Mr. D. F. Gevers van Endegeest. Verzameling van dertig öloeiende ciuerana's, 2de pr., eeue bronzen medaille, aan den heer F. A. W. Wee- ningh, //Vredelust", bij Koudekerk a/d. Rijn (tuiutn. F. v. Dort). Vei zameling van vijfën- twiutig reseda odorata, in bloei, 2de pr. eene bronzen medaille, aan den heer VV. C. De Sain alhier. Verzameling van dertig potten bloeiende enaele tulpen, van 3 in een pot, 1ste pr., eene zilveren medaille, en 15, aan de heeren Baak en Gornp., te Katwijk a/d. Rijn; 3de pr. eene zilveren medaille, aan Dr. J. Everwiju, te Noord- wijk. Verzameling van dertig potten bloeiende duobele tulpen, van 3 in een pot, 1ste pr., eene zilveren medaille, en 15, aan den heer Dr. J. Everwijn, te Noord wijk. Verzameling van dertig potten bloeiende crocussen, in soor ten, lste pr., eene zilveren medaille, aan Dr. J. Everwijn, te Noordwijk 2de pr., eene bron zen medaille, aan den heer VV. J. Leef kens, te Oegstgeest. Men schrijft uit 's-Qravenhage aan de Arnh. Courant: Door ue arrondissements rechtbank alhier is dezer dagen rechtsingang verleend wegens Jaster of hoon ter zake van drie artikelen, voorkomende in het Dagblad van Zuid-Holland en 'a-Gravenhage, welke artikelen tegen de heeren lsiug en Van Lier, stenogra- pben bij de Staten-Generaal, waren gericht. In eene buitengewone vergadering van den gemeenteraad te Amsterdam is een voorstel strekkende tot het indienen van een adres aan de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot onteigening ter zake der spoorwegverbinding aldaar, en waarin de Ka mer verzocht wordt het regeeringsontwerp niet in behandeling te nemen alvorens de gemeente raad zijne cousideratiën heeft gegeven, met 19 tegen 16 stemmen verworpen. Dinsdag 30 Maart had te Arnhem in het hotel Belle-V ue, onder voorzitterschap van Dr. D. Van Lankeren Matthes, de vierde al- gemeene vergadering plaats der Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs. Van de 220 leden, welke de ver eeniging telt, was slechts een betrekkelijk klein getal opgekomen. Tot lid van 't bestuur het aftredend lid was niet herkiesbaar werd met groote meerderheid van stemmen benoemd de directeur der Deventer hoogere burgerschool, Dr. L. A. J. Burgersdijk, terwijl als plaats voor de volgende jaarhjksche bijeenkomst Dor drecht werd gekozen. Na de vergadering der sectiën werd door de heeren W. M. Logeman, Mr. B. H. Pekelharing, J. H. Meijer en Dr. E. J. Kiehl verslag uitgebracht over het daarin verhandelde, welke rapporten verder aanleiding tot belangrijke discussiën in de algemeene ver gadering gaven. Na afloop der werkzaamheden vereenigde zich het meerendeel der tegenwoor dige leden aan een gemeenschappelijken maal tijd in betzelfde hotel. Den lsten April is te Nijmegen het 325jarig bestaan van het stedelijk gymnasium aldaar feestelijk gevierd. De feestmaaltijd is ge houden in de concertzaal, en in de pauze heb ben de leerlingen van het gymnasium een too- neelstukje voorgedragen. De audiëntie van den minister van financiën voor de zaken van hervormden eeredienst enz., zal op aanstaanden Dinsdag 6 April, en die van den minister van financiën op Donder dag den Ssten April niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Oosterhout E. G. P. Ar nold, thans ontv. dier middelen te Schoonho ven; aan H. A. Creraers op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het postk. te 's-Bosch, met vergunning om zijne aanspraak op pensioen te doen gelden aan J. P. Richelme op zijn verzoek eervol ont slag verleend als ontvanger der directe belas tingen en acc. te Nieuwer