N°. 2783. Zaterdag A". 1861 6 Maart. LEIDSCH if. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf o.OO. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.42'' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90 iedere regel meer0.15 BINNENLAND. LEIDEN, 5 Maart. Behalve het adres, waarvan vroeger is mel ding gemaakt, zal uit Zierikzee nog een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge zonden worden, mede bezwaren houdende tegen de vereeniging van de kiesdistricten Zierikzee en Goes. Dit adres ligt ter teekening ten kan tore van Jhr. W. M. H. De Jonge. In dit adres wordt verzocht afscheiding van het eiland Overflakkee van, en bijvoeging van de eilanden Tholen, St.-Philipsland en Noord-Beveland bij bet hoofdkiesdistrict Zierikzee. De rijks-commissie tot regeling van het zevende internationale statistische congres heeft bepaald, dat de bijeenkomst van dat congres te 's-Hage zal worden gehouden van Maandag 6 tot Zater dag 11 September aanstaande. Yóor den aan vang, en waarschijnlijk ook na den afloop van het congres, zullen nog bijeenkomsten plaats hebben van gedelegeerden der verschillende gou vernementen, ter bespreking van de organisatie van het congres en van eenige andere onder werpen, voornamelijk betrekking hebbende op de statistische bescheiden, die van staatswege bewerkt en uitgegeven worden. Het con gres zal verdeeld zijn in vijf sectiën. Volgens een door de regelingscommissie opgemaakt ont- werp-programma, 't welk ter beoordeeling is gezonden aan de officieele gedelegeerden der buitenlandsche gouvernementen, en later in bij zonderheden zal worden uitgewerkt, zijn voor- loopig de volgende onderwerpen aan de orde Voor de Iste sectie: Theorie der statistiek en toepassing der statistische gegevens. (Bepa ling der grenzen van de wetenschap der statis tiek. Methodologie der statistiek. De toepassing der graphische methode in de statistiek. De dood geborenen in verband met den loop der bevol king. De verhouding van de wettige geboorten tot de huwelijken. De berekening van overle- vings- en sterftetafelen.) Voor de Ilde sectie: Statistiek van burger lijk recht en handelsrecht. (De kostelooze pro cedure. De rechterlijke organisatie. De goederen in de doode hand. Faillissementen en bank breuken. Actie-genootschappen.) Voor de lilde sectie: Finantieele statistiek. (Statistiek van het kadaster, van het grond- crediet (hypotheken), van de belastingen, van het nationaal inkomen, van de financiën der provinciën, der gemeenten enz. en van de cre- diet-instellingen). Voor de IVde sectie: Statistiek der vissche- rijen en van den handel. (Visscherijen. Buiten landsche handel.) Voor de Vde sectie: Statistiek der overzee- sche bezittingen. HC.) Bij arrest van jl. Zaterdag is door de raad kamer van het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland de zaak van J. De Vletter naar de openbare terechtzitting verwezen. Van H. M. de Koningin is door het comité voor het oprichten van een standbeeld van Jan Pietersz. Coen ontvangen eene som van ƒ100. De advocaat-generaal Karseboom heeft in de zitting van den Hoogen Raad van gisteren, conclusie genomen in het proces tusschen de Maatschappij tot het aanleggen van den kunst weg Windersheim-Heino, gevestigd te Zwolle, en G. J. Van de Weerd. De conclusie strekt tot vernietiging van het bestreden arrest en dat de Hooge Raad de zaak terugwijze naar het gerechtshof in Overijsel, om de zaak verder te behandelen od te beslissen. De Hooge Raad zal den 2den April uitspraak doen. Eergisterenmiddag reden te 's-Hage twee rijtuigen, een dat uit de Spuistraat en een ander dat uit de Veenestraat kwam, juist bij het kruispunt aan de Wagenstraat, tegen elkander. Een veertienjarig meisje geraakte onder het gestruikeld paard van het rijtuig, dat uit de Veenestraat kwam. Was het daarbij geble ven, het meisje zou ongedeerd gebleven zijn, maar bij de pogingen, die het dier aanwendde om zich op te richten, werd het meisje door de hoeven op jammerlijke wijze aan het hoofd verwond, en toen het paard daarna weder uit gleed, bekwam de ongelukkige door de zwaarte van den val kneuzingen op verschillende plaat sen aan het lichaam. Onder deze omstandig heden eindelijk uit den benarden en pijnlijken toestand geholpen, werd het meisje per rijtuig naar hare