N°. 2834. Zaterdag A'. *869; i 8 Mei. BINNENLAND. BUITENLAND. LEIDSCH '3 A DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12. Geboorte-, huwelyks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. LEIDEN, 7 Hei. Een correspondent van de Arnh. Courant uit Leiden bespreekt heden in een uitvoerig artikel het gerucht dat de heer Snellen in dit district als candidaat zou in aanmerking komen. Het is thans niet het geschikte oogenblik om daarover iets te zeggennaar wij verno men hebben, zal toch eerstdaags de hier bestaande liberale kiesvereeniging met afgevaardigden van de buitendistricten tot de keuze van een can didaat overgaan. Het zou nu een ijdele strijd worden, die, terwijl de samenwerking van alle liberalen in ons district zoo wenschelijk is, allicht nadeelig zou kunnen werken. Er worden thans verschei dene candidaten genoemd, die een goeden naam Rebben. Wij zullen dus afwachten, gelijk wij gewoon zijn, wie als candidaat gesteld wordt. Daarna verklaren wij ons. Wanneer allen, die met ons wenschen dat het tegenwoordige ministerie aan het bewind blyve, dat de volksschool ongeschonden be houden worde, en dat er in Indië verbeteringen en hervormingen worden ingevoerd, zich bij de Verkiezingen vereenigen, dan is er kans dat de pverwinning aan onze zijde ia. Meer nog dan vroeger is bet thans noodza kelijk, dat de heer Taets van Amerongen als lifgevaardigde door een ander worde vervangen. Meende men vroeger in hem een onbepaald voorstander van de volksschool te zien, bij de verschillende stemmingen in deze zitting gehou den, heeft hij bewezen, dat hij zich aansloot bij hen, die ons openbaar onderwijs willen onder mijnen. Eene groote, voor de toekomst beslissende beteekenis zullen ditmaal de verkiezingen hebben. De minister van financiën verwittigt de be langhebbenden 1°. dat er, te rekenen van den lOden dezer maand, ter frankeering van gedrukte Btukken, mede postzegels van 1% cent, in To ode kleur gedrukt, op 's rijks postkantoren zullen worden verkrijgbaar gesteld2\ dat de postzegels van 1 cent, in plaats van zwart, voortaan groen worden gedrukt. Met het in gebruik stellen der groene zegels zal worden begonnen, zoodra de nog aanwezige voorraad fier zwarte zegels is verbruikt. Het stoomschip //Donnai", medebrengende de mails van Java, China en Japan (Fransche dienst), is den 29sten April te Suez gearriveerd Bij het onweder, dat hedennamiddag boven onze stad losbrak, sloeg de bliksem een vorst van het dak af van het huis van den heer Eoozendaal op het Rapenburg, zonder verder echter eenig onheil te veroorzaken. Volgens in omloop zijnde geruchten zou de '•Tweede Kamer der Staten-Generaal in de eerste dagen nog eenige wetsontwerpen behandelen en linderein de afdeelingen onderzoeken, doch zou het Voornemen zijn, om nog voor Pinksteren uiteen te gaan en na afloop der verkiezingen, op het einde der maand Juni of in het begin van Juli, terug te keeren. Vroeger schijnt er een ander plan te hebben bestaan, maar het getal wets ontwerpen, dat ingekomen en voorloopig behan deld is, en dat verder te gemoet gezien kan worden, maakt het onmogelijk nu alles achter elkander af te doen. Vandaar, naar men verzekert, ver andering van het oorspronkelijke voornemen. De heer J. J. Rochussen, herhaaldelijk door het kiesdistrict Amsterdam tot lid van de Tweede Kamer gekozen, verzoekt bij de aanstaande perio dieke verkiezing op 8 Juni aanstaande, buiten aanmerking te blijven, hoofdzakelijk wegens den min gunstigen staat zijner gezondheid. Mr. Hartogh, advocaat te Rotterdam, zal niet voor het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland ter zake van den beschuldigde Jacob De Vletter optreden, die zich door den naar zijne keus hem toegevoegden advocaat zal laten ver dedigen. Thans verneemt men, dat de heer Mr. J. J. Bergsma ambtshalve als verdediger aan hem is toegevoegd. Uit Aarlanderveen wordt dd. 4 Mei geschrevenDoor den raad dezer gemeente is heden op plechtige wijze de nieuw-benoemde burgemeester, de heer A. P. Zaalberg, geïnstal leerd. Door den wethouder den heer J. Herrewijn Jz. werd ZEd. Achtb. in hartelijke bewoordingen toegesproken, terwijl tevens hulde gebracht werd aan den afgetreden