beroepen enz. academ1en1euws. gemeenteraad. handel. gemengde berichten. staten-generaal. ADVE RTENTIEN. zal hare grieven (ormuleeren ook betreffende de geldelijke aangelegenheden. Amerika. De Alabama-quaestie heeft op het oogenblik in Amerika een dusdanige agitatie tegen Engeland teweeggebracht, dat Prof. Gold- win Smith, welbekend wegens zijne geschriften ijdens den burgeroorlog in de Unie, en die ich thans te Boston bevindt, aan den uitgever an een Engelsch blad het volgende schrijft: //Zoo goed mogelijk had ik reeds de mij ge raagde inlichtingen bijeengebracht, betreffende e vooruitzichten van landverhuizing uit Enge- and, en ik stond gereed die u toe te zenden, oen de redevoering van Sumner werd uitge- proken. Deze redevoering heeft de vijandige ezindheid der Amerikanen jegens Engeland oo sterk aangewakkerd, en de vriendschappe- ijke betrekkingen tusschen beide landen schij nen op het oogenblik zoo groot gevaar te loo- en, dat ik voor mij het niet voorzichtig achten ou, indien de voorstanders vau Engelsche land- erhuizing hunne blikken herwaarts bleven rich- en. Te oordeelen naar hetgeen mij bekend is an het karakter der Amerikanen in het alge meen, en naar hetgeen ik omtrent den indruk an Sumners redevoering in particuliere ge- prekken verneem, geloof ik niet, dat een vre ebreuk te vreezen ismaar toch bereid ik mij oor op een keer van zakeu, die de Engelschen erplichten zal het land te verlaten." Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te Goes: J. W. A. Notten te liddelharnis, en H. W. Creutzberg te Vlissiu- en te DedemsvaartF. J. Herman te Baarn e Aalst: D. Niessen te Nieuwe Tonge; te Nun- peet: E. B. Gunning te Leiderdorp; teLisse: Van Herwerden te Heerjansdam; te Noord- ijk Binnen: Chr. Knap te Ylst; te Wezep: G. J. Nooman te Austerlitz; te Drachten: J. ijq Koo te Iugen; te Irnsum: H. J. Dinge- rnans te Knijpe; te IJselmuiden: Baert de la Faille to Hantum. Bedankt: naar Hedel door H. Slothouber, te Doornspijknaar Loon-op-Zand en naar Philipsland: door F. Hopster te Noorden, (die ook beroepen is te Hellouw); naar Oud- Vossemeer: door G. J. B. Gelderman, te Bie- zelinge; naar Haulerwijk .- door A. E. Coolhaas van der Wouden, te Oosterwolde. Toezegging van beroep gedaan bij de Herv. gemeente te Eerbeek aan den heer A. Mod derman. Christelijk Afgescheiden Gereformeerde Kerk. Beroepen: te KolijnsplaatH. Kramer te Beekbergen; te Zwolle: N. H. Dosker te Bar ingen. Aangenomen: te Waardhuizen: door G. ürunemeier te Den Ham; te Blija: door H. J. Schoolland, cand. Groningen, 10 Mei. Bevorderd tot doctor in e beide rechten de heer J. J. Ermerins, geb. 0 Groningen, na verdediging van een acade- isch proefschrift: //Het koninklijk besluit van 7 December 1819, houdende overdracht van et beheer en de bekostiging van waterstaats- erken aan de staten en provinciën". Vergadering van den Gemeenteraad van Ley- den, op Donderdag 13 Mei 1869, 's namiddags te twee uren Onderwerpen1°. Concept verordeningen op de openbare bewaarscholen. 2°. Adres van J. W. Schermer, om ontslag als lid van de plaatselijke Schoolcommissie. 3°. Verzoek van Prof. J. C. G. Evers, om eene verhoogde jaar- hjksche toelage aan het Nosocomium Acade- micum. 4°. Adres van K. C. Feun, tot uit breiding der stalling aan het heeren-logement den Burgmet suppletoiren staat van begroo ting. 5°. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1868. 6°. Voordragt tot onderhandsche verhu ring van: a. het huis buiten de voormalige Wittepoort; b. het huis aan de Marendorps- achtergracht. 7°. Voordragt tot benoeming van een 3den hulponderwijzer van de éde klasse aan de school n°. 1 voor minvermogenden. 8°. Adres van F. L. Feenstra, tot afkoop van 2 recognitiën en 2 grondrenten. 9°. Concept-ver ordening tot wijziging der verordening op de openbare scholen voor on- en minvermogenden. 10°. Concept-verordening houdende Algemeene voorwaarden voor de aanbesteding van gemeente- fabricagewerken. 11°. Suppletoire staat van be grooting en staat van af-en overschrijving over 1868, van het Gereformeerd Minnehuis. Rotterdam, 10 Mei. Tarwe 10 ets. hooger; Wintergerst 20 ets., Boekweit 20 ets., Paar- denboonen 10 ets., Witteboonen f 1 lager; Kool zaad 20 ets. hooger. Meekrap. Over het algemeen waren de vraag prijzen heden hooger en was daardoor de handel weder beperkt. Twee werklieden, die onlangs door een bosch gingen in de omstreken van Parijs, vonden aan den weg een kindje liggen. Zij naJeren, nemen het op en gaan er mede naar het hoofd van het naburig dorp. Intusschen voelde een van beiden, Antoon V..., een arme houthakker, zich door medelijden getroffen over het verla ten schaap, en hij drukte de begeerte uit van den vondeling op te nemen, al was hij zelf vader van drie nog jonge kinderen. Het dorps hoofd behield het kind en schreef den naam van den houthakker op, ten einde over hem inlichtingen