N°. 2841 Woensdag A0. 18 19 Mei. BINNENLAND. leidsch dagblad; PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90iedere regel meer0.15. LEIDEN, 18 Mei. In eene talrijk bezochte vergadering van de iesvereeniging //Het Algemeen Belang" alhier, aaraan onderscheidene kiezers uit de districten uiten Leiden deelnamen, is Zaterdag jl. tot andidaat voor de Tweede Kamer, bij de aan- taande verkiezingen, gesteld de heer Mr. H. Neeb, deken der advocaten alhier, die zich ereid verklaard heeft deze candidatuur te aan aarden. Wij juichen deze candidatuur zeer toe. De eer Neeb is een man van erkende verdiensten n van groote bekwaamheid. De algemeene ach ing, die hij in het geheele district geniet, ver- ient hij ten volle, daar bij iemand is van karak- wiens eerlijkheid en goede trouw zijn be- roefd. Vreemd aan partijzucht, is hij een voor stander der liberale beginselen, die en dit ag vooral in aanmerking komen onze be- taande volksschool ongeschonden wil hand- aven. De Algemeene Conservatieve Kiesvereeniging, ïe blijkens haar programma zich tot taak heeft gesteld om de verkiezingen te zuiveren, door de misleiding tegen te gaan" waaraan de kie zers door valsche voorstellingen van personen pf zaken" zijn blootgesteld, heeft thans voor verscheidene plaatsen candidaten gesteld. Om haar doel te bereiken heeft zij, die //handhaving der neutrale openbare school" in haar programma schrijft, thans erkende tegen standers dier school tot candidateü geproclameerd, pannen, die met de oprichters der bijzondere ichool te Voorschoten, meenen dat de zielen der kinderen op de neutrale school stelselmatig verdorven worden I Voorts worden thans reeds zes oud-ministers uit het vorige ministerie (nog behalve den heer Heemskerk) door haar tot candidaten gesteld. De namen der nieuwe candidaten zijnvoor Leeuwarden de heer Alberda, voor Dokkum de jeer v. Schwarzenberg thoe Hohenlandsberg, voor Deventer Mr. Vos de Wael, voor Almelo de lid-minister graaf Schimmelpenninck, voorArn- i Jhr. v. Loon te Amsterdam, voor Zutfen Mr. Schimmelpenninck v. d. Oije te 'a-Hage, joor Dordrecht de oud-min. Mr. Wintgens, voor doorn Mr. 's Jacob, voor Amsterdam de oud- pin. Pels Rijcken en de oud-res. Kleyn van Poll, voor Tiel de oud-ministers Hasselman v. Lynden v. Sandenburg, voor Breda de |ud-min. Luyben, voor Middelburg de oud-min. Tets v^n Goudriaan. De opbrengst der rijksmiddelen over de maand April 1869 bedroeg f 7,878,408.56 tegen f6,280,490.55 in April 1868. I Met groote ingenomenheid vernemen wij dat Leeuwarden, ten huize van den heer v. d. pielen, eene algemeene vergadering zal gehou- p worden op Vrijdag 21 Mei, toegankelijk por alle leden van de vereeniging, die zich de handhaving van de eer en de belangen der staatsschool voorstelt. Het tijdstip deze verga dering juist op dien tijd te houden achten wij gelukkig gekozen, omdat het van belang is voor eiken onpartijdigen kiezer de schoolquaestie, die bij de aanstaande verkiezingen gewis de hoofd rol spelen zal, eens bij samenspreking te be handelen. 't Is te hopen, dat deze nuttige Nederland- sche instelling, die niet alleen in Friesland, maar ook te Amsterdam, Leiden, 's-Gravenhage en elders steun en sympathie ondervindt, even zeer bij de Leeuwarder voorstanders van ver licht volksonderwijs de aandacht trekken moge. Die lid wenscbt te worden, kan zich hier ter stede aanmelden bij de heeren M. Pruim en H. Cremer, die beiden leden van 't hoofdbestuur zijn. De jaarlijksche contributie bedraagt slechts éen gulden, of hooger naar verkiezing. Hoe meer het ledental toeneemt, hoe welda diger de vereeniging werken zal. [Prov. Friesche Ct.) Men schrijft ons uit Boskoop dd. 15 Mei: Ten gevolge eener uitnood'ging door de heeren A. Koster Mz. en J. Tb. Van der Chijs aan verschillende ingezetenen gedaan, had hier gis terenavond eene bijeenkomst plaats tot het op richten van eene liberale kiesvereeniging om uit te maken eene afdeeling der vereeniging voor Gouda en omstreken. Nadat het doel der bijeenkomst door genoemde heeren in het licht gesteld en het reglement voorgelezen was, toon