op gisteren, nadat het Huis in comité verga derd was, heeft Gladstone zijne wet tot afschaf fing der staatskerk in Ierland en tot nadere voorziening in de geldelijke behoeften der An- glicaansche kerk daar te lande, ingediend, en in zijue rede o. a. gezegd: dat de quaestie in be ginsel reeds uitgemaakt is door de algemeene verkiezingen en de aftreding van het vorig mi nisterie, gelijk, zeide hij, de voorgestelde maat regel dan ook trouwens overeenkomstig met den geest des tijds is. Disraeli heeft eene redevoering tegen het ministerie gehouden en daarin gezegd, dat de afschaffing van de staatskerk in Ierland met verbeurdverklaring der eigendommen van die kerk gelijk staat. De bill is voor de eerste maal gelezen, en de tweede lezing op 18 Maart a. s. bepaald. Spanje. Over den provisioneelen toestand in Spanje sprekende, zegt de Madridsche corres pondent der //Times", dat Prims eerzucht thans volkomen bevredigd wordt, daar het zoo treft dat zijne belangen met die van het land samen gaan. Het ideaal eener Spaansche republiek vol gens Orense en consorten zou voor Spanje een onheil zijn, terwijl zij met Prims persoonlijk gevoelen in strijd is. Zoolang de generaal aan het hoofd van het ministerie van oorlog staat, heeft hij feitelijk de macht in handen en die gedachte bewoog hem dan ook de dictatuur te weigeren. Of Serrano in naam het hoofd der nieuwe regeering is, doet niets ter zake, want Prim weet maar al te goed, dat zijn nieuwe chef kneedbaar is als was en in zijne handen tot alles is te leiden. Als hij Serrano koning kon maken, zou het doel zijner wenschen be reikt zijn en Spanje zou een koning hebben, drager der waardigheid, en een anderen koning, drager der macht. Ongelukkigerwijze kunnen Serrano noch Prim den troon beklimmen en het blijft steeds de vraag, wie koning zal zijn. Velen zien een coup d'état te gemoet en ver wachten, dat Montpensier op een goeden mor gen voor de Cortes gebracht en tot koning zal worden uitgeroepen. Intusschen schijnt dit plan niet goed uitvoerbaar te zijn, hoofdzakelijk om dat Prim zeer tegen deze candidatuur schijnt te wezen. Prim kan geen meester boven zich dulden en bovendien wie staat hem borg, dat de nieuwe koning niet de eerste de beste ge legenheid zou aangrijpen, om van hem ontsla gen te worden INGEZONDEN. Mijnheer de Eedacteur. Bij de laatste uitvoering van de Maatschappij 70or Toonkunst in den Schouwburg heeft het Be stuur dier Maatschappij een uitmuntenden maat- regel genomen ten aanzien van het bespreken der plaatsen. Gehoor gevende aan de billijke klach ten over de wijze, waarop men daarmede sedert geruimen tijd te werk gaat, geschiedde ditmaal het bespreken der plaatsen bij loting, terwijl het aan niemand vergund werd meer dan 6 plaatsen te gelijk te nemen. Algemeen is men hierover hoogst tevreden geweest. Velen die met mij niet behoord hadden onder de eersten, door het lot aangewezen, waren toch van oordeel, dat het Bestuur voor deze schikking allen lof verdiende. Zoo er ontevredenen geweest zijn, dan waren zij 't misschien, die zich met plaat sen moesten vergenoegen, waarop zij niet bij zonder gesteld zijn, omdat de man, aan wien zij het monopolie hebben gegeven om plaatsen te bespreken, ditmaal bij de trekking er zeer slecht was afgekomen. Nu zal er Vrijdag weder eene opera-uitvoe ring plaats hebben; zou nu de Commissie van den Schouwburg niet eindelijk eens in denzelf den geest