N°. 2833. Vrijdag A 186^ 7 Mei. BINNENLAND. BU ITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Vfzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, niet uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90 iedere regel meer0.15. LEIDEN, 5 Mei. Krachtens het nieuwe ontwerp van wet op et hooger onderwijs (art. 129), worden de ndexamina eenmaal 'ajaars in de maand Juli genomen. Er worden thans jaarlijks minstens 80 udenten iD de rechten gepromoveerd. Dit zal wel niet minder worden. Zoowel voor het meesterschap in de rechten ls van dat in de staatswetenschappen omvat et examen 10 vakken (art. 92 en 93). Dus 10 X 80 examens 800. Reken dat elk examen een half uur kost geeft 8£0 400 uren. Langer dan 6 uur per dag kan er niet geëxa mineerd worden t. w. van 912 van 14 uur. j (De avonden moeten beschikbaar blijven voor Jet nazien van het schriftelijk werk en het opmaken der resultaten.) I ''oo geeft dus 66 examen dagen. In eene week kunnen niet meer dan 5 dagen voor 't examen beschikbaar gesteld worden. 6-66 13 weken en 1 dag. Dus zal het eindexamen voor de juristen 13 weken aanhouden. Maar de maand Juli heeft slechts 4 weken en 3 dagen. Wij vernemen, dat bij den raad van state nhangig is een wetsontwerp tot wijziging van kele bepalingen der wet op de bevordering der zee-officieren. Zijn wij wel onderricht, an is een der hoofdtrekken van het ontwerp roote uitbreiding van het stelsel van benoe- mg en bevordering bij keuze, en inkrim- ng van de voor de bevordering tot hooger ngen gestelde eischen. Hel Vaderland Thans is rondgedeeld het voorloopig verslag r Tweede Kamer nopens het voorstel van n heer Van Kuyk tot wijziging van de artt. 45 en 48 der wet tot regeling van het armbe stuur. Bij de overweging van dat voorstel in de afdeelingen toonde slechts in éene dier af- deelingen de meerderheid zich gunstig voor dit [voorstel gestemd, terwijl het in al de overige geen óf zeer weinig verdedigers vond. Door de vereeniging //Vrijheid en Orde" te ampen, is tot candidaat voor het lidmaatschap an de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge- eld, Jhr. Mr. J. A. Sandberg Jr., kanton- chter te 's-Gravenhage. De heer Stieltjes had oor de hem aangeboden candidatuur bedankt. Dit Friesland wordt aan de N. It. C. ge- hreven dat aldaar algemeen het gerucht loopt, at de heer Wijbenga niet in aanmerking wenscht komen bij de verkiezing in Juni. De heer J. De Bosch Kemper verzoekt in de urmerender-Courant de kiezers in het district oom om bij de aanstaande verkiezing geene emmen op hem uit te brengen. Het wetsontwerp tot //intrekking der wet van 817 omtrent bet verleenen van uitsluitende echten op uitvindingen en verbeteringen van voorwerpen van kunst en volksvlijt", heeft bij bet onderzoek in de afdeelingen der Kamer in vier dier afdeelingen algemeen bijval gevonden en werd zelfs door velen met toejuiching be groet. De meeste leden verklaarden zich over bet geheel met het in de Mem. v. Toel. aange voerde te vereenigen, zonder het noodig te achten, hun gevoelen ten voordeele der wet nader te ontwikkelen. In Zwitserland wordt thans een nieuw blad uitgegeven, ter verspreiding van de nieuwere be ginselen, op theologisch en philosophisch gebied. Het heet 1'Emancipation, en beeft tot redacteur den heer F. Buisson, professor aan de academie te Neuchatel. Medearbeiders zijn de heeren Coquerel, Albert Reville, Pécaut, Cha- vannes, en voorts Etienne Vacherot, Edgar Quinet, Jules Simon, Jules Barni en Fr. Huët- Hedenmiddag heeft eene vergadering plaats gehad van hen, die zich reeds hebben bereid verklaard tot het aanvaarden van het lidmaat schap van het te stichten //Harmonie-gebouw." Het voorloopig bestuur deelde mede, dat bet, gelijk wij reeds gemeld hebben, na het besluit van den gemeenteraad in deze zaak, geenszins van oordeel is, dat het plan thans zou moeten opgegeven worden. Het stelde dan ook voor om thans krachtig de handen aan het werk te slaan, en door eigene krachten de zaak tot stand te