den 34 aanwezigen, waaronder 30 kiezers, zich bereid het reglement te onderteekenen, terwijl nog eenigen, die niet konden tegenwoordig zijn, van hunne gezindheid tot toetreding kennis ge geven hadden. De afdeeling was daarop gecon stitueerd en koos onmiddellijk een bestuur, waarin zitting namen de heeren A. Koster Mz., J. Th. Van der Chijs en J. Van Groos. In de afdeeling //Gouda" der liberale kies vereeniging voor het hoofdkiesdistrict Gouda zijn als candidaten voor die afdeeling geprocla meerd de heeren Dr. J. Bosscha Jr. en Dr. M. P. Lindo. Morgen zal in de algemeene vergadering de definitieve candidaat gesteld worden. In het kiesdistrict R o e r m o n d hebben zich candidaten gesteld de heer Mr. P. L. Lom de Berg, oud-lid der Kamer, en de heer J. H. Arnoldt, burgemeester van Sittard. De commissie voor het godsdienstig on derwijs te 's-Hage, die haar mandaat ont leent aan den kerkeraad der Nederlandsche Hervormde gemeente aldaar, heeft aan B. en W. een schrijven gericht om in navolging van het geen bij het lager onderwijs tusschen de school uren geschiedt, ook voor de Protestantsche leerlingen van het gymnasium en de hoogere burgerschool een cursus te openen van we tenschappelijk godsdienstig onderwijs, hetgeen h. i. door de wet niet verhinderd, veel minder verboden wordt. B. en W. hebben daaromtrent het gevoelen ingewonnen der commissie van toezicht op de scholen van middelbaar onderwijs, die zich ge lukkig acht te kunnen medewerken tot het edel doel in het aangehaald adres ontwikkeld en geenerlei bedenking heeft tegen het gebruik der lokalen tot een cursus van godsdienstig onderwijs, weshalve zij adviseert het verzoek van adressanten toe te staan. Jl. Donderdag-middag werd door een beurtschipper van Neuzen op de hoogte van Borselen een visch van bijzondere grootte op gemerkt. Door den schipper hierop opmerkzaam gemaakt, loste de veldwachter van genoemde gemeente eenige schoten op het dier, waardoor het gelukte het te Borselen binnen te sleepen. Bij onderzoek bleek de visch eene lengte te hebben van 17.20 el. De rug was twee el breed, terwijl de kop eene lengte van 3.75 el had en de voorvinnen 1.87 el lang en 0.50 el breed, en de staart 3.75 el breed was. Men vermoedt dat het dier een tot hier afgedwaalde noordkaper is. Yolgens eene mededeeling van het Fransche gezantschap hebben alleen de oud-militairen die Franschen gebleven zijn aanspraak op het pensioen van 250 franken, onlangs door de keizerlijke regeeriDg bij eene wet toegekend aan hen, die in de Fransche legers gediend heb ben ten tijde der republiek en van het eerste keizerrijk. Alle aanzoeken van Nederlandsche onderdanen ter bekoming van gezegd pensioen, gericht aan het Fransche gezantschap te 's-Gravenhage, of aan de Nederlandsche regeering, zijn derhalve voor geene gunstige beschikking vatbaar en zullen mitsdien buiten gevolg blijven. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 20sten Mei niet plaats hebben. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zondag des namiddags te 5 uren 64°, des avonds te 8 uren 58°, te 10 uren 52°, Wind: Z. O. Maandag 's morgens te 5 uren 50°, Z. W. te 8 uren 54°, 's namiddags te 12 uren 57°, N. W., te 4 uren 57°, 's namiddags te 5 uren 56°, 's avonds te 8 uren 55°, te 10 uren 52°, Z. O. Diesdag 's morgens te 5 uren 52°, Z. W., te 8 uren 56°, 's namiddags te 12 uren 66°, te 4 uren 64°. KOLONIËN. BATAVIA, 0 April. De Java-Bode deelt het volgende uitvoerig verslag mede over de plaats gehad hebbende on geregeldheden Reeds sedert acht dagen, of langer, wist de resident van Batavia, daarvan onderricht door den assistent-resident van Meester-Cornelis, dat 3 April de vastgestelde dag was voor het uitvoe ren van een strooptocht in bet Bekassische, te ondernemen door eene gedeeltelijk uit Buiten zorg afkomstige bende slecht volk, welke zich in de omstreken van Tambon, een op 6 a 7 palen van Bekassie gelegen landgoed, ophield. Het wezenlijk of voorgewend doel van dien tocht was, om over, of langs Bekassie naar Meester-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1