AZ1JS-FASR1EK. VRIJHEID EB ORDE. tooneel ziet. Die salon is versierd met vier groote spiegels in zwaar vergulde lijsten, rus tende op even zwaar vergulde consoles, alles style roccoco. Tegen den tocht uit het voor- en achterportaal is dit middel uitstekend gekozen (daargelaten den roccocostijl), en gedurende den winter heeft het goede diensten gedaan. Maar nu is het achtkant gevuld met heerlijke bloemen en gewassen, een prachtig middelperk, en langs wanden een bosschage van inheemsche en vreemde heesters. Tegen de witte en grijze tin ten die de wanden van 't Paleis vroeger droe- zou dat heerlijk gestaan hebben; maar nu het behangsel van den tooneelsalon hard groen is geworden, nu men hier en daar uit een □assief van planten vreemdsoortige bloemen in den vorm van gaslustres op lichtblauwe sten gels ziet verrijzen, nu de lijsten der spiegels met hunne duikelende engeltjes van geel, oranje en bruin, tusschen de heesters te voorschijn komen, nu wordt alles zoo kakelbont, zoo schreeuwerig, indien dat een woord is, dat men blij is de tentoonstelling te kunnen ver laten en zijn blik te doen rusten op het sobere groen van het rhododendrumperk voor het-Paleis door het stedelijk bestuur aangelegd en dat, als sieraad van het nieuwe plein bedoeld, door zijn omvang het Paleis voor Yolkvlyt volkstrekt niet ecraseert. Eene even ongelukkige combinatie als die van de bloemententoonstelling met het decoratief' ]n het paleis is het geven van een Caecilia-con- cert bij gelegenheid van 's Konings bezoek aan de hoofdgemeente. Ik ben een groot liefhebber van de muziek, die Caecilia gewoonlijk ten ge- hoore brengt, en ik ken geen grooter genot dan het aanhooren van zulk eene onberispelijke uitvoering van Beethovens symphonieën als ons op het laatste concert te beurt viel. Maar noblesse oblige, en hoe kan Caecilia haar eer ophouden onder zoo ongunstige om standigheden als zich aanst. Donderdag zullen voordoen! Het publiek zal er voornamelijk heen- gaau om den Koning te zien, en om mooie toiletten te vertoonen. Het orkest (de moge lijkheid zelfs daargelaten dat vele uitstekende medewerkers op dien "dag verhinderd zullen zijn) het orkest loopt groot gevaar in zijn aandacht gestoord te worden door de aanwezigheid van zulk eene rara avis als den beschermheer der maatschappij. Zoolang Ver hulst met zijn wil en zijn dirigeerstok de orkest leden meesleept en in beweging houdt, zal het nog wel gaanmaar de grootste vrees koes ter ik voor oogenblikken als de points d'orgues in het eerste allegro der zevende symphoniedan zal iedereen, behalve Verhulst, op- of omkijken om te zien of Z. M. er nog zit, of Z. K. H. veel genot schijnt te hebben, en dan is het tien tegen een, dat het orkest niet meer zoo accuraat zal invallen als het pleegt te doen. Ge begrijpt, waarde Redacteur, dat de bloe mententoonstelling en de komst van den Mo narch een buitengewonen toevloed van nieuws gierigen en belanghebbenden naar de stad lokt, en dat het heerlijke weer iedereen de open lucht boven de logementen doet verkiezen. Mutatis mutandis en ik geef toe dat er nog al veel te veranderen zou vallen, is Amsterdam op dit oogenblik bijna even vroolijk als de wereld stad waarover Hausmann zijn schepter zwaait. AVat zal het dan wel zijn, als in Augustus de groote internationale tentoonstelling geopend wordt van voorwerpen van huisvesting en be drijf voor den handwerksman! De verwachtin gen die men daarvan mag koesteren, zijn ont zettend Of hebt ge niet in tal van bladen ge zien, dat in Engeland, Frankrijk, België, Rus land, Turkije en Cochinchina commissiën (alweer commissiën zult ge zeggen!) zijn opgericht, om de belangen der tentoonstelling te behartigen Als al die commissiën even veel te doen heb ben als de regelingscommissie alhier, als ze even veel vergaderingen houden en brieven schrijven, dan mag men de hoop koesteren, dat zij wat tot stand zullen brengen. In allen geval is er haast bij de zaak, en vooral in ons land vrees ik dat het vrij wat moeite zal kosten de industrieelen, bij tijds tot de inzending van producten te bewegen. Doe ook gij uw best daartoe, waarde Redac teur, misschien wordt ge dan ook nog lid van de eene of andere commissie. t.t. Q. N. ACADEM1ENIEUWS. Gboningen, 13 April. Heden is bevorderd tot doctor in de heelkunde de heer J. AV. C. Ermerins, doctor in de geneeskunde, geboren te Groningen, na verdediging van Stellingen. GEMENGDE BERICHTEN. Onder de koffiehuisbedienden in New-Or- leans", zoo verhaalt de Times", //is er een, die bij iedereen de meening doet ontstaan, dat hij daar niet thuis hoort. En toch is hij een der beste en flinkste van alle bedienden. Zijn ge- heele voorkomen toont duidelijk aan, dat hij eene uitmuntende opvoeding heeft ontvangen, veel wereldkennis heeft opgedaan en in vroegere dagen vorstelijk bediend werd. Ook schijnt hij met een fijn verstand bedeeld te zijn. Vragen, in het Duitsch of Fransch aan hem gericht, beantwoordt hij in een smaakvol en van dialekt vrij accent, zoodat men hem onwillekeurig met verwondering aanstaart. Hij ^bekommert zich evenwel om