N°. 2809. Donderdag A°. 186t 8 April. De Eerste Hamer heeft he den met 24 tegen 12 stem men het wetsontwerp, hou dende afschaffing- der zegel- belasting op de gedrukte stukken, AANGENOMEN. BINNENLAND. leidsch dagblad: PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meerf 0.12. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels0.90iedere regel meer0.15. LEIDEN, 7 April. Van het tweede zestal, dat dezer dagen door de commissie tot afneming van het natuurkun dig staatsexamen alhier werd geëxamineerd, heb ben de HH. C. J. A. Seignette en J. M. Hui- zinga met gunstig gevolg het eerste gedeelte van het natuurkundig staatsexamen afgelegd. De teekeningen, gedurende den afgeloopen winter door eenige leden der vereeniging //Nut en Genoegen" alhier onder leiding van den heer L. J. Engels vervaardigd, zullen voor het pu bliek ter bezichtiging zijn in de localen der ver eeniging, Schoolsteeg Wijk 4> N°. 546 op mor gen (Donderdag) des avonds van 8 tot 10 uren. Wij vertrouwen dat het publiek door eene talrijke opkomst bewijs zal geven van zijne sympathie voor de zoo heilzaamwerkende ver eeniging. Bij de op den lsten April 11. gehouden verkiezingen van 3 hoofdingelanden en 3 hoofdingeland-plaatsvervangers voor het Hoog heemraadschap Rijnland zijn, met volstrekte meerderheid van stemmen gekozen: als hoofd ingelanden: in het 3de district D. W. P. Wis boom, in het 7de district G. G. Snellen, in het 16de district J. Groenewegen Tzn., en als hoofdingeland-plaatsvervangersin het 7de dis trict Jhr. W. A. L. Mock, in het 10de district A. Hoogendyk terwijl ter verkiezing van 1 hoofdingeland-plaatsvervanger in het 3de district eene herstemming noodig is, welke zal gehou den worden op Donderdag den 15den April a. s. tusschen de heeren A. Wijnands en Mr. O. Cock. De Staats-Courant bevat het verslag over den etaat van 's Rijks Herbarium alhier, en de aldaar verrichte werkzaamheden gedurende het jaar 1868. Omtrent den grooten boschbrand in de Kaap kolonie wordt gemeld, dat daarbij minstens zes entwintig menschen het leven hadden verlo ren, terwijl vele andere personen sedert dien brand nog vermist werden, en dat de schade aan woningen en have (ongerekend vernielde veldgewassen, weiden en houtgewas) op tachtig duizend ponden sterling begroot werd. In het Kaapsche Volksblad leest men om trent deze ramp nog het volgende Oude Muragie, nabij Meiringspoort, 13 Februari 1869. Op den 8sten dezer bespeurde men, dat op de bergen in de nabijheid brand was, een zeer te betreuren gezicht in zulk een droogte als wij hier hebben geleden, daar het vuur zoo wel de fonteinen schaadde als het gras ver nielde. Echter was er in het eerst geen vrees, dat het veel verder komen zou dan in de berg streken. Op den 9den zag men dat het vuur wat meer toegenomen was, doch de wind was in die paar dagen zeer gematigd, en men had er nog geen erg in; maar in den nacht van den 9den draaide de wind en begon sterk uit het oosten te waaien. Toen zag men den vol genden morgen dat het vuur in groote woede zich verspreidde naar alle kanten. In den tijd van een paar uren dreigden de golvende vlam men de plaatsen Groot Kruis en Klein Kruis geheel te verteren met man en muis, zoodat de vrouwen en kinderen verplicht waren voor be houd van hun leven te vluchten, alles achter latende, behalve dat men eenigen met wat klee deren onder den arm zag, terwijl sommigen wat vee voor zich uitjoegen. Het was akelig te zien, hoe de menschen zich haastten om het woedende element te ontvluchten. De kleur lingen zag men van 10 tot 20 bij elkander op het pad aan het vluchtenmeer dan éene moe der was van hare kinderen afgedwaald, niet wetende waar die gebleven waren. Dat de ake ligste geruchten zich verspreidden over het lot derzulken was natuurlijk. De mannen zijn op hunne plaatsen achter gebleven, met het doel, indien mogelijk, om de vlammen van hunne woningen weg te keeren, waarin zij met vele opofferingen geslaagd zijn> uitgesloten een buitengebouw van den heer Jan De Villiers, dat verbrand is, en omtrent 20 mudden