N°. 2805. Zaterdag A°. u 1869. B April. BINNENLAND. LEIDSCH -.4fe. DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 5.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommersn 0.40. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.1v2. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90iedere regel meer0.15. Lelden, 2 April. Eerstdaags zal in den gemeenteraad alhier be handeld worden het voorstel omtrent de oprich ting van een gebouw op de Ruïne. In de laatste raadsvergadering zijn reeds en kele woorden daarover gesproken. De burge meester deelde mede, dat bij de plannen hiertoe had gecombineerd met die omtrent de nieuw te bouwen meisjesschool, en dit gaf aan twee leden aanleiding om zich reeds bij voorbaat tegen deze samenvoeging te verklaren. Wij moeten vermoeden, dat deze leden tegen het plan zelf zijn: eene samenvoeging toch, die voordeelig voor de gemeente is, kan op zich zelf geen grond van bezwaar uitmaken. Zal de bouw dier school hierdoor voor langen tijd uit gesteld worden, dan zeker geven wij dezen leden volkomen gelijk. Doch dit is niet noodzakelijk. Wij ineenen te weten dat de plannen voor de Harmonie geheel onderzocht zijn, en dus door den raad in behandeling kunnen worden genomen. Ook begrijpen wij niet de bewering, dat de gemeente zich niet in betrekking mag stellen met eene vereeniging, die nog niet eens rechtspersoonlijkheid heeft. De gemeente treedt voorloopig slechts in overleg met eenige per sonen, die een zedelijk lichaam willen tot stand brengen. Van de al of niet uitvoering van deze laatste voorwaarde (en hierbij zal zeker eene tijdsbepaling gevoegd worden) zal dan het tot stand komen der overeenkomst afhankelijk wor den gemaakt. De eenige vraag, die bij de beoordeeling der samenvoeging zal moeten beantwoord worden, zal dunkt ons dezelfde zijn, als die bij de be oordeeling van het geheele plan behoort gedaan te worden; deze namelijk, of het plan tot op richting van het Harmonie-gebouw in het voor deel van de gemeente is? Bevestigend dit blijkt uit de mededeeling in de laatste raadsvergadering is het ant woord van burgemeester en wethouders hierop. Wij vertrouwen dat de meerderheid van den gemeenteraad hierover niet anders zal oor- deelen. Hoewel er in de laatste jaren in menig op zicht voor de verbetering van onze stad het een en ander is gedaan zoo behoort toch onder de dingen, die wij nog altijd missen en wier gemis wij dikwijls voelen een flink, ruim gebouw. Tentoonstellingen komen in onze stad wegens dit gemis niet voor. Muziekuitvoeringen hebben plaats óf in de comedie, die hiertoe ten eenenraale ongeschikt is, óf in een zaal, die slechts een klein aantal menschen kan bevat ten, óf in een kerk. Concerten kunnen alleen in de openlucht tot een betrekkelijk geringen entreeprijs gegeven worden; de lokalen zijn te klein, om met eeu lage entree, de kosten er van goed te maken. Volksconcerten #komen in het geheel niet voor. Het nut dat allen van het Harmonie-gebouw zullen hebben, valt dunkt ons niet te loochenen: - wie zal ontkennen dat er een voordeel voor de geheele gemeente in gelegen is, wanneer hier van tijd tot tijd eene tentoonstelling wordt gehouden, en aan het volk alhier gelegenheid wordt gegeven om ook eens wat goeds te zien en wat degelijks te hooren Zijn de voorwaarden, waaronder de mede werking der gemeente gevraagd wordt, te be zwarend, of ziet men wellicht op tegen den langen tijd, waarvoor de gemeente zich ver bindt, welnu men trachte eene andere overeen komst te treffen. Maar voor alles bedenke men, dat wel is waar het nieuwe gebouw op zich zelf Leidens welvaart niet zal verhoogen, maar dat door het gemis hiervan onze stad verstoken blijft van vele middelen, die voor den bloei onzer stad, en .oor de ontwikkeling barer ingezetenen hoogst bevorderlijk zijn. LEIDEN, 2 April. Naar wij vernemen, zijn de leerlingen van de beide hoogste klassen der hoogere burger school alhier gisteren naar Rotterdam geweest, om, onder geleide van den directeur, eene zwa- velzuurfabriek en eene suikerraffinaderij te be zichtigen. In