Regeling van het gymnasiaal en universitair onderwijs, met eerbiediging van volkomen vrij heid voor bijzonder hooger onderwijs. Overbrenging van de propaedeutische studiën Eaar de gymnasia. Verplichting voor het rijk tot oprichting van tien gymnasia en vier progymnasia. De inrichting van athenaea en andere instel lingen voor hooger onderwijs geheel overgela ten aan de gemeenten. Behoud van drie hoogescholen met opheffing der faculteiten. Aan eene hoogeschool wordt onderwijs ge geven in de vakken, vereischt voor de examina in de Oostersche letterkunde. Vrijheid van studie, geene verplichte colleges, geen bepalingen omtrent den duur der studie aan de hoogeschool, examina voor alle vakken. Collegegelden afgeschaft; jaarlijksche betaling van f 150 aan het rijk. Volkomen vrijheid tot het openen van bij zondere scholen voor hooger onderwijs. Bij ministerieele beschikking is aan F. K. Woudstra, te Lemmer, tot wederopzegging, ver gunning verleend voor een schroefstoomboot- dienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Lemmer, Rotterdam en Schiedam. De minister van binnen landsche zaken brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van acten van be kwaamheid voor het middelbaar onderwijs voor het jaar 1869 zullen worden afgenomen in den loop der maand Mei a. s. Aanmelding voor 15 April schriftelijk aan het departement van bin- nenlandsche zaken. Z. M. heeft aan H. Van der Mey en J. Heemskerk, te Voorhout, vergunning verleend tot bet aannemen en dragen van het kruis //Eidei et Virtuti", hun door den paus geschonken aan den heer R. P. A. Dozy, hoogl. te Leiden, tot het aannemen en dragen der versierselen van offic. der Orde van de Kroon van Italië, waartoe hij door Z. M. den koning van Italië benoemd is. Z. M. heeft herbenoemd tot burg. der gem. Scheemda F. H. Buseman; benoemd tot burg. der gem. Onstwedde J. H. Reynders tot raadsh. in het prov. gerechtsh. van Gelderland Mr. P. J. Evekink Busgers, thans rechter in de arr.-rechtb. te Arnhem, en Jhr. Mr. C. J. H. C. Van Nis- pen tot Sevenaer, thans rechter in de arr.-rechtb. te Arnhem en lid der prov. staten van Gelder land tot officier van just, bij de arr.-rechtb. te Haarlem Mr. P. C. Visser, thans subst.-offic. van just, bij gen. rechtb.; tot subst.-offic. van just, bij de arr.-rechtb. te Haarlem Mr. J. A. Haak man, thans subst.-offic. van just, bij de arr.-rechtb. te Dordrecht tot subst.-offic. van just, bij de arr.-rechtb. te Dordrecht Mr. F. D. F. Luyken Glashorsi, thans subst.-offic. bij de arr.-rechtb. te Gorcum tot subst.-offic. van just, bij de arr.- rechtb. te Gorcum Mr. R. Van de Werk, adv. en cand.-not. te Dordrechttot subst.-griff. bij de arr.-rechtb. te Gorcum Jhr. Mr. J. Schuur- beque Boeije, thans griff. bij het kantong. te Tholen; tot griff. bij het kant. te Tholen Mr. C. F. A. Knijff, adv. te Utrecht; tot subst.- griff. bij het prov. gerechtshof in Drenthe Mr. P. C. Hoynck van Papendrecht, thans subst.- griff. bij de arr.-rechtb. te Rotterdam tot subst. griff". bij de arr.-rechtb. te Rotterdam Mr. B. Er- merins, thans griff'. bij het kantong. te Zierikzee tot griff. bij het kant. te Zierikzee Mr. F. J. M. Jespers, adv. te 's-Hertogenboschtot adv.-gen. bij het prov. gerechtsh. in Overijsel Jhr. Mr. J. J. F. De Jong van Beek en Donk, thans offic. van just, bij de arr.-rechtb. te Brielletot offic. van just, bij de arr.-rechtb. te Brielle Mr. W. A. 't Hooft, thans subst.-offic. bij die rechtb.; tot subst.-offic. bij de arr.-rechtb. te Brielle Mr. A. Van der Hoeven, adv. en leer. aan de hoogere burgersch. te Breda. Z. M. heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend: aan Mr. K. L. J. Cornelis als kan- tonr. te Weert, aan J. Koryer als not. te Oost huizen, aan Mr. A. A. Delcourt van Krimpen als offic. van just, bij de arr.