G> N°. 2836. Dinsdag - A°. 1869. 11 Mei. BINNENLAND. LEIDSCH al DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden Franco per post Afzonderlijke Nommers f 3.00. 3.85. 0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. LEIDEN, 10 Mei. De Yereeniging voor Nederlandsche Muziek geschiedenis, die zich te Amsterdam uit de Maat- schappij tot bevordering der Toonkunst heeft gevormd, telt thans 370 beschermers (waaronder Z. M. den Koning, H. M. de Koningin en Z. K. Prins Frederik) en 220 leden. Zij heeft in feu yerscheidene plaatsen correspondenten. Hier ter lts- stede heeft Dr. C. Leemans zich met deze taak an- belast. Voorts zijn hier 13 beschermers en 10 m Men. kg ^Onderscheidene geschenken en daaronder zeldzame en kostbare ontving de Vereeniging reeds, terwijl zij door aankoop drie zeldzame ar' bandschriften in eigendom bekwam, ge |A1s eerste uitgave van de Vereeniging is he in stemd Sweelinks Regina Coeli (in partituur en stemmen). Dit tot nog toe eenige compleete be werk van Sweelinck is reeds in handen van den graveur. J -Jln den Navorscher worden, ter bereiking van het doel der VereenigiDg, vragen en mededee- lingen omtrent bijzonderheden uit de Muziek geschiedenis opgenomen. Het heeft Z. Exc. den minister van finan ciën behaagd te bepalen dat een nauwkeurig onderzoek zal worden ingesteld omtrent de ituurlijke historie der zalm- en verwante visch- >orten, alsmede omtrent de daarop betrekking sbbende visscherijen, ten einde deze niet on- *rijke bron van volkswelvaart in ons land stand te houden en ruimer te doen vloeien, [jhans verneemt men, dat de minister de ver- illing van deze moeilijke en veelomvattende lak heeft opgedragen aan den zoo gunstig skenden natuuronderzoeker Francis P. L. Jollen, honorair-assistent bij 's Rijks museum natuurlijke historie alhier, wonende te jjcheveningenen opdat dit onderzoek naar ïhooren zou kunnen geschieden, heeft de mi- ister den heer Pollen gemachtigd tot het doen van binnen- en buitenlandsche reizen op kosten ran den staat. De verschillende pachters der taatsvisscherijen zijn naar aanleiding van de tp den heer Pollen verstrekte opdracht, uitge- ïoodigd hem in zijn te doen onderzoek zoo- feel mogelijk te ondersteunen, en behulpzaam zijn en de vereischte inlichtingen te ver schaften. Het was gisteren 40 jaren geleden dat Prof. A- H. Van der Boon Mesch was benoemd tot hoogleeraar aan deze academie. Bij die gele genheid mocht de jubilaris, zoowel van zijne jambtgenooten als van vroegere en nog tegen woordige leerlingen, vele, ook stoffelijke bewij zen van belangstelling in dit voor hem zoo heuglijk feest ontvangenin de toespraken waarmede de nog krachtige grijsaard door de ferachillende commissarissen werd geluk ge- wenscht, met een terugblik op wat hij gedu rende dit ruime tijdsverloop voor de weten schap was geweest, werd de wensch geuit, dat hij nog lang voor Leidens hoogeschool mooht gespaard blijven. Een begin van brand in een perceel aan de Oude Vest, waardoor gisterennamiddag onze stadgenooteu werden verontrust, was weldra door gepaste maatregelen gestuit, zoodat de brandweer en schutterij die op het kleppen der brandklok waren opgekomen spoedig kon den inrukken, en velen hunne wandeling, waarin zij zoo eensklaps waren gestoord, weder rustig konden voortzetten. De oorzaak is tot dusverre onbekend. Gisterennamiddag te halfYier is een negen jarig jongentje aan de Beestenmarkt in het wa ter gevallen, doch door spoedige hulp gered. Evenzoo mocht het met moeite gelukken, een man, die 's avonds te 6 uren van een zout- schuit, liggende in de Oude Vest alhier, in het water viel, te redden. Bij Kon. besluit va& 23 April jl. zijn eenige wijzigingen goedgekeurd in de statuten van de naamlooze vennootschap: Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen, gevestigd te'a-Gra- venhage. Tot die wijzigingen behoort het vol gende: De zetel der vennootschap wordt ge vestigd te Utrecht; uiterlijk tot Mei 1870 blijft die te 's-Gravenhage. Het kapitaal is vastgesteld op zes millioen gulden, vertegenwoordigd door 24000 uitgegeven aandeelen, elk van f 250. De maatschappij