BUITENLAND. De voordracht van Burg. en Weth, van Amsterdam, tot benoeming van een direc teur-geneeskundige in de beide gasthuizen en van de commissie van beheer over deze inrich tingen, welke Woensdag in de vergadering van den gemeenteraad aan de orde was, is, na lang durige zitting met gesloten deuren, ingetrokken. Men verneemt dat de zes oudste militaire geneesk. kweekelingen, van het laatste studie jaar, en alsnog vallende in de termen van de oude wet, in Juli aanstaande examen zullen afleggen voor de milit. gen. commissie te Am sterdam, bestaande uit de milit. leeraren; ten einde na voldoend examen respectievelijk te worden voorgedragen als officier van gezond heid der 3de klasse voor de zee- en landmacht en koloniën. Uit Middelburg wordt van 21 April gemeld: Nadat eergisterenavond eenige jongens al zingende door de verschillende straten hadden geloopen en hier en daar kleine balddadigheden hadden gepleegd zag men gisterenavond tegen acht uren honderden personen, waaronder ook vele vrouwen, wederom zingende de stad doortrekken. In den Langendelft gekomen, ontmoetten zij eenige militairen, mee sommigen waarvan zij handgemeen werden. Daarna gingen zij weder verder en eerst omstreeks te 10 uren uiteen. Eene patrouille doorkruiste de stad, terwijl po- litie-agenten en rijksveldwachters den ganschen avond op de been waren. Verschillende winkels in den Langendelft waren reeds vroeg gesloten. Men verneemt, dat krachtige maatregelen tegen hedenavond worden genomen, daar men voor eene herhaling bevreesd is. Woensdag-morgen 11. had men in een der voorsteden te Zwolle het zeldzame gezicht van een berenjacht. In een aldaar staande kermis tent had een beer zijn hok weten los te breken, en ging nu, in het voile gevoel zijner vrijheid, bedaard langs de singels wandelen. Dat uitstapje kwam bruin echter duur te staan. Door jacht- lustigen spoedig achtervolgd, moest hij den pas versnellen en was daarbij slim genoeg de Wil lemsvaart over te zwemmen. Dit redde hem ech ter niet, want aan de overzijde werd hij dood geschoten. Het verlies is voor den armen me nageriehouder nog al groot, en men verwacht eene collecte voor een nieuwen beer. De Prov. Groninger Courant kondigt aan, dat zij van 1 Juli a. s. af dagelijks zal verschijnen, behalve op Zon- en feestdagen. De prijs wordt niet verhoogd en enkele num mers zullen voor 5 centen verkrijgbaar worden gesteld. Men schrijft ons uit K a t w ij kUit het ver slag omtrent de visscherijen te Katwijk over het jaar 1868 blijkt, dat er met 41 bomschuiten in 184 reizen zijn aangebracht 12,109,300 stuks steurharing voor eene waarde van 106,162.51', benevens 1500 ton volle en 420 ton ijkspekel- haring, waarvan de eerste 17.50 en de tweede 11.50 per ton opbracht. Aan de zomervisscherij namen 45 schuiten deel, die gezamenlijk aan versche visch voor eene waarde van 67,851.50 en aan zeesterren voor 3600 hebben aangebracht. Naar wij vernemen is aan den militairen onder- intendant der eerste klasse Boelants te Gronin gen pensioen verleend zijn benoemdtot onder intendant der eerste klasse, de kapitein-kwartier- meester P. Schrier, van het 7de regiment; tot kapiteins-kwartiermeester, de eerste luitenants- kwartiermeester Janssen, Van Erp, Westerbaan, Schmidt en Van Engelen en tot kapitein-kwar tiermeester van kleeding en wapenen, de eerste luitenant Hilberg. De behandeling van het tweede rechtsgeding ter zake der Botterdamsche ongeregeldheden is heden voor het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland afgeloopen, en de uitspraak be paald op Dinsdag den 27sten dezer te halfdrie. De behandeling der derde zaak is bepaald op Donderdag 29 April a. s. De audiëntie van den minister van binnen- landsche zaken zal op Zaterdag den 24sten April a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaats- verv. in de arr.