BUITENLAND. dam. De Raad heeft het beroep in cassatie ver worpen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 40°. "Wind: N. W., des avonds te 8 uren 36°, te 1( uren 35°, N. O. Vrijdag 's morgens te 6 uren 36°, te 8 uren 38°, 's namiddags te 12 uren 43°, N. W., te 4 uren 42°. Duitschland. In het Pruisische huis van af gevaardigden heeft de heer Von Sybel jl. Zater dag eene belangrijke rede gehouden tot toelich ting zijner interpellatie, waarin aan de regeering gevraagd werd, of zij de internationale onder- haudelingen tot herstelling eener onmiddellijke spoorwegverbinding met Italië voortgezet heeft, en of zij nog steeds geneigd is aan de totstand koming van dergelijk plan hare deelneming en medewerking te schenken. Aan die rede ont- leenen wij de volgende bijzonderheden omtrent een te graven tunnel door den berg St.-Gothard. Vooreerst wees de heer Von Sybel op de be langrijkheid eener directe verbinding met Italië niet slechts voor Duitschlands eigen handel, maar ook voor de deelneming aan den groot handel tusschen de Europeesche en Aziatische wereld. Terwijl men hiervan langzamerhand de overtuiging kreeg, zeide hij, waren Frankrijk en Oostenrijk inmiddels Pruisen voorgegaan. Van Frankrijks zijde was weldra de Mont Cenis doorboord, Oostenrijk had de Brennerpas hersteld, zelfs in Italië zal spoedig een volledige spoorwegdienst van Milaan naar Brindisi ge opend zijn. Uit de onderhandelingen over het plan was gebleken, dat de Pruisische regeering zich niet door de kolossale technische en finan- tieele bezwaren wil laten afschrikken. Door ver- eenigde krachten van Italië, Zwitserland en Duitschland zou eene som van 180 millioen franken te verkrijgen zijn. Door den St.-Gothard kan op eene hoogte van circa 1150 el een tun nel van 14,500 el lengte geboord worden. De heer Grattoni, directeur over de boring van den tunnel door den Mont-Cenis, wil, op grond zijner verkregen ondervinding, den Gothard-tunnel binnen 8& tot 9 jaren tot stand brengen. Het is waar zeide de heer Von Sybel al is deze tijd 3 jaren minder dan men vroeger aan nam, het blijft eene groote onderneming, doch Pruisen heeft aan zelfvertrouwen, aan onder nemingsgeest zooveel gewonnen, dat het, volgens hem, op dat gebied met andere natiën kan wed ijveren. In de rede, waarmede de Noord-Duitsche rijksdag geopend is, verheugt zich de koning dat het vooruitzicht op het behoud van den vrede sedert de laatste bijeenkomst niet is teleur gesteld voorts wordt melding gemaakt van ver beteringen door ingediende en nog te behan delen wetsontwerpen; aan den rijksdag zal overeenkomstig artikel 20 van de bondsconsti- tutie een kieswet voorgelegd worden om aan den Noord-Duitschen Bond een eenvormig kies stelsel te verzekeren, ook een eenvormigen rechts toestand van de noodzakelijkheid tot verhooging der ontvangsten op het bondsbudget voor 1870 wordt melding gemaakt; ook van den vooruit gang in het internationale postverkeer tusschen den bond en het buitenland, in welke zaak aan den rijksdag postverdragen met Nederland, Italië, Zweden en de Donau-Vorstendommen zijn inge diend. De organisatie der bondsconsulaten is bijna voltooid; door eene conventie met Italië zal de be voegdheid der wederzijdsche consuls geregeld worden; op de begrooting voor 1870 zijn de noodige uitgaven gebracht om eenheid te bren gen in de consulaire en diplomatieke vertegen woordiging van Noord-Duitschland buitenslands. De taak dezer vertegenwoordigers zal ook in de toekomst allereerst het behoud van den