N°. 2796. Maandag A°. 1869, 22 Maart. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf o.OO. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-G regels 0.75; iedere regel meer/f0.12b Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15 loeiden, 15 Maart. De telegraaf brengt ons heden een bericht, dat van groot gewicht voor de toekomst is. Het is de tijding dat bet kanaal van Suez jl. Donderdag zoover geopend is, dat thans de wateren van de Middellandsche Zee in de dusgenaamde Bittere Meren vloeienin deze Meren moeten de Middellandsche- en de Roode Zee samenkomen. De afstand van de Bittere Meren tot aan de Roode Zee is zeer gering. Hoewel nu, naar wij gelooven, het kanaal dat daar gegraven wordt nog niet geheel gereed is, zal er toch slechts weinig tijd noodig zijn om de verbin ding van beide Zeeën tot stand te brengen, terwijl volgens de berekeningen van de inge nieurs de vulling der Bittere Meren, door beide Zeeën, nog 10 maanden zal duren. Al moet men zich dus niet voorstellen, door het bericht dat liet kanaal van Suez geopend is, dat thans het kanaal reeds voor de scheep vaart gereed is, zoo is toch dit reuzenwerk thans zijne voltooiing zeer nabij, en in korten tijd zal de landengte van Suez geen beletsel meer zijn voor de scheepvaart. Hoe groot de belemmeringen ook zijn ge weest, die dit werk ondervonden heeftniette genstaande bij den aanvang slechts zeer weini gen geloof sloegen aan de mogelijkheid van deze doorgraving, en de ondernemende Fer dinand de Lesseps eerst eenvoudig voor een plannenmaker werd gehouden toch komt het werk tot stand, dat van zoo belangrijken in vloed op den wereldhandel zal zijn! Onmogelijk is het om zich juist voor te stellen welke do gevolgen zullen zijn, die dit kanaal voor de scheepvaart zal hebben. De kortste weg naar Indic zal thans, voor de gewone scheepvaart, door dit kanaal zijn, en de steden aan de Middellandsche Zee gelegen verwachten op dien grond een terugkeer van hare vroegere grootheid Zeer zeker zal deze nieuwe weg ook van groo- ten invloed zijn op onzen handel en op onze koloniën. Sommigen mogen de gevolgen met bekommering te gemoet zien, veel zal het er van afhangen in hoeverre onze handelaars mee zullen gaan met hunnen tijd, en erkennen dat, waar de toestanden veranderen, ook zij niet kunnen blijven stilstaan. En op koloniaal ge bied zal het voor onze regeering thans een dure plicht worden, om rekening te houden met den grooten omkeer, die in den handel met Indië te wachten staat, en niet vast te houden aan beginselen, die vroeger wellicht hun reden van bestaan hadden, doch thans voor andere, voor betere moeten wijken! LEIDEN, 20 Maart. Wij ontvingen heden eene circulaire van de uitgevers van het nieuwe dagblad //Het Vader land Na vermeld te hebben, hoe zij hun plan hebben ontworpen, nu regeering en wetgevende macht het voornemen toonen de drukpers te ontheffen van het knellende zegel, verklaren de uitgevers, dat het nieuwe dagblad zich wil ten doel stellen do ontwikkeling der liberale staat kundige beginselen, en er naar streven zal een gids te zijn op het gebied van wetenschap, kunst en letteren. //Het wil, een strijd voor en over personen vermijdend, zich ten taak geven op ieder gebied, zooveel mogelijk grondig en popu lair, zaken te behandelen. Het hoopt bovendien als politiek en litterair nieuwsblad in elk op zicht aan de eischen van een goed dagblad te voldoen en zal zich daarbij de groote buiten- landsche couranten ten voorbeeld stellen." Met de dagelijksche zorg voor de hoofdredactie heeft zich belast de heer Mr. A. M. Maas Gees- teranus, terwijl de heeren Dr. J. L'Ange Huet en T. C. Van der Kulk hem als redacteurs ter zijde zullen staan. Indien de zegelbelasting vervalt zal dit dag blad in grooter formaat verschijnen dan een der thans hier te lande bestaande couranten, terwijl als plaats van uitgave do residentie is gekozen, hoewel het geenszins een uitsluitend lokaal blad zal zijn. De uitgevers verklaren ten slotte, dat zij zich niet tot eene korte proefneming wenschen te bepalen, doch hunne pogingen om het blad te vestigen minstens vijf jaren zullen