i\°. 2839. Vrijdag A0. 1869.1 14 Mei. BINNENLAND. BUITENLAND. LEIDSCH i- DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. \'oor Leiden, per 3 maandenf o.OO. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90 iedere regel meer0.15. LEIDEN, 13 Mei. Gisterenavond omstreeks 9 uren ontstond een begin van brand in een perceel gelegen aan den Ouden Rijn, doch had gelukkig niets te beteekenen. De brand werd met eenige emmers water gebluscht. Desniettegenstaande werd de brandklok geluid en waren brandweer en auto riteiten spoedig tegenwoordig. De heer Mr. J. Van Kuyk heeft reeds zijne Memorie van Beantwoording ingezonden op het door hem gedane voorstel, tot wijziging van de artt. 45 en 48 der wet van 28 Juni 1854 (Stbl. n°. 100), tot regeliDg van het Armbestuur. Daarin wordt gezegd, dat hij niet mag ontvein zen met leedwezen uit het voorloopig verslag te hebben ontwaard, dat het meerendeel der leden in de afdeelingen zich ongunstig betref fende zijn voorstel zou hebben verklaard. Hij veroorlooft zich echter den twijfel of al de af deelingen wel voltallig zullen zijn geweest, en tevens de vraag of een afkeurend oordeel van een voorloopig verslag in den regel wel altijd als de voorbode van een afkeurend votum der Kamer kan worden beschouwd, getuige de scherpe en bijna algemeene afkeuring die de bekrachtiging eener overeenkomst tot wijziging der concessie spoorweg Samarang in de afdee lingen ondervond, terwijl die desniettegenstaande bij meerderheid door de Kamer werd aange nomen. De heer Van Kuyk blijft daarom dan ook, behoudens na te melden wijziging, de inge diende wetsvoordracht volhouden, vertrouwende dat de vertegenwoordiging der natie niet zal verwerpen wat door de meerderheid der natie sedert jaren wordt verlangd immers zoo eenige groote gemeenten hebben verzocht het voorstel niet aan te nemen, honderden andere gemeenten, waaronder zelfs belangrijke, hebben daarvoor sympathie betoond. Het voorstel is thans aldus gewijzigddat nu in het gewijzigd artikel zelf zal verklaard wor- I den, wat onder geneeskundige hulp te verstaan is. //Onder geneeskundige hulp," zoo zal volgens het voorstel, het slot van het gewijzigde art. 48 nu luiden, //moet in den ruimsten zin worden ver staan alle genees-, heel- en verloskundige hulp en levering van instrumenten en medicijnen, zoo aan huiszittende armen als in gaat- of zie kenhuizen verstrekt, alsmede alle verdere kosten met de ziekte in verband staande." Tot toelichting van deze wijziging wordt ge zegd: //De bijvoeging in art. 2 van het wets ontwerp, waardoor aan art. 48 der Armenwet eene nadere explicatie wordt gegeven, stemt geheel overeen met de bedoeling van den voor steller in de Memorie van Toelichting ontwik, keld. Zij is bet gevolg van opmerkingen in het voorloopig verslag voorkomende en komt tevens te gemoet aan de bezwaren in sommige adres sen ontwikkeld. De oeconomie van het wets voorstel wordt daardoor in geenen deele ver broken of veranderd, terwijl de kans van mis bruiken - zoo ze al zullen ontstaan - aan merkelijk verminderd, elke dubbelzinnige uit legging der wet onmogelijk wordt, en eindelijk de nadeelige verhouding, waarin, zooals wordt beweerd, de grootere gemeenten tegenover de kleinere zouden kunnen komen, grootendeels wordt verbeterd." Door den minister van financiën is bepaald, dat den 14den Mei e. k. en volgende dagen te 's-Gravenhage een vergelijkend examen zal worden gehouden voor de betrekking van adspirant- landmeter bij het kadaster. De commissie tot afneming van dat examen bestaat uit de heeren A. Bevers, ingenieur-ve rificateur van bet kadaster, voorzitter; H. L. Staal, C. J. Genet, C. Schüller, landmeters, en W. Blüm, directeur van de burgerschool voor middelbaar onderwijs, te 'a-Gravenhage, leden. Naar men verneemt, zal door het ministerie van binnenlandsche zaken op de tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman worden ingezon den de verzameling van voorwerpen en model len voor het teekenen en boetseeren op de instellingen