vrede zijn met alle volken, die, gelijk wij de weldaden des vredes weten op prijs te stellen. De vervulling van deze taak zal gemakkelijk worden door de vriendschappelijke betrekkingen, welke tusschen den Noord-Duitschen Bond en alle vreemde mogendheden bestaan, en welke nog onlangs door de vreedzame oplossing van de spanning, welke de rust in het oosten be dreigde, zich opnieuw hebben bevestigd. De onderhandelingen en het welslagen van de Pa- rijsche conferentie hebben getuigenis gegeven van het oprechte streven der Europeesche mo gendheden, om de zegeningen des vredes als een kostbaar gemeenschappelijk goed in gemeen schappelijke bescherming te nemen. Als men dat alles ziet, dan krijgt eene natie, welke zich bewust is den wil en de kracht te bezitten om de onafhankelijkheid van anderen te ontzien en hare eigene onafhankelijkheid te handhaven, volle recht om te vertrouwen op de duurzaamheid van een vrede, welke de buitenlandsche regee ringen niet wenschen te verbreken en de vijan den der openbare orde de macht niet hebben te veratoren. Fbankbijk. Volgens een bericht van de//In- dópendance Beige" is de aanvang der werk zaamheden, voor de aanstaande lichting van recruten in Frankrijk, drie maanden vervroegd en op den löden dezer gesteld. Daarbij wordt, doch minder stellig, gevoegd dat de aan mili tairen verleende verloven niet worden vernieuwd. Het voorstel om- artikel 1 van de finan- tieele overeenkomst tusschen de stad Parijs en het //Crédit Foncier" terug te zenden aan de com missie, is verworpen met 187 tegen 69 stemmen. Artikel 1 is daarop aangenomen. In de Étendard" wordt het bericht, dat de paus ziek zou zijn, tegengesproken. Het supplement op het gele boek is rond gedeeld. Het is een deel van 250 bladzijden, uitsluitend bevattende de documenten betrek kelijk het Grieksch-Turksche geschil. Het sup plement is volumineuser dan het gele boek zelf. "Wat den inhoud betreft, deze heeft nauwelijks meer dan een retrospectief belang, en de //Indé- pendance Beige" heeft reeds sedert twee dagen deze documenten openbaar gemaakt, met uit zondering van het protocol n°. 1 der conferentie. Dit laatste is vrij interessant, omdat het toont hoeveel moeite zich Rusland gegeven heeft om Griekenland op gelijken voet als Turtije tot de conferentie te doen toelaten. Engeland. In deze maand wordt te Londen eene tentoonstelling gehouden van schilderijen, door vrouwen geschilderd. Niet minder dan 484 stukken zijn ingezonden, doch de meesten zijn, volgens de recensiën in de dagbladen, nietjmeer dan middelmatig. De schilderijen van twee kun stenaressen slechts onderscheiden zich door uit stekende hoedanigheden, namelijk die van Miss Starr en van Miss Louisa Swift. Uit goede bron verneemt men, dat de Perzische, regeering aan eene Engelsche maat schappij concessie heeft verleend voor 29 jaar tot het maken van spoorwegen in Perzië. Een aannemer is reeds naar Perzië gegaan en de opmetingen zijn begonnen voor eene korte lijn tusschen Teheran en Rey, eene voorstad, waar de rijke Perzen deels hun genoegen, deels de nabijheid der aldaar gevestigde hooge heilig dommen zoeken. Men verwacht tusschen de hoofdstad en die plaats een wekelijksch verkeer van ongeveer 40,000 passagiers. In de vergadering van het Lagerhuis is het crediet van 3,600,000 pd. st. tot verdere dekking van de onkosten der Abessinische ex peditie aangenomen. Italië. Men schrijft uit Rome onder dag- teekening van 24 Februari aan de //Italië"Op het laatst der maand Januari heeft er eene