handel. gemengde berichten. staten-generaal"" advertent1en. Leidsche Broodfabriek. lijke hartelijkheid was allerinnemendst. Zij was hier blijkbaar meer in hare rol, dan toen zij in de slotscène aan den jonkman, dien zij korten tijd te voren een weigerend antwoord gegeven had, hare hand aanbood. Mevr. Corijn weet beter de overmoedige, vroolijke en ook heftige vrouw voor te stellen, dan de fijne, teedere, verliefde maagd. De heer Moor, die als haar minnaar ten slotte haro hand verkreeg, maakte het haar gisterenavond niet gemakkelijk. Als doodge waande erfgenaam, die onder een valschen naam zijne hem bij testament toebeschikte bruid wilde leeren kennen, scheen de heer Moor het nood zakelijk te vinden, om het mysterieuss van zijn positie, door rollende oogen, bij elke scène en zelfs bij zijne declaratie, te doen uitkomen. Dit was zeer hinderlijk. Mevrouw Atbregt-Engelman, de vrouw van den rijk geworden schoenpoetser, was volmaakt in hare rolmet een bonhomie en zonder over drijving stelde zij ons voor de vrouw, die vol op genoot van haren nieuwen rijkdom. Do heer Albregt had een kleine rol, die hij echter met ziju gewone talent vervulde. Ook de overige acteurs voldeden goed. Er was blijk baar veel werk van gemaakt, om een goed ensem ble te verkrijgen. Rotterdam. Woensdag 17 Maart. //Lohen grin," romantische Oper in 3 Acten, Musik von Wagner. Lohengrin, ïïr. Grimminger, als Gast. Aanvang te halfacht. Rotterdam, 15 Maart. Tarwe 20 ets., Win- tergerst 30 ets., Zomergerst 20 ets., Witte- boonen 50 ets., Bruineboonen 25 ets. en Paardenboonen 20 ets. lager; Koolzaad 10 ets. hooger. Meekrap. Tot opnieuw iets lagere prijzen was heden de handel weder beperkt. Banca-tiu stil, f 79 betaald. In een New-Yorksch dagblad leest men de volgende karakteristieke advertentie//Indien de persoon, die mijn overjas heeft medegenomen, dit gedaan heeft onder den invloed van het koude weer, heb ik er vrede mee, maar heeft hij het gedaan om er handel mede te drijven, dan ben ik bereid om ze van hem terug te koopen. John Brougham, n°. 325 West-Eour- teenth str." Op den spoorweg tusschen Kopenhagen en Klampenburg heeft men tegenwoordig wag gons in gebruik met twee verdiepingen, die circa 100 personen kunnen opnemen: zestig in de beneden- en veertig in de bovenverdieping. Uit officieele handelsdocumenten blijkt, dat de invoer van Eransche boter in Engeland bijna vervijfvoudigd is sedert het sluiten van het handelstractaat. Aan de Eransche boter wordt thans in Engeland de voorkeur gegeven boven de Engelsche, en zij verdient deze voor keur om hare voortreffelijkheid niet alleen, maar ook om de zorg en de zindelijkheid, waarmede zij ter verzending gereed gemaakt en verzonden wordt, alsook om de gelijkheid van kleur en gelijkheid van gewicht van elk vaatje. De hoe veelheid Eransche boter, die jaarlijks in Enge land ingevoerd wordt, bedraagt 455,000 cente naars. Te Sheffield is weder een geval voorge komen van schandelijke wraakoefening door le den eener arbeidersvereeniging tegen een werk man gepleegd, die weigerde aan eene werksta king mede te doen. Men heeft een kruik, met ontplofbare vloeistof gevuld, in de slaapkamer van dien werkman geworpen. Gelukkig is ech ter de kruik niet gebrokem en is de uitbarsting achterwege gebleven. Een treurig ongeluk heeft dezer dagen te Leer, in het koninkrijk Pruisen, indestroo- papier-fabriek aldaar, plaats gehad. Terwijl de machine in volle werking was springt eensklaps de stoom-cilinder, met het noodlottig gevolg, dat de eigenaar der fabriek levend verbrand en twee der werklieden letterlijk verpletterd wer den door 't instorten van 't gebouw, waarin zij zich bevonden, terwijl een anderen den arm is verbrijzeld en hij mede erge brandwonden heeft bekomen, zoodat men ook voor 't behoud zijns levens vreest. De schade aan de fabriek toegebracht bedraagt 10.000 thaler. In den Parijschen //Gaulois" wordt door den heer Edmond About het volgende verhaald //Een van mijne vrienden, doctor Marey, pro fessor aan het Collége de Erance, werd in het begin van den winter naar Compiègne ontbo den. Marey is een even bekwaam werktuigkun dige als een geleerd physioloog en heeft de we tenschap met vele instrumenten verrijkt, waar onder vooral de //Sphigmograph" veel opgang heeft gemaakt. Men verbeelde zich toch een werktuig, dat den pols voelt en tevens de slagen op een blad papier schrijft. Zooals men weet, is de polsslag van twee personen geheel verschil lend: ieder temperament geeft dus eene andere teekeniDg, die hetzij een volstrekt ziekelijken toestand of eene chronische ziekte, hetzij eene andere gesteldheid aangeeft. De aanschouwelijke voorstelling kan nog aanmerkelijk verhoogd worden door een tweeden toestel, die de klop pingen van het hart opteekent. De jonge professor nam zijn instrument mede naar de keizerlijke residentie, waar de genoo- digden zich aan de proef met de werktuigen onderwierpen. Den volgenden dag sprak ik Marey, die mij eenige belangrijke inlichtingen gaf omtrent den min of meer langen levensduur van sommige hooge personages, die zich aan de kuur onderworpen hadden. //Maar," voegde hij er bij, //ik heb bij een onzer staatslieden een gebrek aan den slagader bemerkt, waaraan hij binnenkort zal stervenhet is een zeer interessant geval en daarbij schijnt de zieke volstrekt onbewust te zijn van het gevaar, waarin hij verkeert."