BUIT EN LAND. pensioendat de Europeesche maatschappij niet enkel bestaat uit fortuinzoekers, die in blinden ijver hervormingen, enkel in hun be lang, najagen; en dat de Nederlanders in Indië op elkeu toestand, zoowel hier als in Neder land, met nauwkeurigheid lettende, slechts dat gene voorstaan en verlangen, wat ter bevorde ring van de welvaart der inlandsche bevolking kau strekken wat met den eerbied voor de rechten en wetten van het moederland kan worden overeengebracht; wat bovendien moet bijdragen tot bevestiging der banden tusschen Nederland en zijne overzeesche bezittingen." Het spreekt van zelf, dat de//Java-Bode" deze gelegenheid niet laat voorbijgaan, om revanche te nemen voor de aanvallen, waaraan zijn re dacteur heeft blootgestaan. Wat tot heden nog nimmer gebeurd was, heelt nu plaats gehad: de gouverneur van Su matra's Westkust, de heer Arriëns, heeft, be geleid door de heeren Van Hengst en Verbeek, van Sibogha uit, de onafhankelijke Bataklan- den, Silindoeng, Sigoempoelon en Pangaloan bezocht, om van hieruit weder op gouverne- ments grondgebied (Sipirok) terug te keeren. Het was voor den gouverneur zeker eene moei lijke, bezwarende reis, die door den sterken aandrang des volks, door de stoutmoedig ge worden Radja's voorgegaan, nog vermoeiender, doch over het algemeen als eene bijzonder ge lukkige gebeurtenis beschouwd werd. Zonder zich nu bepaald met oorlogsvrugen betrekkelijk deze lauden in te laten, zijn toch door de hoogst bezadigde en oordeelkundige tusschenkomst des gouverneurs verschillende vragen in der minne opgelost geworden en zijn o. a. de acht te Ba- uoeadjie wreedaardig gevangen gehouden lieden van Sie Gottan gered. Nog nimmer heeft een resident vau Sibogha het zoo ver kunnen bren gen om deze streken te bezoeken. In de Preanger-regentschappen is door het officieel onderzoek naar het grondbezit geble ken, dat de bevolking geene vrijstelling geniet van de landrente, maar die als //tjoeké" in natura of in geld aan hare hoofden moest opbrengen. Desniettemin ontvangt zij slechts de helft der betaling, die door de wetgeving vastgesteld is voor de gedwongen levering van de koffie. B De Javasche Courant deelt mede, dat aan den luitenant-generaal Andresen, overeenkom stig zijn verzoek, op de eervolste wijze en onder dankbetuiging voor goede, trouwe en langdurige diensten, ontslag verleend is uit Zr. Ms. mili tairen dienst, met toekenning van pensioen, in te gaan in den loop der maand April. In den nacht van 24 op 26 Eebruari heeft te Anjer een zware storm gewoed, ver gezeld van regen en hevige banjirs. Er zijn vele prauwen vernield vele beesten verdronken, vele huizen beschadigd. Ook de kruisboot is gezonken, doch, hoewel met veel moeite en zwaar beschadigd, weder boven water gebracht. De Amerikaan8che brug bij het fort is aan stuk ken geslagende kommandant liet alarm slaan, en op dat teeken is spoedig de noodige hulp verschaft. Voor de muzikale uitvoeringen ter gele genheid der plechtige herdenking van Batavia's 250jarig bestaan hebben voor het vocaal gedeelte ruim SO zangers en zangeressen en voor het instrumentaal gedeelte ruim 30 executanten, afgescheiden van de stafmuziek, hunne mede werking bereids toegezegd. Door den gouverneur-generaal van Nederl. Indië zijn o. a. de volgende beschikkingen ge nomen Civiel departement: Benoemd: Tot ass.-res. van Grissee, de ass.