brengen. Het voorstel om zich nu andermaal tot den raad te wenden, eenvoudig met het verzoek om afstand van de Ruïne voor dit plan, werd ook, na eenige discussie, met eenegroote meerderheid aangenomen. Wij twijfelen niet, of de leden vau den ge meenteraad zullen nu gaarne de gelegenheid aangrijpen om te bewijzen, dat het laatste be sluit alleen werd genomen wegens finantieele bezwaren tegen het plan, maar dat zij de op richting van het Harmonie-gebouw willen bevor deren. Uit Leeuwarden wordt van 3 Mei ge schreven Uit vrees dat vele veenarbeiders onder Beets heden weder het werk zouden sta ken en de goedwilligen in den arbeid zouden worden belet, is gisterennamiddag een deta chement infanterie, sterk 1 officier en 38 man, derwaarts vertrokken ten einde voor handha ving der openbare rust te waken. De Eerste Kamer heeft heden het wetsont werp tot herziening der kiestabel met 22 tegen 14 stemmen en daarna alle verdere aan de orde gestelde wetsontwerpen aangenomen. Daarop is de Kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden. De audiëntie van den minister van binnen- landsche zaken zal op Zaterdag 8 dezer niet plaats hebben. De kapitein J. Gr. Mulder, van bet 7de reg. inf., is op verzoek voor een jaar non-acti viteit verleend. Z. M. heeft benoemdbij het artillerie vrijkorps te Helder, tot lsten luit. B. Snooy Jr., thans 2den luit.; tot 2de luits. J. Schuyt en J. C. J. Graaf; tot ontv. der dir. belast, en accijn zen te Hardenberg H. R. A. De Bergh, thans te Nieuwpoortbij de inf.: tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), bij het 1ste reg., den 2den luit. W. C. Plet, van het 8ste reg.; bij het 3de regiment, den 2den luit. J. Stork, van bet 6de reg.; aan A. Kemps, te 's-Hertogen- bosch, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis //Eidei et Virtuti,' hem door den paus geschonken. Z. M. heeft, op verzoek, aan den dir. offic. van gez. 2de kl. van den mil. gen. dienst in Ned. Indië E. L. W. Vogler, eervol ontslag verleend, met toekenning van pens., en aan den O.-I. ambt. J. J. A. Keuchenius, laatst, ads.- res. van Anjer, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met toek. van pen8. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 504, Wind: N.O., des avonds te 8 uren 47°, te 10, uren 43'. Woensdag 's morgens te 5 uren 40°, N.O., te 8 uren 48°, Z. O., 's namiddags te 12 uren 60°, te 4 uren 60°. Belgie. In de kamer van afgevaardigden heeft, met betrekking tot het Fransch-Belgische incident, de heer De Theux (leider der rech terzijde) uit naam der oppositie verklaard, dat hij zwijgen zal, omdat de onderhandelingen nog voortduren en dat hij wachten zal, totdat de documenten zijn overgelegd, doch dat hij de verantwoordelijkheid voor het kabinet laat. In dien zin wenscht de oppositie niet dat haar stilzwijgen zal worden aangemerkt als een be wijs van instemming. De heer Frère-Orban antwoordde, dat hij die verantwoordelijkheid aanvaardde, terwijl hij de reserves der rechter zijde onnoodig achtte. Het gouvernement heeft voldoende resultaten erlangd. De vriendschap pelijke verstandhouding met Frankrijk is ge handhaafd. De heer Tesch verklaarde zijne opmerkingen te zullen verdagen tot op het oogenblik, dat bij die zou kunnen maken zonder bezwaar voor het land. De heer Coomans heeft den heer Bara geïnterpelleerd over de geruchten zijner af treding. De minister van justitie antwoordde dat hij hierover niet8 had mede te deelen. De kamer heeft het budget van justitie voor 1870 met 52 tegen 22 stemmen aangenomen. Frankrijk. De heer Duruy heeft bij den keizer een rapport ingediend, waarin wordt geconstateerd dat er een suppletoir bedrag vau 300,000 franken noodig is, tot ondersteuning van onderwijzers en onderwijzeressen, wier pen sioenen onvoldoende zijn, enz. De minister hoopt het bedrag te kunnen vinden door be zuiniging op eenige voor het onderwijs toege stane posten. Italië. De heer Ferraris heeft in de Kamer

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1