van middelbaar onderwijs gebruikt. Men ziet van vreemde rijken ook dergelijke verzamelingen te gemoet. Door heeren inspecteurs van het middelbaar onderwijs is aan directeuren van burgerscholen eene circulaire gericht, waarin zij worden uit- genoodigd op de tentoonstelling in te zenden teekeningen, geboetseerde voorwerpen en uit hout of metaal vervaardigde modellen, orna menten, beelden enz., afkomstig van leerlingen uit den handwerksstand. Door ieder der inspec teurs worden voor de leerlingen der scholen in de onder zijn toezicht geplaatste provinciën aanwezig, de volgende medailles uitgeloofd: a. éene zilveren en éene bronzen voor teeke ningen naar de natuur b. éene bronzen voor teekeningen naar voor beelden; c. éene zilveren en éene bronzen voor recht lijnige, bouwkundige en werktuigkundige tee keningen naar modellen of voorbeelden d. éene bronzen voor ontwerpen van gebou wen, werktuigen enz.; e. éene bronzen voor modellen in hout of metaalen f. éene bronzen voor geboetseerde voor werpen. De in te zenden teekeningen moeten voor 1 Juni e. k. in portefeuilles of kokers, met het opschrift//Teekeningen middelbaar onderwijs" per post aan het ministerie van binnenlandsche zaken worden ingezonden. Modellen en geboet seerde voorwerpen kunnen rechtstreeks naar het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam worden ingezonden. In ons bericht van gisteren staat, dat de prijs van het Handelsblad met 1 Juli zal zijn f 8 voor de stad en f9 voor buiten. Die prijzen zijn f6 voor Amsterdam en f7 voor buiten. Bovendien zal ook des Zondags eene courant verschijnen. Hedenmorgen had op de katoenfabriek van de HH. De Heyder en Comp., aan de Heeren- gracht alhier, het volgende ongeluk plaats Terwijl eenige werklieden bezig waren aan het schoonmaken van een stoomketel, had de stooker de onvoorzichtigheid om de kraan van den ketel open te zetten, waardoor de stoom naar binnen kwam en 2 personen vrij hevige brandwonden bekwamen. De toestand van deze beiden is echter niet gevaarlijk. Z. M. heeft aan D. De Graeff van Polebroek, minister-resident der Nederlanden in Japan, vergunning cverleend tot het aannemen en dra gen der versierselen van kommandeur der Chris tus-orde van Portugal, hem door Z. M. den Koning van Portugal geschonken. De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Woendags des namiddags te 5 uren 68% Wind: N. O., des avonds te 8 uren 64°, te 10 uren 50'. Donderdag 's morgens te 5 uren 47®, te 8 uren 51°, 's namiddags te 12 uren 60°, te 4 uren 60°. Duitschland. In de zitting van den Rijks dag is het voorstel om aan de afgevaardigden reis- en verblijfkosten toe te kennen, met 110 tegen 100 stemmen verworpen. Uit een in den Noord-Duitschen Rijks dag uitgebracht verslag blijkt, dat de godsdien stige verdraagzaamheid in verscheidene tot het Noord-Duitsch-Verbond behoorende landen nog veel te wenschen overlaat. In Anhalt zijn de Israëlieten van het lidmaatschap van den se naat en van de rechterlijke macht uitgesloten, en zijn de lidmaten der vrije christelijke ge zindten van het uitoefenen der burgerschaps rechten verstoken. Te Bremen zijn de senaat en de balie insgelijks voor de Israëlieten ge sloten, en in Lauenburg, Lippe-Dottmold Alten burg, de Schwarzburgen en Mecklenburg mo gen de Israëlieten geenerlei openbaar ambt be- kleeden. Oostenrijk. De kamer van afgevaardigden heeft de voordracht tot uitvoering der wet be treffende de conversie der staatsschuld aange nomen, alsook bet ontwerp betreffende het slaan van een nieuwe gouden munt, ter waarde van heele en halve gouden Napoleons. In de eerste kamer is de beraadslaging begonnen over het ontwerp tot herziening der grondbelasting. De //N. Fr. Presse" meldt dat de graaf Yon Beust in eene circulaire aan de vertegen woordigers van Oostenrijk in het buitenland op de stelligste wijze verklaart, dat het Oostenrijk- sche ministerie van buitenl. zaken geheel vreemd is aan de openbaarmaking der bekende dépêche

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1