BUITENLAND. voor genoemden beschuldigde geraadpleegd of onderhouden is geworden en dat de verder daarbij medegedeelde betrekking loutel ver zinsel is." Door de commissie van examen voor het onderwijs in de provincie Zuid-Holland zijn in de afgeloopen week geexamineerd voor de akte van hulponderwijzer 48, toegelaten 24voor het Fransch 14, allen afgewezen voor de gymnastiek 5, toegelaten 3voor de wiskunde 10, toege laten 3. Te Amsterdam werd de algemeene vergadering der algemeene kiesvereeniging voor Nederland gehouden, onder leiding van den vice-voorzitter den heer H. J. Van der Heim, zijnde de heer Eau van Gameren door onge steldheid verhinderd. Uit onderscheidene oorden des lands waren leden opgekomen. Het bestuur zal eerstdaags een officieel verslag van het ver handelde geven. Do cadetten der Kon. Mil. Academie te Breda van het 3de en 4de studiejaar zullen van 15 Juni tot uit. Juli a. s. in het cadetten- kamp op do Teteringsche heide kampeeren. Te Maastricht is Zondag overleden de heer Mr. A. C. H. baron Michiels van Yerduynen, raadsheer in het provinciaal gerechtshof van Limburg. Ten gevolge van gewichtige discussien heeft de gemeenteraad van Zwolle besloten om, beginnende met 1 April, de inzameling van asch en stratendrek, vallende binnen de ge meente, waarvan Bet recht sedert de laatste jaren verpacht was, voor rekening der gemeente te doen plaats hebben. Eene bijzondere com missie uit den raad zal zich met de adminis tratie belasten, een geheel nieuwe wijze van verzamelen en bearbeiden ingevoerd worden en op eene jaarwedde van f 500 benevens 5°/o van de opbrengst is een opzichter aangesteld. Ook in het middel van vervoer zullen belangrijke wijzigingen gebracht worden, mede met het doel om de openbare zindelijkheid te bevorde ren. Volgens het gevoelen van de raadsleden, welke het meest aanhielden om de verlangde wijze ingevoerd te krijgen, moet die der gemeente een belangrijk voordeel aanbrengen. Uit Zwolle meldt men dd. 30 Maart: Eenige dagen geleden is hier ter correctioneele rechtbank de volgende historie voorgevallen, die inzonderheid voor plattelands-advocaten tot waar schuwing dienen kan. Zeker advocaat, woonach tig op zeker dorp in deze provincie (Overijsel), behoorende tot de balie van Zwolle, trad op zekeren morgen te gelijk met den rijksadvocaat de audiëntiezaal binnen, ten einde tegenover dezen, zijnen cliënt, die als verhuurder van rij tuigen een overtreding omtrent de belastingwet zou hebben begaan, te verdedigen. Voordat de behandeling der zaak een aanvang nam, vroeg de president aan den verdediger, of hij voor den beklaagde het woord zou voeren, en op zijn toestemmend antwoord begon de president al dus: //De rechtbank, gezien de bepalingen der wet omtrent do kleeding der advocaten enz., overwegende dat de verdediger van den beklaagde niet is gekleed ingevolge de wet, ontzegt mits dien aan dien verdediger het recht om in dezen voor den beklaagde als raadsman te mogen op treden." En wat was nu de oorzaak van dat alles? Het scherpziend oog des rechters had op gemerkt, dat er een advocaat voor hem stond, wel omhangen met een toga, doch niet voorzien van een bef. De behandeling der zaak ging in- tusschen voortde bedoelde advocaat verliet vertoornd de zaal, zijn cliënt in angst achter latende. Op verzoek van den rijksadvocaat werd de bewuste zaak, ten einde nog meer getuigen te hooren, uitgesteld tot 1 April. De docent Dr. Lucien Müller heeft eene //geschiedenis der classieke philologie in Neder land" vervaardigd, welke thans in Leipzig het cht ziet. De schrijver heeft zijn werk in twee verdeeld, waarvan het eene: de philo- logische scholen, het tweede: de classieke stu diën behandelt. Zr. Ms. schroefstoomschip //de Amstel", onder bevel van den luitenant ter zee 1ste kl. K. C. Bunnik, is den 28sten Februari jl. te St.-George d'Elmina (Kust van Guinea) aangekomen. Aan boord was alles wel. De officier van gez. 2de kl. C. J. A. De Groot wordt met den 16den dezer geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Z. M. heeft benoemd tot HD. ordonnance- officier den lsten luit. J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, van het reg. rijdende art.; aan den gew. klerk bij de voorm. dir. der marine te Kotterdam H. Hopman, pensioen verleend ten bedrage van ƒ299, en P. Braam, laatstelijk pred. bij de Prot. gem. te Pontianak (wester- afd. van Borneo), thans met verlof in Nederl., uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 50*, des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 42°. Dins dag 's morgens te 5 uren 42°, Wind: Z. W., te 8 uren 49°, 's namiddags te 12 uren 57°, te 2 uren 59°, te 4 uren 54°. Dtjitschland. Van den 22sten tot den 27sten April zal te Berlijn eene conferentie worden gehouden van de Internationale Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke of gewonde soldaten op het slagveld. De vereeniging tot bevordering der in dustrie bij vrouwen heeft te Berlijn eene alge meene vergadering gehouden, waarin werd me degedeeld, dat het aantal leden reeds tot 550 is gestegen. Tegenover deze gunstige uitkomst stond dat de rekening der tentoonstelling van vrouwelijke industrie, die in het najaar met groote kosten is tot stand gebracht, sluit met een deficit van 650 thalers, hetwelk echter uit particuliere gelden geheel