-res. van Koeningan Jhr. Mr. E. A. J. D. Dibbets; tot ing. lste kl. bij het mijnw., de ing. 2de kl. W. H. De Greve bij het dep. van binnenl. best., tot lsten comm., de 2de comm. bij dat dep. Dr. J. J. Van Lim burg Brouwer; tot 2den comm., H. C. Mauren- brecher; tot watersch. te Samarang, de ambt. op non-act. M. Degens; tot hoofdonderw. aan de openbare lste lagere school te Samarang J. J. De Weijer; tot lsten tolk bij het bureau van inl. zaken te Macassar W. G. Trouerbach. Militair departement: Benoemd Tot adj. van den milit. koiom. van Sumatra's Westkust en onderh., de 2de luit. van het 15de bat. inf. F. Pompe van Meerdervoort, met bepaling dat hij als zoodanig bij zijn wapen zal worden ge voerd a la suite". Belast: Met de waarneming der betrekking van exped. en archiv. bij het hoofdbur. der milit. admin. de adjud.-onderoffic.-kwartierm. G. J. De Haan. Geplaatst: Bij het 8ste bat. infant, de luit.- kol. K. F. Schultze. VerleendEen tweejarig verlof naar Neder land, aan den kapit. der inf. C. Schatereu wegens ziekte, aan den kapit. der art. G. P. Bischoff. Ontslagen: Op verzoek, eervol, met behoud van recht op pens., de maj. der inf. A. Van den Hurk; eervol, met behoud van recht op pens., de lste luit. der iuf. op non-activiteit F. H. S. Schultze; op verzoek, eervol, met behoud van recht op pens., de magazijnm. der art. 3de kl., J. M. Reydersop verzoek, eervol, de 2de luit.-kwartieren, der milit. administr. J. Mulder. Belgie. De onderhandelingen met Frankrijk, die nog steeds worden voortgezet, naderen haar einde. Zeer waarschijnlijk acht men het echter, dat zij tot geen resultaat hoegenaamd zullen leiden, en dat de Belgische en Fransche minis ters al hunne welsprekendheid te vergeefs zul len hebben aangewendwant het schijnt te blijken dat de regeeringen van beide landen haar eenmaal ingenomen standpunt niet verkiezen te verlaten. De //Indépendance" heden dit ge rucht mededeelende, verzekert echter dat eene storing van den vrede hiervan geenszins het gevolg behoeft te zijn. De onlusten in de steenkolendistricten zijn voor 't uogenblik weder bedaard en de meeste werklieden zijn weder aan het werk gegaan. Dit getuigt zeker voor den vreedzamen geest van de meerderheid der arbeiders. Het is evenwel niet te ontkennen, dat de herhaling dezer werk stakingen, die in een zoo kort tijdsverloop elkan der opvolgen, bezorgdheid wekken. Algemeen is men overtuigd dat ook hier, gelijk te Genève, de werklieden worden opgezet door afgevaar digden van de Internationale Arbeidersvereni ging, die eene socialistische revolutie trachten te bewerken. Hoewel de regeering krachtige maatregelen genomen heeft, schijnt het toch haar ernstig voornemen te zijn, om te beproe ven zonder overgroote gestrengheid de arbei ders weder tot hunnen plicht te brengen. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister van buitenlandsche zaken ten aanzien der afdamming vau de Schelde verklaard, dat door herhaalde peilingen is gebleken, dat die rivier in een zeer goeden toestand is. De minister maakte overigens veel voorbe houd en gaf den wenscb te kenuen, dat de toe stand der rivier niet moge veranderen. Betreffende het gerucht eener tol-overeenkomst tusschen Frankrijk en België, verklaarde de minister dat ten dien aanzien geene enkele opening aau België is gedaan, zelfs geene toe speling te dier zake. Oostenrijk. De //Wiener Zeitung" deelt eene missive des keizers mede, krachtens welke graaf Taaffe uit zijne betrekking van minister van oorlog en openbare veiligheid wordt ontslagen, en benoemd wordt tot minister-president. Vol gens genoemd blad is de benoeming voorafge