BUITENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN. bat., de late luit. H. A. E. Tromp; bij het garnizoens-bataljon van Celebes en onderhoo- rigbeden, de late luit. J. K. J. C ham brijtot Ute luite.: de 2de luits. G. F. K. Filet, J. H. Kievits, J. De Krijger, G. J. H. v. d. Geugten, H. J. Ebbink, T. T. Hoefftke; bij het topogr. bur. (dir. der genie), de 2de luit. H. Helb; tot majoor, chef van het topographisch bureau en der mil. verkenn., de kapit. K. L. Pfeiffer; tot kapit. de lste luit. J. Kat; tot laten luit. de 2de luit. C. v. Men8cb; bij het wapen der artil. tot' kapit. de late luit. S. P. Van Kakum. Ontslagen: Eervol uit Zr. Ma. mii. dienst, met behoud van recht op pens., de kol. der inf. E. Rappard. Op verzoek, eervol, uit Zr. Ma. mil. dienst, met behoud van recht op pen sioen, de kapit. der inf. H. A. A. Niclou. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapit.-kwartierm. der milit. admin. S. J. Van Coevorden aan den kapit. der inf. G. A. Haentjens Dekker; aan den lsten luit.-komm. bij het detach, djayang sekars te Serang (Bantam) G. baron Van Utenhove. Frankrijk. De Belgische minister Frère Orban is Vnjdag door den heer De Lavalette ontvangen en bij den keizer toegelaten. Italië. Uit Napels schrijft men aan het //Jour nal des Débats," dat daar weder de sirocco, de geliefkoosde wind der Napolitaansclm lazzaroni, zich heeft doen gevoelen, maar daarbij een merkwaardig verschijnsel heeft opgeleverd. Het begon te regenen en de berichtgever ontwaarde boe al wat zich op straat bevond, en ook zijne vensterruiten bedekt werden met vlekken die zoo talrijk waren, dat hij ten laatste er niet meer door heen kon zien. Hij ving de druppels op een blad papier en zijne waarnemingen be wezen dat zij veroorzaakt werden door het roode zand uit de woestijn van Sahara want hoo- ger op is dit zand niet te vinden dat door den wind over de Middellandsche Zee heen ge dreven nu met den regen in Italië nederviel. Het verschijnsel, zegt hij, is niet geheel zonder voorbeeld. Een beoefenaar der natuurkunde, dezelfde waarneming mededeelende, komt tot hetzelfde resultaat. Hij voegt er bij, dat de wind eene snelheid had van 800 ellen in de minuut en maakt de gevolgtrekking, dat hevige cyclonen Europa van het zuiden naar het noorden door klieven. Spanje. Nu spoedig de beraadslagingen in de Spaansche Cortes over het constitutie-ont werp zullen aanvangen, treedt natuurlijk we der de quaestie der candidaturen voor de kroon op den voorgrond. Van de verschillende namen, die sedert de revolutie genoemd worden, zijn er thans drie overgebleven: de hertog van Montpensier, dom Fernando van Portugal en de hertog van Aosta, tweede zoon van koning Victor Emmanuel. Men spreekt dezer dagen te Madrid van eene nieuwe poging door het voor- loopig bewind aangewend om koning Ferdinand van Portugal tot eene eventueele aanneming der kroon over te halen. Daartoe zou degene- raai Prim zelfs eene geheime samenkomst met hem gehad hebben. (Zie het telegram.) In eenige dorpen nabij de hoofdstad zijn eenige manifestatiën ten gunste der verdreven koningin aan den dag gelegd. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te BennekoraP. Deetman te Klundert; te SchraardJ. W. Ten Cate Huender te Sievolde; te Terseke: A. Keers te Koudekerke; te Hykersmilde: L. Tinholt te Koudumte Paesens: H. H IJnzonides te Welsrijp. Aangenomen: naar Eibergen door J. Syp- kens te Hardenbergnaar Hiaure door den hulppr. N. E. Van Laer Drinkgreve te Bak- keveen Bedankt: naar Hazerswoude: doorl. Mon- tagne te Ter Aar; naar Grijpskerke door J. Van Herwerden te Heerjansdam; naar Hierden door G. J. B. Gelderman te Biezelinge; naar Anjumdoor W. B. J. Baart de la Faille te Hantum; naar Goes: door A. Meerdink te Vriesenveen; naar Hengelo: door A. Dekkers te Chaam. Eervol ontslag verleend aan C. J. du Saar te Veen, op zijn verzoek. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 3 April ten overstaan van den notaris A. Van Leeuwen. N°. 1. Een huis en erf, waarin een logement, aan de westzijde van de lange Pieterskerk Choor- steeg, Wijk IV, N°. 480. Kooper P. L. Van Erkel voor f 1730. N°. 2. Een huis en erf, aan de westzijde van de gedempte oude Volmolengracht, Wijk VI, N°. 710. Kooper C. C. Noll voor f 925. N°. 3. Een perceeltje tuinland met schuur, aan de Haagsche en Delftsche trekvaart bui ten de voorm. Wittepoort, onder de gemeente Soeterwoude, geteekend N°. 384, Sectie A,N°. 2692 en 2693. Kooper D. F. P. Beeser voor f 730. RECHTZAKEN. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leiden, op den 27sten Maart 1869: 1 wegens het berijden der straat met aan elk ander gespannen vrachtwagens. 2 het werpen van vuilnis op straat. 8 zonder last de straat te schrobben. 3 het verontreinigen der straat. 1 zonder consent in de Singelgracht te baggeren 2 het rijden over de kleine ateenen. 1 een bespannen rijtuig los en zonder toezicht te laten staan. Tweede Zitting van den Militieraad BUBGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 92 der wet van den 19den Au gustus 1861, betrekkelijk de nationale militie Staatsblad n°. 72) Gelet op de missive van den Generaal-Majoor, Militie-Commissaris in het 3de district der pro vincie Zuidholland Doen te weten: dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt ge houden in de Lakenhal aan den Ouden Singel op Maandag den 12den en Vrijdag den 16den April 1869, op eerstgemelden dag des voormid dags te half tien, tot liet doen van uitspraak omtrent alle In de eerste zitting niet afgedane zaken, op laatstgemelden dag des middags te twaalf uren, tot liet doen van uitspraak omtrent lien, die als plaats vervanger of nummcrverwlsselaar ver langen op te tredenvoorts, dat tot het j opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden af, ter Secretarie dezer gemeente, van des voorraiddags tien tot des namiddags drie uren, de Zondagen uitgezonderd, wordt gevaceerdwelke gelegenheid de belanghebben den worden vermaand zich ten nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Koning, niet dan in bijzondere gevallen, het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misver stand, nog opgemerkt dat de loteling, omtrent wien de Militieraad in zijne eer9te zitting reeds uitspraak heeft gedaan, WIET in de tweede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of een nummerverwisselaar mocht willen voor stellen. Eerste huwelijka-afkondiging te Leyden, van den 4den April 1869: J. Kapteyn jm. 27 j. en J. C. Zuurdeeg jd. 29 j*. L. H. Feenders jm. 25 j. en M. C. Stevens jd. 29 j. J. Van der Nat jm. 24 j. en C. H. Hoppenbrouwer jd. 27 j. M. Oost hoek jm. 26 j. en J. C. E. Merlijn jd. 23 j. F. Yan Schooten wedr. 26 j. en E. Prins jd. 21 j. R. J. Rijken jm. 30 j. en M. Beyjd. 24. j. G. J. Yan Leeuwen wedr. 38 j. en D. Yan Leeuwen wed. 42 j. J. Noll jm. 34 j. en E. Brummelkamp jd. 29 j. H. Yan Leeuwen wedr. 68 j. en J. E. L. Krooneman jd. 56 j. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Zitting van heden. Achtereenvolgens zijn zonder beraadslagingen aangenomen de wetsontwerpen 1°. tot verkor ting van sommige termijnen in het wetboek van Burg. Rechtsv. gesteld; 2°. tot afschaffing van de bepalingen van het wetboek van Burg. Rechtsv. over judicieele boeten en schadeloos stellingen en 3#. tot afschaffing der artt. 884 en 957 van het Burgerlijk Wetboek. Na enkele beschouwingen en opmerkingen van de heeren Cost Jordens en Yan Nispen van Pau- nerden, en hare beantwoording door den minister van binnenl. zaken, werd ook het wetsontwerp be treffende de maten, gewichten en weeg werk tuigen met eenparige stemmen goedgekeurd, en ten slotte dat tot wijziging van Hoofdstuk XI der 8taatabegrooting voor 1868 (Pensioenen). Tegen overmorgen te 11 uren zijn achtereen volgens o. a. aan de orde gesteld de wetsont werpen tot afschaffing van het zegelrecht op de dagbladen enz., tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, betreffende het begraven van lijken enz. en nopeus de bekrachtiging eener overeenkomst omtrent de concessie voor de lijn Samarang-Djokjokarta. ADVERTENT1EN. ^en jong mensch, van be- jjj|0BSt& schaafde ouders, niet beneden de 15 jaren kan tegen vergoeding van kost, in een der voornaamste magazijnen in Manu facturen alhier, terstond geplaatst worden. Brie ven worden ingewacht onder Lett. II. N°. 333, aan het Bureau van dit Blad. De Oudergeteekende maakt zijne geëerde Stadgenooten bekend, dat hij heden eene SMEDERIJ heeft geopend voor Fabriek-, Stoom- en andere Werktuigen. Bereids bij verscheidene groote Fa briekeu hier ter stede allergunstigst bekend, alwaar informatiën kunnen ingewonnen worden, durft hij zich gerustelijk in ieders gunst en recom mandatie aan te bevelen, belovende eene prompte en civiele bediening. UEd. Dw. Dr. G. YAN DEN AKKER. HavenZuidzijde. SMID :-LEtKLIi\G GEVRAAGD Tegen primo Mei wordt op een dorp nabij Leiden, in eene Grof- en Hoefsmederij gevraagd een LEERLING, tegen eenige tegemoetko ming voor kost en inwoning. Adres, met franco brieven, onder letter P. aan het bureau van het Leidach Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3