dagen van Mei voor de ontvangst van het publiek gereed zijn. In het aanstaande zomer seizoen zal het dus een der aangenaamste ver blijven zijn voor hen, die te midden eener heerlijke natuur afleiding zoeken van bezighe den of van het stadsgewoel. Hbl Naar men verneemt, is men te Katwijk ijverig bezig naar den vinder van de onlangs aldaar opgedolven steenen te zoeken. Tot nu toe heeft men echter te vergeefs gezocht. Er bestaat echter grond om te mogen hopen, dat men thans op den rechten weg is om er den vinder en de plaats waar de steenen zijn gevonden spoedig te zullen ontdekken. Gisterenochtend heeft de minister van oor- log, de generaal Yan Muiken, vergezeld van den luitenant-generaal, inspecteur der infanterie, en van onderscheidene hoofd-officieren, in de Maliebaan te 's-Hage in oogenschouw geno men de nieuwe exercitiën van het wapen der infanterie. De minister heeft herhaaldelijk zijne tevredenheid betuigd over de juistheid der uit- voeriog en over de groote geoefendheid der officieren en manschappen. Zaterdag 11. is te Amsterdam op ruim 60jarigen leeftijd een in de geschiedenis van de hoofdstad merkwaardig man overleden, namelijk Jacob Mens, bekend onder den naam van Bok- kebek of burgemeester der "Willemstraat. Deze man, die in de Willemstraat een aantal per- ceelen in eigendom bezat, oefende op de bewo ners dier achterbuurt een overwegenden invloed uit, welke bij menige gelegenheid is gebleken. Hij liet er zich dan ook zeer op voorstaan, dat de voormalige burgemeester Messchert van Yol- lenhoven hem menigwerf raadpleegde. Hij ver haalde dat hij tot gemelden magistraatspersoon altijd den toegang had en wel zonder kloppen. Onder het bestuur van den heer Messchert van Vollenhoven werd dan ook wel gesproken van twee burgemeesters van Amsterdam, den door den koning benoemde, en dien van de Willemstraat. De burgemeester Eock, hoewel evenals deze tegen een ieder hoogst minzaam, scheen echter minder gediend te zijn op het overleg met dien zoogenaamden collega. Men verhaalt dan ook, dat deze door de bur gerij zoo geachte burgervader, toen de heer Bokkebek hem wilde dwingen in den cholera tijd de kermis te doen doorgaan, op de woor den ik sta anders voor niets in", het energieke antwoord zou hebben gegeven: //gij hebt voor niets in te staan, ik ben voor alles verant woordelijk." Z. M. de Koning benevens Z. K. H. de Prins van Oranje zijn gisterennamiddag te half- drie per extra trein te Amsterdam aangeko men. Eene buitengewone massa menschen be woog zich in de straten, waar de hofstoet pas seerde. Onmiddellijk na de komst verscheen Z. M., vergezeld van Z. K. H. den prins, op het balkon van het paleis, en galmde de lucht van het hoezee." Met leedwezen vernemen wij, dat H. M. de Koningin door ongesteldheid verhinderd was Z. M. derwaarts te vergezellen. De kamer van koophandel en fabrieken te 's-Hertogenbosch heeft zich bij twee adressen tot de Tweede Kamer gewend. Ten eerste heeft zij eenige bedenkingen medegedeeld over het wetsontwerp regelende het gebruik van stoomtoestellen. Zij verlangt daarin eenige wij zigingen en als de Tweede Kamer het dan aan neemt, dan zou daardoor eene belangrijke schrede gezet zijn tot verbetering onzer wetgeving op dat gebied. Ten andere heeft zij ook eenige bezwaren in het midden gebracht tegen het wetsontwerp regelende de samenstelling der col leges van zetters voor 's rijks directe belastin gen. Zij verzoekt de Tweede Kamer het daar heen te leiden, dat eenige wijzigingen in het wetsontwerp gebracht worden en vooral dat de benoeming van zetters en kiesbevoegden, althans aan den gemeenteraad worde toevertrouwd. Te 's-Hage is eene nieuwe kiesvereeniging gevestigd, onder den naam van//de Grond wet." Die vereeniging stelt zich ten doel de belangstelling in de openbare aangelegenheden, en in het bijzonder de verstandelijke en stof felijke ontwikkeling van 's-Gravenhage op krach tige wijze te bevorderen door: 1°. de kiezers tot het vervullen van hun burgerplicht op te wekken; 2". tot leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten, van den Gemeenteraad en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken mannen aan te bevelen, van wier eerlijkheid, veerkracht, kunde en zelfstandigheid de onbe krompen en oprechte toepassing van de begin selen onzer Grondwet mag verwacht worden. De eerste 12 beschuldigden ter zake van het Rotterdamsche oproer stonden heden voor het prov. gerechtshof van Zuid-Holland te 's-Hage terecht. Er zijn 29 getuigen door het O. M., en 20 getuigen a décharge gedagvaard. Een talrijke schare woonde de zitting bij. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der reg. en dom. te Oud-Beierland D. F. J. Yan Walsem, thans in dezelfde betrekking te Sittard. Z. M. heeft tot ridder der orde van den Ned. Leeuw benoemd W. P. Wijnans, med. chir. et art. obst. doctor te Maastricht, en F. W. A. Jansen, R.-K. pastoor te Groningen; tot Ned. consul te Malaga J. Rooee. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 62% Wind: N., des avonds te 8 uren 55°, te 10 uren 52°. Woensdag 's morgens te 5 uren 50°, Z. O., te 8 uren 56°, 's namiddags te 12 uren 70°, te 3 uren 76°, te 4 uren 73°, N. O. BUITENLAND. Oosteneijk. De //Presse" meldt, dat de ba ron Yon Kubeck, Oostenrijks gezant te Flo rence, aan koning Yictor Emmanuel het groot kruis van de Stefanus-orde en aan prins Humbert de ridderorde van het Gulden Ylies zal ter hand stellen. Fbankeijk. In de zitting van het wetgevend lichaam op Maandag heeft de maarschalk Niel, in antwoord op hetgeen de heer Picard in het midden had gebracht, op de noodzakelijkheid aangedrongen, om de militaire kommandemen ten te behouden. Het budget van oorlog, zeide de minister, is een normaal budget. Men heeft zich niet te bekommeren om een //entree en campagne", want het tweede gedeelte van het contingent is naar huis gezonden. De minister voegde er bij, dat Frankrijks militaire organisatie onnoemelijke voordeelen aanbiedt. Zij is van dien aard, dat men in acht dagen van den voet van vrede op dien van oorlog kan zijn, zonder genoodzaakt te wezen de volle contin genten op te roepen, en alzoo het buitenland in tijds te waarschuwen. l'n antwoord op eene vraag van den heer Garnier Pages, verklaarde de maarschalk Niel in het wetgevend lichaam, dat het effec tief des legers nimmer meer dan 400,000 man zal bedragen. Na de inspectie zullen de halfja rige verlofgangers naar huis gezonden worden. De amendementen tot opheffing der keizerlijke garde en tot vermindering van het effectief met 200,000 man, zijn daarop verworpen. De keizer heeft het denkbeeld te kennen gegeven, om bij gelegenheid van het eeuwfeest der geboorte Yan Napoleon I, het lot der ge wezen soldaten van de republiek en het keizer rijk te verbeteren, door ieder hunner een jaar lij ksch pensioen toe te kennen, in te gaan den 15den Augustus. Tevens wordt hierbij aange wezen hoe dit kan geregeld worden, zonder wij ziging van het budget. Dit een en ander, door den keizer schriftelijk geformuleerd, zal aan de beoordeeling der wetgevende kamers worden on derworpen. De //Constitutionnel" bevat een brief van den heer De Persigny, waarin hij de geruchten logenstraft, dat hij den keizer den raad zou heb ben gegeven, om eenige andere ministers te be noemen, of dat hij aan eene ministerieele com binatie zou deelnemen. De bisschop van Beauvais heeft voor het pauselijk gerechtshof gedaagd den pastoor van Ercuis, redacteur van den //Hosier de Marie", die de schaamteloosheid had om openlijk gebeden te verkoopen. Geestelijken konden bij hem zich kerksieraden, stichtelijke werken enz. aanschaf fen, zonder dat zij daarvoor geld behoefden te betalen. Zij gaven een bewijs dat zij bereid waren tot zooveel of zooveel gebeden. Die be wijzen nu verkocht de pastoor van Ercuis aan leeken. Aan dezen schandelijken handel heeft de bis schop van Beauvais een einde gemaakt. Engeland. De heeren Baring Brothers heb ben het prospectus uitgegeven eener 4 pCts. Russische spoorwegleening van 11,100,000 pd. st. De koers van uitgifte is 63 procent. De aflos sing zal geschieden in den loop van 82 jaren. Yolgens tijdingen uit Japan heeft de Noor delijke partij het eiland Sado genomen. De voort gang dier partij vat men minder gunstig op voor de Europeesche belangen. Te Hiogo heeft eene aardbeving plaats gehad. TJit China wordt bericht, dat er omstreeks 40 mijlen van Foochow strenge vervolgingen tegen de Christen-inboorlingen plaats hadden. Spanje. Per decreet wordt het verbod opge heven om pharmaceutische artikelen in te voe ren. Diegenen alleen zullen ook voortaan ver boden zijn, van welke de formule een geheim of de samenstelling onbekend is. In eene bijeenkomst van progressisten, Zon dag te Madrid gehouden, heeft Prim herhaald dat hij nimmer de Carlistische of Bourbonsche restauratie zal dienen. Hij maande voorta vs. aanhangers der revolutie aan, om zich nauw bij elkander aan te sluiten, ten einde de vrijheid te redden. Poettjgal. Bij de verkiezingen heeft de re geering de meerderheid behaald. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. XVIII. 13 April 69. Waarde Redacteur, Evenals in vorige jaren, wordt thans weer de tentoonstelling van land- en tuinbouwpro ducten in het Paleis voor Volksvlijt gehouden. Ik houd veel van bloemen, en de bloemen die men in het Paleis voor Volksvlijt ziet, zijn, ik geloof het graag, prachtstukken in hun aard. Maar er U de verdiensten van op te sommen is voor mij eene onmogelijkheid nauw durf ik het te bekennen, ik ben schrikkelijk onwe tend op 't punt van kruidkunde, en dat zou terstond blijken als ik ging uitweiden over anaectochilussen of anthurium Scherzerianum, hetwelk, wil men den catalogus gelooven, plan ten schijnen te zijn. Evenmin heb ik lust in dithyrambische perioden mijne bewondering over de tentoonstelling als eene verrukkelijke vereeniging van natuur- en kunstschoon uit te galmen. Voor dergelijke uitstortingen verwijs ik IJ naar do groote dagbladen. Mijne meening over de tentoonstelling is, dat zij er veel bij zou gewonnen hebben, indien de tegenwoordige interimaire, doch laat ons hopen weldra defi nitieve directeur van 't Paleis zijn hoofdwerk zaamheid, het schilderen van decoratiën, bij deze gelegendheid wat rust gegund had. Vooral m het achtkant onder den koepel had dit veel goed gedaanmet bet loffelijke streven oni utile dulci te vereenigen, heeft de heer Dg Vries dat achtkant van twee zijden afgesloten met geschilderde wanden, die er een soort van salon van maken zooals men wel eens op bet

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2