gaan door eene beraadslaging over de aanhan gige politieke quaestien, in welke bijeenkomst de overeenstemming tusschen de gezamenlijke eden van het kabinet is gebleken. Frankrijk. Bij de behandeling van de be- I grootiug voor handel en nijverheid hebben de heeren Geliot, Buffet, Kolb-Bernard en Brame gewaagd van den nadeeligen invloed van het handelsverdrag met Engeland op de nijverheid in de noordelijke departementen. Gressier ant woordde, dat eene commissie zich onledig houdt met de vraag of het stelsel van tijdelijke toe lating de oorzaak is van het kwaad. Ingeval deze vraag bevestigend wordt beantwoord zal de regeering aan dit stelsel een einde maken. Thiers verlangt, dat deze zaak het onderwerp worde eener parlementaire enquête. Pouyer Quertier verlangt, dat de natie wederom het recht verkrijge, om tarieven vast te stellen en dat het stelsel van handelsverdragen worde afgekeurd. Italië. De //Diritto" zegt, dat de onderhan delingen betreffende de kerkgoederen zijn afge broken. Spanje. De minister Topete heeft in de zit ting der Cortes, in antwoord op eene interpel latie, verklaard, dat het gepantserde schip Vit- toria den léden naar Cuba is vertrokken, en dat het fregat Saragossa binnenkort derwaarts op reis zal gaan. Er ziju negen kanonneer- booten in aanbouw, die tegen Juni gereed zul len zijn. Twee fregatten zijn bij de arsenalen gestationneerd en kunnen wegens gebrek aau matrozen nog niet in zee gaan. Daarna werd een voorstel gedaan, strekkende om den minister uit te noodigen tot het nemen van maatregelen, om in die behoefte aan be manning te voorzien. Met 136 tegen 49 stem men werd besloten, dit voorstel in behandeling te nemen. De minister van openbare werken zal Dins dag zijne begrooting en spoorwegplannen in dienen. Voorts heeft er eene interpellatie plaats gehad betreflende Gibraltar. De minister van staat heeft verzocht, dit onderwerp tot morgen, Dins dag, uit te stellen. De //Correspondeucia" spreekt het ge rucht tegen, dat de minister van financiën voor nemens zou zijn over te gaan tot eene unifi catie der schuld in 6 pCts. obligation. Portugal. Het expeditiekorps, bestemd naar Ramberia, is in opstand gekomen. De beweging is evenwel onderdrukt. Er zijn troepen gezon den naar Mafra, alwaar ook onlusten zijn uit gebroken. Rumenis. Er is eene gemengde commissie benoemd tot regeling der geschillen betreffende de grenzen tusschen Hongarije en Rumenië. Ten gevolge der voorgenomen uitbreiding van het leger is eene nieuwe volkstelling veror dend. Perzie. De Perzen en Kurden hebben een stam der Turkomannen aan de grenzen bij Astrabad en Korassan geslagen. Uit Teheran zijn berichten ontvangen, waaruit blijkt dat een militaire opstand aldaar den 29sten Maart met eene vreeselijke gestrengheid onderdrukt is Amerika. Te Londen zijn tijdingen uit Rio Janeiro aangebracht, volgens welke Lopez in de Cordilleras eene strijdmacht heeft bijeengebracht. De opgave der tegenwoordige sterkte dezer troe pen varieert van 700 tot 5000 man. INGEZONDEN. ARMENBAKKERIJ. Eene vraag. Onder de goede voorstellen der Raadscom missie komt in haar verslag van 4 Maart 1869 o. a. voor in art. 3 op blz. 19: //Aan de hier nagenoemde armbestu ren en godshuizen wordt als schade loosstelling voor het verlies, dat zij door de opheffing vandearmenbak- kerij zouden kunnen lijden, duurzaam uit de gemeentekas gewaarborgd eene som, jaarlijks niet meer beloopende dan het bijgevoegd bedrag."

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2