2820. Woensdag A°. 186< 21 Aprii. BINNENLAND. I a v LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meer0.12. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90 iedere regel meer0 0.15. Lelden, 20 April. Het amendement, gisteren door Mr. J. Heems kerk Azn. in de Tweede Kamer voorgesteld, is I waarlijk een merkwaardig verschijnsel. Gelijk wij hieronder raededeelen bestaat dit Iamendement daarin om in bijna alle gemeenten [den census te verlagen. Het is waarlijk in allen deele merkwaardig. |Het heet een amendement, maar het dient in geenen deele om het voorstel van de regeering Ite amendeereu. Het voorstel van de regeering |strekt om de tabel der kieswet, aanwijzende het getal der in elk district te kiezen leden, die om de jaren moet herzien worden, te wijzigenhet I voorstel van den beer Heemskerk betreft een [gausch andere tabel van die kieswet, waarbij [de census voor elke gemeente bepaald wordt. (Niet alleen tot den inhoud van betregeerings- voorstel bepaalt zich dan ook het amendement, I maar ook de titel van het wetsontwerp wordt geamendeerd. Het amendement is echter ondersteund en olgens de parlementaire usantie zal het thans in discussie komen. Doch niet minder merkwaardig dan de naam, I dien de beer Heemskerk aan zijn voorstel gege- Iven heeft, is het voorstel zelf. Plotseling, bij een ontwerp van wet, waartoe het niet be- I hoort, zonder dat er ooit vroeger ernstig sprake van is geweest in de Kamer, wordt een voorstel tot zeer ruime uitbreiding van het [kiesrecht, een der meest gewichtige voorstellen, die in een constitutioneelen staat kunnen ge- [daan worden. En dit voorstel wordt gedaan door Mr. J. Heemskerk Azn. zeker wel het merkwaar digste! en ondersteund door de heeren Van AVassenaer Catwyck, Van Foreest, van Zinnicq Bergman, Begram, Van Sijpestein en Nierstrasz, mannen behoorende tot de conservatieve partij, die de theorieën der liberalen verfoeien, en die nog onlangs allen getoond hebben hoe hoog zij volksontwikkeling stellen, door allen, zon der onderscheid, te stemmen tegen de afschaf- van het zegel op de couranten. Mr. J. Heemskerk Az. doet thans dat voorstel, die nog geen jaar geleden minister was, en twee maal het geheele land opriep om eene nieuwe Kamer te kiezen, zonder toen de noodzakelijk heid eener verlaging van den census in te zien, en die nog vdor twee jaren (na de eerste ont binding) aan den heer Kerkwijk, welke een der gelijk plan ontwikkelde als hetgeen nu is ge daan (hoewel van veel minder wijde strekking), 'Q de Tweede Kamer antwoordde: //Mij dunkt dat dit een van de teederste onderwerpen van wetgeving is, die niet dan na zeer rijpe voor* siding in deze vergadering gebracht belmo ren te worden" (Bijbl. zitting 18661867 bl. 307)En thans behandelt deze zelfde Mr. Heems kerk dat hoogst teedere onderwerp, als ware het een eenvoudige administratieve maatre gel, en onderwerpt hij het zonder eenige voor bereiding hoegenaamd, geheel onverwacht, en eigenlijk buiten de orde, aan de beslissing der wetgevende macht. Wij hebben genoeg vertrouwen op de scherp zinnigheid van den voorsteller, om een oogen- blik zelfs bij hem het vermoeden te onderstel len, dat zijn voorstel zal aangenomen worden. De vraag is dan echter gerechtvaardigd: waartoe moet dit amendement dienen? Wij hopen voor den voorsteller dat de discussie hierover eenig licht moge verspreiden: anders zou er grond zijn tot de onderstelling, dat, terwijl door zijne partij thans alle maatregelen van de regeering genoemd worden electorale manoeuvres, dit voorstel nu aan een dergelijke manoeuvre niet vreemd is, en dat men het dan zou moeten noe men een electorale manoeuvre van de ergste soort. (Zie het Kamerverslag van heden.) LEIDEN, 20 April. Het amendement van den heer Heemskerk luidt aldus: I. Aan art. 1 te doen voorafgaan een nieuw artikel, luidende: //De tabel vermeld iD art. 1 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad N°. 