Amstel c. a., be houdens aanspraak op pensioenL. R. Yan Sandick, thans ontvanger dier middelen te Ouder-Amstel, benoemd tot ontvanger der dir. belast, en acc. en van den waarborg en de be lasting op de gouden en zilveren werken te Schoonhoven c. a. De ontvangkantoren der dir. belast, en accijnzen, gevestigd te Nieuwer-Amstel en te Ouder-Ainstel, zijn, zooals die thans bestaan, opgeheven, en er i9 ingesteld een nieuw kan toor der dir. belast, en accijnzen te Nieuwer- Amstel, voor de gemeenten Nieuwer-Amstel, Watergraafsmeer, Ouder-Ainstel en Uithoorn, met bepaling dat het zal gehouden worden in de agglomeratie onmiddellijk grenzende aan de gemeente Amsterdam; en is de gemeente Die- men gevoegd bij het kantoor der dir. belastin gen, in- en uitg. rechten en accijnzen te Mui- clen, onder voortdurend beheer van den tegen- woordigen titularis, G. C. G. Van Ketel. Z. M. heeft benoemd tot direct, van een der rijkstelegraafkantoren H. C. Yan der Horst, thans telegr. 3de kl.tot lid van het college van regenten over het huis van arrest te Hee renveen, G. A. Eeits, fabrikant en koopman aldaar. Z. M. heeft den maj. J. W. Van Hop- bergen, van het reg. greu. en jag., op zijne aanvrage, op non-activiteit gesteld, en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 45", Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 42", te 10 uren 40". Zondag 's morgens te 6 uren 42°, te 8 uren 43°, 's namiddags te 12 uren 46", N. O., te 4 uren 46°, 's namiddags te 5 uren 45", 'b avonds te 8 uren 42°, te 10 uren 42°. Maan dag 's morgens te 5 uren 34°, N. VV., te 8 uren 40°, 's namiddags te 12 uren 52°, Z. W., te 4 uren 52. KOLONIËN. Batavia, 23 Februari. In het algemeen overzicht van het Bat. Hand. Iee9t men Yan bier hebben wij de gewone Februari- overstroomingen te vermelden en de daarbij even gewone dijkbreuken en weggespoelde brug gen ter voorkomiug van het laatste, dat de communicatie zeer benadeelt en's lands kas niet minder, wil men thans de houten bruggen door ijzeren vervangenmen heeft daarmede den 13den jl. een begin gemaakt door de uitbeste ding van 4 ijzeren bruggen en een viaduct in den nieuwen grooten weg over Javade mede dinging is zeer voldoende geweest. Bij de gewone aardbevingen in dit jaarge tijde is nu ook weder eene zware gekomen, die Banjoemas getroffen en daar groote schade aan gebouwen veroorzaakt heeft; bijzondere berich ten ontbreken nog. De berichten over den te verwachten rijst- ooget luiden gunstig, behalve uit de residentie Samarang, waar het gebrek aan irrigatiewerken te veel afhangt van den regen, die niet vol doende is doorgekomen; in elk geval is in die residentie geen goede oogst te verwachten. De moeilijkheden der communicatie met de reede aldaar waren in dezen regen-mousson noggroo- ter dan in vroegere jaren, daar in afwachting, dat het. nieuwe kanaal zal voltooid zijn, aan de oude riviergeul weinig gedaan werdhierbij kwam nog de koortsepidemie, die de strandbe woners te Samarang verschrikkelijk heeft getei sterd en o. a. oorzaak was, dat het aan prauw volk oDtbrak, om goederen te vervoeren, zoo dat de handel in plaats van 3 of ƒ4 soms ƒ16 vracht per koyang moest betalen. Thans is de //Presto" met twee baggermachiues aangekomen en bestaat er gegronde hoop, dat het nieuwe kanaal voor den aanstaanden regen-mousson volkomen bruikbaar zal zijn; een keurig stoom bootje, om prauwen door dat kanaal naar de reede te sleepen, de //Slamat," van 30 paarden kracht, ligt hier reeds gereed; het is zoodanig geconstrueerd, dat het in het kanaal kan wen den. Yoor het vervoer van goederen van het spoorwegstation naar de pakhuizen te Samarang zijn twee concession aangevraagd, om een tram. way aan te leggen. Een hooggeschat hoofdofficier der genie, de luit.