OFFICIEELE BERICHTEN. STATEN-GENERAAL. HYPOTHEEK. Igemeen aartsbisschoppelijk consistorie te St.-Pe- tersburg heeft aan de daaronder ressorteerende Igeestelijkheid hot gebruik dier taal bij de gods- Idienstoefeningen op strafte vau excommunicatie I verboden. Het college aldaar blijft bepaaldelijk zijn verzet tegen den eisch van het gouver- j uement volharden onder nadrukkelijke verkla ring, dat alleen de paus het recht heeft om te I bepalen, van welke taal bij den eeredienst ge- I bruik moet worden gemaakt. Nu tracht de regeeriug door minnelijke onderhandeling haren Ieisch door te zetten, doch naar men meent, Jzou zij, wanneer dit niet baat, niet tegen Istrenge maatregelen opzien. Seryie. Het officieuze blad //de Eenheid" meldt, Idat de regeering in eene nota aan de Portede i verwijdering geëischt heeft van Osman-pacha luit Bosnië. De regeering kan niet met onver- Ischilligheid de tirannie aanzien, waaraan de Serviërs en Bosniërs van de zijde diens gouver- Ineurs blootstaan. Amerika. Het voorstel betreffende de er kenning van de onafhankelijkheid van Cuba is bij den senaat ingekomen en aan het comité van buitenlandsche zaken gerenvoyeerd. Het ministerie van marine heeft het zenden van jeen groot eskader naar de West-Indische wa teren aanbevolen. HANDEL. Rotterdam, 17 Maart. Afloop der heden ge houden veiling bij de N. II ,-M. van circa 65,000 balen Java-koffie. Taxatie. Preanger bruin tot geel. 5563 Geelachtig tot blank. .38%43 Bont geela. tot bont bl. 3741 Blankachtig tot bleek 36%—37% Groen 39%— 40 Kadoe36% 38% West-Iudie-aard 3738% Afloop. 54%—62 34. 39H—43%. 38%— 42. 38%40%. 42%. 39—40. 3954405$. 38 u40 36%—37. 36H-40*. 36%36$$. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 Staatsblad N°. 72); Noodigen de Lotelingen dezer Gemeente uit, die verlangen bij de Zee-Militie te dienen, zich daartoe aan te melden vóór den lsten April aanstaande, op een der werkdagen, tusschen des voormiddags tien en des namiddags drie uren ter Secretarie dezer gemeente. Leyden, 4 Maart 1S69. bij deze ter kennis van hen, die zich voor liet aanstaande saizoen 1869/1870 in het bezit wen- schen te zien van «lagt- of Vischacten, of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening de visscherijdat de blanco verzoekschriften ter be koming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Ge meente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk inge vuld en onderteekend, vóór den 15den April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebragt dat blanco verzoekschriften, tot het be komen van buitengewone magtiging tot het ver drijven van schadelijk gevogeltehet schieten van konijnen en ander schadelijk gediertehet visschen als het water met ijs bedekt is en het scheppen van kleinen visch als aas voor de dobbersvan heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter in vulling verkrijgbaar zijn gesteld. Leyden, 6 Maart 1S69. Malang36%39 Spekaard 35% 36 Bleek groenachtig 35 36% Ordinair32—37 Afloop der veiling bij particulieren van circa 6100 balen Java en circa 1350 balen Padang: Java van 34% tot 42Padang van 17% tot 39% ets. Alles verkocht. ACADEMIEN1EÜWS. Utrecht, 17 Maart. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer W. G. F. A. Yan Sorgen, geb. te Zuylen, na verdédiging van een acade misch proefschrift getiteld: //de acte van be- schuldiging en dagvaardingen in strafzaken." Leiden, 18 Maart. Bevorderd tot doctor in de heelkunde de heer P. J. W. Bijnen, doctor in de genees- en verloskunde te Breda, met Stellingen. JAGT EN VISSCHEKLI. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt. Burgerlijke stand van Leyden, van den llden tot en met den 17den Maart 1869: Bevallen: W. Yan Leeuwen, geb. Sierat, D. J. G. Neuteboom, geb. Pieters, Z. A. M. Yan i.er Grint, geb. Smagten, D. J. M. Van Zonneveld, geb. Labordus, D. J. C. Huber, geb. Van den Berg, Z. C. Bey, geb. Broekhof, Z. E. Brakel, geb. Huisman, Z. N. Teske, geb. Dokter, Z. J. De Lincel, geb. Yan Leeuwen, D. M. Hakkaart, geb. Verhoogt, D. J. De Mey, geb. De Ru, D. A. J. Nijse, geb. Eland, Z. W. Siraonis, geb. Vrijmoet, D. J. Stouten, geb. Rau- zet, D. J. Oolthuis, geb. Yan Leeuwen, Z. C. H. C. Kost, geb. Slewe, D. S. J. Sjardin, geb. La Lau, D. J. M. Teske, geb. Yan den Berg, Z. C. Noordeloos, geb. Kikkert, Z. P. C. Brittijn, geb. Yan der