OFFICIEELE BERICHTEN. ADVERTENT IE N. last op de schouders nemen, wil het plan der genoemde Heeren gelukken. Waarom dan zoo met minachting op de O. S. neergezien? Waarlijk, wij misgunnen de Chr. school haar bestaan niet, wij zullen ze ook niet hard val len, niet verdacht trachten te maken, maar laat dan ook de O. S. in eere. Zie, dat zou getui gen van Chr. liefde Die zegt: Duizenden hebben gewetensbezwa ren tegen de O. S. heeft nooit een grondig onderzoek ingesteld. Het volk is niet tegen de O. S. maar het wordt door eenige aanklagers er wel tegen opgezet. Het eenige dat Prot. ouders op de scholen zouden willen zien is de Bijbel, maar wanneer er buiten de schooluren of op een daartoe be paalden morgen of middag, door bevoegden godsdienstig onderwijs werd gegeven in de school lokalen, was alle bezwaar opgeheven. Alle beschaafde natiën van Europa beijveren zich tegenwoordig om de Neutrale School in te voeren en wij, die zoo gelukkig zijn haar reeds te bezitten, wij zouden die school trach ten af te breken? God verhoede zulks Moge eens de tijd komen, dat de godsdienst leeraren en allen, die het wel meenen met de intellectuëele en moreele ontwikkeling der Ne- derl. natie, krachtig de handen aan den ploeg slaan, om het zoo ver te brengen, dat niemand meer een smet kan of durft te werpen op ons Nat. onderwijs. N. GOUWENTAK. Leiden, 4 Mei '69. kohier der Plaatselijke directe be lastingen, 1869. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LETDEN, Gezien art. 264 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad N°. 85); Doen te weten, dat het kohier van de plaat selijke directe belasting over 1869 op heden voorloopig is vastgesteld, en van heden tot en met den 17den Mei aanstaande ter Secretarie dezer gemeente (financiële afdeeling), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing is neder- gelegd. Let den, 3 Mei 1869. Ter Gemeente-Secretarie is ad f 1.50 verkrijg baar het door Burgemeester en Wethouders op den 22sten April jl., ingevolge art. 182 der gemeentewet, aan den Baad gedaan uitvoerig en beredeneerd "Verslag van flen toestand der gemeente over 1868terwijl mede al daar verkrijgbaar zijn alle plaatselijke ver ordeningen, behoorende tot het Gemeente blad, tegen betaling van 20 cents per vel. Burgerlijke stand van Leyden, van den 29sten April tot en met den 5den Mei 1869 Bevallen: W. De Yos, geb. Van Laane, D. G. Seljee, geb. Boon, Z. W. Enke laar, geb. Vermeer, Z. P. F. Te Bielle, geb. Poppe, D. A. Yan der Hart, geb. Bisot, 2. S. M. Linschooten, geb. De Bidder, Z. A. Sypestijn, geb. Schmitz, D. L. M. Kolff, geb'. Eigenbuizen, D. J. Boervink, geb. Meijer, D. L. Buitenbeek, geb. De Haas, D- C. J. Yan Caspel, geb. Vermey, Z. M. E. Yan der Steen, geb. Thijssen, D. J. C. Ederzeel, geb. Mulder, Z. J. C. Yerbiest, geb. Yraam, Z. M. Teeuwen, geb. Brittijn, D. J. P. Bink, geb. De Lange, D. C. Van Biemen, geb. Kenbeek, Z. W. Wakka, geb. Banselaar, Z. A. M. Geenjaar, geb. Groeneveldt, D. C. Van Franck, geb. Fruit- man, D. J. M. Schmitz, geb. Kret, Z. H. M. C. Jollie, geb. Snijders, D. J. Buy- tenbeek, geb. Bouter, Z. E. H. Hoogen- straaten, geb. Yacber, Z. Geliuwd: P. Yan der Linden jm. en G. Larrewijn jd. C. D. Yan der Henst jm. en, P. Yervark jd. N. J. Yan der Linden jm. en M. Turenhout jd. J. Yan den Burghjm. en H. E. Bleyleven jd. F. A. Linschoten jm. en J. J. Brokkaar jd. H. Hoppenbrouwer jm. en C. S. Planje jd. J. Barendse jm. en E. Yan Putten jd. J. Blijleve jm. en P. Aalbersberg jd. J. H. Maartense jm. en E. Yan Biemen jd. J. J. De Groot jm. en A. Yan Assen jd. J. C. Yan Druten jm. en W. J. Drinhuyzen jd. J. H. Gentis jm. en G. H. T. Obreen jd. Overleden: A. M. Cornet D. 8 m. H. J. Yalk, geb. La Bivière, 35 j. M. Yan Leeuwen D. 1 m. T. Cornelisse Wr. 84 j. A. Van der Putten Z. 4 m. W. Yan der Velden Wr. 76 j. C. E. Teerlink, geb. Yan den Noordaa, 67 j. J. De Haas 39 j. B. J. Bronsgeest Z. 4 m. I. Janse, wed. I. Montagne, 79 j. J. W. Taffijn 40 j. M. J. Yan Dusseldorp, wed. H. Helfenstijn, 71 j. C. Lepelaar Z. 3 w. C. M. Erades D. 3 m. A. Dekker Z. 9 m. H. Werter Z. 7 in. J. Yan den Burg Z. 4 m. C. A. Kikkert D. 3 m. M. C. Hooghwinkel, wed. A. Bakker, 79 j. C. Yan Egmond 66 j. GEMENGDE BERICHTEN. In de kampong Petèllan te Samarang is onlangs een wonder gebeurd. Het dochtertje van den Loera dier kampong was gaan spe len bij een sinds jaren drogen put, toen het, toevallig in den put ziende, een weinig