alles niets, maar doet geduldig wat tot zijne bediening behoort. Zijne geschiedenis is een treffend voorbeeld van de rampzalige werkingen der revolutie. Hij is een vorstelijk prins en was, nog kort geleden, aan het hoofd van een der vorstendom men, die door Pruisens machtwoord in Duitsch- land afgeschaft en bij Pruisen ingesmolten wer den. Deze man, die op zulke wijze van zijn hoog en aanzienlijk standpunt werd afgerukt, die een mild karakter en eene uitstekende op- I voeding bezit, legde kalm den schepter neder en kwam hier. Hij kon, jammer genoeg, geen professoraat of eene andere betrekking over eenkomstig zijne talenten bekomen, doch nam, wat hem het noodlot bood, en is thans kellner in het City-hotel." In het City-hotel wemelt het sedert deze mededeeling van bezoekers. Men heeft te Mulhouse eene stoomma chine in het werk, om schapen te scheren. Deze machine is van koper en heeft den vorm van een troffel. De beweging wordt veroorzaakt door eene turbine van 7 duim (centim.) middellijn, die in een ander rad grijpt, dat een mes draagt; van voren bevindt zich een kam, die tot ge leiding dient en de huid van het dier beschermt. De stoom treedt uit den ketel door eene dub bele buis van caoutchouc; hij ontsnapt door de ringvormige ruimte der buizen. De heer Dr. Rülf, leeraar van de Israëlie- tische gemeente te Memel en secretaris van het Comité van onderstand voor Israëlieten in Rusland aan de Pruisische grenzen, plaatst in het //AVeekblad voor Israëlieten" eene adver tentie, waarin hij een allertreurigst tafereel op hangt van den nood zijner arme geloofsgenoo- ten in die streken en voor hen de hulp ook zijner Christelijke medebroeders inroept. Als een staaltje van de ontzettende ellende die daar heerscht, ontleent men het volgende aan genoemde advertentie: 90 pCt. van de talrijke maar geheel ver armde bevolking der steden in die streek zijn, zooals bekend is, Israëlieten. Daarvan is, gelijk beweerd wordt, reeds 10 pCt. door honger en typhus omgekomen. Gebeurtenissen, die ons met huivering vervullen, worden ons van daar mede gedeeld. Geheele familiën zijn tot het laatste lid toe uitgestorven, of de ouders, die door de ellende en ontbering zijn weggeraapt, hebben een aantal hongerende kinderen achtergelaten ja er worden gevallen verhaald dat een der ouders gestorven en de overgeblevene in zin- nelooze vertwijfeling de kinderen, zonder zich verder om hen te bekommeren, verlaten of ze te voren bij vermogende lieden heimelijk in hui3 gebracht had. In de stad Citowian woon den, naar de wijze der armen in deze streken, zes familiën dicht op elkander gedrongen in een huis. Allengs waren al de zes familiën uit gestorven. Eene moeder was de laatst overge blevene. Haar man en dertien kinderen had zij voor zich in het graf zien nederdalen. //Heil u!" riep zij, toen ook het veertiende en laatste den adem uitblies. //Gij bebt den doodsangst doorgestaan, terwijl wij dien nog dagelijks en ieder uur voor oogen hebben AVaar zulke feiten worden medegedeeld, daar kan iedere aansporing tot weldadigheid over bodig geacht worden. Ook onze Christelijke landgenooten zullen zeker gaarne iets voor hunne zoo diep ongelukkige Joodsche broeders in Rusland afzonderen. ADVERTENTIEN. Buiten Leiden bestaat, op een aangenaam gelegen TUIN, voor eene OA91E de gelegenheid tot Host en Inwoning. Mogt hulp bij een ziekte verlangd worden, dan kan ook deze worden verschaft. De groote Tuin is ten dienste der Dame. Adres: te Leiden bij JACs. HAZENBERG CORNs.Zn., onder N°. 114. Er worden ten spoedigste gevraagd twee BEDIENDEN en een MARQUEUK, tegen hoog loon. Adres J. N. SELJÉE, Kof- fijhuis Eigenzorg. Het bestuur der Kiesvereeniging VRIJHEID EN ORDE beveelt tot candidaat voor de va cature in het Kiescollegie ontstaan door het bo danken van een der benoemde leden aan den Heer J. EP. KUI«iPËR9 rustend predikant van deze gemeente. Namens het bestuur, A. HARTEVELT Jz., Secretaris. Haarlemmerstraat Wijk 6 N°. 526 te Leiden. De ondergeteekenden hebben de eer aan hunne begunstigers (zoo wel binnen als buiten de stad) bij deze kennis te geven, dat van he den af bij hen te ontbieden of te bekomen zijn de volgende soorten zuivere WIJX-AZIJN Oih. Anker Anker N. Kan. lste kw. f 22,00 /"4,00 f 2,00 0,12 2de 16,00 2,90 1,50 //0,10 3de 10,00 1,80 Door de goede kwaliteit en billijke prijzen durven wij bovenstaand aan een ieder aanbeve len, belovende eene goede en accurate bediening. HUSSEM CIE. BURGEMEESTER en AVETH OUDERS van LEYDEN doen te weten, dat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van een 2en Hulponderwijzer der 4de klasse, aan de openbare lagere school n°. 1 voor minvermo genden, op eene jaarwedde van ƒ300; weshalve zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, worden uitgenoodigd, hunne bewijsstukken van bekwaamheid en goed zede lijk gedrag, vóór of op 24 April e. k., aan Bur gemeester en AVethouders portvrij m te zenden. Burgemeester en AVethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. Ljjyden, 10 April 1869.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3