burgemeester, den heer Mr. A. Jongkindt Coninck, die deze betrekking ge durende ruim 40 jaren tot heil dezer gemeente heeft waargenomen. De nieuw-benoemde burge meester bedankte hierop in kernachtige bewoor dingen den heer Herrewijn voor zijne geuite wenschen en gaf de verzekering, dat hij niets onbeproefd zou laten om zich de algemeene ach ting en vriendschap der ingezetenen te verwer ven; terwijl steeds zijn streven zou zijn, om datgene te verrichten, wat strekken kan tot bloei en welvaart der gemeente Aarlanderveen. De vaderlandsche driekleur wapperde algemeen van de huizen der ingezetenen. Na afloop dezer plechtigheid heeft de raad den burgemeester een collation aangeboden, waarbij menige toast werd uitgebracht op ZEd. Achtb. en den bloei der gemeente. De heer Dr. P. Hofstede De Groot, hoog leeraar in de godgeleerde faculteit aan de Gro ninger hoogeschool, herdacht gisteren den dag, waarop hij voor 40 jaren het hoogleeraarsambt aanvaardde. Bij deze gelegenheid mocht de hoog leeraar zeer vele blijken van belangstelling onder vinden, zoowel van leerlingen als oud-leerlingen. De Midd. Courant meldt dat Dinsdag op de spoorweg- en kanaalwerken onder den Groo- ten Abeele weder een dertigtal Belgische pol derwerkers zijn aangekomen, die dadelijk hunne keeten hebben betrokken. Woensdag werden er meer verwacht. Naar men aan dat blad mede deelt, is die overkomst vermoedelijk hieraan toe te schrijven, dat werklieden door de aannemers naar België zijn gezonden, ten einde de polder werkers daar bekend te maken met de genomen maatregelen tot het waarborgen hunner veilig heid. Ook te Arnemuiden zijn Woensdag ochtend te 4 uren 40 a 50 Belgische arbeiders aangekomen, die onmiddellijk aan het werk zijn gegaan. De goede orde werd in geen enkel op zicht gestoord. De minister van oorlog heeft met de direc tie der stoombooten //Stad Woerden" N°. 1 en 2, gevestigd te Alphen, eene overeenkomst aange gaan tot het vervoeren van militairen van Lei den naar Woerden, en omgekeerd. Door het kiescollege der Ned. Herv. ge meente alhier is heden het navolgend drietal geformeerdJ. D. B. Brouwer en V. Hoogerzeil ieder met 55, en H. N. De Graaf met 59 stem men. Vrijdag a. s. wordt hieruit het beroep gedaan. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en te vredenheid verleend aan Th. Goddard, op het eiland Martin, schipper van de Engelsche loods boot N°. 15 //Linnet," de zilveren medaille met loffelijk getuigschrift, en aan J. Goddard, R. Ashford Jr., James Ashford, N. Ashford, J. Od- ger, Th. Woodcock en S. Woodcock, zeelieden, mede aldaar, behoorende tot de bemanning van genoemde boot, eene gratificatie van twaalf gul den ieder, benevens een loffelijk getuigschrift, wegens het met levensgevaar redden der beman ning van het Nederlandsch galjootachip //Alida,' op 16 Februari jlnabij de Scilly-eilanden ver ongelukt. Z. M. heeft benoemd tot burgemeesters: te Vries L. Drijber; te Drunen A. De Jong; te Posterholt J. Maessentot dir. van het post kantoor te 's-Bosch W. H. Muntendam, thans in dezelfde betrekking te Gorcum. Z. M. heeft aan J. P. Kessler, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van ontv. der dir. bel., in- en uitg. recht, en acc. te Beek (gem. Ubbergen), behoudens op pensioen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren Ö9a, Wind: Z. O., des avonds te 8 uren 50', te 10 uren 48°. Donderdag 's morgens te 5 uren 48°, te 8 uren 53°, 's namiddags te 12 uren 64°, te 4 uren 64°, 's namiddags te 5 uren 62', 'a avonds te 8 uren 58°, te 10 uren 56°, Z. W. Vrij dag 's morgens te 5 uren 55°, te 8 uren 59°, 's namiddags te 12 uren 67°, te 4 uren 61°. Duitschland. Wegens een gehouden mee ting te Gladbach, werd onlangs de heer Mende, lid van het Noord-Duitsch parlement, gearres teerd. In het parlement werd echter dadelijk het voorstel gedaan ora van de regeering te Berlijn zijne invrijheidstelling te eischen. Een allerhevigst debat heeft hierover plaats gehad. Terwijl de nog eenigszins meer liberale leden der vergadering voor het beginsel der onschend baarheid van afgevaardigden optraden, stelde de commissie, belast met het uitbrengen van

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1