-kolonel J. Van Staveren, is overleden. In zyne plaats is tot tweeden directeur benoemd de luit.-kolonel A. \V. Egter van Wissekerke, wiens bekwaamheid zeer geroemd wordt. Yan de buitenbezittingen is geen bijzonder nieuws. De handel te Palembang en Riouw was levendig. Door den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië zijn o. a. de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Benoemd: Tot resident van Ternate, de ass.-res. van Banda D. Boes Lutjeus Jr.; cot ass.-res. van Banda de referend. ter algem. secretarie D. Heyting; tot hooldambt., belast met de leiding der examinatie en liqui datie van de verantwoordingstukken en het slui ten der begr., loopende over het tijdvak, voorafg aan den 1 Jan. 1867, en met het toezicht over het voor die werkzaamheden tijdelijk in dienst gestelde personeel, de secr. der res. Kadoe H. N. VVitbols Feugen tot adv.-gen. bij het hoog- ger. van Ned. Indië, Mr. 0. G. Hultman; tot griffier bij het hoog-ger. van Ned. Indië, Mr. VVE. Yan der Hout; tot secr. der res. Kadoe, P. Ph. Du Cloui; tot boekhouder bij de wees kamer te Batavia M. L. \V. VV eikertot aspirant- ingenieur bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken H. G. Lorchtot waarn. hoofd- onderw. aan de school te Araboina, de onderw. aan de gouv. 2de lag. school aldaar J. F. Bentz bij de algemeene secretarie: tot referendaris, de hoofdcomm. J. De Blaauw; tot hoofdcomm., de lste comm. L. J. J. Michielsen en C. Van den Muysenbergh; tot lsto comm., de 2de comm. W. L. Holle en A. VV. Hultmau tot 2de comm., Mr. H. A. Van der Poel en de 3de comm. A O. Van Swieten; tot 3de comm., de geëmpl A. J. Van Bronckhorst; tot pred. bij de Prot. gem. te Buitenzorg, de pred. bij de Prot. gem. te Makasser F. Hoog; tot pred. bij de Prot. gem. te Makaeser, de ben. pred. bij de Prot. gem. in Nederl. Indië J. F. Thierae; tot opz. 2de kl bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken, de opz. 2de kl. C. De Waal tot landm. bij de statistieke opname van Java, R. OHey- ligers. Ontslagen: Eervol, uit 's land dienst, met behoud van recht op pensioen, de aas.-resident van Sidayoe F. H. Sluyter; de gewezen opzie ner der 2de kl. bij de indigo-cultuur J. A. De Witt. Verleend Een tweejarig verlof naar Neder land, wegens ziekte, aan den ingen. 3de kl. F. J. Th. N. Beukman van der Wijck en aan den opz. 3de kl. J. Q De Caluwe; aan den ass.- res. van Indramayoe, G. P. Servatiusaan den ass.-res. van Mandhéling en Ankola, C. De Clerq Moolenburgh aan den archit. J. C. Motta; aan de control. Mr. F. C. Yalck, G. 0. A. Hale wijn aan den lsten comm. bij het dep. van binnenl. best. J. P. De Vries, en aan T. H. Blom van Geel. Militair departementBevorderd Bij bet wa pen der infanterie, tot kol., kommand, der inf. te Willem I, de luit.-kol. E. C. Van Daalen tot luit.-kolonels de maj. K. F. Schultze, thans met verlof naar Nederlandbij het 101e bat., de maj. E. R. Goteling Vinnis, van het korps; bij het garniz.-bat. van Sumatra's Westkusten onderhoorigheden, de maj. G. F. De Ravallet, van het korps tot majoors bij het gnrn.-bat van Riouw eu onderh., de kapit. J. De Bode, van het korps; bij het garn.-bat. der W ester- afdeeling van Borneo, de kapit. A. Knoote, van van het korps; tot kapit.: bij het 2de bat., de lste luit. W. G. L. Kretschmer; bij het 8ste

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2