den Rotterdamschen gemeenteraad is gisteren met acclamatie aangenomen een adres aan de Tweede Kamer, houdende bezwaren tegen het voorstel van Mr. Yan Kuyk. De N. Rott. Cou rant deelt het volgende uittreksel van dit adres medeDe bedoelde wijziging zou bijna gelijk staan met eene omverwerping van het grondbeginsel der wet, volgens hetwelk als regel de geboorte plaats als domicilie van onderstand is aange wezen. De raad wil nu geene meening uitspre ken omtrent de vraag, of het wenschehjk kan worden geacht, bij eene herziening der organieke wet een ander stelsel tot bepaling van het do micilie van onderstand aan te nemen, maar zoo lang die vraag bij de wetgevende macht niet tot een punt van overweging is gemaakt, komt het den raad voor, dat het niet alleen onregel matig, maar ook niet billijk zou zijn, om door eene partieele wijziging dat beginsel langs dien weg zoodanig aan te tasten als de aanneming van het voorstel ten gevolge zou hebbendaar nu toch in den vorm eener uitzondering eene bepaling in de wet zou komen, waardoor de grondslag van het restitutie-stelsel meerendeels slechts als uitzondering in toepassing zou kun nen komen. Bovendien zou de aanneming van het voorstel aanleiding geven tot talrijke mis bruiken. De toevloed van werkelooze en zieke personen naar de groote gemeenten zal aan merkelijk toenemen. Nu reeds komen, wegens verpleging van elders armlastigen, aanzienlijke kosten ten laste der gemeente, doordien het cijfer dat voor verplegingskosten aan andere gemeenten in rekening wordt gebracht, op verre na niet toereikende is om de kosten te dekken, terwijl die last zeker zou verzwaren, als Rot terdam die kosten geheel voor eigen rekening moest nemen. En zoo intusschen de Kamer eene wijziging der Armenwet wenschelijk achtte, dan zou een vast stelsel tot regeling der ge heele armenzorg verkieselijk zijn boven eene partieele verandering als deze, waardoor de ge heele economie der wet wordt aangetast. Mocht echter de Kamer hiertoe willen overgaan, dan veroorlooft de raad zich tevens de aandacht te vestigen op de wenschelijke herziening van het 5de hoofdstuk der wet, met betrekking tot de verplegingskosten voor veroordeelde bede laars in 's rijks gestichten te Ommerschans en Yeenhuizen, welke kosten in den eigenlijken zin des woords niet als onderstand in den geest der Armenwet kunnen worden beschouwd. De raad zou het alsdan billijk achten die kosten te doen brengen ten laste van den staat, uit wiens naam de strafschuldigen werden gevon nist. Wij vestigen de aandacht op de verschijning eener nieuwe vertaling van de Algemeene Geschiedenis van Fr. Nösselt, bewerkt naar de 14de uitgave, die van dit werk in Duitschland verschenen is. Naar de eerBte aflevering te oordeelen, on derscheidt dit werkje zich boven vele anderen, door den aangenamen, onderhoudenden verhaal trant, waarin het geschreven is, en waardoor het zeker bijzonder geschikt is om als leesboek op de scholen gebruikt te worden. Daar het buitendien geheel op de hoogte der tegenwoor dige wetenschap is, verwondert het ons niet, dat de heer H. C. Rogge, leeraar aan de hoo gere burgerschool alhier, onder wiens toezicht de vertaling wordt uitgegeven, blijkens de voorrede, van onderscheidene onderwijzers en onderwijzeressen blijken van groote ingenomen heid met deze uitgave heeft mogen ontvangen. De vertaling is los en gemakkelijk en er is blijkbaar veel werk van gemaakt. De prijs is daarbij zoo laag gesteld, dat ook hierdoor dit leesboek, dat vrij uitvoerig is, voor algemeen gebruik zeer geschikt is. Binnenkort zullen wij alhier de beroemde chanteuse miss Minnie Hauck kunnen hooren. Over deze reeds beroemde zangeres, prima donna assoluta van de keizerlijke opera te Pa rijs en van de koninklijke Italiaansche opera Coventgarden te Londen, leest men in de //Fi garo" het volgende: Na Adelina Patti, Minnie Hauck, weder eene ster van de eerste grootte aan den muzikalen hemel Miss Hauck is eene ontluikende bloem, een zeldzaam jeugdig talent. Zij werd den löden

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1