KOLONIËN. en éénduizend gulden (f 1000.) Antwoorden in te zenden franco vóór of op den 31sten De cember 1870 aan den secretaris der maat schappij en vergezeld van een verzegeld naam briefje." Soerabaya, 17 Februari. Naar wij uit geloof waardige bronnen vernemen, zou er onder de Chineesche handelaren alhier niet weinig span ning bestaan en wel in derma to dat zij tot het besluit zouden gekomen zijn om in den Chi- neeschen tempel zich bij eede te verbinden tot gezamenlijk faillietverklaren, indien de Euro- peescke handelshuizen blijven volharden bij het tegenwoordig aangenomen stelsel van precautie en het minder verleenen van uitstel tot beta ling. Door de invloedrijke bemoeiingen van het hoofd van het gewestelijk bestuur, die bij monde van den kapitein der Chineezen den zonen van het Hemelsche rijk liet herinneren aan de on schendbaarheid van zulk een eed, waarvan de stipte nakoming nog wel eens oogenblikken van spijt zou kunnen opleveren, zouden zij voorloopig hun plan hebben laten varen. (Soer. Cour.) NB. Naar aanleiding van bovenstaand bericht schrijft //Een Handelaar" aan het Soerab. Handels blad: //Nu de Soerabaya Courant publiciteit geeft aan het feit, dat enkele Chineezen het plan gevormd hadden, om bij gelegenheid van het Chineesch Nieuwjaar in den tempel te zweren, dat zij zich gezamenlijk, ingeval een hunner door een handelshuis lastig gevallen werd om betaling van schuld, failliet te ver klaren, gebiedt de eerlijkheid te vermelden, dat dit plan niet doorgegaan is, omdat het stuitte op de tegenwerking en verontwaardi ging van Chineesche handelaren zeiven. Hunne vertoogen hebben den invloed gehad, dat de ontwerpers van het plan van hun voornemen hebben afgezien. Trouwens zal het nu wel een maand geleden zijn, dat deze zaak gebeurde." Tot de eerste kategorie behooren er verscheidenen, wier candidatuur in meer dan éen departement krachtig wordt ondersteundb. v. Thiers in zeven, Emile Ollivier in vijf, Jules Favre in vier, Jules Simon ook in vier, enz. De ter dood veroordeelde doch geamnestieerde uitgewekene Ledru-Rollin, in Engeland, is candidaat in het Sarthe-departement. Te Parijs, waar negen af gevaardigden gekozen moeten worden, is het aantal candidaten nu reeds 52. Onder de can- didaten worden ook mgr. Dupanloup, bisschop van Orleans, voor Epinal en Remiremont, en Eduard de Laboulaye, voor Nantes, genoemd. Spanje. De dagbladen bevestigen het bericht, dat er uit Lissabon eene dépêche ontvangen is, inhoudende de officieele mededeeling dat Dom Fernando de candidatuur voor den troon defi nitief heeft afgewezen. Men verzekert dat ten gevolge van deze weigering de heeren Serrano en Topete hun ontslag zullen indienen. Volgens een gerucht zou men te Madrid de vestiging van een directorium voorbereiden. Pobtugal. Volgens de jongste berichten uit Lissabon heerschte er onder het publiek onte vredenheid wegens het Koninklijk besluit van 18 Maart, waarbij het aantal leden der kamer van afgevaardigden en het aantal kiesdistricten verminderd is zonder goedkeuring of uitdruk kelijke machtiging van de wetgevende macht. Er werden met petitiën, deputatiën en demon- stratiën, openlijke en vrij luidruchtige pogingen gedaan om den koning tot het intrekken van dat besluit te nopen. De ministers, beducht voor storing der openbare orde, hadden eenige maatregelen verordend om de opschudding op de straten tegen te gaan. Daarop was door de leiders der beweging het plan gevormd om den éden dezer eene groote demonstratie voor 's ko- nings paleis te houden en de bevolking der hoofdstad op de been te brengen. lste, en D. L. J. De Bruyn van bet éde reg. Bij het lste reg. vesting-art. den lsten luit. P. J. In de Betou, vau het korps pontonniers. Bij het reg. rijdende-art. den kap. A. C. baron Bentinck, van het lste reg. vesting-art., ordon- nance-offic. van Z. M., zijnde hij tevens benoemd tot adj. van het korps. d. Eervol te ontheffen: uit zijne betrekking bij de art.