-rechtbank te Sneek Mr. P. Eeenstra Kuiper, proc. by de arr.-rechtb. en plaatsverv. kantonr. te Sneek, en Mr. G. J. Bruim, gemeente-secr. en adv. te Sneek; tot raadsh. in het prov. gerechtshof in Zuid-Hol land Mr. H. J. A. Baedt van Oldenbarnevelt, thans 8ubst.-off. van just, bij de arrond.-rechtb. te 's-Gravenhage; tot plaatsverv. kantonr. te Enschedé J. Blijdenstein, notaris aldaartot subst.-offic. van justitie bij de arr.-rechtb. te 's-Gravenhage Jhr. Mr. B. C. De Jonge, thans subst.-offic. van justitie bij de arr.-rechtb. te Botterdam; tot subst.-offic. van justitie by de arr.-rechtb. te Botterdam Mr. A. J. Boest, thans subst.-offic. van justitie bij de arr.-rechtb. te Zwolle; tot subst.-offic. van just, bij de arr.- rechtb. te Zwolle Mr. P. J. G. Van Diggelen, thans subst.-offic. van just, bij de arr.-rechtb. te Winschoten; tot subst.-offic. van just, bij de arr.-rechtb. te Winschoten Mr. E. Z. L. Van der Kemp, thans subst.-grifl". bij de arr.- rechtb. te Middelburg; tot griffier by het kan tongerecht te Zevenbergen V. G. Van de Mor tel, cand.-not. te Boxmeer; tot proc. bij de arr.-rechtb. te Almelo Mr. B. E. Hattink, advocaat aldaar. Z. M. beeft verleend de volgende pensioenen, als aan J. Haverkamp, comm. 3de kl. bij's rijks belast., ƒ115T. Van der Linde, postbode, 320; T. Dammers, idem, 170,; D. Van Balkum, brievenbesteller, 97; J. Van Wijk, brievenbe steller, f 53H. Brandenburg, deurwaarder der dir. bel., ƒ408; J. A. Schoffelen, landm. lste kl. bij het kad., 703; A. G. W. graaf Van Ho- gendorp, dir. van hot postk. te Zwolle, ƒ1571; J. B. Van Bappard, wed. van Mr. H. baron Collot d'Escury, in leven ontv. der domeinen, ƒ1303; C. Baamaakers, wed. van L. Janssens of Jansen, in leven commies lste kl. bij 's rijks belast., 135; E. L. Aspeslagh, wed. van P. Gieles, idem, ƒ203; S. Van Buren, wed. van B. Prins, in leven sloeproeier bij de Bynvaart^ ƒ128; H. C. Strherenberg of Steerenberg, wed. van E. Wildeboer, in leven ontv. der dir. bel., in- en ui tg. rechten en acc., ƒ918; M. A. T. Westeneng, wed. van D. E. G. Pichot, in leven ontv. der registratie, 465. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des aamiddags te 5 uren 610-, Wind: N.W., des avonds te 8 uren 53°, te 10 uren 50°. Vrijdag 's morgens te 5 uren 48°, Z. W., te 8 uren 56', 's namiddags te 12 uren 63°, te 4 uren 63°, N. Belgie. In de zitting der kamer van afge vaardigden heeft de minister van openbare werken, in antwoord op eenige opmerkingen over het transito vervoer door België naar Zwitserland, langs de lijn die dour de Ooster spoorwegmaatschappij wordt geëxploiteerd, ge zegd, dat de maatschappij niet h9eft toegegeven aan eenige opmerkingen van het Belgische gou vernement. De maatschappij was natuurlijk on der den indruk van de tegenwerking der regee ring, die zij ten opzichte van zekere plannen heeft ondervonden. Oostenrijk. In het Cis-Leithaansche huis van afgevaardigden is de beraadslaging voort gezet over de wet op de volksschool. Het Hee renhuis heeft de wet op de landweer aange nomen. Het Duitsch-Oostenrijksche verdrag over den telegraphen-dienst en het verdrag over de grens regeling met Pruisen werden goedgekeurd. Het Hongaarsche Lagerhuis hield gisteren eene officieuze