MARTIN DE KRUiJER. EEN MAN TE TROUWEN. SCHOUWBURG TE LEIDEN. Openbare Verkooping, 39.50, 39.25. Lijnolie cont. 33.75. Mei ƒ34.25. Dec. 36.25. Patentolie cont. ƒ41.50, 41. Mei ƒ41.50. Naj. ƒ44, 43.75. Granen. Voortdurend stil en slap. Meel. 1ste qual. 16, 16.502de qual. 13.25, 13.75; 3de qual. ƒ10, ƒ10.50; Keizersmeel ƒ22, ƒ25.25. ACADEMIEN1EUWS. Gboningen, 4 Maart. De nieuwbenoemde hoogleeraar in de wis- en natuurkundige facul teit Dr. R. S. Tjaden Modderman, aanvaardde hedenmorgen zijne betrekking met het houden eener inwijdingsrede in de groote gehoorzaal der academie. De redevoering door den hoog leeraar uitgesproken had tot onderwerpDe theorie en feitenkennis in de scheikunde." Leiden, 5 Maart. Bevorderd tot doctor in de heelkunde de heer A. Van Rhijn, doctor in 1 de genees- en verloskunde, geb. te Katwijk, eerste-adsistent geneesheer in het buiten-gast- i huis te Amsterdam, met Stellingen. RECHTZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbank %te Leiden van Vrijdag 5 Maart 1869 zijn veroordeeld: C. v. Z. te Leiden, wegens overtreding op de patentwet, tot eene geldb. van ƒ15. M. P. te Zwammerdam, wegens diefstal in dienst baarheid, tot eene cell. gev. van 1 j. G. S. I te Aarlanderveen, wegens mishandeling en ver wonding, tot eene cell. gev. van 3 maanden, eene boete van f 8 of subsid. gev. van ld. M. J. B. te Leiden, wegens verwonding, tot eene cell. gev. van 1 m., eene geldb. van 8 of subsid. gev. van 1 d. ÜFFICIEELE BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 11, 2e alin., der Verordening van 30 Junij 1866, op de openbare scholen voor ge woon lager onderwijs voor on- en minvermo genden Gemeenteblad n°. 19); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 8sten I tot en met den 20sten Maart e. k., in de school- localen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aar het plantsoen, en op de Oude Vest, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaturdags na middags en des Zondags. Leyden, 4 Maart 1869. bevende, aan de deur en verzocht om een aal moes en zich eenige oogenblikken te mogen verwarmen. Hoewel het gezonde en zelfs woest uiterlijk van den bedelaar haar wantrouwen wekte, liet zij, door medelijden bewogen, hem binnen en in een hoek van den haard plaats nemen. Er hing een ketel met soep te vuur en de boerin was bezig met koeken te bakken. Eensklaps staat de gewaande bedelaar als roo- ver voor haar, in de eene hand een pistool met dubbelen loop en in de andere een dolk hou dende. //Indien gij mij niet onmiddellijk al het geld geeft, dat gij in uw huis hebt, steek ik u overhoop!" roept de roover uit. De boerin, hoewel een weinig verschrikt, herneemt spoedig hare koelbloedigheid en antwoordt op rustigen toon: //Welnu, vriend! voor het weinige geld, dat ik bezit, heb ik nog geen lust om vermoord te worden; wij hebben niet meer dan het loon der dienstboden in huis, dit zal ik u geven. Nog een oogenblikje geduld, want eerst moet ik den soepketel van het vuur nemen, anders kookt bij over." De roover was hiermede tevreden. De boerin grijpt den ketel, en werpt den ziedenden inhoud met bliksemsnelheid over het gelaat van den dief, die onder vreeselijke pijn op den grond nedervalt, en bij de tehuiskomst der huisgenoo- ten reeds aan zijne wonden overleden was. Men vond nog twee dolken onder zijne lompen ver borgen. STATEN-GENERAAL. geering, bij wijze van voorschot aan de maat schappij. De heer Viruly trachtte verschillende beden kingen tegen deze overeenkomst te wederleggen en deelde hierop de redenen mede, die hem be wogen met dit wetsontwerp in te stemmen. Hij wil de maatschappij gaarne helpen maar liefst door een voorschot tegen eene rente van 4 pCt. De heer Yan Zinnicq Bergmann verklaarde zich tegen de wijziging der concessie, De staat behoeft de misrekeningen eener particuliere Maat schappij niet te dekken. De heer De Bruyn Kops besprak alleen de concessie BataviaBuitenzorg, welke aan dit ontwerp verbonden is. De heer W. Yan Goltstein vroeg ook inlich ting op een enkel bepaald punt. ADVERTENT1EN. Ondertrouwd S. C. YAN DOESBURGH en M. DEUTZ. Leiden, 4 Maart 1869. Onze lieve WILLEM FREDERIK overleed heden op den leeftijd van ruim 14 maanden. J. H. C. MARTIN. G. MARTIN De Jager Leiden, 4 Maart 1869. Tweede Kamer. Zitting van heden. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld dat er Dinsdag en Woensdag aanstaande, 9 en 10 Maart's avonds te acht uren, in het gebouw van Aan de orde van den dag ie bet wetsontwerp j h6* middelbaar onderwijs op de Pieterkerkgracbt, Vifim'no- vftn p.fino overeenkomst tot egen ei za NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72); Noodigen de Lotelingen dezer Gemeente uit, die verlangen bij de Zee-Militie te dienen, zich daartoe aan te melden vóór den lsten April aanstaande, op een der werkdagen, tusschen des voormiddags tien en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. Leyden, 4 Maart 1869. GEMENGDE BERICHTEN. De //Str. Tgl." verhaalt het volgende staaltje van moed en onverschrokkenheid van eene boerin, op eene afgelegene hoeve nabij Lindau wonende. Terwijl alle huisgenooten op den feest dag van Maria Lichtmis naar de kerk waren, kwam een in lompen gehulde bedelaar, van koude tot bekrachtiging van eene overeenkomst tot wijziging der consessie tot het aanleggen en ex- ploiteeren van een spoorweg van Samarang over Soerakarta naar Djokjokarta. De Nederl.-Indische Spoorweg-Maatschappij bevindt zich in de onmogelijkheid om het voor j de voltooiing harer werken nog benoodigde ka- pitaal op redelijke voorwaarden te verkrijgen. Alleen door verhooging van het maximum der door den staat reeds verleende rentegarantie van 630,000 tot 765,000 of eigenlijk door volledige en onafgebroken waarborg binnen dat bedrag van rentebetaling en aflossing der door de Maatschappij uit te geven obligatiën, kan zij zich de middelen verschaffen om de hoofdlijn en den zijtak te voltooien. De Regeering heeft geoordeeld onder voorbe houd voor zooveel noodig bij de wet, te mogen toetreden tot het sluiten van eene overeenkomst in voorschreven zin en waarop het tegenwoor dig wetsontwerp betrekking heeft. De heer Nierstrasz was huiverig zijne mede werking te verleenen om dit wetsontwerp te helpen tot stand brengen. Evenwel zou hij Da de inlichtingen van de regeering eene be paalde beslissing nemen. Mocht zijne stem dan ongunstig zijn, dan was zij noch gericht tegen het politiek beginsel dat zijns inziens door den aanleg van een spoorweg verkregen werd} noch tegen de maatschappij. Hij wacht intus- schen inlichtingen. De heer Storm van 'b Gravesande hield even eens een betoog, geheel gebouwd op het ver krijgen van nadere inlichtingen. De heer Heemskerk Az. heeft het aandeel van den vorigen minister van koloniën in deze quaestie verdedigd, doch zich nog niet uitgela ten over zijn votum. De heer Fokker opperde finantieele beden kingen en behield zich zijne uit te brengen stem voor. De heer Mirandolle heeft de wetsvoordracht verdedigd uit een politiek en economisch oog punt. De heer schappij moest geholpen worden, maar wenschte een meer eenvoudig initiatief dan dat der re- zijn, om zich als Leerlingen der Ambachtsschool te doen inschrijven. Namens het Bestuur van M. S. G.f "W. PLEYTE, Secretaris. Het Ylaamsch Tooneelgezelschap voor Noord en Zuid, onder Directie van YICTOR I DRIESSENS, zal de eer hebben te vertoonen, op Hlaandag 8 Maart 1809: Tooneelspel in 3 Bedrijven, naar het Fransch I door B. L. gevolgd doob: j Yaudeville met Zang in één Bedrijf, door den I Heer Yan Peene. Aanvang ten 7 ure. Prijzen der Plaatsen Loges ƒ1.60. Baignoires 1.20. Parterre 1.00. Galerij 0.50. Achter-Galerij 0.30. Plaatsen zijn te bespreken op Zaturdag 6 Maart en op den speeldag van 101 ure. in het Heer en-Logement aan den Burg binnen Leydenbij opbod Zaturdag den 13 Maart 1869, bij afslag Zaturdag den 20 Maart 1869, telkens des avonds ten 7 ure, ten overstaan van den te Leyden residerenden Notaris J. M. E. DERCKSENvan do navol gende percelen, allen te Leyden gelegen, als: N°. 1. Een hecht, sterk en weldoortimmerd HUIS en ERF, in twee gedeelten gesplitst en bewoond, waarvan een deel beneden tot kui perijen een ander deel beneden tot slijterij en tapperij is ingerigt, bevattende een groot Blussé was het eens, dat de maat- I getal boven- en benedenvertrekken, bergplaatsen en zolders, binnenplaatsen en verdere gemakken aan de oostzijde van de Steenstraat, bij de zo-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3