TL N°. 2795 Zaterdag A°. 18( 20 Maart. BINNENLAND. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 10.75; iedere regel meerfOA^ Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels0.90iedere regel meer0.15 HET WETSVOORSTEL VAN DEN HEER VAN KUYK. III. Tot nu toe is het ons nog niet mogen ge lukken om eenige reden te vinden voor een exceptioneel domicilie van onderstand, wat be treft geneeskundige hulp. Toch is bet niet alleen Mr. Van Kuyk die dit beginsel voorstaat. Niet alleen stroomen thans adressen bij de Tweede Kamer toe, om adhae- sie aan zijn voorstel te betuigen verschei dene gemeentebesturen in Zeeland verklaarden zich reeds in 1857 voorstanders van dit beginsel, Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant gingen zelfs zoover om aan de gemeenten in overwe ging te geven, om overeenkomsten te sluiten, gelijk dan ook geschied is, waarbij zij zich ver binden om elkander geene kosten van genees kundige bulp in rekening te brengen; Mr. I. J. Blaupot ten Gate prijst evenzeer aan om de kosten van geneeskundige hulp te brengen ten laste van het werkelijk verblijf. Het zijn vooral drie redenen, die hierbij worden opgegeven, waarom voor geneeskundige hulp een exceptioneel domicilie wenschelijk is 1°. de kwade praktijken van verschillende gemeenten bij het in rekening brengen van ge neeskundige diensten, 2°. verlichting van den druk, waaronder door de Armenwet de kleinere gemeenten gebukt gaan, en 3°. het feit dat in vele gemeenten aan de geneeskundigen, met de armenpraktijk belast, niet is opgedragen ook de elders armlastigen te bedienen. Het is zeker de klacht is algemeen dat de rekeningen voor geneeskundige hulp aan elders armlastigen dikwijls buitensporig hoog zijn. Ook is het zeer licht te begrijpen, dat kwade praktijken van dezen aard juist bij ge neeskundige hulp plaats hebben. Bij anderen onderstand is de mogelijkheid hiervan het meer in rekening brengen dan billijk is niet zoo groot, daar, zoodra de gemeente die hiervan dupe wordt, dit vermoedt, zij verzoekt, dat de bedeelde opgezonden wordt. Wij vinden dus hier voor de eerste maal een reden, die een exceptioneele bepaling voor het domicilie van onderstand zou wettigen. Wij vragen echter: Staan er toch niet vele nadeelen tegenover? Van de vooronderstelling uitgaande dat er kwade praktijken bestaan, zal men dan niet gevaar loopen, dat, wordt het voorstel van Mr. Van Kuyk aangenomen, elke gemeente zal trachten terug te krijgen als gewonen onderstand, wat zij voor geneeskundige hulp heeft uitgege- D Recda 76 adressen van adhaesie van verschillende ge meentebesturen zijn bij do Tweede Kamer ingekomen. ven Zijn in waarheid de kwade praktijken van dien aard en zoo veelvuldig, dat zij door de goedgezinde gemeentebesturen (en deze toch maken, naar wij hopen, het grootste gedeelte uit!) niet kunnen tegengegaan worden dan behoort men elke aanleiding daartoe zooveel mogelijk te voorkomen, dan ware het veel wen- schelyker om voor goed het werkelijk verblijf als domicilie van onderstand va3t te stellen. Het komt ons toch voor, dat, terwijl men aan de eene zijde door het voorstel van Mr. Yan Kuyk kwade praktijken zal weren, men daaren tegen van een anderen kant de deur openzet voor een tal van nieuwe. Zal het niet een bron van twisten en ongerechtigheden tworden, wanneer het regel wordt, dat de kosten voor een en denzelfden bedeelde gemaakt, door twee ver schillende gemeenten zullen gedragen worden? Welke oneindige verschillen heeft men niet reeds terstond te wachten over de vraag wat tot geneeskundige hulp behoort gerekend te worden Deze vraag brengt ons tot het derde punt. Al is het wellicht schijnbaar van minder aan belang, toch betreft het iets, dat wel overwe ging verdient. Moeten de kosten van genees kundige hulp op andere gemeenten verhaald worden, gelijk thans geschiedt, dan wordt voor eiken elders armlastige een afzonderlijke