N°. 2810. Vrijdag A°. 1 9 April. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 4-6 regels 10.75; iedere regel meerf 0.12. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. LEIDEN, 8 April. Gisterennamiddag werd, op de begraafplaats aan de Groenesteeg alhier, ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gepensioneerden laten luit.-adj. der Leidsche d.d. schutterij P. Bresser. Door zijne familie en een paar vrienden, waaronder de onlangs eervol ontslagen luit.- kol.-komm. der d.d. schutterij P. E. W. De Timmerman, werd hij grafwaarts gebracht, waar aan zich op de begraafplaats aansloten eene commissie uit HH. officieren en onderofficieren der schutterij in uniform. Onder de verder nog bij het graf aanwezigen merkte men op den burgemeester, den wethou der Hubrecht, een paar leden van den raad, den majoor-kommandant en eenige officieren der d.d. schutterij. Nadat de kist in de groeve was nedergelaten, werd door een der bloedverwanten van den overle dene, de heer "Witkamp van Rotterdam, ook uit naam der overige familie, een kort woord van dank gebracht aan allen, die door hunne tegenwoordig heid van hunne belangstelling deden blijken. Het was vereerend en troostrijk voor de familie daarin het bewijs te zien dat Bresser bij zijne superieuren en kameraden bemind was. Eenvoudig als hij had geleefd, had hij gewenscht ook te worden be graven. Met genoegen hebben we gisterenavond een bezoek gebracht aan de werkmans-vereeniging Nut en Genoegen alhier, ter bezichtiging der, in haar lokaal in de Schoolsteeg, door de leden tentoongestelde teekeningen door hen in den afgeloopen winter vervaardigd. Een driehonderdtal teekeningen zoowel naar voorbeelden als naar voorwerpen volgens de methode Dupuis, versierde de wanden van het lokaal. Teekeningen meest allen door mannen, reeds op zekeren leeftijd, in hunne vrije uren vervaardigd, en die daarom des te meer belang stelling verdienden, omdat men, bij vergelijking met die van het vorig jaar, eene groote vorde ring zeer goed bespeuren kon. De vereeniging beantwoordt op deze wijze aan de spreuk die zij voert, en wij hopen dat zij, onder de leiding van een verstandig be stuur, moge voortgaan //nut en genoegen" steeds te blijven vereenigen; dan zeker is haar bestaan en bloei nog voor jaren verzekerd. Gaarne brengen wij hulde aan den ijverigen teekenonderwijzer, tevens lid van het bestuur, den heer L. J. Engels, die, in vereeniging met zijn va der den heer J. Engels Jr., geene moeite ontziet om de teekenlessen aan haar doel te doen beant woorden, en wij wen8cken dat er nog vele ten toonstellingen van dien aard mogen komen, die, evenals deze, zoowel van hunne goede leiding als van den ijver hunner leerlingen getuigen. Men meldt dat de heer O. J. M. Nagtglas, door den Koning benoemd tot gouverneur der Nederlandsche bezittingen ter Kuste van Gui nea, met den titel van commissaris der Neder landsche regeering, den 18den dezer naar de Kust zal vertrekken. De Arnh. Courant heeft met zekerheid ver nomen dat eerlang mevrouw Ristori weder ons land zal bezoeken. De Fransche predikant Réville van Rotter dam heeft aan zijne gemeente bekend gemaakt, dat hij het predikambt vaarwel zegtweldra zal Dr. Zaalberg van 's-Hage dit voorbeeld voor goed volgen. WA.) Bij de herstemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Zuidhorn is Mr. N. Oli vier gekozen met 255 stemmen. De heer Wierda verkreeg 180 en de heer Albarda 196 stemmen. Men schrijft ons uit Noordwijk-Binnen: In den loop dezer maand zal alhier een aan zienlijke verkoop van hyacinten, tulpen en verdere bolgewassen zonder directeurs gehouden worden en alzoo althaDs gedeeltelijk het door de vereeniging //Flora van Noordwijk" genomen besluit, om de te houden veilingen zonder di recteurs te doen plaats hebben, worden ten uitvoer gelegd. Bij de Ned. Herv. gemeente te alhier is tot herder en leeraar beroepen Ds. A. C. J. Van Maasdijk, te Katwijk-aan-Zee. Te Delft is eergisterenavond omstreeks 11 uren in het Vrouwjutteland, de aschman G. Wentink, bijna voor de herberg, die hij even te voren verlaten had, door eenig toeval in