zitting, waarin door den voor zitter werd medegedeeld, dat Zaterdag de plech tige opening van den rijksdag zal plaats hebben. De uiterste linkerzijde wilde, dat van de Ko- ningsbrug te Ofen de koninklijke vlag zou wor den verwijderd. Graaf Audrassy antwoordde daarop, dat bij de opening van den rijksdag ook de Hongaarsche en Croatische nationale vlaggen op de Koningsbrug zullen worden ge- heschen. Frankrijk. Het werk, dat reeds geruimen tijd geleden werd aangekondigd, en, zooals de officieele bladen zeiden, in officieele cijfers den vooruitgang van Frankrijk onder het keizerlijk bestuur beschrijft, is thans verschenen. Het ie 120 bladzijden groot. Het eerste gedeelte be schrijft het verschillende terrein, waarop stof felijke, verstandelijke en zedelijke verbeteringen hebben plaats gegrepen. Landbouw, industrie, handel, openbare werken, wegen, posterijen, te- legraphen, onderwijs, fraaie kunsten, eerediensten, de civiele lijst des keizers enz., niets van dit alles is hierbij vergeten. De opsomming der middelen, waardoor het gouvernement deze ont wikkeling heeft uitgelokt en geleid, wordt in het tweede gedeelte gevonden. Hieronder be- hooren de administratie der financiën, der jus titie, der tuchthuizen en van 't leger. Engeland. De heer Cole, de directeur van het Kensington-Museum te Londen, die met prins Albert en lord Granville de ziel is ge weest der twee internationale tentoonstellingen, welke te Londen zijn gehouden, schijnt het plan te hebben gevormd van eene, wellicht reeds in 1872, te houden tentoonstelling, welke ofschoon insgelijks internationaal, zich echter in verschillende opzichten van de tot dusver gehoudene onderscheiden zal. Dit toch kwam zeer wenschelijk voor, daar de wedijver tusschen de verschillende steden hoe langer hoe moeilij ker werd. Volgens het bedoelde plan zal op die tentoonstelling slechts aan het alleruitstekendste en allernieuwste van hetgeen de industrie voort brengt eene plaats worden ingeruimd en daartoe zullen in de verschillende landen vooraf jury's worden benoemd, aan wie de beslissing zal wor den opgedragen welke voorwerpen van industrie in hun land door nieuwheid en voortreffelijk heid waardig zijn om te Londen te worden ge plaatst, zoodat het dan niet zoozeer eene ten toonstelling als wel een museum van voorwer pen van nijverheid wezen zal. Daardoor zou de toelating van een voorwerp reeds eene hoogere onderscheiding zijn dan de tot dusver uitge reikte medailles en ridderorden. Italië. De //Italië" deelt een telegraphisch bericht uit Tunis mede, inhoudende dat de bey een besluit heeft uitgevaardigd tot unificatie der schuld, met vernietiging der vroegere con tracten. Bij den handel heeft dit sensatie ver wekt. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Holfie. Vast op den hoogen afloop der veiling door de N. H.-M. op 21 dezer. De 10000 balen Santos zijn van de markt voorloo pig genomen. Men ziet algemeen nog eene ver hooging in dit artikel te gemoet. Goed ordinaire soorten worden thans tegen 44 ets. genoteerd. Suiker. Buwe en Geraffineerd. De markt verkeert in eene zeer vaste stemming. Afdoe ningen van eenig belang werden niet bekend. Tliec. Vast met geregelden omgang voor behoeften. Naar de lage prijzen blijft voortdu rend veel vraag bestaande markt is echter weinig voorzien van die soorten. Itijst. In eene zeer gedrukte stemming men kan niet dan tot verlaagde prijzen verkoopen en daartoe zijn de pelders niet genegen, zoodat de omgang zeer gering is.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2