lingen in het eerste studiejaar, ten einde daar op kosten van het rijk opleiding tot hulponder wijzer te ontvangen. De vereischte stukken moeten voor 10 Juni a. s. vrachtvrij worden toegezoudeu aan den directeur der kweekschool, bij welke men ge plaatst wenscht te worden. Ter verkrijging van eene akte voor middel baar onderwijs, waarvoor de examens in Mei zullen plaats hebben, hebben zich 192 personen aangemeld, waaronder acht onderwijzeressen, en wel 38 voor de wis- en natuurkundige vakken, 2 voor zeevaartkuude, 33 voor teekenen en boet- seeren, IS voor Nederlandsche taal, 12 voor geschiedenis, 5 voor aardrijkskunde, 2 voor staat huishoudkunde, 25 voor handelswetenschappen en boekhouden, 27 voor vreemde talen, 5 voor schoonschrijven en 25 voor gymnastiek. Blijkens het verslag van den toestand der instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned. Indië, te Delft, over 1868 zijn voor het tegenwoordige studiejaar in geschreven 37 jongelieden, waarvan slechts éen voor den 4jarigen cursus. Van dit getal zijn 20 nieuw aankomende studenten en 17 van vroe gere jaren. Te Dordrecht is eene vereeniging van kantoorbedienden tot onderlinge ondersteuning tot stand gekomen. Het doel dezer vereeniging is drieledig1°. onderstand te verleenen aan oude of gebrekkige kantoorbedienden2°. uit- •keeringen te doen aan weduwen of kinderen van overleden leden; 3°. geldelijke en zedelijke ondersteuning te verschaffen aan weduwen van overleden leden. Vrijdag II. heeft te H eld er het werkvolk op een der groote werken het heien gestaakt en van den aannemer meer geld gevorderd. Deze echter heeft zich volstrekt niet doen afschrikken, maar terstond twee stoom-heituachines laten komen, waarmede het werk thans naar wensch vooruitgaat. Eene weddenschap, die om de eerlijkheid, waarmede de verliezer ze betaalde en om het fortuintje, daaruit voor den betrokken winner geboren, vermelding verdient, had onlangs te Hardegarijp plaats. De zoon van een der logementhouders aldaar, had bij de laatst gehouden loting voor de mi litie een betrekkelijk hoog nummer getrokken maar in 't oog van den kastelein en anderen, misschien beter op de hoogte van de zaak der uitvallende nummers, niet hoog genoeg om met glans vrij te raken van den dienst. Daarover strijdende, nam een der bezoekers van 't loge ment aan voor 25 het nummer voor zijne re kening te nemen, hetzij dan al of niet dienst plichtig makende. De kastelein nam daarin ge noegen en stelde den wedder terstond die som ter hand. En de uitkomst was: dat het twijfel achtige nummer dienstplichtig maakte, zoodat de verliezer, een welgesteld koopman, nog f 275 had bij te passen om een plaatsvervanger te verstrekken en aan die verplichting ook prompt voldeed. Uit Enschodé wordt geschreven .-^Ter wijl allerwege in ons land het oog gevestigd ,is op het schoolverzuim, en door particulieren en vereenigingeu al het mogelijke wordt gedaan om het zoo gering mogelijk te maken - terwijl Deventer en Kampen, door het uitreiken van prijzen in spaarbankboekjes, en Winschoten door het uitdeelen van boterhammetjes, uit muntende voorbeelden geven, hoe men die kwaal met goed gevolg kan bestrijden, - kan men bier nog voorbeelden vinden om te doen zien, wat men doen moet om het zoo groot mogelijk te doen zijn. - Men vindt hier 2 openbare lagere scholen, en in gewonen toestand wordt alleen Donderdag aan alle kinderen ge legenheid gegeven om de school te bezoeken. - Zaterdags is het sabbat, - Maandags, Dinsdags, Woensdags en Vrijdags moet gecatechiseerd worden