i\\ 2779. Dinsdag Aü. iö6&/: 2 Maart. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1-6 regels 10.75iedere regel meerf 0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15 LEIDEN, 1 Maart. Aan den staat der hoogere burgerscholen in December 18G8, opgenomen in het Weekblad voor lager- en middelbaar onderwijs, ontleenen wij het volgende Op dat tijdstip waren in werking 15 rijks scholen, 20 gesubsidieerde gemeentescholen en 2 niet-gesubsidieerde gemeentescholen, en wel te 's-Gravenhage en te Kampen. Aan 24 dier scholen had men een vijfjarigen cursusaan 4 een vierjarigen en aan de overige negen een driejarigen cursus. Het getal leeraren bedroeg 460, die aan jaarwedden genoten f 622,510. Het grootste getal leeraren was aan de ge subsidieerde gemeenteschool te Amsterdam, zijnde 18; het kleinste getal, nl. 5, bevond zich aan de gesubsidieerde gemeenteschool te Har- lingen. Het getal leerlingen, die van alle lessen gebruik maakten, was 2337, terwijl nog door 404 slechts enkele lessen werden waargenomen. De school te Amsterdam telde 166, die te 'b Rage 147, die te Groningen 141, die te Rot terdam 124, die te Haarlem 121, die te Utrecht 117, die te Maastricht 107, die te Delft 104 en die te Leiden 101 leerlingen. De rijksschool te Zalt-Bommel werd door het minste getal leerlingen en wel door 30 bezocht. Het bedrag der jaarwedden was het hoogst aan de gesubsid. gemeenteschool te Amsterdam, waar het voor 18 leeraren f 31,300 bedroeg, het minst aan de gesubsid. gemeenteschool te Venlo, waar 6 leeraren f 1600 als jaarwedden genoten. De gesubsidieerde gemeenteschool voor vijf jarigen cursus te Rotterdam werd bezocht door 42 leerlingen 1ste klasse, 35 leerlingen 2de 'klasse, 26 leerlingen 3de klasse, 10 leerlingen 4de klasse en 11 leerlingen 5de klasse; totaal 124 leerlingen. Het getal leeraren bedroeg 16, het bedrag hunner jaarwedden f 30,700. Bij de Alg. Synodale Commissie is ingekomen een besluit van het Algemeen College van toe zicht op het beheer der goederen van de Her vormde gemeenten, dd. 18 Februari jl., waarbij dat Alg. College eerstelijk, met het oog op het Kon. besluit van 3 Febr. 1869, n°. 14, de ter- mijnen, gesteld bij zijn besluit van 12 Oct. 1868, verlengt, en voorts de aandacht der betrokken kerkelijke administratiën, - voor zoover in bare gemeenten nog geene verkiezing van nota belen door stemgerechtigden plaats had, - met aandrang daarop vestigt, dat het, ten einde bepaaldelijk haar niet te versteken van de ge legenheid om tot de afvaardiging voor de pro vinciale kiesvergaderingen mede te werken, dienstig is te achten, dat in ieder geval de ver kiezing van notabelen en daarna die van kerk voogden door dezen zoodra mogelijk plaats hebbe, en dat alzoo met de bevordering hier van, bij den nu nader daarvoor gegunden ter mijn, niet worde getoefd tot kort vóór den af loop van dien termijn. Uit den Haag schrijft men aan de Midd. Courant: //Gij zult u herinneren dat, bij de behandeling door de Tweede Kamer van de begrooting voor 1869, op het artikel van het hoofdstukbinnenlandsche zaken, waarbij, in plaats van het vroeger subsidie aan de Konink lijke Academie van Beeldende Kunsten te Am sterdam, eene som was uitgetrokken tot be zoldiging van kunstenaars, in wier werkplaatsen jongelieden hunne artistieke opleiding zouden ontvangen, door den heer De Bruyn Kops een amendement werd voorgesteld, dat door den minister is overgenomen. Uit de gewisselde stuk ken was gebleken en door de discussie werd be vestigd, dat de meerderheid niet veel zin had om tot het opheffen der Academie mede te wer ken en vooral niet in hetgeen de minister daar voor in de plaats wilde stellen. Door de aanne ming van het amendement nu bleef de quaestie ongeprejudicieerd en werd den heer Fock gele genheid gelaten om nog eens op de vroegere plannen tot reorganisatie der genoemde instel ling terug te komen. Als ik goed ben ingelicht, heeft de minister van die gelegenheid gebruik gemaakt en moet er dezer dagen van zijn de partement een wetsontwerp ter overweging aan den raad van state zijn gezonden, waarbij de inrichting der Academie van Beeldende Kunsten op nieuwe en vaste grondslagen wordt gere geld. Bijzonderheden