde in de bovenkaak bevinden. Onder voorzitterschap van den hoogleer- aar H. C. Van Hall is gisteren te Gronin gen een begin gemaakt met het afnemen van het examen aan hen, die eene akte verlangen voor de landbouwkunde. Aan dit examen name- 2 jongelingen deel, terwijl het zal worden voort gezet tot op het eind dezer week. In de laatst gehouden zitting van den gemeeotf raad te Schiedam, is ingekomen eene resolute van gedep. staten, ten geleide van het konmt lijk besluit van 22 April 1869, n'. 3, houdeoi toekenning van een subsidie van 5000 to. de hoogere burgerschool aldaar. Bij Koninklijk besluit van 6 Mei 1869, 17, is den heer D. Van Hoytema, op zijn i; zoek, met den 30sten Juni aanstaande, eerr ontslag verleend uit zijne betrekking van sec taris-generaal bij het departement van fin ciën, behoudens aanspraak op pensioen, en zu onder dankbetuiging voor de trouwe en loc diensten door hem den lande bewezen. Z. M. heeft bij besluit van 7 April 11. 1' paald dat het wapen der infanterie met tweeko pagnieën hospitaal-soldaten vermeerderd wor Het toezicht over die kompagnieën is opgedrag; aan den hoofdintendant bij de militaire admin, tratie van het leger. Te velde staan de ko pagnieën geheel ter beschikking van den c' der administratie bij het leger te velde. E kompagnie zal in vredestijd uit 121 man en oorlogstijd uit 165 man zijn samengesteld. Volgens beschikking van den minister oorlog zullen die kompagnieën gevestigd zijn: eerste kompagnie te Amsterdam en de tw:: te Utrecht; zij worden in administratie gevoe. de eerste kompagnie bij het 7de en de twe* kompagnie bij het 8ste reg. infanterie. Z. M. heeft benoemd: tot kommand, d orde van den Ned. Leeuw den heer ridder C. H. Von Kühlwetter, kon. regeerings-prc: dent van Düsseldorf; en tot ridders der or van den Ned. Leeuw de heeren C. J. H. Hirid kon. Pruisisch pres. van politie en laudraad to Aicr, en E. Bayer, hoofdamb. bij het kadaster Aken; tot schoolopziener in het 4de schoold trict der provincie Utrecht Mr. G. H. Y Bolhuis, te Utrecht, in de plaats van Dr. G Leignes Bakhoven, overleden; aan K. Sra: gewezen boodschaplooper bij het burgerlijk militair huis van verzekering te Gorcum, v leend een pensioen ten laste van den staat ƒ67 'sjaars. Z. M. heeft 1°. benoemd: bij het wapen inf., tot kapitein 3de kl. (naar ouderdom v rang) bij het lste reg., den lsten luit. H. Opscholtens, van het 3de reg.; tot lsten la (naar ouderdom van rang) bij het 2de reg., d 2den luit. N. E. Smeets, van het korps; het 3de reg., de 2de luit. J. J. Friese en J. A. Jaarsma, van het korps; bij het 4de r den 2den luit. H. T. Lubeck, van het 7de ret 2°. in zijnen rang overgeplaatst bij het r gren. en jagers den kapit. 3de kl. P. F. T. Fors, van het late reg. inf. De Thermometer van Fahrenheit teekec alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 56°, te uren 52'. Woensdag 's morgens te 5 uren l te 8 uren 57°, 's namiddags te 12 uren 6- te 4 uren 52°. BUITENLAND. Belgie. In de kamer van afgevaardigd heeft de heer Frère-Orban verklaard, dot l ministerraad erkend had, dat het ontslag va- den heer Bara de moeilijkheden zou laten b; staan. De heer Bara zou zich dus voegen na: het geheele kabinet, dat het door den seDai geamendeerde ontwerp van wet op den lijk dwang zal indienen, opdat de kamer kunne doe» weteu of hare opinie dezelfde is gebleven. Splingard, Hins en Delisalle, ten gevolg2 van de onlusten in de Borinage gevangen gfl

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2