l\°. 2819. Dinsdag A°. 1869. 20 April. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon - en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.12. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90iedere regel meer0.15. LEIDEN, 19 April. Een ingezetene van New-York, afstamme- •ling van eene Hollandsche familie, heeft aan een vriend hier ter stede een prospectus toe gezonden van een nieuw weekblad, dat den 3den April te New-York zou verschijnen, en pat om de beginselen, welke het verklaart te «uilen overstaan, in de Vereenigde Staten van Amerika zeker een merkwaardig verschijnsel nag genoemd worden. De naam van dit week blad is: T b e Imperialist". Voor de eerste zoo zeggen de uitgevers, die zich de //Im perial publishing Company" noemen, voor de eerste maal in de geschiedenis der Vereenigde Staten waagt een Amerikaansch blad het om verklaren dat de democratische beginselen i //volkssouvereiniteit" en //gelijkheid" ver keerd en noodlottig in hunne gevolgen zijn, en durft het verlangen uittespreken dat, op de puinhoopen van deze ongelukkige republiek, een hecht en sterk keizerrijk moge verrijzen. Zij meenen dat eene keizerlijke regeering alleen de rechten der scbuldeischers van den staat kan waarborgen, en terwijl de republiek vol gens hen, beteekent bandeloosheid, omkooping, onveiligheid voor personen en eigendommen, diefstal gepleegd aan de scbuldeischers van den staat, bedoelt het keizerrijk recht, ordeveilig heid, algemeen vertrouwen en vrede. Hij die dezen prospectus naar hier zond, maakt hierbij de opmerking, dat, vóór den oor log, niemand in het noorden dergelijke denk beelden zoude hebben durven uitspreken, zon der voor waanzinnig te worden gehouden. Het ïijn vooral de ontzettende rijkdommen, door enkelen verzameld, die volgens hem op den ouden republikeinschen geest een verderfelijken invloed uitoefenen. De vierentwintigste algemeene vergadering van het Nederlandsch onderwijzers-genootschap «al dit jaar te 's-G ravenhage op 28, 29 en 30 Juli gehouden worden. De voornaamste pun- die ter behandeling aan de orde zullen gesteld worden, zijn 1°. Verslag van den staat des genootschaps a van de verrichtingen des hoofdbestuurs se- ert de algemeene vergaderingen van 1868. 2°. Bericht van het hoofdbestuur aangaande de bewerking van het //Handboek voor onder wijzers over de kennis der Natuur" en van het stel leerboeken voor de scholen van dat leer vak. 3°. Verslag aangaande den staat der onder wijzers-spaarbank van het genootschap. 4°. Verslag nopens de levensverzekering-maat- schappij. 5°. Verslag omtrent de prijsvraag van school lokalen. 6°. Welke leermiddelen ontbreken nog op de ,flgere school 7°. Verdient de maatregel tot beperking van den dagelijkschen schooltijd, zooals die b. v. in Pruisen plaats heeft, ook voor onze scholen aavolging, of wel afkeuring. 8°. Is het jwenschelijk het leervak //Zielkunde" van de lijst der studievakken van den hulp onderwijzer te schrappen? 9°. Mogen de schoolvacantiëu alleen beschouwd worden als bijkomende zaken, of hebben zij wezenlijk nut voor leerlingen en onderwijzers? 10°. Welke moeilijkheden heeft het volgen der nieuwe spelling in de lagere school opge leverd en is het wenschelijk de invoering daar van te blijven bevorderen 11°. Kan men de leer der evenredigheden bij het reken-onderwijs in de lagere school ont beren De vergadering zal door den voorzitter van het hoofdbestuur geleid worden. Het algemeen college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen van de Her vormde gemeente, zal morgen, Dinsdag, te 's-Gravenhage bijeenkomen. Bij de Dinsdag te Alphen a/d. Rijn plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid der provinciale staten van Zuid-Holland zijn uitgebracht 426 stemmen. Daarvan vereenigden zich op den heer J. Herrewijn Jz., den candi- daat der liberale kiesvereeniging, 168, en op den heer J. Scheltema, den candidaat der anti revolutionaire kiesvereeniging //Vrijheid en Recht", 122 stemmen zoodat tusschen de ge noemde heeren eene herstemming moet plaats hebben. Z. M. de Koning, H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins van Oranje en gevolg, hebben gisterenmorgen de godsdienstoefening bijgewoond in de Nieuwe kerk te Amster dam, onder het gehoor van Dr. G. Van Gor- kom, die naar aanleiding van Jesaja XI vers 9 eene kernachtige en welsprekende rede hield. Volgens het Utrecbtsch Dagblad is het meteorologisch observatorium te Utrecht sinds Woensdag jl. verbonden met het telegraafnet, zoodat men van daar thans met de geheele wereld in rechtstreeksche telegraphische ge meenschap staat. Te Texel werd in den nacht van 15 op 16 dezer een buitengewoon luchtverschijnsel waargenomen, 's Avonds te elf uren van den 15den was de wind Z.