water, en tevens met schrik eene groote slang daarin ontdekte. Naar haren vader te loopen om de gewichtige tijding mede te deelen, was het werk van een oogenblik. De kampongbewoners, onder wie het nieuws als een loopend vuurtje was verspreid, begaven zich en corps naar den put. Groot was hunne verbazing, toen zij den put vol helder water vonden, doch de slang was verdwenen Het spreekt van zelf, dat deze goede geest, na [het verrichten van zijn werk, naar verheve ner gewesten is teruggekeerd, na eerst aan het water eene wonderbaarlijke geneeskracht te heb ben medegedeeld. Sinds dien dag komen duizenden inboorlingen van allerlei landaard in bedevaart naar dien put, bloemen, vruchten, sommigen een of meer dui ten offerendena zich gebaad, of wel een voudig van het water gedronken tejhebben, zijn zij bepaald van hunne ziekten, voornamelijk van de koorts, genezen. Te dezer zake deelt men nog mede, dat de wonderdadige kracht van dat bronwater zoowel tot genezing van ziekten als tot vervul ling van wenschen, reeds behoorlijk door een slimmen klant wordt geëxploiteerd. Ieder na melijk, die daar komt drinken, baden, of er een gendie vult, moet bem een offer brengen van 5 centen. Door de mantri politie van Karang-Toerie zijn bevolkingspatrouillos georganiseerd, om de orde te handhavendoch wij zouden wel willen weten, of door het bestuur geene maat regelen kunnen worden genomen, om daar de afzetterij van den kleinen man tegen te gaan. Overigens is het geloof in de wonderbaarlijke kracht van dat water zoo groot, dat zelfs Chi- neesche vrouwen, die anders nooit op straat komen, derwaarts een pelgrimstocht ondernemen. Als een klein bewijs van de snelheid waar mede tegenwoordig, dank zij de uitvinding der stoomsnelpersen en vouwmachines, in Parijs boe ken gereed gemaakt kunnen worden, vermeldt de heer Boiteau in het rapport, dat hij over de afdeeling boekdrukkunst en boekhandel van de groote tentoonstelling van 1867 uitbracht, het volgendede 1ste editie van den catalogus der tentoonstelling werd op de drukkerij van den heer Dupont, in den nacht van 31 Maart op den lsten April, die de opening vooraf ging, geheel gereed gemaakt. De twee deelen, waaruit die catalogus bestaat, bevatten 2300 pagina's, en in dien enkelen nacht werden hiervan 2200 exemplaren gedrukt, gevouwen, gecollationeerd, ingenaaid en aan drie zijden afgesneden. Die 2200 exemplaren geven te zamen een bedrag van om streeks 320,000 vellen druks in 8°. of 5,060,000 pagina's. ACADEMIENIEUWS. Leiden, 7 Mei. Bevorderd tot doctor in de heelkunde de heer H. De Zwaan, med. doet., geb. te Brielsch-Nieuwland, met Stellingen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. Aan de orde zijn de algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijziging der wet op het recht van successie, en van overgang bij overlijden. Algemeen liet men zich gunstig uit over de wijzigingen wat het hoofdbeginsel der wet betrof. De HH. Yan Houten en Pijnappel maakten alleen bezwaren tegen eene vaste taxatie van bet vruchtgebruik. Daarover had een langdu rig debat plaats tusschen den minister van finan ciën en de HH. Godefroi, Gratama en Heems kerk Azn. Het art. werd met 41 tegen 10 stemmen aangenomen. Morgen voortzetting; vervolgens de interpel latie van den heer Yan Beyma en dan eene nieuwe interpellatie van den heer Yan Golt- stein over de leening der Indische Spoorweg maatschappij. Ondertrouwd J. VAN LEEUWEN Az. en M. E. BEETS. Leyden, 7 Mei 1869. Receptie 16 Mei 1869. Getrouwd Dr. J. H. GENTIS, Officier van gezondheid en G. H. T. OBBEEN. Leyden, 5 Mei 1869. Getrouwd W. A. VAN LITH en G. DE JONG. Edam, 6 Mei 1869. Eenige kennisgeving. Heden overleed na een kortstondige ziekte J. COBONEL, in den ouderdom van ruim 86 jaren. M. COBONEL, geb. Kolijn. J. H. COBONEL. Leiden, 7 Mei 1869. Onze innig geliefde Zoon THEODOBUS JOHANNES TBONS ADAM, werd, nog geen tien jaren oud, ons heden door den dood ont rukt. T. F. A. LIEFBINCK. J. LIEFBINCK, Bovees. Leiden, 7 Mei 1869. Leiden, Haarlem, MaAR8manssteeg, anegang, Wijk 4, N°. 90. Wijk 3, N°. 27. De oudergeteekende heeft de eer zijnen stad- genooten te berigten, dat hij zijn SCHOEN- en LAARZEN-MA GAZLLN geopend heeft, en hoopt steeds door soliede kwaliteit en billijke doch vaste prijzen de gunst zijner stad- genooten waardig te mogen worden. NB. Alles vaste prijzen. UEd. Dw. Dienaar, B. PAANAKKEB.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3