over de tweede vrouw van mijnheer de Latour aanneemt, zou men opmaken dat haar schuld niet heel groot is, maar dan vragen wijwaar om heeft zij zich niet vroeger aangemeld, voor dat baar man nog hertrouwd was, en waarom is zij zoo bevreesd dat hare kinderen de ach ting voor haar verliezen zullen, wanneer zij vernemen wat er vroeger gebeurd is, hetgeen haar noopt om hen voor eeuwig te verlaten De schrijver heeft te veel de moeder op den voorgrond gezet, en de vrouw voorbijgezien. Het succes der voorstelling is bijzonder te danken aan het schoone spel van Mw, Beers- mans, aan wie dan ook luide toejuichingen te beurt vielen. Haar taak was waarlijk zwaar en deed haar talent opnieuw duidelijk aan het licht komen. De heer Dierckx speelde aardig en naïef als Belinvooral was zijne verwarring, toen hij in het lste bedrijf de nieuwe gouver nante herkende, zeer natuurlijk. De rollen der twee zoete, brave model-kinderen a la Yan Alphen werden allerliefst uitgevoerd. Het nastukje: //de blauwe scheenen," was een echte klucht en bevatte menig grappig tooneel, maar evenals in de meeste Vlaamsche nastukjes waren de aardigheden niet bijzonder fij n. De wijze waarop de heer Maalmans de verliefde jufvrouw Sneuvel afwees was al zeer lat. Zoo spreekt geen fatsoenlijk man tegen ene vrouw, al is zij ook nóg zoo dwaas. De uitvoering van dit vroolijke stukje verdient allen lof. Vlug en natuurlijk werd het afgespeeld. Wij hopen dat de voorstelling op morgenavond beter bezocht zal zijn. Het alsdan op te voeren volksdrama //Marie Jeanne of de vrouw uit de volksklasse" zeker bij velen bekend, is een der beste stukken van het Fransche tooneel en zal bij eene goede uitvoering, waaraan wij niet twijfelen, uitmuntend voldoen. Botterdam. Woensdag 7 April//Don Juan", grosse Oper in 2 Acten, Musik von Mozart. Aanvang te halfacht. HANDEL. Botterdam, 5 April. Tarwe 10 ets. hooger; Winter- en Zomergerst 10 ets., en Kanariezaad 25 ets. lager. Meekrap. In de prijzen was heden geene ver andering, doch bepaalde de handel zich tot kleine partijtjes. ACADEMIEN1EUWS. Leiden, 6 April. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer F. W. E. Groeninx van Zoelen, geb. te 's-Gravenhage, met Stellingen. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad van Ley- en, op Donderdag 8 April 1869, 's namid- ags te twee uren. Onderwerpen 1°. Voordragt tot benoeming an een hulponderwijzer der 4e kl. aan de penbare lagere school n°. 1, voor onvermogen- en. 2°. Staat van af- en overschrijving op de emeentebegrooting voor 1868. 3°. Voordragt omtrent de levering van het gedrukt verslag der handelingen van den Gemeenteraad. 4°. Aanvrage van de Vereeniging tot verbetering an de volksgezondheid, tot herziening der kaarten van den platten grond der gemeente. 5°. Voordragt tot het onder de hand in huur afstaan van een locaal aan de Morschpoort, aan het garnizoen. 6°. Adres van B. van Dors ten Hz., tot wijziging van het besluit te zijnen opzigte den 21 Januarij genomen, aangaande den afkoop eener recognitie voor het gebruik van gemeentegrond. 7°. Adres van C. W. Haai man, waarbij deze de uitbetaling van ingehou den gelden en schadeloosstelling voor kleeding verzoekt. 8°. Voordragt van Gecommitteerden tot de administratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen, omtrent de vervulling der be trekking van heelkundige in dat gesticht. 9°. Voordragt tot wijziging der Algemeene Policie- verordening. 10°. Concept-verordeningen betref fende de bewaarscholen. 