37) wordt gelezen als volgt Som door de kiezer3 in iedere gemeente te betalen Groningen f40, Leeuwarden f 30, Zwolle f 30, Kampen f 30, Deventer f 30, Zutfen f 30, Arn hem f 40, Nijmegen 30, Utrecht f 40, Helder f 30, Haarlem f 40, Amsterdam ƒ56, Leiden f 40, Gouda f30, Delft f 30, Schiedam f 30, Rotter dam f 50, 's-Gravenhage f 50, Dordrecht f 30, Middelburg f 30, Breda f 30, Maastricht f 30, 's-Hertogenbosch f 30, de overige f 20." II. In plaats van de artikelen 2, 3 en 4 van het wetsontwerp te stellen de navolgende arti kelen a. //Deze wet treedt in werking op 1 Januari 1870." b. //Binnen eene maand na den 25sten April daaraanvolgende heeft de stemming tot het kie zen van nieuwe leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal in de districtenplaats. De dagen der stemming en herstemming worden door onzen minister van binnenlandsche zaken bepaald." c. //Verkiezingen, die vóór 25 April 1870 mochten plaats hebben, geschieden door hen, wier namen op de in 1869 vastgestelde kiezers lijsten voorkomen, en in de kiesdistricten vast gesteld bij de wet van 22 April 1864 (Staats blad N*. 34)." III. In de beweegredenen, in plaats van //herzien", te lezen //herzien, en dat wijziging van de tabel, ver meld in art. 1 van voornoemde wet, wensche- lijk is". Blijkens de Memorie van Toelichting is de voorsteller van het denkbeeld uitgegaan, om voor de gemeenten boven de 30,000 zielen (behalve Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage) den census op f 40, voor die tusschen de 15,000 en 30,000 den census op f 30, en voor alle gemeen ten met minder dan 15,000 zielen den census op ƒ20 te bepalen. De koninklijke academie van wetenschappen te Berlijn heeft in hare openbare zitting van 15 April 1869 den hoogleeraar F. Kaiser al- bier, tot correspondeerend lid benoemd van bare wis- en natuurkundige klasse. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht van den kapitein ter zee J. W. De Ruyter de Wildt, komm. van Zr. Ms. scbroefatoom8chip //Leeuwarden", is die bodem den 12den Maart jl. in de Tafelbaai (Kaap de Goede Hoop) aangekomen. Genoemde komm. had het voornemen om op den 22sten dier maand de reis naar Nederland voort te zetten. Aan boord was alles wel. Uitslag van het voorjaars-examen in Zuid- Holland a. Gewoon lager onderwijs voor de akte van hoofdonderwijzer 50, toeg. 18, afgew 32; hoofdonderwijzeressen: geëx. 6, afgew. 3, toegel. 3; hulponderwijzers, geëx. 63, toeg. 32, afg. 31; hulponderwijzeressen, geëx. 36, toeg. 23, afg. 13. b. Meer uitgebreid onderwijs. On derwijzers Fransche taal, geëx. 27, toeg. 5, afg. 22; onderwijzeressen, id. geëx. 17, toeg. 11, afg. 6; onderwijzers Eng. taal, geëx. 12, toeg. 4, afg. 8; onderwijzeressen, id. geëx. 19, toeg. 11, afg. 8; onderwijzers Hoogd. taal, geèx. 8, toeg. 4, afg. 4onderwijzeressen, id. geëx. 9, toeg. 7, afg. 2; onderwijs wiskunde, geëx. 41, toeg. 12, afg. 29; gymnastiek 5, toeg. 3, afg. 2teekenen, geëx. 6, toeg. 1, afg. 5 nuttige en fraaie hand werken, 12 geëx., toegelaten. Uit de Memorie van Beantwoording door de regeering ingezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, betrekkelijk het wetsont werp, houdende regeling van het toezicht op bet gebruik van stoomtoestelleu, blijkt, dat het den minister van binnenlandsche zaken aange naam was uit het voorloopig verslag over dat wetsontwerp te vernemen, dat de meerderheid der leden de weder-indiening van dit ontwerp met genoegen had gezien en zich vereenigen kon met de wijzigingen, tot oplossing van vroegere bedenkingen in het wetsontwerp van 18651866 gebracht. Niet zonder bevreemding vernam de minister, dat, ofschoon bij dit wetsontwerp aan alle stoom verbruikers wettelijke waarborgen, waarvan ze

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1