BUITENLAND. tot herziening van de tabel, bedoeld in art. 99 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad n°. 37) [kieswet] Als bijdrage omtrent de werkzaamheid der Nederlandsche nijverheid verdient vermelding, dat in het etablissement der Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij te Fijenoord sedert 1828 onder anderen zijn vervaardigd 77 meest ijzeren stoomschepen voor de zee-, rivier- en sleepvaart; verder 67 stel scheepsstoomwerk- tuigen met ketels en toebehooren; 48 stel stoomketels voor schepen; 23 stoomwerktuigen voor gebruik aan land; 49 ijzeren vaartuigen; 93 labriekwerktuigen. Het gezamenlijk vermogen der stoomtuigen, gedurende dit dertigjarig tijd vak in de schepen en afzonderlijk door genoemde inrichting afgeleverd, bedroeg 20340 nominale paardenkracht. Naar de bestemming waren de werken aldus verdeeld Voor het Nederlandsche gouvernement: 28 stoomschepen 35 scheepsstoomwerktuigen, van welke de grootste 600 nom. pk. vermogen heb ben; 26 stel scheepsstoomketels: 3 landmachi- nes24 ijzeren vaartuigen9 fabriekwerk- tuigen. Voor het Fussische gouvernement: 1 stoom schip; 1 zeilvaartuig, 2 scheepsstoomwerktuigen van 3U0 nom. pk. ieder. Voor het Fransche gouvernement: 2scheeps stoomwerktuigen van 540 nom. p.k. ieder; 24 fabriekwerktuigen voor het rijks etablissement te Indret. Aroor het gouvernement en vorsten in Japan 3 scheepsstoomwerktuigen, 4 landmachines, 25 fabriek werktuigen. Voor particuliere ondernemingen binnen- en buitenslands48 stoomschepen25 scheepsstoom werktuigen, 22 stel stoomketels, 16 landmachi nes, 24 ijzeren vaartuigen, 35 fabriekwerktuigen. In eene Brusselsche correspondentie van een Antwerpsch dagblad komt bet bericht voor, dat eene commissie van Belgische ingenieurs, door den minister van buitenlandscbe zaken ge raadpleegd, thans ook, overeenkomstig het ge voelen der Nederlandsche ingenieurs, als hare meening heeft te kennen gegeven, dat de afdam ming der Schelde, wel verre van nadeel te doen, eene wezenlijke verbetering van het vaarwater van Vlissingen tot Antwerpen heeft teweeg gebracht. Men voegt er bij, zegt de bericht gever, dat dit advies niet zal worden openbaar gemaakt om de Belgische staatslieden, die altijd bet tegendeel beweerd hebben, niet voor het hoofd te stooten. Men verneemt dat voor de generaals eene nieuwe uniform is vastgesteld, die spoedig zal worden iugevoerd. Naar hetgeen men daar van mededeelt, zou de steek vervangen worden door een kolbac, de uniformjas door eene attilla, rijk met goud galon bezet. De uniform zou zeer nabij komen aan die van Zr. Ms. adju danten. Voorts verzekert men, dat de epauletten, die alleen nog door de officieren van bet regiment grenadiers en jagers in groot tenue gedragen worden, zullen vervallen. De hertog van Saksen-Coburg-Gotha heeft den heer Dr. S. N. Dentz Jr., hofdentiste te Amsterdam, den titel van professor ver leend, als erkenning van aan Z. H. verleende gewichtige diensten. Een twintigtal kweekelingen van do te Amsterdam gevestigde militaire geneeskun dige school zullen mede deelnemen aan het eerstvolgend natuurkundig etaats-examen te Leiden. De heer E. J. Van Wisselingh, predikant bij de Herv. gemeente te Haarlemmermeer, heeft voor de beroeping naar Vlissingen be dankt. Zondag-avond te halfnegen is de bliksem geslagen in de Foomsch-Katholieke kerk op de Nieuwstraat te Zutfen en heeft daar een be gin van brand doen ontstaan, dat echter door spoedig het eerst door den broodbakker