is bevoegd een gelijk bedrag van prioriteit8-obligatiën, rentende hoogtens G pCt., op voorwaarden door de algemeene vergadering goedgekeurd, uit te geven. Ingevolge opdracht van den raad van com missarissen der maatschappij, heeft de commissie uit dien raad, kenbaar gemaakt, dat de zaken der maatschappij zullen worden bestuurd door de tegenwoordige leden der directie, tot op het tijdstip waarop de door de aandeelhouders te be noemen directeur-generaal zijne functiën zal aanvaarden. Het Vaderland deelt mede, dat het hoofdbe stuur der //Maatschappij tot Nut van 't Alge meen" de leiding der gewone algemeene ver gadering heeft opgedragen aan Dr. J. Bosscha Jr., inspecteur van het middelbaar onderwijs, welke daartoe tot voorzitter benoemd is. Heden en morgen en zoo noodig "Woensdag aanstaande zullen de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal vergaderen tot het onderzoeken der volgende wetsontwerpen: 1°. verandering der grenzen tusschen de gemeente Rotterdam en de gemeente IJselmonde, Katen- drecht en Charlois2°. regeling van het onder wijs bij de Koninklijke Militaire Akademie; 3°. regeling van het onderwijs van rijkswege in de beeldende kunstenen 4°. aanvulling van art. 62 van het reglement op het beleid der regeering van Nederl. Indië. Men schrijft ons uit Boskoop: De afleve ring van boomen is in het afgeloopen voorjaar zeer belangrijk geweest. Vooral bontbladige hulsten zijn met groote partijen naar Engeland verzonden, waardoor de prijs daarvan aanmer kelijk is verhoogd. In de kweekerijen is het thans weder recht schoon alles ontwikkelt voor- deelig en de nieuwere soorten van rhododen drons, waarvan er vele nu in bloei staan, bie den een prachtig gezicht aan. Op eene vergadering van de centrale kies- vereeniging in het kiesdistrict Alkmaar is als candidaat voor de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, ter vervulling van de vacature, ontstaan door de aftreding van den heer Jbr. Mr. C. Van Foreest, met overgroote meerder heid van stemmen benoemd de luit.-generaal W. J. Knoop. Nadat de heer Mr. G. M. Van der Linden te kennen heeft gegeven, dat hij de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Gouda niet wenscht aan te nemen, hoort men meer en meer daarvoor noemen de heeren Mr. J. B. J. Wentholt, kan tonrechter te 's-Hage, vroeger advocaat en pro cureur te Rotterdam, en Dr. M. P. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs, thans wo nende te 's-Hage. Door eenige kiezers in het kiesdistrict Tiel worden aanbevolen de heeren W. J. Knoop en T. J. Stieltjes. De Constitutioneel-Liberale Viesvereeniging te Zwolle heefb het navolgend viertal opgemaakt, ten einde daaruit in eene nadere bijeenkomst een candidaat te benoemenMr. J. A. Sand- berg Jr., te Kampen; gen.-majoor Knoop; Mr. S. J. Van Roijen Dr. S. A. Naber. De Maas- en Roerbode zegt met genoegen te vernemen, dat de heer H. Pyls, oud-burge meester van Maastricht, van verschillende zijden is aangezocht geworden, om zich verkiesbaar te stellen. Zaterdagmorgen is in de residentie over leden de heer Mr. J. A. Weiland, raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland. In de aohttiende jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de Duin- waterleiding-maatschappij te Amsterdam, on langs aldaar gehouden, ia medegedeeld, dat het batig slot toeliet een dividend van 6 pCt. over het geheele maatschappelijke kapitaal uit te keeren. Naar men verneemt, wordt heden het kantoor der Nederlandsche Bank te Amster dam, verplaatst naar het nieuwgebouwde bank gebouw op de Oude Turfmarkt. Bij de jaarlijksche benoeming van leden van het Utrechtsche Historisch Genootschap zijn benoemd tot honoraire leden Dr. W. Wat- tenbach, te Heidelberg, en Dr. W. Wacker- nagel, te Dresden, en tot gewone leden de heeren Dr. D. A. Balfoort, te Utrecht, H. W. F. Tijdeman, te Roozendaal, Dr. C. M. Kan, te Utrecht, Dr. K. Sybrandi, te Haarlem, Dr. H. Edema van der Tuuk, te Noordwolde, Mr. H. P. G. Quack, te Utrecht, C. Van Maanen, te Breda, Mr. R. H. J. Gallandftt Huet, te Haar^

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1