BUITENLAND. wollen rokstreept gestolen te hebben, hetgeen zij bereid was terug te geven, echter op voor waarde, dat bij daarvan aangifte moest doen bij de politie. Zij gaf voor, slechts gestolen te hebben om in de gevangenis te komen, het geen men haar had aangeraden, omdat er geen plaats was in de kolonién. Na vele pogingen gelukte het eindelijk den heer De V. een agent van politie te vinden, die met de ongelukkige vrouw medeging naar eene woning, waar zij werkelijk, zonder voorkennis der bewoners, het gestolene geborgen had. Zij is in verzekerde bewaring genomen, en uit Groningen afkom stig. Het provinciaal gerechtshof van Zuid-Hol land heeft heden de vier beschuldigden ter zake van de ongeregeldheden te Rotterdam vrijge sproken van de ten laste gelegde feiten (geweldda- digen en feitelijken wederstand jegens bedienende beambten, gepleegd door meer dan 20 gewapende personen), maar schuldig verklaard1°. Aart Van den Berg en Pieter Van Galen aan feite lijken en gewelddadigen wederstand jegens be dienende beambten2°. Willem Anthony Han sen aan beleediging met gebaren en dreigemen ten jegens bedienende beambten, en 3°. Cor nelia Vos aan beleediging met woorden, gebaren en dreigementen aan een bedienend beambte en veroordeeld Van den Berg en Van Galen tot eene correctioneele gevangenis van 6 maanden en Hansen en Vos tot eene geldboete van 100. Op Donderdag 29 dezer zal de gewone audiëntie van den minister van financiën niet plaats hebben. De officier van gezondheid der 2de klasse J. J. Dekkers, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en den 21sten dezer in Nederland teruggekeerd, is met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft tot dir. van een der rijkstele- graafk. benoemd den tel. 3de kl. C. Zijlstraaan Mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, ref. bij het dep. van fin., vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van den Rooden Adelaar 3de kl., hem door Z. M. den Koning van Prui sen geschonken. Z. M. heeft G. D. P. S. Hubar, thans ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Hilvarenbeek c. a., benoemd tot ontvanger der- zelfde middelen te Oirschot c. a. Z. M. heeft benoemd tot inspecteur der reg. en dom. van de 2de kl. den heer M. Tim merman, thans van de 3de kl.; van de 3de kl. den heer Mr. B. H. Upineijer, thans ontv. dier middelen te Appingedam. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 64', Wind: N. O., des avonds te 8 uren 58°, te 10, uren 52°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 50°, te 8 uren 56°, 's namiddags te 12 uren 68°, te 2 uren 72°, te 4 uren 72°. Belgie. Er is gisteren te Brussel een officieel be richt ontvangen, dat de onderhandelingen tus- scben België en Frankrijk zijn hervat op den grondslag, dat de exploitatie der spoorwegen door de maatschappij de l'Est" zal geschieden. De minister Frère is in onmiddellijke corres pondentie met koning Leopold. De berichten uit de Borinage luiden steeds gunstiger. De grève duurt nog wel voort, maar men verwachtte, dat de arbeid heden Dins dag algemeen zou zijn hervat. Dit zou reeds vroeger het geval zijn geweest, indien de arbeiders zich niet door vrees voor de agenten der Internati onale Vereeniging hadden laten weerhouden. Reeds tweeëntwintig mijnwerkers uit de Borinage hebben voor de correctioneele recht bank te Bergen, in Henegouwen, terechtgestaan, als beschuldigd van gedurende de jongste woe lingen inbreuk op de vrijheid van den arbeid te hebben gemaakt. Vier hunner zijn tot eene gevangenisstraf van drie maanden, en twaalf tot eene gevangenisstraf van twee of éene maand veroordeeld de overigen, waaronder zich