KOLONIËN. BUITENLAND. melden, met nauwkeurige opgave tot welk dier examens zij verlangen toegelaten te worden. Bij de aanmelding voor de examens B behoort te worden overgelegd het getuigschrift wegens voldoend afgelegd examen A art. 59 of wel dat wegens voldoend afgelegd eindexamen der hoo- gere burgerschool met vijfjarigen cursus, art. 57. Op den 12den April jl. is door Dr. A. J. Bergsma te Arnhem, in de daarvoor bestemde bus van het postkantoor aldaar, gestoken een brief geadresseerd aan Dr. Baert, Prinsengracht te Amsterdam, inhoudende prima wissel dd. 23 Februari 1868, groot f 1957 Ned. Ct., op 6 maanden, afgegeven door het hoofdagentschap der Rotterdamsche Bank te Batavia, op het kantoor der Rotterdamsche Bank te Rotterdam, aan de order van drs. P. A. Bergsma te Ba tavia n°. 87/14920; zijnde deze wissel geëndos seerd aan Dr. A. J. Bergsma, door dezen aan Mr. J. F. B. Baest te Amsterdam, en door de Rotterdamsche Bank geaccepteerd. Deze brief, gesloten in eene witte plak-enveloppe en met een ouwel dichtgemaakt, is niet aan het adres bezorgd. De officier van justitie te Arnhem verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Politieblad De 39ste algemeene vergadering van het ge nootschap van leeraren aan de Nederlandsche gymnasiën en hoogere burgerscholen, zal in den loop der maand J uli aanst. te Deventer worden gehouden. Door de Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatschappij (lijn AmsterdamRotterdam Helder) zijn gedurende de maand April 1869 130,629 reizigers vervoerd; opbrengst van rei zigers f 125,501.30opbrengst van goederen f 30.9S3.195; totaal f 156,484.49s; sedert primo Januari was het aantal reizigers 474,261op brengst van reizigers en goederen f 548,399.06®. Als tweede afgevaardigde voor het kiesdis trict Boxmeer zal Mr. J. M. L. H. Clerx, notaris te Blerick, tegenover Mr. L. Haffmans, aftredend lid voor Roermond, worden gesteld. Uit Sneek wordt gemeld, dat zich aldaar het gerucht verspreidt dat Mr. A. F. Jongstra be paaldelijk heeft besloten, om geene candidatuur voor de Tweede Kamer aan te nemen. Men noemt nu als candidaten van de liberale partij, de heeren: A. Van Assen te Amsterdam, Dr. D. D. Breuning te Wolvega, Dr. W. H. Idzerda te Akkrum en Mr. B. Brouwer te Heerenveen. De orthodoxen zullen voorzeker den heer W. M. Oppedijk van Ijlst en de conservatieven den heer du Tour van Bellin- chave tot candidaat stelleD. Als een staaltje van de werking van het stelsel van preventieve gevangenis, wordt uit Goes gemeld dat daar Donderdag een preven tief gevangene is ontslagen na 4% maand (zegge vier en een halve maand) in de gevangenis te hebben doorgebracht. Waar een ijverig rechter te vergeefs 4% maand besteedt aan het onder zoeken of iemaüd schuldig is of niet (men ver dacht den ontslagene van brandstichting), daar zal het vermoeden er wel voor spreken dat de man onschuldig is. Vier en een halve maand heeft de persoon in quaestie dus vermoedelijk onschuldig in de gevangenis gezeten en dat nog wel buiten toegang. Z. M. heeft den luit. ter zee lste kl. R. J. A. Bouricius, dienende in Oost-Indië, op zijn ver zoek, eervol uit den zeedienst ontslagen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 64°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 58°, te 10 uren 56°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 54°, te 8 uren 57°, 's namiddags te 12 uren 59°, W., te 4 uren 57°. Het N. Bat. Hbl. bevat een tweetal artike len, onder het opschrift: //Vrije arbeid en vrije cultuur in de Minahassa", waarin eene hoogst belangrijke en onderhoudende beschrijving ge geven wordt van de wijze, waarop die bij uit nemendheid nijvere bevolking zonder eenigen dwang door vrijen arbeid in al hare behoef ten voorziet. In den vorui van een tochtje door de Minahassa (bet Noord-Oostelijke gedeelte van het eiland Celebes) geeft de schrijver eene schets van eenige negorijen der Bantiks in de omstreken van Menado, en wijst op de vlijt der bewoners, welke het vruchtbaar strookje gronds, dat zij bevolken, op een wellicht niet zeer we tenschappelijke, maar toch voor hen zeiven voordeelige wijze, bebouwen met tabak voor de inlandsche consumtie, miloe en rijst. De vruch ten huns arbeids, gevoegd bij de producten hunner vischvangst en handwerksnij verheid, hunne'potten en pannen hebben grooten aftrek, - en inheemsche groententeelt brengen zij zeiven bijna dagelijks met ganscbe vrachten vier en acht palen (6000 a 12000 Ned. ellen) ver naar Menado ten verkoop terwijl ook andere plaat sen in die streek, als Kema, Tondano en Ka- kas, waar dagelijks passer gehouden wordt, de producten der Bantiksche nijverheid tot zich zien toevloeien. Die toestand van de Minahassa, welks iuwo- ners geregeld belasting betalen, geeft den schrij ver aanleiding tot de opmerking, dat de ook in Nederland algemeen verbreide meening, als zouden de Oosterlingen van nature zoo lui zijn, dat ze niet dan door dwang tot werken zouden zijn te bewegen, ook hier weder blijkt geheel onjuist te zijn. Is er oen arbeid, die de inlander schuwt en tracht te ontduiken, dan is het de onbetaalde arbeid, en de arbeid in heerendiensten. Dit toont de geschiedenis van de Minahassa zonneklaar, waar tot in 1852 het dwangstelsel in vollen