woning vervoerd. Naar men aan de Arnh. Courant mede deelt, zal te 's-G ra v en h a g e zich een vast Duitsch-operagezelschap vestigen en daarvoor een ruim en net gebouw worden gesticht. Waar schijnlijk zal het nieuwe operalokaal in een der nieuw aangebouwde wijken worden opgericht. Bij de aanbesteding van het onderhoud van het trekpad langs den Leidschen vliet, op Woensdag door B. en W. van Delft gehou den, is als minste inschrijver aannemer gewor den de heer G. De Ronde voor 1700. Te Utrecht trad Woensdag in de al- gemeene vergadering der //Vereeniging ter bevor dering van Nuttige Kennis", de heer Mr. L. De Hartog als spreker op, die handelde over het verband tusschen de ontwikkeling van den mensch en de inrichting van het staatsbestuur, en daarbij eenige van de voornaamste grondslagen van onze staatsinrichting bijzonder in het licht stelde. De kunst leed Dinsdag een treffend ver lies door het overlijden van den heer Ravenswaai te Hilversum, op 80jarigen leeftijd. Als die- renschilder verwierf bij een welverdienden roem, terwijl bij in het schilderen speciaal van scha pen wellicht door weinigen werd geëvenaard. Tot op het laatst zijns levens wijdde hij zich met on vermoeiden ijver aan de kunst, waarvan menig voortbrengsel van zijne talentvolle hand getuigt; eene kortstondige ziekte maakte een einde aan zijn werkzaam leven. Den 27sten dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar het Nieuwe- diep vertrekken een detachement .suppletie-troe pen, bestemd voor het West-Indische leger, sterk 50 man (waaronder 2 onderofficieren), om dien dag te embarqueeren aan boord van het aldaar liggende schip Albatros, gezagvoerder H. H. Koek, en met dien bodem naar Suriname te vertrekken, onder bevel van den oudsten daarbij ingedeelden onderofficier. Uit Vlissingen schrijft men van 3 MaartNadat in den nacht van den lsten op den 2den dezer allerhevigste stormwinden de huizen deden schudden als bij eene aardbeving, hadden wij gisteren het verschrikkelijkste, maar tevens wonderbaarste weer, dat men zich met mogelijkheid kan denkenbij een allerliefe- lijksten zonnenschijn, de felste bliksemstralen en ontzettende donderslagen, gepaard met storm j en een zware sneeuwjacht, gevolgd door een hagelbui van stukjes ijs, zoo groot als hazel noten daarna een zomer-regenbui, met hevige rukwinden. Een groote mast met dito boeg spriet zijn hier komen aandrijven. Schepelingen, hier aangekomen, getuigen dat de Noordzee als bezaaid is met gebroken tuig en scheepwrak- hout. De stoomboot //Stad Vlissingen n°. 2," die gisterenmorgen van hier vertrok, is door een groot schip aangevaren, hetwelk haar een der raderkassen weg namzij heeft met zeer veel voorzichtigheid Rotterdam bereikt, en zal daar eene reparatie ondergaan, om Zaterdag e. k. herwaarts terug te keeren. Uit Meppel wordt geschreven Gelijk men weet, heeft het voorstel van den heer Mr. J. Van Kuyk, tot wijziging van artt. 45 en 48 der wet tot regeling van het armbestuur van 28 Juni 1854 (Staatsblad n°. 100) in de zit ting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 24 Februari jl. ingediend voornamelijk ten doel om de geneeskundige hulp bij art. 48 onder den //onverhaalbaren onderstand" op te nemen. 't Valt niet te ontkennen dat de aanneming van dit voorstel zeer in het finantieel belang van vele gemeenten is, en 't is uit dien hoofde j dat het gemeentebestuur van Steenwijkerwold aan vele gemeentebesturen in overweging heeft gegeven, zich met een verzoek daartoe aan de Tweede Kamer te wenden. Naar men verneemt, heeft Z. K. H. de hertog van Saksen-Coburg-Gotha benoemd tot ridder der Saksische Ernestinische Huisorde den heer J. S. Van Coevorden, lid van de al- gemeene rekenkamer te Batavia. Z. M. heeft bewilliging verleend op het bij het verzoekschrift overlegd ontwerp der acte van oprichting van de naamlooze vennootschap //Afrikaaosche Handelsvereeniging," te vesti gen te Rotterdam. De Hooge Raad, burgerl. kamer, heeft heden uitspraak gedaan in het geschil nopens de tol heffing aan de Orertoomsche sluis, vroeger me degedeeld, hangende tusschen dijkgraaf en hoog heemraden van Rijnland en den burgemeester van Haarlem, als die gemeente vertegenwoor digende tegen den burgemeester van Amster-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1