kan ik u niet mededeelen, omdat ik ze niet ken, maar toch meen ik te weten, dat volgens de nieuwe regeling deLAca demie het bepaalde karakter eener hoogere school voor kunstonderricht zou verkrijgen, zoodat er geen elementair teekenonderwijs ge geven, maar daarentegen aan beeldende-kun- stenaars, of aan hen, die zich op het geven van elementair kunstonderwijs willen toeleggen, de gelegenheid zou geopend worden tot hoogere vorming, theoretisch zoowel als practisch. Niet alleen in het belang der kunst, maar ook in dat der algemeene beschaving, wensch ik van harte, dat deze zaak op eene het vader land en zijn alouden kunstroem waardige wijze moge geregeld worden." goederen kan deze gelegenheid de meest ge schikte worden geacht. De minister van justitie houdt zich, naar men verneemt, bezig met de samenstelling van een wetsontwerp, waarbij de toestand der Ne- derlandsche naamlooze vennootschappen zal wor den geregeld. Dit ontwerp zal spoedig bij de Kamer worden ingediend. De Fransche mail uit Java is den 2Gsten Februari te Suez en de mail van Bombay op dien dag te Marseille aangekomen. Ds. J. H. Maronier, predikant bij de Re- monstrantsche gemeente alhier, is naar Utrecht beroepen. Omtrent de aanstaande tentoonstelling van tuinbouw te St.-Petersburg verneemt men, dat de groote Russische spoorweg-maatschappij eene reductie van 50°/0 van haar tarief zal toestaan t aan allen, die deelnemen aan de tentoonstelling, en dat er onderhandelingen met de Duitsche j en Fransche spoorwegmaatschappijen gaande zijn, om ook van dezen vermindering van het per- sonentarief te verkrijgen. Voor de naar de ten toonstelling uit België bestemde planten en andere voorwerpen, zal gelegenheid zijn ter ver zending met eene stoomboot, die den lsten of 2den Mei van Antwerpen zal vertrekken, en ten dien einde zijn aannemelijke voorwaarden gesteld, door de agenten Alex Smijers Co. aldaar. Ook voor de uit Nederland te zenden Directeuren der te Rotterdam geves tigde //Zuid-Hollandsche Maatschappij tot red ding van schipbreukelingen" hebben de volgende belooningen toegekend De groote zilveren medaille aan A. Beek, voerende het Deensche schoonerschip //Haabet", voor de redding der equipage van het Neder- landsche kofschip //Vertrouwen", kapitein A. L. Koops, den 26sten October 1868 in de Noordzee in zinkenden staat verlaten. De groote zilveren medaille aan W. Brock- hulsbv, voerende het Engelsche sloepschip //Robecq", van Londen, voor do redding der equipage van het Nederlandsche kofschip //Elsje", kapitein K. A. Tap, uit 6 man bestaande, be nevens des kapiteins vrouw en 3 kinderen, op den 25sten October 1868 bij Vlieland in on- tramponneerden toestand verlaten. De zilveren medaille aan de loodsschippers J. Van der Ham, H. Van Eyk en A. Van der Reyden, van de loodsbooten n°. 1, n°. 2 en n°. 4 van de Maas en Goedereede, en de groote bronzen medaille aan hunne manschappen M. Cordia, J. Van Hollaar, A. De Voogd, A. De Quant, C. Fol, J. Verschoor, J. Hollaar, A. Van der Ham, J. Cordia, P. Regoort, H. Hol laar en \V. Schurk, voor de redding in den nacht van 6 op 7 December 1868 der equipage van het Nederlandsche hoekerschip //Voorwaarts'', kapitein Van Leiningen, benevens deu daar aan boord zijnden zeeloods. Dit schip was door het zware stormweder bij het binnenkomen van Hellevoetsluis op Scheelhoek gestrand. De zilveren medaille aan Willem Van den Berg, schipper van Vianen; de groote bronzen medaille aan zijne drie zonen Dingenus, Jan en Gerard Van den Berg, en eene gratificatie van vijf gulden aan Pieter De Witte en Ste ven Van Eltevoort, voor de redding der opva renden van het aakscbip //Carolina", schipper Weerpas, te zamen 8 personen. Dit schip was in den storm van 27 December bij Stavenisse van zijne ankers geslagen en op dwars in den weg gestrand. De groote zilveren medaille aan M. Strijbos, voerende bet Vlaardingsche hoekerschip //Een- dragt", voor de redding op den lSden Januari in de Noordzee der equipage van het in zin kenden staat verkeerende Zweedsche brikschip //John", kapitein J. Swenson, uit 7 man be staande, en eene gratificatie van f 30 aan 3

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1