QEFICIEELE BERICHTEN. zich t© Berlijn tot arbeidstaking aaneengesloten, zonder dat er evenwel rustverstoring heeft plaats gehad. De Beiersche kamer van afgevaardigden heeft de herziene Bijnscheepvaartakte aange nomen. Frankrijk. De //Patrie" bevestigt het bericht dat de keizer, de keizerin en al de leden van het keizerlijk geslacht den honderdsten verjaar dag der geboorte van Napoleon I op Corsica zullen vieren. De godsdienstige plechtigheid zal door den kardinaal Bonaparte worden geleid. De maarschalk Vaillant is belast met het ont werpen van een programma der feesten, die van 14 tot 16 Augustus zullen duren. Door de stad Parijs zal eene aanzienlijke som voor de feestelijkheden worden beschikbaar gesteld. Tegen dat tijdstip wordt eene algemeene am nestie voor drukpers-overtredingen en staat kundige misdrijven verwacht. Den llden April heeft de politie te Pa rijs drie etablissementen van het Quartier La- tin doorzocht, waar men zich aan verboden hazardspelen overgaf. In een dier inrichtingen, in de rue Monsieur- le-Prince, waren niet minder dan 91 spelers bijeen, welke zich met het baccarat-spel bezig hielden. Algemeene verwarring heerschte er bij de komst der politie. Men wilde vluchten, maar te vergeefs; de commissaris maakte proces-ver baal en schreef de namen der aanwezigen op. In de rue Yaugirard waren 70 menschen bijeen. Er waren bekende valsche spelers onder. In de rue Médicis werden 24 personen ge vonden. De aanwezigen bekenden dat de ge wone spelen het baccarat en lansquenet waren. Uit de bekentenissen der 185 personen, die op heeter daad betrapt zijn, blijkt, dat de eige naars dezer drie inrichtingen het spel begun stigden; dat ieder er deel aan kon nemen dat men zeer hoog speelde. Sommige studenten verloren in eenige dagen 3- a 4,000 fr. De heterogeenste elementen ver- eenigden zich in die speelhuizen. Behalve een groot aantal jonge studenten, handelsbedienden, kooplieden, artisten, vond men er eenige let terkundigen, acteurs, slachtersjongens, koffie- huisjongens, huisknechts en andere dienstboden, eenige jonge vrouwen van verdachte zeden, en ten slotte valsche spelers van professie en an dere boeven. Spanje. Bij de behandeling van art. 16 der constitutie heeft de minister Zorilla verklaard, dat de koning van Spanje spoediger bekend zal zijn dan de republikeinen denken. Italië. De minister van financiën heeft bij de voortzetting van het finantieel exposé ver klaard, dat hij wel het gevoelen deelt van de commissie van enquête, dat het oogenblik ge komen is om den gedwongen koers der bank biljetten op te heffen; maar als voorwaarde voor die opheffing acht hij het noodig, dat men het evenwicht tusschen ontvangsten en uitga ven nabij komt, dat de agio tot een minimum teruggebracht, dat de schuld aan de nationale bank, ten bedrage van 378 millioen, afgelost, en dat het cijfer der uitgegeven schatkistbons gedaald zij tot 50 millioen. In het geheel zou den er dus 728 millioen noodig zijn. Volgens de verdere berekening des ministers zou de gedwongen koers der bankbiljetten in 1873 opgeheven kunnen worden. Om nu de noodige gelden te vinden, stelde de minister drie ope- ratiën voor: 1°. den verkoop der geestelijke goederen op te dragen aan de maatschappij van de domaniale goederen onder voorwaarde, dat zij aan de regeering als eerste voorschot 130 millioen verschafte en dit bedrag binnen zes maanden verhooge tot 300 millioen. Zulk eene overeenkomst is reeds geteekend 2°. aan de nationale