-stapel- en constructie-magazijnen den lsten luit. W. de Man, van den staf der art., zijnde hij in verband daarmede overgeplaatst bij het 3de reg. vesting-art.; uit zijne be trekking bij de inspectie der draagbare wapenen den lsten luit. J. G-. Van Gennep, van den staf der art., zijnde hij in verband daarmede overgeplaatst bij het korps pontonniers uit zijne betrekking bij de Kon. Mil. Academie den lsten luit. R. H. Gijssonius de Waal, van den staf der art., zijnde hij in verband daar mede overgeplaatst bij het 3de reg. vesting-art.; allen op het daartoe door hen gedaan verzoek en voor laatstgenoemde te rekenen van 1 Septem ber a. 8.; voorts uit zijne betrekking van adj.: den kapit. J. C. C. baron Taets van Ameron- gen, van het reg. rijdende artillerie. e. Werkzaam te stellen: bij de Kon. Mil. Academie, te rekenen van 1 September a. s.: den lsten luit. G. J. Blaauw, van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs. Te bepalendat den 2den luit. W. C. Plet, van het 8ste reg. inf., gedetacheerd bij het ko loniaal werfdepot, zijn korps zal resorgneeren. g. Te detacheerenbij het koloniaal werf depot den 2den luit. G. A. Meindersma, van het 2de reg. inf. Ten slotte heeft de minister den majoor J. D. Luchtmans, van den staf der infanterie, toegevoegd aan den luit.-gen.-inspecteur van dat wapenden kapits. W. H. Doorman, van het 3de en A. Riethagen van het 6de reg. inf., mits gaders den lsten luit. W. C. F. Bresier, van de normaal-schietschool, eerstgenoemde als pre sident en de overigen als leden der commissie belast geweest met de samenstelling van een ontwerp-reglement betreffende de wapenen en schietoefeningen der inf., openlijk zijne tevre denheid doen kennen wegens den ijver, de zorg en het doorzicht, waarmede zij zich van hunne belangrijke taak hebben gekweten. De minister van oorlog heeft ter kennis van het leger gebracht, dat uit hoofde der ont stane bezwaren tegen den bouw eener kazerne te Rottterdam, in verband met het vroeger daaromtrent bepaalde, met den lsten Mei a. s. geen bataljon infanterie te Rotterdam in gar nizoen zal komen; zijnde voorts door Z. M. bij besluit van den 15den Maart bepaald, dat tegen genoemd tijdstip de twee kompagnieën van het korps mariniers, thans te Vlissingen in garnizoen, naar Rotterdam zullen overgeplaatst worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 50°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren é8°, te 10 uren é6°. Donderdag 's morgens te 5 uren é6°, te 8 uren é9°, 's namiddags te 12 uren 58°, N. W., te uren 52°. Batavia, 28 Februari. De directie der Nederlandsch-Indische Maat schappij van Nijverheid en Landbouw deelt mede, dat zij in hare jongste vergadering heeft besloten, naar aanleiding van den eerlang te vieren 250sten verjaaardag van de vestiging van het Nederlandsch gezag in deze gewesten, uit te schrijven de navolgende prijsvraag: //Wordt verlangd een beredeneerd historisch overzicht van hetgeen het Nederlandsche gezag sedert de stichting van Batavia heeft gedaan, met betrekking tot nijverheid en landbouw in Nederlandsch Indië." //Prijs, de gouden medaille der