het water geraakt en verdronken. Tot hoofdingelanden van den Haarlem mermeerpolder zijn verkozen: de heeren J. J. Korthals, te AmsterdamJ. G. Schone, te Haarlemmermeer A. Van der Beek, te Waal wijk, en Mr. C. Cock, te Leiden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met algemeene stemmen goedgekeurd een door het burgerlijk armbestuur ontworpen concept adres tegen de aanneming van het voorstel van den heer Mr. J. Van Kuyk tot wijziging der artikelen 45 en 48 der armenwet en alzoo be sloten dat adres bij de Tweede Kamer derSta- ten-Generaal in te dienen. In dat zeer belang rijke stuk wordt gewezen op de wenschelijkheid om het beginsel van het domicilie van onderstand niet door deze partieele herziening in dien zin te splitsen, dat de verplegingskosten in het al gemeen zullen blijven ten laste van de geboorte plaats; de kosten van geneeskundige verpleging zullen komen ten laste van de werkelijke ver blijfplaats van den arme. Het adres vestigt de aandacht op de vele misbruiken en op de groote nadeelen voor de finantieele belangen der groote gemeenten, die daaruit zullen voortvloeien en wel op grond van een medegedeelden staat, behelzende de ontvangen en de gerestitueerde gelden. Over eenige jaren schat het adre3 de nadeelen, die uit de aanneming voor Amsterdam zouden ontstaan, op f 30,000 'sjaars. Eergisterenavond hadden eenige heeren de aardigheid om op vélocipèdes het drukste gedeelte der stad Utrecht te berijden. Dit kon bijna niet anders of 't moest tot ongeluk ken leiden. Eerst werd dan ook eene vrouw en daarna een kind tegen den grond gereden; het volk trok voor de ongelukkigen partij en weldra kwam het tot feitelijkheden, waaraan door tua- schenkomst van de politie een einde werd ge maakt. Te Utrecht overleed gisteren Dr. G. Leignes Bakhoven, sedert een aantal jaren con rector aan het gymnasium aldaar en schoolop ziener in die provincie. De overledene heeft ge durende zijne wetenschappelijke loopbaan niet alleen zich de achting en vriendschap zijner leer lingen, maar ook die zijner collega's waardig gemaakt, en heeft verschillende malen hoogere betrekkingen afgewezen omdat hij zich zoo recht gelukkig en tevreden gevoelde in zijne beide genoemde functiën, die hij tot aan zijn dood bekleedde. Z. M. heeft bewilliging verleend op het bij het verzoekschrift overgelegd notarieel afschrift der akte, houdende wijzigingen in de statuten van de naamlooze vennootschap //de Amster- damsche Kanaalmaatschappij," gevestigd te Am sterdam. Z. M. heeft tot burgem. der gem. Som- melsdijk herbenoemd Mr. J. Nolthenius van Elsbroek, secretaris dier gemeente. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw den heer H. A. M. Brumstede, wethouder der gem. Assentot hulponderw. voor den dienst der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea den hulponderw. P. S. Hamel. Z. M. heeft aan den heer E. Jacobson, laat stelijk consul van Wurtemberg te Samarang, vergunning verleend tot het aannemen der ver sierselen van ridder der Eriedrichs-orde, hem geschonken door Z. M. den koning van Wur temberg. Bij Kon. besluit van 15 Maart jl. ia de kleeding bij het wapen der marechaussee ge wijzigd. De minister van oorlog heeft goedgevonden: a. Te benoemen: tot kapit. der 1ste kl.; de kapit. der 2de kl. W. H. Doorman, van het 3de reg. inf., en H. A. C. Holtius, van het reg. veld-art.; tot kapit. der 2de kl.; de kapits. van de 3de ki. Jhr. A. W. Storm van 's Gra- vesande en J. H. Van Haeften, van het 3de reg. inf., H. F. C. A. Van der Plas, van het instructie-bat., en Jhr. W. A. Alting von Geusau, van het reg. veld-art. b. In actieven dienst te herstellenden laten luit. der inf. op non-actieviteit A. De Bourbon. c. Over te plaatsen: bij het 1ste reg. inf, den 2den luit. J. C. H. G. Van Deun, van bet •1de, en den laten luit. J. J. Van Noord, van bet 8ate reg. Bij het 6de reg. inf. den 2den luit. C. H. Hummelinck, van het 3de reg. Bij het 7de reg. inf. den laten luit. J. B. Vorst man, van het late reg. Bij het 3de reg. inf. den laten luit. Jhr. T. A. C. De Geer, van het

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1