bank en de bank te Napels den dienst der schatkist toe te vertrouwen, waar voor beiden 100 millioen zullen verstrekken tegen eene gewaarborgde rente van vijf pCt.; 3°. het sluiten eener gedwongen leening van 320 millioen, rentende 6 pCt., die in 4 jaren volledig zal gestort zijn, te beginnen met 1871, terwijl met het delgen dier leening in 1881 een begin zal worden gemaakt, en tien jaren later de leening geheel zal afgelost zijn. Bumenie. De regeering heeft krachtige maat regelen genomen om het bijeenkomen van ben den Bulgaren in Buraenié te beletten. De weer spannige Bulgaren zullen ten crimineele vervolgd worden. Griekenland. De prins en prinses van Wal lis zijn te Athene aangekomen. Servie. Een der bladen bericht, dat de Porte aan Servië het recht heeft toegestaan om ban- delstractaten met vreemde mogendheden te sluiten. Amerika. De zitting van den senaat is ver daagd. INGEZONDEN. Schrijver dezes is geen deelhebber in het Kans fonds alhier gevestigd, en toch heeft hij met be langstelling kennis genomen van een ingezonden stuk van den Heer n. m. bosdijk, omtrent de oprigting van een fonds dat naar het schijnt wordt voorgesteld, om eventueel tot opvolger te dienen, wanneer het Kans- en Uitkeerings- fonds zal zijn overleden; en dat dit laatste ge beuren moet, hieromtrent zal redelijke twijfel wel worden weggenomen, als men in aanmerking neemt, dat het plan uitgaat van iemand die der directie nu van hulp en voorlichting moet dienen. Nieuwe gedachten nu komen in het gepubli ceerde plan volstrekt niet voor, als zijnde het zelve geheel gebaseerd op den grondslag van bijeenbrenging van kapitaal met zamengestelden interest en winsten van de vóór-overledenen. En hiertoe behoeft naar mijne beschouwing, den leden van het Kansfonds geene nieuwe Verzekerings-Maatschappij te worden voorge spiegeld, noch te Leyden te worden opgerigt, daar inrigtingen van dien aard hier te lande in genoegzaam aantal op deugdelijke en soliede grondslagen bestaan, en deze omstandigheid ge noeg is om het beweren te staven, dat, werd er nog één door de directie van het Kansfonds in het leven geroepen, deze geen levensvatbaar heid zoude bezitten, te meer daar andere Maat schappijen van dien aard op soliede grondslagen gevestigd, meer geven dan in het voorgestelde plan wordt aangegeven. "Wij willen daarom de door den Heer bos dijk geciteerde voorbeelden één voor één op helderen en daartegen de onderstaanden voor stellen, opdat belanghebbenden daaruit hunne conclusion zeiven kunnen maken. 1°. Iemand oud 22 jaar die jaarlijks wil contribueren 26, en dit slechts 20 jaren laug, zal op 60 jarigen ouderdom een zuivere rente krijgen van 220, plus een hem in eigendom aankomend kapitaal van 3600. Betaalt hij bovendien per jaar 8.32 premie meer, dan erlangen zijne erven, onverschillig wanneer hij komt te overlijden, ƒ400. 2°. Een deelhebber in het Kansfonds die in 1862 op gemelden ouderdom in eene overle- vingskas had deelgenomen voor 13 per jaar, waarvan hij slechts 20 jaren behoeft te contri bueren, zou op 60 jarigen leeftijd hebben erlangd een rente van 96 plus een eigen kapitaal van 1600. Ook tegen bovenvermelde premie van ƒ8.32, erlangen zijne erven 400. 3°. Wanneer deelgenomen wordt op 40 jarigen leeftijd ad 78 per jaar dan bekomt men op 60 jarigen ouderdom 300 rente plus een eigen kapitaal van 5600. 4°. Indien do bedoelde deelhebber in het Kans fonds van af 1862 zijne vermelde contributie in eene overlevingskas van 10 jaren had geplaatst, zou hij op 62 jarigen ouderdom hebben geno ten eene rente van ƒ210 plus een eigen kapi taal van 3500. 