volhouden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 123 tot 143 volwassen personen en van 61 tot 81 kinderen. De directeur der rijks hoogere burgerschool te Groningen heeft voor een paar dagen de volgende missive gericht aan de ouders of voogden der leerlingen: //Bij een schrijven van den heer inspecteur van het middelbaar onderwijs in de noordelijke pro vinciën ben ik verzocht geworden, ala directeur der rijks hoogere burgerschool alhier, om een plan te helpen uitvoeren, dat in korte trekken hier volgt //Ten einde aan de leerlingen der hoogere burgerscholen te doen inzien, hoeveel kracht men in tijd van nood ontwikkelen kan door geregeld en ordelijk samen te werken, is men voornemens, zoo mogelijk, de leerlingen van onderscheiden scholen, b. v. op den eersten dag der groote vacantie, te vereenigen in eenig centraal punt, b. v. Steenwijk, om hen daar, onder aanvoering van eenige officieren en met behulp van een genoegzaam kader, eenige ma noeuvres te laten uitvoeren. De leerlingen zou den zich derwaarts begeven met daartoe aan te vragen extra-treinen, en van eenige der leeraren vergezeld kunnen zijn. Daartoe zoude van eiken leerling /I reiskosten worden gevraagd. Dan zoude het noodig zijn, dat de leerlingen zich aanschaften een kiel en pet van éen mo del, zeer eenvoudig ingericht, en welke kiel bij de gymnastieklessen zoude kunnen dienen. Ook is er noodig een patroontasch, bajonetschee en gordelhet zoude echter kunnen zijn, dat do leerlingen dit niet zelf zouden behoeven aan te schaffen. Andere mogelijke benoodigdheden zijn van minder belang. Het is echter wenschelijk, dat men weto, welke leerlingen aan deze oefe ningen kunnen en mogen deelnemen. Terwijl er natuurlijk van onze zijde voor do noodige orde en veiligheid zal gezorgd worden, verzoek ik u mij te willen berichten, of gij uw zoon toestaat, aan bedoelde oefening deel te nemen. //Ik verzoek u uw antwoord zoo spoedig mo gelijk te willen inzenden." Naar wij vernemen, hebben de meeste leer lingen reeds geantwoord, dat zij vergunning hadden verkregen aan dit plan deel te nemen. G. Ct. Volgens telegram uit Batavia dd. 27 Fe bruari zijn aldaar aangekomen de volgende schepen: Jacoba, kapit. Schaap; Nicot, Amesz; van der Palm, v. d. Woudo; Utrecht, Hoogen- straten. Men meldt ons uit Katwijk, dat aldaar voor eenige dagen, bij het uitgraven der fun damenten van een oud huis, eenige oudheden zijn gevonden, waaronder een urn, die bij aan raking in stukken viel, en een paar steenen met halfvergane opschriften. In wiens handen deze merkwaardigheden zich thans bevinden, hebben wij niet kunnen ontdekken; bij geruchte ver namen wij dat zij naar Leiden waren vervoerd. Het is te wenschen, dat deze misschien belang rijke oudheden in handen geraken van iemand, die in staat is ons omtrent hunne waarde in te lichten. Met algemeene stemmen is tot rector aan het gymnasium te Delft benoemd de heer Dr. J. G. Van Eyken, thans prorector aldaar. Donderdag-ochtend vertrok per extra-rij tuig de te Alkmaar gestationneerde brigade der rij ksveldwacht naar de gemeente Noord - Scharwoude, om assistentie te verleenen tegen eenige aldaar in verzet gekomen personen, die zich in het bezit hadden gesteld van een stuk grond, hetwelk zij beweerden hun eigendom to zijn. In den namiddag zijn twee personen in het huis van arrest te Alkmaar overgebracht. Nadere bijzonderheden zijn op dit oogenblik niet bekend. Er schijnt verzet te hebben plaats gehad; althans de gemeente-veldwachter is aan de hand verwond geworden. Bij geruchte wordt medegedeeld, dat het jaarlijksch Algemeen Zendingsfeest ditmaal zal gehouden worden op het landgoed van mevrouw Bruce, aan den spoorweg Zutfen-Deventer. Naar men verneemt zou de ingediende wet op het hooger onderwijs de propadeutische stu diën van academiën wegnemen en die overbren gen op de gymnasia. Naar wij vernemen is gisteren door de stom- gerechtigde leden der Nederduitsch Hervormde gemeente alhier, de vraag, of het beheer der kerkelijke goederen en fondsen bij die gemeente zal geregeld worden volgens het voorstel, ge-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1