knapen van 1518 jaren bevonden, zijn op vrije voeten gesteld. Te Luik wordt het gerech telijk onderzoek in de zaak der onlusten te Se- raing insgelijks met spoed voortgezet. Het //Journal de Charleroi" meldt thans, dat er eene grève is ontstaan bij de arbeiders in de steenkolenmijnen in den omtrek van Gilly (in Henegouwen). Er hebben geene wanorde lijkheden plaats gehad. De werklieden weigeren wel te werken, maar schijnen niet geneigd om geweld te gebruiken. Duitschland. IJit Thuringen schrijft men, dat er bijna geen dag omgaat, waarop niet in de eene of andere stad aldaar, door volgers der partij van Lassalle, eene grootere of kleinere vergadering van arbeiders gehouden wordt, om zooveel mogelijk de socialistische denkbeelden onder de arbeiders te propageeren. Vooral is Gotha in den laatsten tijd de plaats, waar de agitateurs het op toeleggen. Geen van de twee hoofdagenten die zich met de leiding belasten behooren evenwel tot den arbeidersstand. De een sprak het onlangs geheel onverholen uit, dat de kloof tusschen de arbeidgevers en de arbeid- nemers nu nog moest vergroot worden, en dat er dan alleen een einde aan kon komen, wanneer in Gotha dadelijk alle loonen met 50 pCt. verhoogd werden. Dat, zoo een dergelijke eisch werd ingewilligd, ten eerste alle tak ken van industrie in Gotha tot stilstand zou den gebracht worden, en ten tweede de arbeiders, die 50 pCt. loonverhooging ontvingen, ook al hunne behoeften 50 pCt. duurder zouden moeten betalen, werd hier niet bijgezegd. Hoewel het verstandige deel der Thuringsche bevolking hoe langer hoe meer tegenzin toont in zulke ver gaderingen, die geleid worden door menschen, welke daarvoor worden betaald, wordt er toch veel onheil door gesticht. Nog onlangs had er eèn groote vechtpartij in Gotha plaats tusschen een hoop leegloopers en eenige arbeiders, die zij wilden pressen om hun werk te staken. De Bonds-commissaris Von Scheele heeft in de gisteren gehouden zitting van den Noord- Duitschen rijksdag, bij het verdedigen van het wetsontwerp tot het heffen eener belasting van den brandewijn, medegedeeld, dat ingediend zul len worden ontwerpen van wet, strekkende om belasting te leggen op de petroleum en op het gas, om een zegelrecht van wissels, eene belasting van transactiën op de Beurs en eene geringe belasting van het bier te heffen. Dit laatste bericht heeft eene groote opschudding veroor zaakt, en graaf Bismarck heeft verklaard, dat hij de volle verantwoordelijkheid voor die voor drachten op zich neemt. Oostenrijk. De keizer heeft de oprichting van eene volledige medische faculteit aan de hoogeschool te Innspruck goedgekeurd. Frankrijk. De //Patrie" bevat eene dépêche uit Florence, inhoudende dat de Piemonteesche afgevaardigden besloten hebben, aan de politieke en finantieele plannen van het ministerie hunne adhaesie te schenken, ten gevolge waarvan de Italiaansuhe regeering thans verzekerd is van eene aanzienlijke meerderheid in de kamer van afgevaardigden. De //France'' zegt, dat de heeren Rouher, De Lavalette en Gressier het eens zijn gewor den omtrent het antwoord aan den Belgischen minister Frère-Orban; dat hij dit antwoord reeds eergisteren van den heer De Lavalette moet ontvangen hebbendat er gisteren opnieuw eene bijeenkomst tusschen dezen en den heer Orban zou plaats hebben, en dat, naar hetgeen uit alles blijkt, de quaestie eene bevredigende op lossing te gemoet gaat. Het wetgevend lichaam heeft het buitenge woon budget met 226 tegen 14 stemmen aan genomen. Daarna is ook het ontwerp op de militaire pensioenen aangenomen, en wel met 218 tegen 6 stemmen. De heer Schneider heeft vervolgens eene rede