gedekt zal worden. Op verlangen der kroonprinses heeft de ver eeniging zich nu belast met het bestuur der Yictoria-stichting, wier werkzaamheden zich be palen tot de belangen van opvoedsters en hulp onderwijzeressen, die zonder betrekking zijn. Voorts bleek uit het verslag, dat het zooge naamde werkbureau der vereeniging bij het pu bliek steeds meer sympathie ondervindt, en dat in den tijd van een jaar van de 528 personen, die bij dat bureau aanvraag om eene betrek king hadden gedaan, 228 geplaatst waren, waar onder drie als boekhoudster. Hierbij werd ech ter de opmerking gemaakt, dat vrouwen in laatst genoemde betrekking, naar verhouding van de bezoldiging der boekhouders, veel te laag gesa larieerd worden. Na deze mededeelingen werd beraadslaagd over een ontwerp-adres aan den Noord-Duitschen rijksdag, tot aanstelling van vrouwen bij post-, spoorweg- en telegraafdien sten. De voorzitter was van oordeel dat dit vooral bij Pruisen tegenkanting zou vinden, omdat in zulke betrekkingen meest gewezen militairen worden geplaatst, voor welke men dan op eene andere wijze zou moeten zorgen. Ten slotte werd echter het ontwerp in handen gesteld van eene commissie van onderzoek. Oostenbije;. Brieven uit Weenen bevatten een even zeldzaam als heuglijk bericht. Men meldt namelijk, dat in de twee eerste maanden van dit jaar de opbrengst der directe belastin gen van Oostenrijk met ruim twee millioen gulden de raming heeft overtroffen, en dat betreffende de indirecte belastingen de verhou ding nog veel gunstiger is. Ten gevolge hiervan zijn dan ook de staatskassen goed van geld voorzien, en verkeert de minister van financiën in de voor een Oostenrijkschen minister van dat departement even aangename als zeldzame positie, om de ten vorigen jare bij het Credit- Anstalt aangegane vlottende schuld van 5 mil lioen, welke eerst na verloop van verscheidene jaren uit de opbrengst van de te verkoopen domeinen moest worden afgelost, reeds op 1 Mei a. s. geheel te kunnen delgen. Fbankeijk. Hot //Journal Officiel" deelt mede, dat twee nieuwe jaarlijksche prijzen van 1000 en 3000 fr. zijn uitgeloofd voor het beste werk of de beste verhandeling op het gebied van staat- of letterkundige geschiedenis, arche ologie of wetenschap. Engeland. De //Times" beweert, dat de voor malige gezant der Vereenigde Staten te Wee nen, de heer Motley, den heer Eeverdy John son als gezant bij het hof van St.-James zal vervangen. Italië. De //Pall Mall Gazette" bevat een schrijven uit Eome, volgens hetwelk het oecu menisch concilie waarschijnlijk niet zou door gaan. Onder de geestelijken, die met de voor bereidende werkzaamheden belast zijn, is er verschil van gevoelen ontstaan, vooral met be trekking tot de twee beginselen, die door het concilie als leerstukken van de kerk moesten wrorden verklaardde onfeilbaarheid van den paus en de vooroordeeling van het moderne begrip van staatkundige vrijheid. De paus, daartoe aangezocht, wilde tot dusverre niets weten van een uitstel van het concilie, niette genstaande mannen, die hoog bij hem staan aangeschreven, er op aandrongen, daar zij van mogelijke verdeeldheid van de leden van het concilie noodlottige gevolgen verwachten. De berichtgever vermoedt echter dat de paus zal toegeven en het concilie onbepaald zal worden verdaagd. Denemaekfn. Een Deensch blad zegt verno men te hebben, dat de minister van oorlog Baashoff van Washington vertrokken is, zonder dat hij de quaestie betreffende den verkoop der Deensch West-Indiache eilanden heeft kun nen regelen. Egypte. Er is eene poging gedaan om den onderkoning te vermoorden. Er was, in ver binding met gaspijpen, eene bom gelegd onder den fauteuil in zijn theaterloge. De moordaan slag mislukte doordien de onderkoning vooraf gewaarschuwd werd en zich mitsdien niet naar den schouwburg begaf. Verscheidene personen zijn gearresteerd. TOONEELNIEUWS. De voorstelling, door het Vlaamsche tooneel- gezelschap van den heer Eloy Lemaire op giste renavond gegeven, werd door een niet zeer talrijk publiek met groote belangstelling en ingenomenheid bijgewoond. Het stuk //Miss Multon of de straf eener moeder," herinnert in vele opzichten aan andere Fransche drama's zooals//La Fiammina" van Mario Uchard, maar vooral aan de z/Suzanua," verleden jaar hier opgevoerd onder den naam van//de koop man van Antwerpen." In het drama //Miss Multon" is naar ons oordeel wel wat weinig afwisseling, zoodat het niet geheel vrij te plei ten is van eentonigheid. Dit is voornamelijk toe te schrijven aan de hoogst onbeduidende rol, die de bedrogen en verlaten echtgenoot te vervullen heeft. Ware hij tegenover zijne schul dige' vrouwr meer handelend opgetreden, dan zouden de verschillende scènes zeker aan kleur en gloed hebben gewonnen. "Waar dit, zooals in het laatste bedrijf, werkelijk geschiedt, daar vermeerdert dadelijk onze belangstelling. Vreemd is het daarbij dat die verlaten echtgenoot reeds in het begin Miss Multon herkend heeft en ook moest herkennen en haar niettemin rustig in zijn huis laat blijven, waar haar verblijf toch eene zedelijke onmogelijkheid is. Ook weten wij wel wat weinig van het misdrijf der schuldige vrouw. Uit het air van lijdende onschuld dat zij zich geeft, en uit den hoogen toon dien zij tegen-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2