gang was, en de bevolking hare be lasting moest opbrengen in rijst; eene belasting, welke, naar gelang van een meer of min gun- stigen oogst, willekeurig werd aangeslagen, en dus onregelmatig en onbillijk werkte. Niettegenstaande vele bezwaren en weeprofe- tiën van zwaartillende behouders, werd in 1852 aan dien toestand een einde gemaakt. De belas ting in rijst werd vervangen door eene belasting in geld, bij jaarlijkschen aanslag geheven, eerst van de hoofden van huisgezinnen, en later van alle mannelijke personen boven de twintig jaren. Deze eerste stap op den weg van toepassing van bet stelsel, //dat onder alle hemelstreken het beste is", werd door anderen gevolgd, en het resultaat is de welvaart en nijverheid der Mi- nahassers, die op de meest treffende wijze aan toont, dat vrije arbeid niet slechts in den In- dischen Archipel eene mogelijkheid is, maar tot ontwikkeling en geluk der bevolking dient. Belgie. De correctioneele rechtbank te Luik heeft de vorige week uitspraak gedaan in de zaak der mijnwerkers, die in de jongste onlus ten in het Luiksche kolendistrict betrokken zijn geweest. Van de elf beschuldigden zijn drie in vrijheid gesteldde overigen zijn, wegens belemmering aan de vrije uitoefening van den arbeid in den weg gesteld, tot gevangenisstraf fen voor den tijd van twee maanden en minder veroordeeld geworden. "Van de heeren, die de Belgische regeering tot leden der Fransch-Belgische commissie be noemen zal, zijn er nog maar twee aangewezen. Het zijn de heeren Van der Sweep en Tassiaux. De eerste is inspecteur-generaal der staatsspoor wegen en vergezelde den heer Frère Orban naar Parijs. De tweede is directeur-generaal van dezelfde spoorwegen. De leden zouden ée- of twee voorbereidende vergaderingen boude: ODder voorzitting van den heer Frère Orbail en dan zouden zij naar Parijs vertrekken, was: de commissie tegen den 30sten zal bijeenkomt: onder voorzitting van den heer De Franqu^ ville. De personen, die door Frankrijk zij! aangewezen, zijn de heeren De Franquevil Cornudet en Cotnbe. Duitschland. De koning van Beieren hee tot het fonds voor de voltooiing der tore van de prachtige domkerk te Regensburg, a dermaal eene som vau 8000 guldeu bijgedrageo Oosteneijk De minister-president heeft m degedeeld, dat de zitting van den rijksraad d 15den dezer plechtig door den keizer zal gesh ten worden. Feankbijk. Gelijk wij gisterenavond re~ mededeelden, heeft de keizer bij zijn bezoek d landbouwtentoonstelling te Chartres, in aai woord op de gelukwenschen van den maire, et speech gehouden. De keizer herinnerde aan t warme ontvangst, welke hem te Chartres tejp deel viel, toen hij die plaats als president d republiek bezocht, en het eerst een beroep dee op den geest der verzoening. Heden evena in 1848 sprak voorts de keizer maar tha met meer autoriteit en vertrouwen wend ik m tot de eerlijke mannen van alle partijen m. het verzoek, dat zij mijn gouvernement zulle ondersteunen in zijne liberale politiek en d omverwerpenden geest, die opnieuw zich schijnj te verheffen, ten krachtigste zullen bestrijden De keizer gaf bij het einde zijner rede de! wensch te kennen, dat het volk weldra mannej zal afvaardigen, die Frankrijks civiliseereudl missie zullen weten op prijs te stellen. Das! waar zuivere liefde voor het vaderland heerschl zijn de beste waarborgen aanwezig voor <i? orde, den vooruitgang eu de vrijheid. Het //Journal Officiel" bevat een bulletii1 waarin gezegd wordt, dat de rede, die de keize te Chartres heeft gehouden, een loyaal beroer is op het gezond verstand en de standvastig heid van alle weidenkenden tegen oproerige hart tochten en revolutionnaire gezindheid, en da die rede tevens is een waarburg van den lib ralen geest, waardoor het gouvernement zich bs voortduring zal laten leiden. Yan den Franschen consul te Livorno te Marseille bericht ontvangen, dat de pake1, boot //Abatucci", in den nacht van den 7d dezer, nabij Calvi door eene Noorweegsche bri is aangevaren, met het gevolg dat er van bemanning en de passagiers 49 personen zij omgekomen. Onder anderen zijn de intendan generaal Cauchois, de kommandant Ferrari m familie, de beide te Marseille gevestigde consul- generaal van Rome en België, alsook vele Zout ven verdronken, Spanje. De correspondent van het //Jourm des Débats" deelt mede, dat de leden van Cortes het zeer druk hadden over eene dubbel, zending, aan den heer De Montemar toever trouwd, te Parijs en Florence, met betrekkin tot de candidatuur van den hertog van Aostn Yan een anderen kant wordt verzekerd, da de heer Mazo, Spaansch gezant te Lissabon, t< Madrid is aangekomen en dat de heer Per nandez de los Rios onmiddellijk zijn post gas' betrekken. Die benoeming bewijst, dat me: de weigering van dom Fernando niet als on verbiddelijk beschouwt. Uit Spanje wordt gemeld, dat de minister besloten heeft om aan de Cortes de benoemmt van een regentschap voor te stellen, ten eind beter weerstand te kunnen bieden aan de woe lingen der Isabellisten en Carlisten. Poetugal. De handelwijze der regeering om door besluiten de kieswet te veranderen, heelt ernstigen tegenstand in de kamer der pairs gevonden. De oppositie in dat staatslichaam

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2