sche hof, verneemt men de volgende bijzonder heden. Bij de aankomst ging de sultan het vorstelijk paar persoonlijk te geraoet, bood de prinses zijn arm en geleidde haar naar de voor haar bestemde appartementen in het paleis van Salih Bazar. Sinds zijne reis naar Parijs en Londen heeft de sultan m zijne manieren groote vorderingen gedaan. Den 3den April geschiedde het voor het eerst in de Turkscbe geschiedenis, dat een sultan in zijn eigen pa leis met Europeesche dames aan tafel zat. De Engelsche, Eransehe, Russische en Oostenrijk- sche gezanten waren genoodigd, benevens 's pi*in- sen gevolg; de Noord-Duitscbe vertegenwoor diger niet, aangezien hij den rang van ambas sadeur niet heeft. De sultan geleidde de prinses naar de tafel, waar hij aan zijn linkerhand den prins en aan zijn rechter de prinses had. Het gesprek was zeer levendig en de sultan stelde een toast in op de //roos van Denemarken." Na bet diner bracht de sultan de prinses in den keizerlijken harem, waar concert en dans plaats hadden. Reeds de vorige sultan Abdul Medschid be gon allengskens bij de ontvangst van vorstelijke gasteu zich van de gebruikelijke etiquette te verwijderen. Bij het bezoek van den hertog van Brabant geleidde hij zijn gast tot aan de tafel, en toen deze hem vroeg, waarom hij ook niet plaats nam, antwoordde de sultan glimlachend: //La prochaine fois." Den 6den April gaf de Engelsche gezant een bal, ook door den sultan bijgewoond, die zich door zijne ongedwongenheid onderscheidde. De prins van Wales van zijn kant maakte zeer het hof aan schoonheden uit Pera en jodinnen, terwijl zijue gemalin den Spaanschen vertegen woordiger bijzondere aandacht wijdde. De Noord-Duitscbe vertegenwoordiger speelde bij die gelegenheid de toI van den vertoornden Achilles: daar hij in het paleis niet genoodigd was geworden, meende hij de invitatie tot het bal in de Engelsche ambassade ook te moeten weigeren. Zaterdag den lOden April zou de prins naar de Krim vertrekken en zich vervol gens naar Athene inschepen. De sultan heeft aan de prinses geschenken gegeven injuweelen, ter waarde van 80,000 pd. st. Spanje. Uit Madrid wordt aan de //France'' geschreven, dat het vestigen van een directo rium, bestaande uit Serrano, Prim en Olozaga, eene besliste zaak is. De heer Rivero, thans president der Cortes, zou die waardigheid ver wisselen met die van minister-president, en Rios Rosas, die reeds vroeger president der Cortes was, zou door de regeering als opvolger van Rivero zijn aangewezen. Rusland. Het publiek houdt zich nog druk bezig met de beweging onder de studenten. De medische universiteit is nog altijd gesloten, 40 studenten dezer inrichting zijn gearresteerd, de minister van oorlog heeft den president ontsla gen. Het onderzoek heeft niet plaats door de gewone rechtbanken, maar door eene gemengde commissie ad hoc. Men noemt allerlei kleine grieven op als de oorzaak der ontevredenheid, doch in waarheid ligt de kwaal dieper. De ra dicale woede en reactionaire gloed, welke sinds 1863 van de oppervlakte van het leven, name lijk uit de pers, verdwenen scheen te zijn, heeft zich op enkele deelen van de maatschappij ge worpen. Na den aanslag van 1866 meende men het zoogenaamde nihilisme door een paar kei zerlijke rescripten te hebben opgeruimd, ofschoon de bronnen van dit verschijnsel open bleven. De ontevredenheid der in socialistische en pausla- viatische utopiën opgegroeide jeugd tegen de bestaande orde, heeft zich wederom geuit. Portugal. Door den minister van financiën is met den vertegenwoordiger van het Londen- sche huis Göschen eene geldleening gesloten. De naar Mosambique bestemde afdeeling troepen is aan het muiten geslagenhet oproer is onderdrukt. Er zijn troepen naar Maf ra ge zonden, waar onlusten uitgebarsten zijn. Azie. De bedevaart naar Mecca zal dit jaar weder bijzonder druk bezocht zijn. Reeds zijn 200,000 schapen, 5000 bokken en 2000 jonge runderen aanwezig, om op den grooten dag geofferd te worden. Het vleesch der offerdieren, dat anders in de open lucht moest vergaan, zal van nu af aan na het feest op brandstapels ver brand worden, om niet noodeloos voedsel te geven aan pest en cholera, die volgens velen aan dergelijke gelegenheden hun ontstaan te danken hebben. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad van Ley- den, op Donderdag 22 April 1869, 's namid dags te één uur. Onderwerpen1°. Voordragt van Gecommit teerden tot de administratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen, omtrent de vervulling der betrekking van heelkundige in Aat gesticht. 2°. Concept-verordeningen betreffende de be waarscholen. 3°. Voorstel van het raadslid Mr. J. T. Buys en vijf andere leden, tot het nemen van een besluit 1° dat Burgemeester en Wet houders den Raad in de gelegenheid stelle zoo spoedig mogelijk over het bestek tot aanbeste ding van de nieuwe meisjesschool te beslissen 2° aan Burgemeester en Wethouders te kennen te geven dat, naar het oordeel van den Raad, de Boommarkt de meest geschikte plaats zoude zijn tot het vestigen van bedoelde school. 4°. Adres van J. A. Boogaard c. s. tot het plaat sen van een harmoniegebouw op de Ruïne, met daartoe betrekkelijk rapport. 