koren van den heer Hans Van der Westhuizen (welk koren nog op den dorsch. vloer lag), en behalve twee tabakshuizen en een groot gedeelte van de heiningen om de lande rijen. De broeders Van der Westhuizen, met den heer Hans Otto en hunne dienstboden en eenige andere vrienden, hebben zich zeer man moedig gedragen, om het hevige vuur van hunne woningen af te weren, anders konden de gevol gen verschrikkelijk geweest zijn. De heer Gabriel le Roux, van de plaats Oud- Muragie, wiens vrouw ellendig ziek te bed lag, en nog twee zieke kinderen had, was verplicht ze allen op een wagen te laden en weg te voe ren uit het gevaarhij had niet meer paarden bij de hand dan 2, op welker kracht hij zich moest verlaten. De heer P. Meiring, van //de Rust" was bezig zijn familie, en een gedeelte van zijne goederen op eene veilige plaats te be zorgen, toen het vuur bedaarde en een andere richting nam. De plaatsen^Zuurplaats, Uitvlucht en Varkenskraal hebben bijna hun geheel wei- veld verloren, zoodat de menschen niet weten waarheen met hun vee. Van den heer Stepha- nus le Roux zijn tusschen de vier- en vijfhon derd schapen en bokken verbrandzij waren zoo verward van den rook en de hitte, dat de wachter hen volstrekt niet kon voortdrijven, en dus verplicht was hen in den steek en aan de vlammen over te laten om zijn eigen leven te redden. Ook zijn er een aantal groote beesten ver brand, waarvan het getal nog niet bekend is. Yan wild gedierte zijn er onderscheiden dood gevonden, en van sommigen zijn de oogen ver schroeid. Een gedeelte van het vuur is langs den berg voortgetrokken in de richting van Oudtshoorn en Kalitsdorp. Yan Oudtshoorn zijn hier geruchten gekomen, die akelig zijn, maar daar de schrijver niet kan instaan voor de waarheid daarvan, zal hij er liever niets van zeggen, en ook niet van Zwartberg (district Prince Albert), van waar het vuur schijnt ge komen te zijn. De wijngaarden, boomgaarden en tuingewas sen zijn erg verschroeid. Het was werkelijk een zware dag voor menigeen. De lucht was be dekt met donkere rookwolken en het gekraak en gekletter van het vuur en het vluchten van menschen en vee hebben sommigen doen denken aan den te verwachten oordeelsdag. Op verren afstand hebben sommige menschen zich gereed gemaakt tot het ontwijken van het gevaar. Het is een dag, die niet licht vergeten zal wor den _door elk die hem gezien en gevoeld heeft. Doch, Gode zij dank, dat het niet zoo afgeloo pen is als men verwachtte. Het hoofdbestuur van de Yereeniging tot afschaffing van den sterken drank heeft tot het hoofdbestuur der Yereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid het ver zoek gericht, om bij de aanstaande internatio nale tentoonstelling, in het Paleis voor Yolks- vlijt te Amsterdam te houden, den sterken drank uit de buffetten en van de terreinen der tentoonstelling te weren. Door de bemoeiingen van den directeur der hoogere burgerschool te Arnhem zullen thans de leerlingen aan die inrichting ook even als dit elders geschiedt, in den wapenhandel kunnen geoefend worden. Ds. K. J. Neuman, pred. bij de herv. gemeente te Baarland, is door gedeputeerde staten der prov. Noord-Holland benoemd tot pre dikant der herv. gestichtskerk teMeerenberg, Uit Amersfoort wordt dd. 3 April geschrevenHeden heeft de nieuw benoemde kolonel en kommandant van het alhier in gar nizoen liggende regiment rijdende artillerie, F. C. H. baron Yan Tuyll van Serooskerken, het bevel over het regiment overgenomen van den majoor W. De Yilleneuve, die tijdelijk daar mede was belast, kort nadat dezer dagen de kolonel en kommandant van het regiment, J. Woortman Spandaw, op pensioen was gesteld. Mede heeft heden de kapitein J. Roosmale Nepveu van het regiments-depot, het bevel over de 1ste batterij rijdende artillerie overge nomen van den dezer dagen tot majoor benoem den kapitein J. Goudriaan en heeft de kapitein J. J. C. baron Taets van Amerongen het bevel over het regiments-depot overgenomen van den kapitein J. Roosmale Nepveu.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1