gehouden, waarin hij lof toebracht aan de vader landslievende en ijverige medewerking der ka mer, die het liberaal initiatief des keizers heeft ondersteund en den duurzamen vooruitgang van Frankrijks zedelijken en stoffelijken voorspoed heeft helpen verwezenlijken. Hij hoopte dat in de volgende zitting dezelfde gevoelens zich zou den openbaren. Nadat hij vervolgens het decreet tot sluiting der zitting had voorgelezen, is de vergadering onder den kreet //Leve de Keizer!" uiteenge gaan. Engeland. In eene leigroef in de nabijheid van Camelford (graafschap Cornwallis) heeft een vreeselijk ongeval plaats gehad. Eene der reus achtige gevaarten, welke aan den rand der meer dan 400 voeten diepe groef geplaatst zijn, ten einde de uitgegraven lei naar boven te hijschen, is plotseling bezweken, een gedeelte van den rand des afgronds, en al de personen, die aldaar werkzaam waren, in de diepte mede- sleepende. Eergisteren waren reeds tien lijken gevonden, en men vreesde, dat dit getal Dog zou worden vermeerderd. Een twaalftal arbeiders zijn min of meer ernstig gewond. Zestien per sonen, die in de groef, juist onder het neder- stortende gevaarte, werkzaam waren, zijn alle in tijds het gevaar ontvlucht. De //Observer" zegt dat het bericht der //Wiener Presse", volgens hetwelk Engeland zijne bemi'Jdeliug heeft aangeboden tot regeling van het Belgische spoorweg-incideni, ongegrond is. Italië. Eenige personen, bekend als aanhan gers van Mazzini, zijn gearresteerd. Spanje. Naar aanleiding van het voorstel der republikeinen, om alle takken van de familie der Bourbons van den troon uit te sluiten, hebben de unionisten, democraten en progressisten zich vereenigd met een tegen-voorstel aan de Cortes, inhoudende de verklaring dat er thans geene termen bestaan om daarover te beraadslagen, nu de regeeringsvorm nog niet eens vastgesteld is; voorts dat de keuze eener dynastie de uit sluiting van alle andere ten gevolge zou hebben en eindelijk dat de verdrijving van Isabella en hare nakomelingschap een feit is. Amerika. De Britsche koloniën in Noord- Amerika hebben sedert vele jaren gepoogd meester te worden van het ontzaglijk groote grondgebied, toebehoorende aan de Hudsons Bay Company, dat aan Canada grenst, en de aandeelhouders, bevreesd om alles te verliezen, hebben eindelijk aan dezen drang toegegeven, en zich bereid verklaard om hunne souvereine rechten over dit grondgebied te verkoopen voor 300,000 pd. st. en ettelijke duizenden bunders land. De verantwoordelijkheid, welke Canada door dezen aankoop op zich laadt, is zeer groot. Het nieuwe grondgebied is ongeveer even groot als Europa, dat het in verscheidenheid van kli maat en grond zeer gelijkt, en dit nog bijna oubewoonde land, dat slechts door buffels en bevers en Indiaansche jagers en Amerikaansche //trappers" werd bezocht, biedt een ongeëven aarde gelegenheid aan landverhuizers, om zich te vestigen. De telegraaf heeft bericht, dat de senaat te Washington geweigerd heeft zijne sanctie te verleenen aan de benoeming van den heer Sand- ford tot gezant te Madrid. De //Patrie" meent de reden dier weigering te kunnen opgeven. De heer Sandford telt tal van vrienden in den senaat, waar de meerderheid zijne staatkundige gevoelens deelt, terwijl de voortreffelijke dien sten, die hij vroeger als gezant te Brussel den staat bewezen heeft, niet vergeten zijn. Aan gemis aan sympathie kan dus niet gedacht worden. Maar Sandford bezit, bij al zijne goede hoedanigheden als diplomaat, een gebrek, dat hem in de tegenwoordige omstandigheden min der geschikt maakt voor den gezantschapspost

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2