ander dan een landbouwer willen afvaardigen. Zullen dezen bet verkeerde hunner volharding thans niet inzien, en zich zoozeer vergeten, dat zij om zekere ijdelheid en te groote ingenomen heid met hunnen stand te bevredigen, de goede zaak der liberalen nadeel gaan aanbrengen? Dat laatste verwachten wij niet; het gezond verstand zal bij hen zegepralen cn gebeurt dit, dau is de verkiezing van Mr. N. Olivier met twijfelachtig. Dit zou eene oprechte ver eering zijn van de nagedachtenis eens trouwen vaderlanders." De kiesvereeniging te Grootegast heeft met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer De Wendt Alberda van Ekenstein, lid der provinciale staten van Groningen en burgemeester van Marum. J i. Zondag, zoo schrijft men uit Brussel aan de Midd. Courant, heeft uien hier een nieuw oratorium van clen heer Pierre Benoit, onzen beroemden maestro, uitgevoerd. Het draagt tot titelde Schelde. De heer Emanuel Hiel, een onzer beste Vlaamscbe dichters, schreef den tekst. Minstreel en dichter zijn elkander waar dig, maar vooral de compositie onderscheidt zich door hare conceptie en tiaar uationaal karakter, welke het publiek op onweerstaanbare wijze boeit. Gij zult reeds geraden hebben dat het onder werp zich op het terrein der historie van de Nederlanden beweegt en daarbij vooral het hel dentijdvak op den voorgrond treedt, waarbij die schoone rivier van de Spaansche heerschappij werd bevrijd. Daaruit kan opgemaakt worden, dat dit kunstwerk ter zelfder tijae aan Neder land en Belgie belangstelling inboezemt. Ik ben dau ook overtuigd, dat, zoo onze jeugdige maestro ooit in de gelegenheid mocht zijn om zijn werk aan uwe landgenooten te doen hooren, hij een groot succes zou hebben. Ik tart eenig Neder- landsch publiek om de finale van het tweede stuk, waarvan een uwer meest nationale liede ren, 't Wilhelmus van Nassauweu, tot thema strekt, te hooren zonder van geestdrift te gloeien. De kosten van dergelijke uitvoering zijn echter, helaas, ontzaglijk groot, want men zou niet alleen het orkest, maar de koren van mannen en vrouwen naar gene zijde van den Moerdijk moeten overbrengen, al hetgeen wel niet bene den de zeven of acht duizend franken zou kun nen geschieden. Ik herhaal echter dat do zaak wel de kosten waard zou zijn, want //de Schelde" is een waarlijk Nederlandsch kunstwerk. Nadat ik de uitvoering had bijgewoond, ben ikgeloo- vige geworden op het gebied der Vlaamscbe muziek en roep ik thans den heer Pierre Be noit toe: //ja, er is eene Vlaamscbe muziek en gij zijt haar profeet!" Bij den uitgever C. F. Calow te Keulen verscheen dezer dagen een Plaat ter gelegen heid van het feest den lOden April door paus Pius IX te vieren, die alsdan vijftig jaren het priesterambt zal hebben bekleed. De plaat ver meldt allegorisch de verschillende merkwaar digste dagteekenmgen uit bet leven van het hoofd der katholieke kerk en bevat in het mid den een fraai en welgelijkend portret van den jubilaris. De teekeningen zijn van Prof. C. Scheuren, de kleurendruk van R. Reiss, en verdienen, ook als kunstvoortbrengsel, de bij zondere aandacht. De kamer van koophandel en fabrieken te 's-Hage had zich bij advies van 14 Jan. 1868 tot den toenmaligen minister van financiën gewend, met de bescheiden, maar dringende vraag, dat, indien afschaffing der patentbelas ting destijds onmogelijk mocht wezen, de gron dige herziening der verouderde, algemeen ver oordeelde wet, regelende die belasting, met ernst mocht worden ter hand genomen. Zij heeft zich thans tot de Tweede Kamer gericht tot adhaesie aan een adres van het hoofdbestuur der vVer- eeniging ter bevordering van fabriek- en hand werknijverheid in Nederland," - nu niet meer tot herziening maar tot afschaffing van de patent belasting. De kamer van kooph. en fabr. voegt bij die adhaesie nog eenige eigene beschouwingen, en zegt//Zal wellicht de keuze van het aequiva- lent een groot struikelblok zijn voor de inwil liging van dit verzoek, - evenmin als het hoofd bestuur der //Yereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland," wenscht de kamer van koophandel zich bloot te stellen aan het verwijt van onbescheidenheid, door zich te wagen op het moeilijk terrein der hervorming van ons belastingstelsel. Alleen ver oorlooft zij zich de bescheiden vraag: of de bij zonder gunstige verhouding, waarin landbouw en veeteelt, ten aanzien van de patent- en personeele belasting verkeeren, bij vergelijking met den handel en de nijverheid, uwe verga dering niet zou kunuen leiden tot een nauw gezet onderzoek van beider toestand tegenover on3 tegenwoordig belastingstelsel; en of een middel, om de eersten naar billijkheid te doen bijdragen in 's lands belasting, niet ware te vinden door eene andere regeling der grond belasting, vooral op de ongebouwde eigendom men, op zoo ruime schaal, dat daardoor wordt vergoed wat de schatkist bij afschaffing der patentbelasting zou moeten derven." Op de algemeene vergadering, die Zondag 11. door de leeraren dor hoogere burgerscholen in de provincie Groningen en Friesland, uitma kende het Noorder-departement, te Leeuwar den is gehouden, werd o. a. ook de quaestie behandeld om een verzoekschrift aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal in te dienen, ten einde het pensioenfonds voor burgerlijke amb tenaren ook te doen strekken als weduwen- fonds. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Mei a. s. bij de directie der mai ine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling der 2de klasse wenscben te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot eenentwintig bepalen. Voorwaarden van aanmelding zijn vermeld in de Staats-Ct. van 17 dezer. Z. M. heeft den kapit. ter zee H. Kem per met den laatsten April a. s. eervol onthe ven van z:,ne betrekking van directeur en comm. der marine te Hellevoetsluis, en die betrekking met 1 Mei daaraanvolgende opgedragen aan den kapit. ter zee J. Van der Meersch; voorts den kapit. ter zee F. A. A. Gregory en Zr. Ms. adj. in buitengew. dienst, den kapit.-luit. ter zee J. F. Koopman, met den laatsten April o. 8. eervol ontheven, eerstgenoemde van het bevel over bet wachtschip te Willemsoord en over het Koninklijk Instituut voor de marine aldaar, en laatstgeinelde van het bevel over hot raderstoomschip //de Valk", en hen vervangen respectievelijk door den kapitein ter zee J. P. G. Muller en den kapit.-luit. ter zee N. M. J. Kroef. Volgens het wetsontwerp betreffende het hoo- ger onderwijs zullen hoogstens drie hoogescho- len worden toegelaten, en blijven de theologi sche faculteiten behouden. De Haagscbe correspondent van do Mid- delburgsche Courant meldt, dat in de plaats van Dr. G. Simons, als commissaris van het Dagblad van Zuid-Hofland en 's-Gravenhage, is gekozen Mr. J. Heemskerk Azn., die deze benoeming heeft aangenomen. De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 40°, Wind: O., des avonds te 8 uren 38°, te 10 uren 38°. N. O., Donderdag 's morgens te 5 uren 36°. N. W., te 8 uren 39°, 's namiddags te 12 uren 49°, te 4 uren 46°, W. BUITENLAND. Belgis. De //Indépendance" meldt het vol gende: De onderhandelingen tusschen het Bel gische kabinet en den Franschen gezant worden voortgezet. Eergisteren is een ministerraad ge houden, om te beraadslagen over de voorstellen die de heer De la Gaéronnière heeft overge bracht. Volgens daaromtrent verkregen infor matie moet men het reeds op sommige punten eens zijn. Tot de bijeenkomst eener conferentie is in beginsel besloten. Deze bijeenkomst zou, overeenkomstig den wensch van het Fransch gouvernement, te Parijs worden gehouden, België stelt voor aan die commissie het onder zoek der internationale tarieven op te dragen, ten einde aan de Fransche maatschappijen de transporten te verzekeren, wraarvan zij door exploitatie van den Groot-Luxemburgschen od Luik-Limburgschen spoorweg de voordeelen zouden genoten hebben. Daaruit zou het tot eene overeenstemming kunnen komen tot vast stellingvan internationale tarieven. Het Fransche gouvernement vindt die voorstellen te bekrom pen en verlangt dat de conferentie zich zal bezighouden met alle economische quaestiën betreffende de beide landen, zonder dat zelfs bet onderzoek van spoorweg-overeenkomsteu daarvan uitgesloten zal mogen worden. De //In- dépendance" voegt er bij, dat er redenen be staan om te hopen dat men de middelen zal vinden tot bevrediging der zienswijzen, die thans nog belangrijk uiteenloopen. Het blad meent zelfs dat nog deze week alles ten einde zou kunnen gebracht worden. Frankrijk. De studenten van de rechtsge leerde faculteit te Parijs hebben een adres ge zonden aan mevrouw Valentine de Cassiat, do nicht van Eamartiuo, waarin zij l>unue Qeiron- dering voor don grooten dichter en staatsbur ger te kennen geven. Italië. De Oostenrijksche gezant, baron Von Kübeck, is met verlof op reis gegaan. De heer Witzthun, kamerheer van den koning van Prui sen, is te Florence aangekomen. Ook de hertog van Aumale is aldaar gearriveerd. Spanje. Te Xeres hebben wanordelijkheden plaats gehad. De spoorweg tusschen Cadix en Sevilla is onbruikbaar gemaakt. Turkije. De keizerlijk Ottomaniscke tele- graaf-administratie maakt ijverig voortgaug in de zaak van den aanleg eener nieuwe recht- streeksche lijn uitsluitend voor den dienst tus schen Europa en Indië. Ten gevolge eener voor gestelde verbetering in het plan zal de lijn de richting nemen tusschen Nissa en de Turksch- Oostenrijksche grenzen bij Gradiska. Rusland. Nog voortdurend stelt de regeering pogingen in het werk, om het gebruik der Russische taal bij de Polen door te drijven. De gouverneur van Wilna heeft tot dat doel aan de district-commissarissen en de politie bekend gemaakt, dat zij met alle gestrengheid er op moeten acht geven, dat niemand, zonder daartoe bepaaldelijk te zijn aangesteld, zich zal vermeten om onderwijs in lezen en schrijven te geven, terwijl zij tevens alle noodige maat regelen in het werk moeten stellen om steeds uit den weg te ruimen al wat bij de bevolking de strekking heeft om eene Poolsche opvoeding te bevorderen. In de derde plaats worden de autoriteiten gelast, te waken tegen de invoe ring van zoogenaamde Poolsche volksboeken, zijnde eigenlijk leerboeken voor de lagere scho len, door andere dan de daartoe bevoegde personen. Terwijl deze dwangmaatregelen wor den doorgezet, valt het intusschen de regee ring niet zoo gemakkelijk, om ook bij de katholieke kerk in Rusland het gebruik der Russische taal verplichtend te stellen. Het al-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2