-rechtb. te Haarlem. Z. M. beeft met den laatsten April a. s. den kapt.-luit. ter zee G. Van Hecking Colenbran der op zijn verzoek eervol ontheven van het be vel over Zr. Ms. drijvende batterij //Neptunus", en in dat kommandement vervangen door den kapt.-luit. ter zee J. J. Boelen. Z. M. heeft aan den met titulairen rang van int. 1ste kl. gepens. int. 2de kl. van de mil. adm. in Ned. Ind. G. P. W. Boers, verleend eervol ontslag als gouv. der Nederl. bezitt. ter Kuste van Guinea, en in zijne plaats benoemd den heer C. J. M. Nagtglas, thans als zoodanig gepens., en aan hem gedurende zijn verblijf al daar, met den rang van kolonel, verleend den titel van comm. der Nederl. regeering. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 48", Wind: O., des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 43°. Zondag 's morgens te 5 uren 42°. N. O., te 8 uren 44°, 's namiddags te 12 uren 49°, te 4 uren 47°, 's namiddags te 5 uren 453, 's avonds te S uren 42°, te 10 uren 40°. Maau- dag 's morgens te 5 uren 38°, te 8 uren 3S°, 's namiddags te 12 uren 43°, te 4 uren 42. KOLONIËN. Batavia, 9 Februari. Onder de rubriek: Bataviasche Brieven" wordt aan de redactie van den Soerabayaschen Nieuwsbode omtrent de meetings en petitiën der officieren geschreven: //Hoewel het aantal dergenen, die met al het gebeurde volkomen ingenomen zijn en blijven, nog zeer groot is, zoo neemt toch dat van hen, die het gedane betreuren, meer en meef toe en moeten zij, hoe ongaarne ook, bekennen dat zij zich door de opgewondenheid van het oogenblik een wei nig te ver hebben laten medesleepen, blijvende zij overigens, en waarlijk wel terecht, volhouden, dat het hun aan geldige redenen van ontevre denheid niet ontbreekt en plicht en geweten der regeering gebieden deze te doen verdwijnen." In de openbare terechtzitting van den raad van justitie te Batavia heeft de uitspraak plaats gehad van het vonnis, gewezen in de zaak van mevrouw de weduwe Saportas, geboren Beudeker, en hare medebeklaagden. In een zeer uitgewerkt vonnis, waarvan de lezing, te drie uren aangevangen, eerst te zeven uren geëindigd was, is de beklaagde, die niet ter terechtzitting was verschenen, schuldig ver klaard aan de haar ten laste gelegde feiten, daarstellende het misdrijf van vergiftiging, en mitsdien veroordeeld tot de straf des doods. De tweede beklaagde is veroordeeld tot de straf van tien jaren dwangarbeid buiten den kettmg, buiten Java, voorafgegaan door een kwartier uur tepronkstelling onder de galgterwijl de derde beklaagde van de hem ten laste gelegde feiten is vrijgesproken. Uit de Minahassa bericht men, dat er tegen den controleur der afdeeling B. een aanklacht bij den resident is ingediend, op grond dat hij van 114 Altoeren heeredienst gevorderd heeft ten zijnen faveure; sommigen moesten 7, anderen 14, weder anderen 20 dagen zouder loon voor hem werken. De resident schijnt echter tot heden aan de aanklacht, door een der zen delingen ingediend, geen verder gevolg gegeven te hebben dan dat hij den betrokken contro leur zelf of den hoofden die onder de bevelen van den controleur staan, heeft opgedragen, om de zaak te onderzoeken. Locomotief De Javrsche Courant bevat eene aankon diging van den resident der Preanger regent schappen, blijkens welke de regeering van Ned. Indië het voornemen heeft eene uitgestrektheid van 500 bouws en 562% vierk. Ned. ellen woes- ten grond, gelegen in het district Tandjong- sarie, regentschap Soemedang, voor den tijd van 15 jaren, eindigende met den oogst van 1884, tegen een minimum