reke ning gemaakt. Werden de armen allen voor rekening van de gemeente, waar zij wonen be handeld, dan zouden deze kosten (behalve wan neer de zieken in ziekenhuizen verpleegd wer den) in een vaste jaarwedde van de armendoc- toren gevonden worden, en zeker aanzienlijk minder zijn. Het is juist om deze reden, dat de gemeenten in Noord-Brabant, op aanschrij ving van Ged. Staten, bepaald hebben dat zij elkander geene kosten van geneeskundige hulp in rekening zullen brengen. Wij stuiten dus hier weder op een werkelijk bezwaar. Is dit bezwaar gevoegd, bij het verlangen om de kleinere gemeenten te verlichten van den druk, waaronder zij door de Armenwet gebukt gaan, nu echter voldoende om het voorstel van Mr. Yan Kuijk aannemelijk te maken? LEIDEN, 19 Maart. De voordracht van den heer J. J. Cremer, gisterenavond alhier in de Gehoorzaal gehouden, voldeed ons weder uitstekend. Yoor een vrij talrijk publiek droeg de talentvolle schrijver zijn Bruur J oapik voor. Levendig, natuurlijk en vol gevoel, als altijd, vertelde Cremer ons het eenvoudige verhaal. Het was een waar ge noegen hem weder eenmaal te hooren. Moge thans ook het seizoen bijna voorbij zijn, toch roepen wij hem, zeker uit veler naam, een har telijk //tot weerziens!" toe. In de maand Januari zijn aan het poskan toor alhier bezorgd de volgende brieven naar het buitenland, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden G. J. v. Mierlo, Koeneman, beiden te Antwer pen; C. v. d. Gracht, F. v. Wilden, beiden te Aachen; Wed. Genting te Boecholt; A. Bunge te Kleef; N. H. de Graaf te Coblenz Hellen - with te Bradford L. Gey de Pittius te Algiers G. F. H. Schurten te Marseille L. Yan Os te Soerabaya; Margaretha Kriesi te Trempel- bruke. Men verzekert dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal 2 a 3 weken na Paschen hare werkzaamheden zal hervatten. In de memorie van beantwoording over het wetsontwerp houdende definitieve vaststelling der koloniale huishoudelijke begrooting van Cura9ao, over het dienstjaar 1869, wordt door de regee- ring gezegd, dat, ter verzekering der mail-cor respondentie, onlangs met de //compagnie géné rale transatlantique" te Parijs eene overeenkomst is gesloten, waarbij deze, tegen genot van een jaarlijksche subsidie van f 8000, betaalbaar te Parijs, zich heeft verbonden het eiland Cura9ao éénmaal per maand door hare stoombooten te laten aandoen. Naar aanleiding daarvan is eene wijziging in het bedoelde wetsontwerp gebracht. De regelingscommissie voor het Xlde Neder- landsch taal- en letterkundig congres, dit jaar te Leuven te houden, heeft haren uitnoodi- gingsbrief tot deelneming aan het congres ver zonden. Het congres zal gehouden worden tijdens de kermis, op Zondag, Maandag, Dinsdag en Woensdag, 5, 6, 7 en 8 September 1869. Den congresleden zal het gulste onthaal voorbereid worden, dank aan de krachtige ondersteuning zoowel van heb stadsbestuur als van 't geleerde korps der hoogeschooldank ook aan de bereid willige medehulp der burgerij. Men schrijft ons uit Leeuwarden dd. 17 Maart: Ook hier trad gisterenavond Dr. Zaalberg, van 's-Gravenhage, voor een vrij talrijk gehoor, meest uit den burgerstand, op, en gaf, evenals, vol gens uw blad, te Groningen, zijne denkbeelden over //strijd en verzoening tusschen godsdienst en wetenschap" ten beste. Ook hier hield hij, eene korte pauze er afgerekend, drie uren zijn publiek bezig. Ook hier vroeg hij: //tot weer ziens?" en ook hier werd die vraag met een applaudissemeut beantwoord. De spreker, die met het bekende leekengebedje van De Géne- stet: //verlos ons van den preektoon, Heer! enz." zijne rede begon, toonde door de kalmte en de waardigheid van zijne voordracht, dat hij er het zijne toe wilde bijdragen, om dit ge bedje te doen verhooren. Zijne schildering van den strijd tusschen godsdienst en wetenschap,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1