11°. Bekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, over 1868. 12°. Bekening van den Baad der dienstdoende Schutterij, over 1S68. 13°. Suppletoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving van het Werkhuis, dienst 1868. 14°. Staat van af- en overschrijving van het Evang. Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis, dienst 1868. GEMENGDE BERICHTEN. Voor den militieraad van Aalst (België) is onlangs een loteling der lichting van 1869 verschenen, die slechts eene lengte had van .85 duim, zonder echter krom of gebult te zijn. De Fransche keizerlijke prins is thans in het bezit gesteld geworden van de voorwerpen, afkomstig van Napoleon I, hem bij testament van de prinses Bacciocchi vermaakt. Daartoe behooren: een grijze overjas, welke Napoleon I op St.-Helena heeft gedragen; een geweer, waarvan hij zich op de jachten bediendede driekleurige sjerp, waarmede hij omgord was, toen hij de pestlijders in Jaffa bezocht; de sporen, welke hij in den slag bij de Pyramiden had gedrageneene menigte tabaksdozen, en daaronder die, welke Lodewijk XVIII, toen hij op de tijding der landing van keizer Na poleon van Elba uit de Tuileriën vluchtte, had vergeten mede te nemen, en waarvan Napoleon zich sedert voortdurend bleef bedienen, en ein delijk eene talrijke menigte boeken. De heer Myers, militair geneesheer in Engeland, tracht van het gouvernement eene wijziging in de uniform der soldaten te ver krijgen, op grond dat de hartziekte en de on gesteldheid in de groote bloedvaten, waaraan de manschappen hoe langer hoe meer beginnen te laboreeren, meest het gevolg zijn van de veel te nauwe kleeding van den soldaat, en vooral van de nauwe insluiting van den hals. De heer Myers constateert onder anderen, dat men een der regimenten in Indië heeft uit gemonsterd met eene andere soort van strop das en kraag, en dat zich bij die manschappen, in den tijd van acht jaren, geen enkel geval van ancurisme heeft voorgedaan, waaraan an dere soldaten zooveel lijden. Ook blijkt uit de opgaven betreffende de sterfte te Aldershot over de laatste twaalf maanden, dat de ver houding der sterftegevallen ten gevolge van te nauwe kleeding vermeld wordt als te zijn 2% op de 1000 man. De heer Myers hoopt dus dat het gouvernement op eene verbetering te dien opzichte bedacht moge zijn. Het is bekend, dat in vele plaatsen het gebruik bestaat, om slachtvee vet te maken tegen het naderend Paaschfeest. Zie hier eenige bijzonderheden uit de stads-archieven van Ant werpen, ten bewijze hoe oud aldaar dat gebruik is. In Maart 1494 slachtte men binnen die stad een os, die 288 pond vet opleverde. Den 21sten Februari 1565 vertoonde men voor een stuiver in het stedelijk slachthuis een varken, dat, levend zijnde, 700 pond woog; dit varken was in Vlaanderen gedurende twee jaren vet gemest met melk en bloem van meel. Op den lSden Februari 1570 leidde men door de stad een vetten os rond, die, toen hij levend was, 3300 pond gewicht had. Deze os word der ko ningin van Spanje voorgesteld en het vleesch daarvan werd in het slachthuis verkocht tegen 6 stuivers het pond. Denzelfden dag werd nog een zware os rondgeleid, die de stadsslachters van Kerstmis tot, den laatsten Donderdag voor vasten hadden vet gemaakt. Men had hem da gelijks negen potten bier laten drinken, ge naamd braspenningsbier. Ongelukkigerwijze is ons het gewicht van dit dier niet door over levering bekend gemaakt. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. In de antwoorden der regeering nopens de herziening der kiestabel geeft zij o. a. te ken nen: dat zij zich wel vereenigen kan met het denkbeeld om van de districten Groningen en Zuidhorn een dubbel kiesdistrict te maken dat het beste schijnt het district Winschoten te laten zoo als het thans volgens de tabel van 1864 bestaat; dat zij het algemeen verlangen, dat Meppel bij Assen blijven zal, in overwe ging heeft genomen, en meent dat hierte gen geen groot bezwaar kan bestaandat zij ook gelooft dat het beter zal zijn, dat Hen- naarderadeel bij Sneek blij ve en dat daarentegen Idaarderadeel, hetgeen meer eigenaardig bij Leeu warden behoort, daar worde bijgevoegd. //Sneek- Heerenveen, Steenwijk." Na overweging van ver schillende beschouwingen in het voorloopig ver slag omtrent deze districten is het der regeering het best voorgekomen Heerenveen bij Sneek te voegen en daarvan een district met drie vertegenwoordigers te maken. //Tiel, Utrecht." Ten einde tegemoet te komen aan de beden king omtrent Houten en Jutphaas, die men bij Utrecht wenscht te behouden, waardoor het district beter afgerond zoude zijn, worden de gemeenten Yelthuizen, AVilleskop en Odijk van Utrecht afgenomen. Bij Tiel wordt Odijk gebracht, en van Tiel wordt afgenomen Haaf- ten, hetgeen bij Gorcum gevoegd wordt, ter vervanging van Houten en Jutphaas, die bij Utrecht blijven. Willeskop en Yelthuizen wor den bij Gouda gevoegd. //Haarlem, Zaandam en Amsterdam." De afscheiding van Zaandam van Haarlem schijnt bij velen een ongunstigen in druk gemaakt te hebben. De meerderheid meent dat men de door de regering voorge stelde schikking niet in het leven moet roepen en geeft twee denkbeelden aan de hand, om of de Zaanstreek te vereenigen met Amsterdam öf Zaandam te laten bij Haarlem en een afzon derlijk kiesdistr. Haarlemmermeer te vormen. Indien uitsluitend op bestaande betrekkingen moest worden gelet, dan zou eene vereeniging met Amsterdam in aanmerking kunnen komen, maar het valt te betwijfelen of men wel in de Zaan streek als in Amsterdam met die vereeniging zeer tevreden zou zijn. Het tweede denk beeld om de Zaanstreek bij Haarlem te la ten en een afzonderlijk kiesdistrict Haar lemmermeer te vormen, schijnt verreweg ver kieslijk. Men scheurt van Haarlem zooals het was voorgesteld afde gemeenten Haarlemmer meer, Sloten, Haarlemmerlieden en Spaarnwoude, Aalsmeer, Hillegom, Leimuiden, Lisse, Uithoorn, Alkemade, Bijnsaterwoude, Nieuwer-Amstel, Ouder-Amstel, en van Amsterdam, Diemeu en Watergraafsmeer, vorme daarvan een afzon derlijk kiesdistrict Haarlemmermeer en late de Zaanstreek bij Haarlem. Dan zal dat district bestaan uit Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Bloemendaal, Yelzen, Zandvoort, Spareudam, Schoten en Zaandam c. a., te zamen uitmakende een dubbel kiesdistrict van 87,746 inwoners; het district Haarlemmermeer uit de hierboven genoemde gemeenten met 42,132 inwonersen het district Amsterdam, alleen uit de gemeente Amsterdam, met 271,764 inwoners. //Leiden en Gouda." De aanmerking om Aar- landerveen bij Leiden en Boskoop bij Gouda te voegen, komt juist voor; de regeering vol doet daaraan. Bij Gouda moeten van Utrecht nog gevoegd worden AVilleskop en Yelthuizen. //Botterdam en Delft." Geen bezwaren bestaan tegen de overbrenging van Hillegersberg en Ber- genschenhoek naar Botterdam en van Overscbie naar Delft. //Brielle" Sommelsdijk en Middelhar- nis worden gelaten bij Zienkzee daarentegen Brielle en Goudswaard van Dordrecht afgeno men. Zierikzee en Goes blijven gescheiden^

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3