N°. 2797. Dinsdag 0 A°. 1869> 23 Maart. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. I PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-G regels f 0.75iedere regel meerf 0.12 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15 loeiden, 22 Maart. Terwijl de vrees voor oorlog in Europa aan vankelijk verdwenen is, en dus de natiën zich ongestoord kunnen bezighouden met de regeling barer eigene zaken, is het niet onbelangrijk om het oog te vestigen op de gewichtige quaestie, die thans in het Engelsehe parlement behan deld wordt. Een der groote redenen van de ontevreden heid der Ieren is op het punt van weggenomen te worden. Het voorstel van de regeering, om een einde te maken aan de onbillijke bevoordee ling van de Protestantsche kerk in Ierland, maakt thans het onderwerp uit van de beraad slagingen in het Engelsehe lagerhuis, en men mag de hoop koesteren, dat wordt dit voorstel aangenomen, tevens een einde gemaakt zal wor den aan de vijandige houding, die Ierland in de laatste jaren tegenover Engeland heeft aan genomen. De tegenwoordige toestand is toch dezeter wijl de Engelsehe Episcopale staatskerk onge veer 600.000 leden in Ierland telt, en de Roomsch- Katholieke ongeveer 5,000,000, moet het geheele land tienden opbrengen om die staatskerk te onderhouden. De gezamenlijke inkomsten van die kerk worden geschat op 16 a 17 millioen pond sterling (meer dan 180 millioen gulden). Terwijl de Roomsch-Katholieke kerk alleen door de vrijwillige bijdragen der leden moet onderhouden worden, moeten dezen tevens het geld opbrengen, waarvan de Protestantsche gees telijkheid wordt betaald. Er zijn Protestantsche kerkelijke gemeenten in Ierland, die geen enkel lid tellen, en waar toch predikanten zijn, die een inkomen heb ben van 2400 a ƒ6000. Het is geen wonder, dat dit verbittert. En onbegrijpelijk zou het zijn, hoe dergelijke mid- deleeuwscbe toestanden nog zoo lang hebben bestaan, wisten wij niet hoe in Engeland, naast zooveel goeds, toch nog een tal van verouderde instellingen bestaan, die, al zijn zij ook niet alle van dit gewicht en zoo tastbaar onbillijk, toch reeds lang hare reden van bestaan verlo ren hebben. Gladstone, die reeds ten vorigen jare als lid van het parlement, een besluit wist uit te lokken, waarbij het Lagerhuis zich verklaarde voor eene verandering in dezen toestand, heeft nu als minister het voorstel gedaan, om de bezittingen der Protestantsche kerk in Ierland wel niet alle te gelijk haar te ontnemen, maar om na eene billijke vergoeding, ongeveer 8 mil lioen pd. st. voor andere doeleinden aan te wenden en te geven aan verschillende instel lingen van weldadigheid in Ierland. Jl. Donderdag zijn de discussiën aangevangen. Gelijk zich verwachten liet, heeft Disraëli, de aanvoerder der conservatieve partij, zich zeer sterk tegen de voorgestelde wet verklaard. Het recht van den staat wordt betwist, om op deze wijze de eigendommen der kerk te ontnemen, men beweert, dat de ontevredenheid in Ierland door dezen maatregel niet zal verminderenin 'tkort, al die argumenten worden gebezigd die steeds door de oppositie tegen elke belangrijke hervorming worden aangevoerd. De beer Dis raëli deed eene motie om de tweede lezing nog uit te stellen. Men mag echter verwachten, dat, nu de libe rale regeering in Engeland eene zoo loffelijke poging doet, om de Roomsch-Katholieke be volking in Ierland recht te verschaffen, het par lement niet door zulke motiën hare goede voor nemens zal tegenwerken. BINNENLAND. LEIDEN, 22 Maart. In de wattenfabriek van de heeren Steffelaar en C°. alhier is Zaterdag een man met zijn hand tus- schen de machine geraakt, met het treurige ge volg, dat, nadat hij naar het ziekenhuis vervoerd was, zijn geheele arm is moeten afgezet worden. Thans is rondgedeeld het sectieverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot her ziening van de kiestabel. Tal van prealabele aanmerkingen zijn gemaakt over al of niet tij digheid van de indiening der herziening, of over al of niet noodzakelijkheid om de gewij zigde tabel reeds met de verkiezingen in Juni a. s. te doen werken; terwijl anderen wijzigin gen in de kieswet zelve wilden, waartegen echter de meerderheid gekant was, zoowel wat indeeling als verandering van den census be trof. Ook op de nieuwe indeeling zijn vele aanmerkingen gemaakt. De meerderheid