te nemen en te onderzoeken of hij hem het kind kon toevertrouwen. Hij vernam dat deze een eerlijke werkman was, die bij een ieder de beste faam genoot. Doch groot was do verwondering van den burgemeester, toen hij, het kind ontkleedende en onderzoekende, er twintig bankbiljetten van duizend franken op vond, en daarbij het volgende schrift//De persoon dio zich met de opvoeding van het kind zal belasten, zal dit geld genieten hij zal niet uit het oog ver loren worden en van tijd tot tijd nog eenige geschenken ontvangen. Men verzoekt voor den jongen te zorgen totdat hij twintig jaren oud is." De burgemeester deed den houthakker en zijne vrouw komen, en vroeg hun of zij van zins bleven het kind aan te nemen. //Ja," antwoordden zij, //daar waar eten is voor drie, zal er ook wel voor vier zijn." Toen gaf den ambtenaar hun kennis van zijne ontdekking, en stelde hun met het kind de 20,000 fr. ter hand. Een gegoed koopman, Cremsziusky, te Ha nover woonachtig, liet dezer dagen in verschil lende couranten de volgende advertentie plaat sen //Een jonge dame, wees, met 18,000 gulden vermogen, wenscht met een jong man in het huwelijk te treden. Adres euz." De koopman die hierop honderden brieven ontving, schreef in zeer aanmoedigenden toon terug, terwijl hij tevens aanbood het photographisch portret van de jonge dame over te zenden na toezending van f 3.60 voor zijn onkosten. Yan de meeste mededingers naar de hand der fictieve dame volgde ook onmiddellijk de toezending van het gevraagde geld, waarvoor een bier of daar ge kocht fantasieportret eener jonge dame aan den smachtenden huwelijks candidaat werd toe gezonden. Vóór dat de onderneming te veel speculatieve hoofden op hol heeft kunnen bren gen, werd zij door de politie in haar voortgang gestuit. Tweede Kamer. Zitting van heden. Is ingekomen een koninklijk besluit, waarbij de voorzitter der Kamer gemachtigd wordt de gevorderde eeden af te nemen van het nieuw benoemde lid, den heer Kerstens. Dientengevolge legt die heer in handen des voorzitters de bij de Grondwet voorgeschreven© eeden af en neemt zitting. Is ontvangen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een wetsontwerp tot verhoo ging van Hoofdstuk Y der staatsbegrooting voor 1869 (Binnenlandsche Zaken). Verzonden naar de afdeelingen. Eenige ingekomen adressen worden in handen van de commissie tot de verzoekschriften ge steld. De voorzitter deelt mede, dat door de afdee lingen benoemd zijn tot rapporteurs voor de wetsontwerpen1°. verandering van de grenzen tusschen de gemeente Rotterdam en de gemeen ten IJselmonde, Katendrecht en Charlois, de heeren Olivier, Bichon van IJselmonde, Viruly, Blum en Yan Eek; en 2°. regeling van het onderwijs bij de Koninklijke Militaire Acade mie, de heeren De Roo, Yan Wassenaer Cat- wyck, Joncbloet, Thorbecke en Yan Delden. De voorzitter stelt voor de wetsontwerpen, die ter afdoening gereed zijn, in deze volgorde te behandelen1°. beschikbaarstelling van de gelden wegens door het departement van oor log gedane verstrekkingen, dienst 1869; 2°. vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van marine, dienst 1869; 3°. regeling der grensscheiding tusschen de pro vincie Zuid-Holland en Zeeland;*4°. bekrach tiging van den onderhandschen verkoop van een perceel Rijks-grond te Elden aan B. H. Koels5°. onteigening van de plaat de Loe- nensche Wel" in de rivier de Waal, onder de gemeente Yalburg; en 6°. toezicht op het ge bruik vau stoomtoestellen. Wijders stelt de voorzitter voor de beraad slagingen over die ontwerpen te houden op aanstaanden Yrijdag, maar als de behandeling van de vijf eersten te lang mocht aanhouden, dan de beraadslaging over dat nopens de stoomtoestellen, te verdagen tot na het op han den zijnde reces. Op de aanmerking van sommige leden, dat bet onderzoek van de aanhangige wetsontwer pen in de afdeelingen reeds morgen zal afloo- pen, wordt, op voorstel van den voorzitter, be sloten reeds Donderdag over de bovengemelde wetsontwerpen te beraadslagen, altijd onder het beding, dat, als er geen tijd tot behandeling van het laatste mocht overblijven, de beraad slagingen daarover uit te stellen. Mitsdien wordt de vergadering tot aanstaan den Donderdag gescheiden. Na de openbare zitting hebben de afdeelingen hare werkzaamheden voortgezet. Door deze betuigen wij, ook namens weder- zijdsche Familie, onzen dank aan allen die on§ bij ons Huwelijk hunne deelneming hebben be wezen. A. SCHMIER. E. SCHMIER De Poorter. Den 8sten Mei overleed te Wijk aan Duin op den huize Oosterwij k, mijn geliefde Echtge noot, HENRICUS JOHANNES DE WILDT, in den ouderdom van ruim 30 jaren, tijdig voor zien van de HH. Sacramenten der stervenden, mij ualatende 3 kinderen, te jong om hun ver lies te kunnen beseffen. Wed. M. DE WILDT. Eenige en Algemeene Kennisgeving.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3