en wel onder schooltijd. Het gemeente bestuur heeft 1 Januari 1868 de nieuwe school verordening in werking gesteld, waarbij verbo den is om anders dan na 't verstrijken der schooluren, de school te verlaten of later dan het bepaalde uur op school te komentevens is daarbij de morgenschooltijd verminderd en ge steld van negen uren tot halftwaalf, om zoo doende aan de godsdienst-leeraren de gelegen heid gemakkelijker te maken tot het vinden van den noodigen tijd voor het godsdienst-on derwijs buiten de schooluren. De Katholieken en Joden bezigen dan ook dien tijd en geven van hunnen kant dus geene aanleiding tot vertraging in 't onderwijsmaar de oudste leeraren der Protestanten kunnen het maar niet van zich verkrijgen om tot zulk een goed doel mede te werken. D6'.) Betreffende eene poging tot kinderroof te Teteringen worden de navolgende bijzon derheden medegedeeld: Drie zoontjes van den heer De R., notaris, respectievelijk 3, 5 en 6 jaren oud, speelden in de nabijheid der ouder lijke woning, toen een man van ongeveer 30ja- rigen leeftijd tot hen kwam en hen onder een of ander voorwendsel met zich naar een meer afgelegen plek wist te lokken. Daar gekomen nam hij een der kinderen, het 5 jarige, in zijne armen en liep er ijlings mede heen, na deach- terbhjvenden gedreigd te hebben hen te zullen vermoordon, zoo zij gerucht durfden maken. Het Gjarig knaapje liet zich echter door die vreeselijke bedreiging niet afschrikken en ver volgde moedig, luidkeels om hulp roepende, den roover van zijn broertje, die evenwel spoe dig uit het gezicht verdwenen was. Daarop snelde de 6jarige knaap onverwijld naar zijne ouders, die niet weinig ontstelden toen zij het voorval vernamenin allerijl spoedden zij zich naar de aangeduide plaats en volgden al loo- pende het hier en daar achtergebleven voet spoor van den onbekende, dien zij na eenige minuten loopens in het gezicht kregen. De beer De R. zette de vervolging onver moeid voort, tot dat het hem ten slotte gelukte, daarin geholpen door twee landlieden, den kin derdief in handen te krijgen, dien hij nood zaakte hem voorloopig naar zijne woning te volgen, ora aldaar de komst af te wachten der marechaussees, die dadelijk van een en ander werden onderricht, en zich dan ook niet lang lieten wachten om den kinderroover ter beschik king van den officier van justitie naar bet huis van arrest aldaar over te brengen. De aange houdene is genaamd C. v. V., bewoner der voorheide te Oosterhout en laatstelijk te Leur werkzaam. Wat hij voornemens was met het kind te doen, blijft hij volstandig .weigeren te verklaren. De Midd. Courant van gisteren schrijft het volgende: Jl. Zaterdag zijn nog een 25tal hu zaren uit 's-Hertogenbosch hier aangekomen. Bij de betaling der polderwerkers, welke in tegenwoordigheid van militairen enz. geschiedde, zijn geene ongeregeldheden voorgevallen. De Zaterdag-avond_ is ook rustig voorbijgegaan. In verband met de plaats gehad hebbende onge regeldheden zijn een tweetal polderwerkers in hechtenis genomen. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gem. Beerta H. J. Onnes O.Jz.; aan J. L. Meertens, burgem. der gem. Jabeek, op verzoek, eervol ontslag verleend, en tot burgem. dier gem. be noemd J. Schoffelen. Z. M. heeft vergunning verleend aan John E. Knight, consul van Z. M. den sultan van Turkije te Rotterdam, tot het aannemen en dra gen der versierselen van ridder der orde van Karei III van Spanje, hem door het uitvoerend Spaansch bewind geschonken. De Thermometer van Eahrenheit toekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 54% Wind: N.O., des avonds te 8 uren 47°, te 10, uren 45', Z. W. Dinsdag te 8 uren 46°, N. O., 52°, te 4 uren 52°. j morgens te 5 uren 43°, namiddags te 12 uren N. KOLONIËN. BATAVIA, 23 Maart. Volgens den Java-Bode hebben zich te Batavia en Samarang eenige gevallen van cholera voor- Het Bataviaasch Handelsblad zegt: //Moes ten wij eenige dagen geleden mededeelen, dat de werkzaamheden aan den spoorweg Samarang- Vorstenlanden wegens geldgebrek gedeeltelijk waren gestaakt, en wel aan de sectie Kedong- Djattie-Willem I, aangenaam is het tbans met zekerheid te kunnen berichten, dat de werk zaamheden nu weder overal zoo krachtig moge lijk wordoQ doorgezet. Men meent dat het gou vernement voorloopig eenige fondsen beschik baar heeft gesteld." De Java-Bode zegt dat dit voorschot 300,000 bedraagt. De opbrengst van het vervoer met den Nederl.-Indischen spoorweg gedurende de maand Januari 1869 was ƒ9,710.63. De heeren J. R. Kleyn, kommaudant der Bataviasche, en Mr. M. P. A. Cosier, kom- mandant der Soerabayasche schutterij, ziju be- noemd tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. Een der Soerabayasche bladen meldt, dat de genoraal Whittun eerlang met tweejarig ver- lof naar Nederland vertrekt. Volgens een te Batavia ontvangen parti culier bericht heelt er te Montrado (Wester afd. van Borneo) een aanslag op bet leven van den assistent-resident dier afdeeling plaats gehad Van eene festiviteit's avonds met zijne familie huiswaarts keerende, werd namelijk gemelde ambtenaar onverhoeds aangevallen door een in-i lander, die hem een houw op het rechteroog! toebracht en aan de echtgenoot van denzelfden l ambtenaar drie verschillende houwen in het j aangezicht. De dochter van den assistent-resi dent ontkwam door versnelde vlucht aan de handen des moordenaars. Hoewel alle gevaar bij de gekweststen is geweken, wordt toch ge vreesd, dat de assistent-resident het gebles seerde oog niet zal behouden. De moordenaar, die dadelijk de vlucht nam, werd twee dagen na het gebeurde teruggevonden, hangende aan een boom. Of persoonlijke wraak dan wel de politiek I hiermede gemoeid is geweest, wordt niet ver meld. Men schrijft van 7 Maart van Padang- Pandjang: //De Merapie is nog steeds in volle werking en braakt bij kleine tusschenpoozen groote massa's vuur, asch en puin uit. In den avond van 5 dezer, des avonds omstreeks negen uren, was het daardoor teweeggebrachte natuur- tooneel allerprachtigstbreede vuurzuilen stegen statig opwaarts en teekenden op den donkeren achtergrond van het uitspansel een schitterend contrast. Nadat dit een wijle had voortgeduurd scheen er eene onderaardeche instorting te heb ben plaats gehad, want de vuurzuilen werden minder helder en verdwenen eindelijk om plaat* te maken voor een donkeren aschregen, waar van we hier evenwel weinig of geen last heb ben gehad. Door den gouverneur-generaal van Nederl. Indië zijn o. a. de volgende beschikkingen ge- nomen Civiel departement. Benoemdtot lid in deD t raad van just, te Batavia, het lid in den raad van just, te Samarang Mr. A. W. Th. De Jongh; tot lsten comm. bij de algem. rekenkamer H. L. De Wilde; tot secr. van de pl. schoolc. te Am- barawa B. H. H. Ravenswaaytot tijd. 2den i comm. voor de exam, en likw. van de verantvv. en het afsluiten der begrooting, voorafgaande aan 1 Jan. 1867, de umbt. op wachtg. E. Young; tot posth. der Karimon-Java-eilanden, J. B. Oos- j teweeghel; tot opz. bij het mijnw., de ond.-opz.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2