v. d. L. aangebrachte hulp gebluscht is, eer de vlam naar buiten sloeg en zich verder ver spreidde. De heer Ermerins, emeritus-hoogleeraar aan de Groningsche hoogeschool, is zóo ernstig ongesteld, dat men voor zijn behoud vreest. Het studenten-concert, dat heden zou plaats hebben, heeft dan ook geen voortgang, ter wijl het bal, dat op den 12den dezer maand door de studenten zou worden aangeboden, eveneens om deze reden tot later is uitgesteld. Uit Deventer wordt dd. 27 Eebruari geschreven: De Nederlandsche letterkunde onder ging heden een gevoelig verlies in het overlij den op bijna SOjarigen ouderdom van Dr. Jus tus Hiddes Halbertsma, van 1S221856 leeraar bij de doopsgezinde gemeente te dezer stede, vroeger vier jaar in dezelfde hoedanigheid te Bolsward, en sedert emeritus. Als beoefenaar en grondig kenner onzer vaderlandsche, met name der Friesche en ook der Oostersche en nieuwere letterkunde, stond hij als humaan en degelijk geleerde hoog aangeschreven bij allen, die ware kennis op prijs stellen. Ofschoon zijn borst versierd was met het ridderkruis van de Orde van den JNederlandschen Leeuw eu vele binnen- en buitenlandscbe geleerde genoot schappen er eer in stelden hem onder hunne meest verdienstelijke leden te tellen, stond een voudigheid, als kenmerk van ware grootheid, bij hem steeds op den voorgrond, terwijl zijn gul en rond karakter, ondanks groote eigen aardigheid, hem de algemeene achting in hooge mate deden genieten. Als rechtschapen en ge moedelijk christen, die in stilte zijn milde hand vaak rijkelijk opende, wordt zijn verlies alge meen betreurd. Zoo door hem als door zijne zonen, in de wetenschappelijke wereld hoogst gunstig bekend, zal zijn naam zeker lang in eere blijven. Bij beschikking des ministers van binnenl. zaken van 1 Maart is bepaald, dat de verkie zing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het hoofdkiesdistrict Zuid- horn noodzakelijk geworden door het overlijden van den heer G. Feinders, zal geschieden op "Woensdag 24 Maart a. s., en de herstemming, zoo die noodig is, op Woensdag 7 April daar aanvolgende. Z. M. heeft benoemd: tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw A. F. J. Cramerus, oud-luit.-kol. comm. der schutterij te Batavia; in verband met de opening van Jedo (Tokai) voor den vreemden handel, den Nederl. consul te Kanagawa tevens als zoodanig te Jedo, en F. A. Mees tot vice-consul ter zelfder plaatse op gedaan verzoek eervol ontslag verleendaan Mr. G. Ynn Tienhoven, met ingang van 1°. April 1869, als adj.-comm. bij het departement van justitie, en aan Mr. C. Hartman Busmann, als plaatsverv. kantonr. te Hoogezand. Kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wonende op het eiland Over- flakkee en Goedereede (uitmakende een gedeelte van het hoofdkiesdistrict Zierikzee) hebben zich bij adres tot de Kamer gewend met het ver zoek, dat de gemeenten Sommelsdijk en Mid- delharnis worden gelaten bij het hoofdkiesdis trict Zierikzee en dat district afgescheiden worde gehouden van het hoofdkiesdistrict Goes. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 40% Wind; N. W., des avonds te 8 uren 36% te 10 uren 36°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 40% te 8 uren 43% 's namiddags te 12 uren 44% te 4 uren 40°. Belgie. De Gentsche dagbladen vermelddec onlangs, dat de advocaten Vuylsteke en Declerc^ voor de rechtbank van Dendermonde de verde diging eeniger beschuldigden in de Nederland sche taal hadden voorgedragenzij voegden er bij, dat //tegen het gebruik bij onze rechtbank in zwang" Mr. Bruyneel, die den zetel vaifej openbaar ministerie bekleedde, op de pleitrch- nen dier rechtsgeleerden eveneens in de too* dertaai geantwoord had en zij drukten ten slotta den wensch uit, dat dit goede voorbeeld navol gers mocht vinden. //Welnu, die hoop, zegt de//Gazette van Deo dermonde", werd hier ter stede reeds verwj zenlijkt; voor onze rechtbank van eersten aanle namelijk, pleitte advocaat Odilon Périer devorij week herhaalde malen in het Nederlandsch en C; onlangs nieuwbenoemde subsistuut-procuren des konings, de heer Karei Würth, heeft ni-: alleen telkens in diezelfde taal geantwoord, mai daarenboven zijne conclusiën in het Nederlandse', genomen. Wat onze ambtgenooten in de verhoorzaalt Gent waarnamen, was hier even zichtbaar: i de aanwezigen waren over die erkenning onze: taal tevreden. Op onze beurt zeggen wij da- ook, dat de heeren Würth en Périer - die b seffen dat een Vlaming niet in eene vreemd maar in zijne eigene taal moet beschuldigd e. verdedigd worden, opdat hij wete wat hem te: laste gelegd wordt - den meesten lof verdiener van al wie aan recht en billijkheid hulde brengt. Duitschland. De stoomboot Bienenkorb hee:: dezer dagen Bremerhaven verlaten, ten einii eene ontdekkingsreis in de Noordpoolstrekes te doen. Dr. Petermann, te Gotha, heeft ca- trent het plan van dien tocht eenige bijzonder heden openbaar gemaakt, die op het volgende nederkomen. De Bienenkorb is uitgerust op kosten van den heer Albert Fosenthal, te Bre merhaven, die steeds veel belangstelling in de ontdekkingen in de Poolstreken aan den fa heeft gelegd en die sedert eenigen tijd jaarlijs twee stoombooten ter robben- en walvischvanget uitzendt. Het vaartuig zal in de eerste plaats naar het eiland Jan-Mayen stevenen, ten einde aldaar robben te vangen en vervolgens in het laatst van Juni of het begin van Juli zijn ont dekkingstocht langs de oostkust van Groenland aanvangen. Aan boord bevindt zich de natuur- en sterrenkundige Dr. Dorst, uit Jülich, wiens hoofdtaak zal zijn, de oostkust van Groenland nauwkeurig op te nemen en magnetische e: meteorologische waarnemingen te doen. De Bi: nenkorb is eene schroefstoomboot van 186 lt ten en 65 paardenkracht, stevig gebouwd opzettelijk voor de vaart in de IJszee ingfr richt; zij staat onder het bevel van den kapi tein. Hagens, heeft eene bemanning van 55 koppen, en is voor 8 maanden van levensmid delen voorzien, zoodat zij tot aan het einde van October kan uitblijven. De tocht van de Bienenkorb kan, meent Dr. Petermann, be schouwd worden als de voorlooper van de ei genlijk gezegde tweede Duitsche noordpool-ex- peditie, met welker uitrusting de kapitein Kol- dewey zich tegenwoordig aan den Weser onledig houdt. Pruisen. Het huis van afgevaardigden heeft met bijna algemeene stemmen het wetsontwerp betreflende de met de stad Frankfort gesloten overeenkomst zonder discussie overeenkomstig het voorstel der commissie aangenomen. Oostenrijk. De //Neue Freie Presse" meldt dat de minister van financiën onder gunstige voorwaarden eene geldelijke overeenkomst heeft gesloten met het //Credit Anstalt" en het huis Fotbschild, wegens de concessie voor den Wo- dianer spoorweg. Frankrijk. Den lsten Maart zijn Troploug en De Lamartine overleden. Lamartine was den 21sten October 1790 geboren. Engeland. In de zitting van het Lagerhuis

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2