5°. Adres van den Algemeenen Kerkeraad der N. H. gemeente, waarbij deze voorstelt de vereeniging van het Minnehuis en de Armbakkerij, met hunne ge bouwen en kapitalen, met de administratie der Huiszitten- en Diaconiehuizen, om op eens de gemeente van het subsidie van Hh f 16000 aan het Minnehuis te ontslaan. 6°. Verzoek van Jhr. W. I. C. Rammelman Elsevier, om con tinuatie in de betrekking van stads-archivaris. 7°. Adres van G. Roskes, om continuatie als stads apotheker. 8°. Adres van A. van der Heijden, om ontslag als 2de opzigter bij de gemeente-fabricage-werken. ACADEMIENIEUWS. Amsterdam, 19 April. Hedenmiddag te 1 uur heeft de heer Mr. G. Van Tienhoven, door den gemeenteraad benoemd tot hoogleeraa.' in het Romeiusch en hedendaagsch burgerlijk recht aan het Athenaeum Illustre alhier, zijne betrek king aanvaard met het uitspreken eener rede over de geschiedenis van den invloed der be oefening van het Romeinsch recht op de tegen woordige wetgeving en de noodzakelijkheid der voortdurende beoefening van dat recht. De spre ker bracht aan het slot zijner rede eene welspre kende hulde aan de groote talenten van zijn voorganger, den heer M. Des Amorie van der Hoeven. Deze hulde werd door de talrijke aan wezigen levendig toegejuicht. HANDEL. Rotterdam, 19 April. Tarwe 20 a 30 ets., Rogge 10 ets., Paardenboonen 20 ets., Bruine en Witteboonen 50 ets. en Noordbr. Boekweit 10 ets. lager. Meekrap. De handel was niet levendig en bepaalde zich tot kleine verkoopen in uitge zochte qualiteit tot vorige prijzen. RECHTZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Dinsdag 20 April 1869, zijn veroordeeld L. v. d. E. te Rijpweteriug, wegens verbre king van afsluiting, tot eene cell. gev. van zes w., eene geldb. van f 25 of subs. gev. van ld. C. J. te Zevenhuizen, wegens poging tot eeu- voudigen diefstal, tot eene cell. gev. van 1 in. P. L. te Leiden, wegens diefstal in dienst baarheid. tot eene cell. gev. van lj. H. S. zonder vaste woonplaats, wegens bedelarij, tot eene gev. van 14- d. J. F. zonder vaste woonplaats, wegens idem, tot idem. GEMENGDE BERICHTEN. In Engeland is iemand op het denkbeeld ge komen om den nieuwen minister van financiën voor te stellen ter verbetering der staatsin komsten eene belasting te leggen op de piano's. Hij meende, die belasting was gemakkelijk te heften, daar het instrument zich door zijn //ver velend leven" van zelf verried, en ook uit het oogpunt van menschlievendheid aan te bevelen, daar de piano's een ware landplaag werden. In den loop der maand Maart hebben niet minder dan vijftien jonge dames in Pen- sylvanië haar examen als geneeskundige afgelegd en het diploma ontvangen om de praktijk uit te oefenen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. Aan de orde is de voortzetting der beraad slaging over het wetsontwerp tot herziening der tabel, vermeld in art. 99 der wet van 4 Juli 1850 (Kieswet.) Nadat de heer Heemskerk zijn amendement had toegelicht stelde de heer Fokker de ontij digheid daarvan in het licht en ook de onmo gelijkheid om het te behandelen als geheel ge legen buiten de grenzen van het tegenwoordig wetsontwerp. Hierop deed de heer Tborbecke wat z. i. de vorige spr. had verzuimd het voorstellen van eene motie van orde, die de Kamer zou doen overgaan tot behandeling van art. 1 van het regeeringsvoorstel, op grond van haar oordeel dat dè behandeling van het onderwerp van het amendement, hoezeer overweging waardig, thans onvoorbereid en ontijdig is en de invoe ring eener herziene kiestabel overeenkomstig het gebod van art. 99 der genoemde wet dooi de regeering voorgedragen zou doen verschuiven. De heer Yan Kuijk meende daarentegen dat ter voorbereiding van de Kamer het amende ment en alle andere die op de kiestabel voor gesteld zijn naar de afdeelingen moesten worden verzonden en deed in dien geest eene motie. Nu ontstond eene langdurige discussie over beide motiën van orde, waaraan deel namen de heeren Insinger, Yan de Putte, Fokker, Heemskerk, Pijnappel, Yan Beijma, Gef keu, Zinnick Bergman, Godefroi, J. K. Yan Golt- stein, Yan Wassenaer van Catwyck, Nierstrasz en Van Kuijk. Ten slotte werd de motie van den heer Tbor becke aangenomen met 39 tegen 30 stemmen. Dus morgen voortzetting der discussiën over de wijzigingen in de kiestabel. Er zijn nog door onderscheidene leden der Kamer min of meer ingrijpende amendementen voorgesteld op de door de regeering voorge stelde indeeling der hoofdkiesdistricten zelve, en wel: 1°. door den heer Nierstrasz betreffende de districten Brielle, Dordrecht, Middelburg, Goes, Zierikzee en Breda; 2°. door den hoer Begram, omtrent de districten Arnhem, .Nijme gen, Tiel, Amersfoort, Utrecht, Gouda, Gorkuui en Tilburg; 3°. door den heer Yau Zinnicq Bergman, nopens de districten Boxmeer en Yenlo; 4°. door den heer Van der Maesen de Sombreft', aangaande de districten Maastricht, Roermond en Boxmeer 5°. door den heer Fran sen van de Putte, tot herstel van de oorspron kelijk voorgestelde afzonderlijke districten Gro ningen en Zuidhorn 6°. door den heer Viruly Yerbrugge, tot herstel van de oorspronkelijk voorgestelde afzonderlijke districten Haarlem en, Zaandam,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3