kunnen handelen De weg toch is nu gebaand, en de ontevredenheid over het te genwoordig misbruik is zoo algemeen, dat reeds vebn daarom alleen den Schouwburg niet meer bezoeken. Daaraan is voor een deel toe te schrij ven, dat bij de gewone uitvoeringen de zaal zoo leeg is. Als men ons zoo zegt men - den weg afsnijdt om plaats te nemen bij buitenge wone voorstellingen, dan gevoelen we ook geen lust om te gaan naar opvoeringen, waarvoor zeker gedeelte van het publiek zich te hoog schijnt te gevoelen. De Commissie vergete niet dat de stad den Schouwburg subsidieert in 't be lang van alle ingezetenen, die ten aanzien van het bezoeken van de schouwburg-voorstellingen dus gelijke rechten moeten hebben. Elders, zoo als te Arnhem, heeft men ook dergelijke mis bruiken te keer gegaan door te bepalen, dat niemand meer dan 5 of 6 plaatsen te gelijk mag bespreken. Ik hoop du3 met velen, dat de Commissie, in 't belang van een aantal ingezetenen, en ook voor het schouwburg-bezoek, ditmaal gehoor zal geven aan den wensch, die haar zeker reeds van meer dan eene zijde kenbaar is gemaakt. Met de plaatsing dezer regelen zult u zeer verplichten Uw Dienstw. Dienaar, X. Y. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad van Ley- den, op Donderdag 4 Maart T869, 's namid dags te twee uren. Onderwerpen: 1°. Verzoek van Prof. A. E. Simon Thomas, om continuatie als praelector in de verloskunde. 2°. Verzoek van Dr. J. Baert, om continuatie als stads-geneesheer. 3°. Voor- dragt tot benoeming van een leeraar in de He- breeuwsche taal aan bet Gymnasium. 4°. Voor- dragt tot benoeming van een onderwijzer in de natuurkunde bij het vormend onderwijs. 5°. Verzoek van J. A. Longepee, om ontslag als heelmeester in het Caecilia-gasthuis. 6°. Staat van af- en overschrijving op de gemeente-be grooting van 1868. 7°. Voordragt omtrent het drukken van de verslagen der raadsvergaderin gen. 8°. Voordragt tot teruggave van betaalde kosten door G. H. Bertrand, op de aanneming der brug aan de "Watersteeg. 9°. Verzoeken om afschrijving van plaatselijke directe belasting over 1868, vana. J. C. A. Biljouw, geb. Couvée; b. B. E. J. Driessen, als executeur in den boe del van wijlen J. H. Schmier. 10°. Voordragt tot tegemoetkoming van schutterpligtigen in de kosten hunner kleeding. 11°. Adres van Ph. van der Heyden, om eenige schadevergoeding. 12°. Voordragt tot vinding der kosten van het plaatsen van een huisje bij de schietbaan. 13°. Verzoeken ter bekoming van gemeentegrond, van: a. P. Lagerberg; b. A. Tieleman, voor de firma Dros Gebr. Tieleman; c. P Hassel- bach Pz.; d. A. \V. Sijthoff; e. G. J. Boelen; f. J. L. Creyghton en J. D. Parmentier, geb. Planjer. 14°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, over 1S68. 15°. Voordragt tot vermindering van den prijs Yoor het gebruik van gas. HANDEL. Botterdam, 1 Maart. Tarwe en Eogge 10 ets., "Wintergerst 25 ets., Haver 20 ets. en Koolzaad 20 ets. lagerKanariezaad 25 ets. en "VVitteboonen 50 ets. hooger. Meekrap. De markt verkeerde in flauwe stem ming; de kooplust was zeer gering; in enkele gevallen was iets lager te koop. TOONEELNIEUWS. Botterdam. Woensdag 3 Maart//Die Hoch- zeit des Figaro", Komische Oper in 4 Acten, Musik von Mozart. Figaro, de heer Lorrmann, als Gast. Aanvang te halfacht. ACADEM1ENIEUWS. Amsterdam, 1 Maart. De hoogleeraar Schnee- voogt heeft een kosteloos college geopend over krankzinnigheid, voor zoover de rechtsgeleerde daarmede in aanraking komt. Het college is voor studenten van alle faculteiten toegankelijk en wordt zeer druk bezocht. Utrecht, 1 Maart. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde, de officier van gezondh. 2de kl. M. W. C. Gori, geb. te Amsterdam, na verde diging van een academisch proefschrift, getiteld: //Eene bijdrage voor nieuwe hospitaal-hygiëne". GEMENGDE BERICHTEN. Eene kleine anekdote van Von Bismarck: Op het eerste bal aan het hof te Berlijn maakte de rijkskanselier bout de cour aan de vrouw van een buitenlandschen diplomaat, en het is bekend dat de Premier van Pruisen even veroverend is bij het schoone geslacht als op politiek terrein. Met de hem eigene driestheid wilde hij eene roos trekken uit het bouquet, dat de dame in de hand hield, maar deze gaf hem een tik met den waaier op den vinger en zeide: //Heer minister, die bloemen zijn geen Duitsche staten gij moet vragen als gij er eene wilt hebben." Uit alle deelen van Frankrijk komen be richten Yoor van den ongewonen staat, waarin de vegetatie is gekomen door de hooge tempe ratuur in de eerste helft van Januari dezes jaars. In de oostelijke Pyreneën stonden de erwten in vollen bloeiin Gironde vond men reeds geheel ontwikkelde roggearenin geheel het zuiden waren op 9 Januari de amandel- boomen in bloeiin Lot en Garonne maaide men op 17 Januari gras. In eene menagerie te Londen heeft den 20sten Febr. bij eene voorstelling een voorval plaats gehad, dat zonder de buitengewone koel bloedigheid van den dierentemmer een zeer noodlottig gevolg had kunnen hebben. Maccomo, de dierentemmer, begaf zich, nadat hij eerst de tijgers hunne gewone kunsten had laten vertoonen, in het hok der leeuwen, die gedu rende het eerste deel der vertooning onophou delijk op eene verschrikkelijke wijze hun gebrul hadden doen hooren en met woede in de tra liën hunner kooi beten. Onder de leeuwen be vond er zich een van buitengewone grootte, zonder manen, die zeer moeilijk te temmen was. Maccomo nam uit voorzorg zijn karwats met een looden bal mede in het hok bij zijn bin nentreden wierpen de leeuwen zich onder aan houdend gebrul in een hoek en namen eene zeer dreigende houding aan. De dierentemmer bleek intusschen zooveel macht over zijn beesten te bezitten,- dat hij door een blik hen in hun hoek deed terugkeeren, toen zij naar hem toe kwamen. Op een teeken deed Maccomo een leeuw naar zich toekomen en keerde den an deren den rug toe. Eensklaps springt de groote leeuw hem op den schouder, werpt hem ter neder en rukt hem het vleesch van den schou der, zoodat de beenderen zichtbaar waren. Al de aanwezigen werden bij dit schouwspel hevig verschrikt; Maccomo alleen behield zijne koel bloedigheid, gaf met de hand, die hij Yrij had, den leeuw een slag op den neus, zoodat het dier hem onder het aanheffen van een pijnlijk gebrul los liet, sprong op en wilde den leeuw tuchtigen, toen een tweede op hem toesprong. Een slag met de karwats joeg dezen nieuwen aanrander in zijn hoek terug. Maccomo keerde tot den eersten aanvaller terug en bracht hem met zijn karwats een aantal slagen toe, totdat het dier zich gedwee voor zijne voeten neder- wierp. Hoewel vreeselijk aan den schouder ge kwetst, liet hij de leeuwen alle hunne kunst stukken vertoonen, ging toen dood bedaard uit het hok en liet zich door een geneesheer ver binden.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3