-—//Wie is het //Dat mag ik u niet zeggen, maar gij zult het wel zien." Veertien dagen later vermeldden de bladen de ziekte van den heer De Moustier en Marey zeide mij//Nu kent gij den naam van mijn persoon, hij heeft hoogstens nog twee maanden te leven." Tweede Kamer. Zitting van heden. Aan de orde is de interpellatie van den heer Van Sypesteijn over den toestand ter Kuste van Guinea. De heer Van Sijpesteijn veroorloofde zich in verband met den politieken toestand ter Kuste van Guinea, die in de laatste dagen herhaal delijk was besproken, drie vragen tot den mi nister van koloniën, die spr. afzonderlijk toe lichtte en van feiten deed vergezeld gaan tot het vestigen van een juist oordeel der Kamer over deze aangelegenheid. Die vragen waren 1°. Kan de minister van koloniën aan de Kamer eenige mededeelingen doen van den toestand onzer bezittingen ter Kuste van Guinea, een toestand die door velen als hoogst zorgelijk wordt voorgedragen? 2°. Is het juist wat zoowel door particuliere berichten als in dagbladartikelen is gemeld, dat de negerregeering van Elmina het bestuur ter Kuste van Guinea heeft gedwongen twee afge vaardigden, de heeren Emisang (inlander) en Meijer (kapitein-kommandant der troepen) naar het moederland te zenden? en 3°. Is de regeering bedacht op het nemen van afdoende maatregelen, ten einde aan den onhoudbaren toestand, die nu reeds ruim een jaar duurt, een einde te maken? De minister van koloniën antwoordde, dat het hem leed deed niet zeer goed die vragen te kunnen beantwoorden en breedvoerig te zijn, want de zaak is in overweging bij den Koning en Z. M. heeft nog niet beslist; eerst wanneer die beslissing daar was zou de regee ring niet aarzelen omstandige mededeelingen te doen. Nopens de tweede vraag kon de minister slechts zeggen//er is veel van aan", en wat de derde betrof: //dat doortastende maatrege len thans noodig zijn geworden." Daarop voegde de heer v. Sypesteijn den mi nister toe, dat hij met het oog op art. 89 der Gw. 's ministers antwoord moest eerbiedigen, maar zich niet kon ontveinzen dat, wat de tweede en derde vraag aanging, op den minister alleszins van toepassing was Prediker V, versl. Hiermede liep deze interpellatie ten einde. Vervolgens besloot de Kamer op eene motie van den heer Pijnappel, het wetsontwerp op de zeebrieven en Turksche paspoorten naar de afdeelingen terug te zenden tot onderzoek van amendementen op art. 2 voorgesteld. Eindelijk ontstond eene langdurige discussie over den wensch van den heer Van Naamen, om voor het recès te onderzoeken het voorstel van den heer Van Kuijk tot wijziging van artt. 44 en 48 der Armenwet, die evenwel tot geen resultaat leidde. De zitting zal worden voortgezet morgen te halftwee. Aan de iVed. Hervormde Gemeente te Leiden wordt herinnerd, dat in deze week bij de Kos ters der vier kerken, dagelijks van 12 tot 3 uren, verkrijgbaar zijQ de stembiljetten voor de benoeming van 34 gemachtigdenmet do daarbij behoorende lijst volgens het Reglement opgemaakt, alles tegen betaling van 40 ets. De inlevering der biljetten voor die stemming is bepaald cp Maandag en Dinsdag, 22 en 23 Maart e. k., van 10 tot 3 uren, in de Pieterskerk de namen van A. tot E, in de Hooglandsche kerk die van Jfi tot Z. De inlevering der biljetten moet in persoon geschieden. Namens de Commissie des Kerkeraads, W. SCHEFEER, Praeses. ALGEMEENE VERGADERING, overeen komstig art. 15 en 21 der Statuten, op Woens dag 17 Maart des namiddags ten twee uur, in het gebouw van het Nut. De balans en de punten ter behandeling lig gen ter inzage aan het kantoor der Vennoot schap van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 2 uur. Naar luid van art. 15 moeten houders van aandeelen in blanco, die vertoonen bij het bin nentreden ter vergadering. De Directeur G. J. DE CASPARIS. Ulü ECHTE tiQGGE GEZQNDHEIDSBLOENi, uit de Stoom-Graan en Meelzuivering, van J. IMMINK te Zwollewordt als ontbijt en drank in de Geneeskunde als voorbehoed- en verzachtings middel tegen slepende Borstziekte en Hoest bijzon der aanbevolen; in de Ziekenkamer vervangt zij het Gerstenat en levert aan Teringachtigen, Engbor- stigen, Maagen Keelpijnlijders eene heilzame uitwerking. Daar het van allo minder ligt verteerbare bestanddeelen gezuiverd is, is het voor Zwakke Gestellen en Kinderen bijzonder aan te bevelen. Is mede verkrijgbaar in pakjes van 20 en 35 Cent, voorzien van Cachet, Ge bruiksaanwijzing en Attesten van onderschei dene Lijders bij den Heer H. N. VAN BAARD WIJK te Legden en in meest alle steden vau het Rijk.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3