huurschat van/8 per bouw 'sjaars in huur uit te geven. Gegadigden wor den uitgenoodigd hunne inschrijvingsbiljetten voor of op 14 Augustus 1869 aan den voor noemden resident in te zenden. De Javasche Courqnt bevat het hoogst belangrijk verslag van den hoofdingenieur van den geographischeu dienst in Nederlandsch Iudië, den heer Dr. Oudemans, over de waarneming van de totale zon-eclips van IS Augustus 1868. Daaruit blijkt dat de gedane waarnemingen van "dien hoofd-ingenieur, in verband met die van andere geleerden, hem tot het besluit gebracht hebben, dat in den zonnedampkring wolken drijven, die minstens eene uitgebreidheid heb ben van 10% middellijn der aarde, of ongeveer 18,000 Duitsche mijlen. De eclips werd waargenomen op het in de bocht van Tomini, tegenover Gorontalo gelegene onbewoonde eiland Klein-Mantawatoe of Man- tawoeloe-Kéké, in tegenwoordigheid en met be hulp van de heeren Dronkers, Ehnle, Commijs en Rovers, kommandant en leden van het état- major van Z. M. stoomschip //Sumatra." Tevens had zich daarbij gevoegd de kommandant van het Engelsch oorlogstoomschip //the Serpent," die op raad van een Nederlandsch hoofdofficier in de wateren van Japan, den kapitein ter zee Van Gogh, op zijne reis van Japan naar Australië, evenals de heer Oudemans, het eiland Manta- woeloe-Kéké ter waarneming der zonsverduis tering had uitgekozen. Aan boord van den laatst genoemden bevonden zicb drie te Manilla ge vestigde Spaansche geestelijken van de orde der Jezuïeten, onder wier bestuur het meteorologisch observatorium van het //Ateneo Municipal" te Manilla staat, en die, om aan de waarnemingen der eclips te kunnen deeluemen, de reis hadden mede gemaakt. Door den gouverneur-generaal van Neder landsch Indie zijn o. a. de volgon<l© i>~=.o,a.\kkm- gen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweejarig verlof naar Ned., wegens ziekte, aan P. C. Hal- kema, laatst 1ste kl. ter griff. van den raad van just, te Batavia, thans op wachtgeld; we gens ziekte, aan den 2den comm. bij het dep. van bmn. best. J. D. Welters; wegens ziekte, aan den comm.-visit, bij de contr. der rech. te Soerabaya P. Koppeschaar; aan den 3den comm. der alg. rekenk. J. Van der Linden J. Ezn. en aan den schout in het dist. Singen-Keidool B. Zeedijk. Ontslageneervol, onder toek. van wachtg., de boekh., bij de weesk. te Batavia C. W. F. Von Lutzow; op verz., eervol, onder toek. van pens., de ambt. op wachtg. P. J. Leidelmeijer, laatst marine-pakhuism. te Batavia. Goedgekeurd .- Dat door den landraad te Loe- modjang (Probolingo) is benoemdtot buit subst.-griff. bij die rechtb., buiten bezwaar van den lande, J. H. F. Beer, werkz. op het bur, van den ass.-res. aldaar. Dat door den landr. te Pontianak is benoemdtot buit. subst.-griff. bij die rechtb., buiten bezwaar van den lande, W. De Val, contr. 2de kl. bij het binnenl. best. in de res. Wester-afd. van Borneo. BenoemdTot raadsh. in het hoog-ger. van Ned. Indië, de griff. bij dat hof Mr. J. Sibe- nius Trip; tot ass.-res. van Ambal, de ass.-res. ter besch. van den res. van Palembang H. Van Amstel; tot ass.-res. en mag. te Makasser O. Von Below, laatst, chef van de opname der djati-bosschen op Java; tot ambt. ter besch. bij het binn. best. in de res. Z.- en O.-afd. van Borneo, do ambt. voor den burg. dienst G. J. G. v. d. Poel; tot re3. van Amboina, de res. van Ternate M. H. W. Nieuwen buys tot res. van Timor, de ambt. op wachtg. J. A. Cas- persz, gew. insp. der cult.; tot gezagv. van den stoomsl. kap. Van Os, bestemd voor de steenk.- expl. in de Z.- en O.-afd. van Borneo. Militair departement. Verleend: Een tweej

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2