5°. Een kind van één jaar dat slechts 7.80 per jaar contribueert erlangt na 10 jaren ƒ100. Betaalt het 75 ceDt premie van wederverzëkering dan keeren, ingeval van vóór-overlijden, alle gestorte gelden aan zijne erven terug. Zonder de contributie te verdubbelen of te verhoogen erlangt dat kind op 20 jarigen leef tijd 500. Vergelijkt men nu deze voorbeelden met die van den Heer bosdijk, dan zal al dadelijk in het oog vallen, dat eene zuivere overlevings kas de voorkeur verdient boven het voorge stelde plan, om de eenvoudige reden dat ieder deelnemer eenmaal komt in het bezit van het verlangde kapitaal, hetgeen bij genoemd plan het geval niet is maar in handen van Direc teuren blijft. Nu meene men niet dat mijne betrekking van Hoofd-Agent eener Maatschappij van Over- levingskassen mij aanspoorde om deze ophel dering te schrijven neen, alleen om door voor beelden, die men nog kan vermeerderen en op andere toestanden toepassen, te bewijzen, dat de deelhebbers in het Kans- en Uitkeeringsfonds met dergelijke reorganisatie volstrekt niet ge baat zullen zijn, maar eene deelneming in over- levingskassen verreweg verkieslijk is, en om aan te toonen, dat, mogt men tot de ontbin ding van het Kansfonds besluiten, zulks vol strekt niet afhankelijk behoeft te worden ge maakt van het gepubliceerde plan. Indien geene andere middelen voor de hand liggen om het leven van het Kans- en Uitkeeringsfonds te redden, dan zal een rekken van dat ongezonde leven geen ander resultaat hebben, dan dat de leden de nog te betalen contributiën later on der korting van ettelijke percenten terug ont vingen, de spanning en onrust onder de leden bleef aanhouden, en zij zooveel te langer werden belet in de mogelijkheid om het betalen voor hunne kans te verwisselen in zekerheid door deel te nemen bij deze of geene soliede Maatschappij van Overlevingskas86n. A. J. VAN DBIESTEN, Hoofd-Agent der Vennootschap Holland. Leyden, April 1869. Burgerlijke stand van Leyden, van den 15den tot en met den 21sten April 1869: Bevallen: C. E. Van ADgelbeek, geb. In 't veld, Z. J. Selier, geb. Sirach, D. C. Van der Steen, geb. Blom, D. J. T. Olden- burg, geb. Ereund, D. C. Bibot, geb. Van Nieuwenhoven, D. M. Bocourt, geb. Spar- naay, Z. M. A. Toorens, geb. Keereweer, D. E. H. J. Vlaanderen, geb. Mulder, Z. C. Van Benten, geb. Van Beek, D. J. Lagas, geb. Nievaart, Z. J. W. Dreef, geb. Ket- tenes, D. C. G. W. Koopmans van Boeke- ren, geb. Meyer, D. E. E. Van der Kaay, geb. Bonnet, D. J. Ketting, geb. Lau, Z. M. Brand, geb. Hagedoorn, Z. A. M. Hop penbrouwer, geb. Van Vliet, Z. A. M. Colpa, geb. Jacobs, D. D. C. Wagemans, geb. Bo- sier, Z. A. Van Leeuwen, geb. Bazel, D. G. Coronel, geb. Jessurum, Z. S. Stoeke, geb. Gijzenij, D. J. Bezie, geb. Sira, D. N. De Winter, geb. Schild, D. C. VaD Doorn, geb. Kanters, D. M. J. Van Hoven, geb. Pauw, D. C. Duk, geb. Vogelenzang, Z. D. W. M. Mulié, geb. Mussert, D. S. C. Van Hest, geb. Bink, D. L. Hak kaart, geb. De Vrind, Z. Geliuwd: M. Oosthoek jm. en J. C. E. Merlijn jd. J. Noll jm. en E. Bruramelkamp jd. G. L. Van Bijsewijk jm. en M. C. Snij ders jd. J. Swemer wedr. en A. S. La Bi- vière jd. J. Kapteyn jm. en J. C. Zuurdeeg jd. Overleden: P. Dreef D. 4 m. M. v. d. Linden 82 j. C. J. Olthuis Z. 1 m. J- Lasschuyt D. 5 m. P. J. Gestman Z. 1 j.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2