Lof, Z. M. Yan Niekerk, geb. Yan Yelzen, Z. M. Gorreo, geb. Delmeer, D. R. C. De Haas, geb. Bentz, Z. C. E. Roman, geb. Yan der Kamp, Z. A. Zwaan, geb. Gordineau de Gau- berville, D. M. M. Verkoren, geb. Brevee, D. J. Blanchard, geb. De Bolster, Z. L. Yan Hooidonk, geb. Wilschut, Z. M. De Haas, geb. Lampion, D. G. T. Tijken, geb. Wanna, D. J. Paddist, geb. Blansjaar, Z. C. Bavelaar, geb. Regeer, D. C. Yan der Meel, geb. Yan Leeuwen, Z. C. Fisser, geb. Vogelenzang, D. Geliuwd: J. Yogelpohl jm. en J. Berré jd. G. Mulder jm. en M. Pret jd. W. Bezie wedr. en M. Schouten jd. A. Verhoog jm. en H. Yan AVerkhoven jd. G. Kluivers jm. en S. Harteveld jd. S. C. Yan Doesburgh jm. en M. Deutz jd. Overleden: G. E. Kruis, wed. J. Wanna, 88 j. A. II. J. Bonten, geb. Yan Oerle, 40 j. H. Kelderman D. 3% j. G. B. Mathol D. 5% j. M. W. Zuurdeeg, geb. De Yos, 79 j. J. Tiele D. 14 m. A. F. Donner D. 3 m. J. A. Looten Z. 18 j. J. Ver hoeven Z. 33$ j. A. Heymans D. 3 w. E. De Fey Z. ruim 3 m. M. J. J. Peyster Z. 8 m. J. J. Groen Wr. 80 j. E. M. Looze, geb. Rietbergen, 46 j. M. Van Wee- ren D. 2 j. en 4 m. M. C. Petri D. 11 m. C. Hofkes 68 j. J. Bavelaar 60j. H. L. Oosterhof 6S j. H. E. Bonten, wed. J. Planje, 78 j. Tweede Kamer. Zitting van heden. Aan de orde is de voortzetting der beraad slaging over het wetsontwerp tot herziening der wet op de zeebrieven en Turksche paspoorten. De discussie wordt hervat over art. 2, waarop de regeering nieuwe wijzigingen van beginsel en redactie voorstelde en verschillende araen dementen waren voorgelegd. Na eene langdurige discussie waaraan ook de ministers van buitenlandsche zaken en finan ciën deelnamen werd met 50 tegen 6 stemmen een amendement aangenomen van den heer De Casembroot om de discussie uit te stellen tot een nader te bepalen dag. Aanvankelijk had die afgevaardigde voorgesteld de discussie te schor sen tot de regeering door tusschenkomst van hare gezanten bij vreemde mogendheden de noodige inlichtingen zou hebben bekomen over het aanhangige vraagstuk, maar op aanraden van den heer Yan Houten zijne motie in bo- vengenoemden geest gewijzigd. Na de aanneming van een wetsontwerp tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop aan de gemeente Maastricht van militaire ge bouwen, had de interpellatie van den heer Yan Wassenaer Catwyck plaats betreffende het be heer der kerkelijke goederen, waaromtrent de interpellant drie vragen tot den minister van financiën belast met het beheer van den hervormde eeredienst enz. richtte, vergezeld van breedvoe rige toelichting, geschiedkundige herinneringen zoomede aanleiding en oorzaak tot dit betoog De vragen die daaruit nu voortvloeiden wareu 1°. Op welken rechtsgrond een eenmaal over gedragen en dus afgestaan gezag weder kan worden teruggenomen, zooals in zake de kerk goederen geschiedt? 2° Of het niet strijdt met het beginsel van scheiding van kerk en staat, door den minis ter a outrance voorgestaan, om in zake van een kerkelijk geschil door bedreiging pressie uit te oefenen; en 3°. Hoe groot het gevaar is, in die bedrei ging voorgespiegeld Na de ophelderingen en inlichtingen van den betrokken minister, en het kort verduidelij kings debat dat hierop nog tusschen dezen en den interpellant werd gewisseld, scheidde de voor zitter do Kamer tot nadere bijeenroeping. POLICIE. Gevonden een Zwart laken vrouwen mantel; de regthebbende kan dezelve aan het bureau van polieie terugbekomen. De late Commissaris van Polieie, YINK. Leiden, den 18 Maart 1869. AÜVEKTENT1EN. Voor de vele bewijzen van deelneming bij de geboorte van onzen Zoon ondervonden, be tuigen wij hartelijken dank. Z. J. JONGMANS. H. T. JONGMANS - Hopman. Leyden, 18 Maart 1869. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden onzer hartelijk geliefde behuwd moedor en moeder ontvangen, betuigen wij bij deze onzen dank, A. J. BOON. A. J. H. BOON Frankamp. Leiden, den 15 Maart 1869 Verkrijgbaar zestien duizend gnldcn tegen eerste Hypotheek op landerijen. Te bevrageu bij GEBROEDERS YAN DER HOEK, Boekhan delaren te Leiden. Men verlangt voor een Snel- azijnmakerij I BOM A NO, die ken nis heeft van dit vak, om tegen goede provisie de provinciën Noord- en Zuid- Holland te bereizen. Brieven franco, onder letter II. aan het bureau van het Leidsch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3