-Z.-W., met helderen ster renlucht. Tegen éen uur in den morgen ver toonde zich in de richting van het N. aan de kimmen een soort van vuurbol of groote ster, die zooveel licht uitstraalde als bij helderen maneschijn, en een schijnsel afwierp als het Noor derlicht. Het verschijnsel duurde slechts korten tijd; een kwartieruurs later was de lucht met donkere wolken bezet; regen en wind kwamen op, en den geheelen dag woei er een stijve koelte. Het Groninger studentenkorps, een bewijs van hulde willende brengen aan de ta lenten van mevrouw Niemann-Seebach, heeft haar na afloop van de opvoering van //Maria Stuart" eene serenade met fakkellicht en muziek gebracht. Bij haar vertrek naar Leeuwarden werd haar door eene eerewacht te paard, uit de studenten gevormd, uitgeleide gedaan. Op de prijsvragen, ten vorigen jare aan de hoogeschool te Groningen uitgeschreven, zijn bij den secretaris van den academischen senaat negen antwoorden ingekomen drie op de vraag der theologische, twee op de eerste vraag der literarische, een op de tweede vraag der medische, twee op de eerste en een op de tweede vraag der wis- en natuurkundige facul teit. Op de vraag der juridische faculteit is geen antwoord ingekomen. In den gemeenteraad van Zierikzee is besloten om op 1 September e. k. de lessen aan de hoogere burgerschool aldaar te openen. Terwijl enkele der tegenwoordige leeraren aan de school voor meer uitgebreid lager en mid delbaar onderwijs hierbij zijn aangesteld, zul len er sollicitanten worden opgeroepen voor de betrekking vana. een leeraar in de schei kunde en natuurlijke historie op de hoogere burgerschool, voor de werktuigkunde, natuur kunde en scheikunde op de burgeravondschool op eene jaarwedde van f 1700; b. een leeraar in de wiskunde voor de 3 laatste klassen der hoogere burgerschool op eene jaarwedde van f 1500, en c een of meer leeraren in de ge schiedenis, staats- en handelswetenschappen op de hoogere burgerschool op gezamenlijke jaar wedden van ƒ2400. Z. M. heeft herbenoemd tot burgem. der gem. Beugen B. Van der Yoordt, en bekrachtigd de benoeming van C. H. Enschedé, burgem. der gemeente Zandvoort, tot secretaris aldaar. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 52°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 42°, N. O. Zondag 's morgens 5 te uren 40*, te 8 uren 43°, 's namiddags te 12 uren 52°, te 4 uren 50°, 's namiddags te 5 uren 48°, 's avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 42°. Maandag 's mor gens te 5 uren 44°, N. W., te 8 uren 47°, 'e namid dags te 12 uren 50°, te 4 uren 49°. KOLONIËN. Batavia, 9 Maart. De Indische bladen houden zich thans bezig met den aanval, die hier te lande tegen den heer Keu- chenius is gericht geworden wegens zijne //Stem in Indië, ook tot Nederland." De heer Keu- chenius begint zelf met het artikel uit het Dag blad van 's-Gravenhage in zijn Nieuw Bata- viaasch Handelsblad over te drukken, terwijl hij belooft in eenige volgende artikels zijne ge dragslijn te zullen verdedigen. Hoewel hij den brief, die de aanleiding tot zulke hevige beschuldigingen tegen hem geworden is, niet voor openbaarmaking bestemd achtte, zoo is hij toch dankbaar, dat deze thans is in het licht gegeven, en hij houdt zich overtuigd dat juist de openbaarmaking er van er toe zal mede werken //om het Nederlandsche volk te overtuigen, dat de ambtenaren in Indië niet enkel mannen zijn, wier eenige zorg gewijd is aan het behoud van bun maandgeld en de vermeerdering van hun

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1