maatschappij BUITENLAND. Litxembtjbg. De stand van de sloopingsaan- gelegenheid der vestingwerken van Luxemburg, welke door eene interpellatie van den heer Würtz in de Luxemburgsche kamer algemeen opzien in Europa heeft gebaard, wordt, volgens den indruk van een uit Luxemburg te Berlijn teruggekeerden Pruisischen officier, te Berlijn als niet ongunstig beschouwd. De slooping wordt naar gelang der beschikbare middelen, die wel wat te wenschen overlaten, met ijver voortgezet. Daar genoemde middelen eigenlijk uit den verkoop van de verkregen ruimte moe ten voortkomen, is het begrijpelijk dat men met de westelijke zijde een aanvang heeft ge maakt, waar het vlakke terrein de uitbreiding der stad begunstigt. De heer Würtz had aan elke afzonderlijke mogendheid het recht jvan controle betwist. Die opinie wordt niet gedeeld door de betrokken mogendheden. De twee ka binetten, die het meeste belang hebben bij de slooping, hebben namelijk laten gevoelen, dat zij wel degelijk het oog zullen blijven houden op den voortgang van den sloopingsarbeid. Duitschland. Den 27sten Augustus 1870 zal eene eeuw zijn verloopen sedert de uitste kende philosooph Georg Wilhelm Friedrich Hegel geboren werd. Het philosophisch genoot schap te Berlijn is voornemens een gedenktee- ken voor Hegel op te richten en op dien dag te onthullen. Eene commissie is benoemd, om bijdragen tot dat doel in te zamelen. Zij heeft de mannen van wetenschap van alle natiën uit- genoodigd geldelijke bijdragen in te zenden. Fbankbijk. De nieuwe verkiezingen voor het Wetgevend Lichaam zijn thans bepaaldelijk op 30 en 31 Mei e. k. vastgesteld. Uit eene algemeene lijst der candidaten blijkt, dat van de 848 leden van het wetge vend lichaam niet meer dan 270 der thans zit ting hebbenden tot herkiezing aanbevolen, en dus 578 nieuwe personen voorgesteld worden. OFFICIEELE BERICHTEN Burgerlijke stand van Leyden, van den lsten tot en met den 7den April 1869: Bevallen: C. Cavé, geb. Aude, Z. C. Rermé, geb. Vinkesteyn, D. M. Van der Wiel, geb. Bedier, D. J. M. C. Goddijn, geb. Colla, D. J. Poptie, geb. Slegtenhorst, Z. M. F. Oostveen, geb. Den Boer, D. H. Kluivers, geb. Meyjers, D. J. C. Heme- rik, geb. Wende), Z. A. Pisan, geb. Meyer, Z. E. Van der Velden, geb. Van Koperen, D. W. Van Es, geb. 't Hart, D. M. C. Krüger, geb. Du Croix, Z. W. Du Croix, geb. Retel, Z. E. Bourgeois, geb. Chaudron, D. C. Arbouw, geb. Dool, D. M. A. F. Jasperae, geb. Udo, D. E. Withake, geb. Bentvelzen, D. H. Hollebeek, geb. La Feber, D. P. G. Fasseur, geb. Koevoet, Z. J. De Tombe, geb. Jonker, D. G. Den Hou- ter, geb. Verloop, D. M. Smittenaar, geb. Onderwater, D. P. G. Verbree, geb. Ver douw, Z. C. Freesema, geb. Niemulder, Z. A. Stoeke, geb. Van Ees, D. Gehuwd: W. C. Mooy jm. en M. T. Pa ling jd. J. Ruhl wedr. en G. G. Schoonder- gang jd. F. Franke jm. en M. P. A. Visser jd. J. De Nie jm. en C. H. Van Heuzen jd. J. C. P. Steenhauer jm. en N. Maatjd. Overleden: J- Van Zanten 67 j. E. O vervelt 88 j. M. Leget, wed. L. Dekker, 79 j. C. Knaap, wed. J. Jongeneel, 73j. J. Van der Bley 50 j. O. Kruit D. 11 m. J. Huber Z. 21 d. J. Turion 78 j. J. Coerse D. 5% m. C. Schmidt 87 j. J. Beulink 27 j. J. Ebbers, geb. Bannink, 63 j. C. J. Kruithof Z. 2 m. P. Bresser 75 j. D. Van Gent, wed. J. Klafan, 67 j. W. C. Gressie, geb. Nieuwenhoven, 39 j. H. G. Grönloh bijna 76 j. S. Kramer, geb. Volker, 60 j. C. Groenhout Wr. 75 j. A. Sirag 79 j. A. Driessen 75 j. G. Van Leeuwen 45 j. M. De Jong 81 j.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2