zag geen reden om aan het stelsel van enkele kies districten boven dubbele de voorkeur te geven. Daarna wordt do voorgestelde indeeling zelve in bijzonderheden behandeld. De vereeniging van Schiedam met Delft vond bij de meeste leden bijval. Tegen de oprichting van een nieuw enkel district Brielle was geen groot bezwaar; maar de formatie van dit district vond schier algemeen afkeuring, door de afscheuring van Middelharni8 en Sommelsdijk van Overflakkee. Ook nopens de wijziging van het district Dor drecht zijn velerlei aanmerkingen gemaakt, gelijk ook ten aanzien der nieuwe districten in andere provinciën, vooral wat Zeeland betreft, en het nieuwe district Heerenveen. Over de indeeling der Zeeuwsche districten is eene afzonderlijke nota van den heer Fokker bij het verslag De minister van oorlog heeft aan de komman- deerende officieren der korpsen infanterie eene circulaire gericht dd. 15 dezer, waarin Z. Exc. van meening is dat de uitkomsten der examens, die in de laatste jaren door de onderofficieren uit het leger voor het verkrijgen van den rang van 2den luitenant bij het wapen der in fanterie zijn afgelegd, de noodzakelijkheid heb ben aangetoond om het wetenschappelijk on derwijs bij de korpsen infanterie op beteren en meer gelijkmatigen voet te regelen. Het is den minister gebleken, dat het daartoe alleszins noo- dig is? vooreerst dat de eischen van toelating tot het wetenschappelijk onderwijs alsmede die van overgang van de eene klasse naar de andere hooger gesteld en met meer juistheid afgeba kend worden, terwijl ten andere de vereeniging van de meer gevorderde leerlingen in twee groote garnizoenen het middel aan de hand geeft om het aantal onderwijzers bij den hoofd cursus in elk dier garnizoenen, zoodanig te be palen dat eene betere verdeeling van de vakken van onderwijs wordt verkregen en aan iederen onderwijzer eenej taak kan worden opgedragen, in overeenstemming met zijne krachten en zijn bijzonderen aanleg voor het een of andor vak. Dienovereenkomstig heeft de minister goedge vonden om met terzijdestelling en intrekking van alle vroeger ter zake gegeven voorschriften, het onderwijs bij de korpsen infanterie - met uitzondering van het instructie-bataljon, alwaar de wetenschappelijke cursus op den tegenwoor- digen voet blijft bestaan - te rekenen van den lsten October a. s., aldus te regelen: Ten einde de onderofficieren der regimenten infanterie, die aan de daartoe gestelde eischen voldoen, in staat te stellen de kundigheden te verwerven voor 2den luitenant, zal aan hen die daartoe in de termen vallen, bij de korpsen we tenschappelijk onderwijs gegeven wordeD. De onderofficieren, die aan dat onderricht deelnemen, worden verdeeld in twee klassen die der tweede klasse genieten onderricht bij den staf van het regiment waartoe zij behooren, die der eerste klasse worden jaarlijks op den lsten November gedetacheerd bij den staf van het 2de en 5de reg. inf. te Maastricht en te 's-Bosch, ten einde aldaar hunne verdere opleiding voor het af te leggen officiers-examen te ontvangen. Laatstbedoelde onderofficieren doen alsdan af stand van hunnen effectieven graad, zullende alle leerlingen der eerste klasse in den regel den titulairen graad van sergeant moeten be- kleeden. Ten einde de onderofficieren en korporaals, welke in de termen vallen om eerlang tot den cur sus te worden toegelaten, in de gelegenheid te stel len, bet vroeger op de scholen geleerde te onder houden, of hen, die daartoe aanleg bezitten, de ken nis te doen verkrijgen, welke voor eene toelating op den cursus gevorderd wordt, zal er ook bij de onderdeden der korpsen, mits ter sterkte van een bataljon en daarenboven, uitgebreid lager onderwijs gegeven worden. De onderofficieren, die aan het examen van toelating op den cursus voldoen, zullen bij den staf gedetacheerd worden. Bij deze circulaire zijn gevoegd de vereisch- ten om tot de verschillende klassen van den cursus te worden toegelaten. Hierop volgen bepalingen omtrent de officie ren-onderwijzers en het toezicht op het onder wijs en de tijdstippen der examens, die voor officier daaronder begrepen, die zooveel moge lijk steeds in de eerste helft van de maand November een aanvang nemen. De beginselen van bet wetsontwerp op het hooger onderwijs zijn de volgende

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1