ge beurtenis plaats gehad, die punt voor punt het reeds vergeten voorval met dien Israëliet van Ceuto in Ferrara herinnert, wiens vrouw met haar minnaar vluchtte. Deze ontrouwe echtge- noote verklaarde katholiek te willen worden. Haar huwelijk met een Israëliet werd als nieti beschouwd en zij werd in den echt vereenig door den kardinaal-legaat met den minnaat die haar had geschaakt. Rome heeft thans een tegenhanger dnam; geleverd. Een Joodsch wisselaar, vader van tw kinderen, een zoon en dochter, de een nege: tien, de andere twaalf jaar oud, heeft zijn go dienst afgezworen en is, bij het leven zijn vrouw, gehuwd met eene weduwe, die in nabijheid woonde. Ik zou, zegt de berichtgev de namen kunnen noemen, maar waartoe? L familie is algemeen bekend en wordt door iedt besproken. De moeder en de kinderen voel zich diep ongelukkig; maar onder het pausel bestuur zijn de Israëlieten buiten de wet. ieder geval is dit eene proeve van kerkelij inmenging, die de geschiedenis van Morta welke de drukpers zich zoozeer heeft aang' trokken, verre achter zich laat. Spanje. In eene bijeenkomst van de mee: derheid in de Cortes is eene commissie vijftien leden benoemd, tot bewerking een ontwerp-constitutie en nadere omschrijving d staatsburgerrechten en vrijheden, alsook van voorstellen tot een nieuwen regeeringsvom met aanwijzing van een persoon om tot m narchaal vorst te worden verheven. Tubetje. Naar men verneemt, is het gesel tusschen Turkije en Perzië betreffende de gret regeling in zoover vereffend, dat de schac van Perzië een buitengewoon gezant naar Ko; stantinopel zal zenden, om de verdere onde handelingen te voeren. Gbiekenland. Uit Athene wordt van de: 2den dezer gemeld, dat de Grieksche gezac Delyannis van zijne regeering in last heeft on! vangen om zijne functiën in de Turksche hooft stad te hervatten. Onder dezelfde dagteekenio; is uit Konstantinopel bericht ontvangen, di Photiades-bey in de volgende week naar Atheor zal terugkeeren. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Zeer vast met geringen omgang. Suiker. Ruwe en Geraffineerd. Ten gevolg?' der buitenlandsche berichten zoowel van En geland als van Frankrijk verkeerde onze mark', in eene lustelooze stemming. Verkoopen uit d» eerste hand werden niet bekend. Heden is d; stemming iets vroolijker en verwacht men spo? dig weder eene hervatting van zaken. Thee. Zeer vast; de veiling op 3 dezer i: wel iets onder taxatie afgeloopen, doch over hel algemeen was de verkoop coulant, daar er slech. 105 kavelingen werden opgehouden, waarvan d: verkoop spoedig zal bekend worden. De ladin;! per Albis, bestaande uit 5000 kistjes, wordt spofr dig in veiling gewacht. Rijst. Verlaten. Men noteert thans Rangoo: f 8.50, f 9. Voorloop f 10. Ja va-Tafel16 a18. Specerijen. Zeer stil. Noot N°. 1 genoteerd 96 ets., Nü. 2 86 ets. en Nagelen 29 ets., met vraag. Meekrap. Flauw eu tot lagere prijzen te koop. Indigo. Vast doch stil. De volgende week worden 126 kisten bij inschrijving aan de mark', gebracht. Potasschen. Onveranderd. Tin. Nadat de prijs van Banca tot f78.ö1 en f 80 voor levering gestegen was, was de stem ming den 4den Maart iets stiller en werden 50ö blokken tot f 78 verhandeld. Hulden. Zonder omgang. Katoen. In kamme stemming zonder omzet tingen van eenige beteekenis. Wol. Zonder handel. Petroleum. Levendig gevraagd en zeer vaat in prijs. Tot ƒ27, f 27.25 zijn ruim 2000 vaat jes omgezet. Oliën. Raapolie cont. f37. Mei f37. Dec,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2