In de Maandag gehouden zitting der Cortes heeft de heer Rivero verklaard, dat de Cortes de finitief zijn geconstitueerd. Figueras bestreed de aanneming van het reglement van 1854, daar de omstandigheden niet dezelfde zijn. In zijne con clusie herinnerde hij, dat die dag de verjaardag is van de optreding van Washington, die de kroon heeft geweigerd, omdat de monarchie onbestaan baar is met de vrijheid. De Cortes namen met eenparige stemmen het reglement van 1854 aan, totdat eene permanente commissie zal zijn be noemd, welke een nieuw reglement zal ontwer pen. Ook is aangenomen het voorstel tot af schaffing van den eed. Het voorloopig bestuur heeft zijne functiën nedergelegdterwijl Serrano een beroep op eendracht deed, en de Kamer aan spoort om hare werkzaamheden met spoed voort te zetten wegens het gevaar dat eene crisis zou kunnen ontstaan. Hij werd levendig toegejuicht. Prim zeide dat hij het steeds met Serrano eens is geweest. Zij hebben te zamen de omwenteling voorbereid en de eeuwenoude dynastie omver geworpen, welke nimmer, neen nimmer, zal te- rugkeeren. Zij die meenden dat hij geneigd was om tot het herstel der dynastie mede te wer ken, uit eerzucht om regent te worden gedurende de minderjarigheid van den prins van Asturië, vergisten zich, of kenden hem niet. Hij verlangt niets voor zich maar zal, gelijk hij tot nu toe heeft gedaan, zijne belangen en zijn leven wij den aan de zegepraal der vrijheid. Hij maande in warme bewoordingen de afgevaardigden aan, om moedig voort te treden op de revolution- naire baan. Topete gaf inlichtingen omtrent de redenen van zijn gedrag op 17 September jl. Zijne rede werd zeer toegejuicht. Een voor stel door de heeren Rios Rozas, Becerra, Alloa, Martos en andereu ingediend, strekte om het voorloopig bewind dank te betuigen en Serrano te belasten met de samenstelling van een nieuw kabinet. Castelar stelde voor te verklaren, dat over dit voorstel niet beraadslaagd behoorde te worden. De Cortes hebben Dinsdag met 171 tegen 37 stemmen dit voorstel, in overweging genomen om aan het gouvernement een votum van dank uit te brengen en Serrano te belasten met het vormen van een kabinet. Er zijn verontrustende geruchten in omloop gebracht omtrent onlusten te San-Fernando en Carraera bij Cadii. Zij zijn echter ongegrond. Fernando van Portugal heeft alle geruch ten omtrent zijne candidatuur tot den Spaan- schen troon tegengesproken. Amerika. De president heeft zijn veto uit gesproken over het ontwerp tot verhooging der rechten op koper. De republikeinsche leden van den Sonaat hebben in eene gehouden vergadering besloten het wetsontwerp betreffende de onafzetbaarheid der ambtenaren niet in behandeling te nemen vóór de aanstaande zitting van het Congres. GEMENGDE BERICHTEN. De geestelijke Morris klaagt in de Engelsche bladen over de menigvuldige verwoestingen, die door de kustvogels van Groot-Brittanje en Ierland aangericht worden. Dikwijls neemt men de ouden uit het nest en laat de hulpelooze jongen bij honderden omkomen. Aan de kust van het graafschap Pembroke geschiedt dit op groote schaal. Alleen in het district Ramsei worden elke week ongeveer 1500 vogels gedood, waarvoor Londensche handelaars 12 stuivers per stuk betalen en voor de eieren naar even redigheid. Op het eiland Man (Iersche Zee) heelt de plaatselijke autoriteit een dergelijken moedwil door eene belasting moeten beperken. In dit bericht wordt van de onmetelijke ver delging van vogels in het binnenland niet eens gesproken. Daar beroemde zich toch eene vrouw, eene landeigenares in Kent, in éene maand 18,000 vogels, zangers en geen-zangers, met ver giftigd koren, een zeer gevraagd handelsartikel in Engeland, gedood te hebben, een feit dat in het Lagerhuis met ergernis vernomen werd. Drie heeren zijn met velocipedes van Londen naar Brighton gereden, hetgeen een afstand is van zes uren per spoortrein. Zij ver trokken des morgens van Trafalgar-Square en legden 8 Engelsche mijlen in het uur af. De heer Mayall won den wedren en kwam te Brigh ton nog bij tijds aan om te dineeren en naar een concert te gaan. Het laatste gedeelte van den weg, dat eenigszins dalende is, legde hij af in 4 minuten per Engelsche mijl. Men schrijft uit St.-Petersburg, dat de //febris Pattica" of Patti-koorts aldaar meer epidemisch wordt en in hevigheid toeneemt. De aangetaste lijders slaan tot waanzin over, en verscheidene van die enthousiasten hebben 800 roebels voor een loge en 150 roebels voor een zitplaats op den twaalfden rang betaaldEen concert, waarop de diva niet meer dan éen cavatine zou zingen, was pas aangekondigd of al de biljetten waren genomen en 7000 roebels was de opbrengst. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. De heer Van Houten legt den bij de Grond wet gevorderden ambtseed af en neemt vervol gens fitting. De voorzitter deelt mede dat van den heer Van Kuyk is ingekomen een voorstel tot wij ziging van de artikelen 45 en 48 van de wet van 28 Juni 1854, tot regeling van het arm bestuur, vergezeld van eene memorie van toe lichting. De heer Van Kuyk legt kortelijk de rede nen bloot, die hem toe dit voorstel aanleiding hebben gegeven. Het stuk zal worden gedrukt, rondgedeeld en naar de afdeelingen der Kamers verzonden. Aan de orde van den dag is de voortzetting der beraadslagingen over het wetsontwerp op het begraven van lijken, begraafplaatsen en begrafenisrechten". De discussie wordt hervat over het amende ment van de heer Kalff op artikel 4, waar over gisteren de stemmen staakten. Dit strekt om te bepalen dat de ambtenaar van den bur gerlijken stand het verlof tot begraven niet afgeeft, zonder de verklaring van den genees kundige te ontvangen. Daarover voerden het woord de heeren Cor- nelis, Kerstens, Van der Does, Godefroi, Kem per en Kalff, waarna het amendement met 29 tegen 26 stemmen werd verworpen en het oor spronkelijke artikel 4, zoomede art. 5, waarin het amendement bij aanneming had moeten gevoegd worden, werden aangenomen. De overige artikelen, loopende tot en met art. 12, die nog in het eerste gedeelte der zit ting werden goedgekeurd, gaven meerendeels tot aanmerkingen op de redactie en enkele min ingrijpende wijzigingen aanleiding. Hiermede was 1 (het begraven van lijken) afgehandeld en werd overgegaan tot 2 (van de begraafplaatsen). Art 13 behelst dat elke gemeente ten minste éene algemeene begraafplaats heeft en dat ten behoeve van twee of meer gemeenten echter eene gezamenlijke begraafplaats kan worden in gericht. De heeren Westerhoff, Wijbenga en Van Beyma ontwikkelden daartegen groote bezwaren. De tweede genoemde stelde als amendement voor om aan het slot van het artikel te voe gen dat Ged. Staten op verzoek van den ge meenteraad tijdelijk ontheffing kunnen verlee- nen van de verplichting in dit artikel genoemd. De laatstgenoemde om het 1ste lid van het artikel te lezen//In elke gemeente kunnen algemeene en bijzondere begraafplaatsen wor- den aangelegd." De heer Van Blom ondersteunde met klem het eerste amendement; het andere stoort z. i. de economie van de wet. De heer Bichon deelt de beschouwingen van den vorigen spreker. De heer Heemskerk vraagt den voorsteller van het eerste amendement, of dit niet in strijd is met de gemeentewet. De heer Heydenrijck geeft in bedenking dit aldus te wijzigen: //Van dit voorschrift kan door ons, Ged. Staten gehoord, tijdelijke on- heffing worden verleend." De heer Gefken vereenigt zich daarmede. De heer Van Beyma trekt zijn aanvankelijk voorgesteld amendement in, maar vervangt dit door het volgendeaan het 1ste lid van art. 13 toe te voegen: //tenzij er in de gemeente door een of meer kerkelijke of bijzondere be graafplaatsen in de behoefte voorzien wordt."" De heer "Wijbenga beweert dat de vraag van den heer Heemskerk op zijn amendement van geen invloed kan zijn. Hij kon overigens niet goedvinden zijn voorstel in den zin van den heer Heydenrijck te wijzigen. De heer Heydenrijck stelt nu zijne in over weging gegeven wijziging als amendement voor. De heer De Bosch Kemper kan zich het best vereenigeD met het amendement van den heer Van Beyma. De heer Van Delden gelooft dat het amen dement-Wij benga preferent is boven dat van den heer Heydenrijck. De minister van binnenlandsche zaken vindt geen van de amendementen aannemelijk; het zou in strijd zijn met het hoofdbeginsel van de wet, wanneer men een van de amendementen aannam. Na eene korte woordenwisseling geheel gewijd aan dupliek, worden de amendementen in stem ming gebracht. De uitslag der stemming is, dat de amende menten van den heer Van Beyma en Wijbenga worden verworpen respectievelijk met 44 tegen 11 en met 39 tegen 18 stemmen, terwijl dat van den heer Heydenrijck werd aangenomen met 35 tegen 20 stemmen. Art. 13 werd vervolgens zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De beraadslagingen over art. 14 zijn aange vangen, en zullen morgen worden voortgezet. ADVERTENT1EN. Al die iets te vorderen hebben van den heer E. F. DU TOIT, gelieven hunne rekeningen in te leveren voor den 1 sten Maart a. s. POOCIË. Na het eindigen van de voorstelling in den Schouwburg, op den 28sten Januarij jl., is op een stoel in de Loge, linkerzijde boven de Heeren-Loge van HH. Commissarissen, blijven staan een Tooneelkijker van zwart Ebben hout, tevens Reis-Verrekijker. De vinder wordt beleefd verzocht dezelve terug te brengen aan het Bureau van Policie alhier. De Eerste Commissaris van Policie, VINK. Leiden, 20 Februarij 1869. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van DELFT zijn voornemens op Donderdag 4 Maart 1869, des middags ten 12 ure, in het Raadhuis, bij openbare inschrijving aan te besteden: Het Dioogcn en onderhouden van liet Trehpad langs de JLeidsclie Vliet, beginnende bij den aanslag aan den Leydscliendani en strekkende tot de voormalige Knipbrug, voor den tijd van ongeveer ft jaren, aanvang ne mende op den dag der gunning en eindigende den laatsten Maart 1374. Bestek en Voorwaarden zijn tegen betaling, op franco aanvrage, te verkrijgen aan de Ge meente-Secretarie te Delftterwijl verdere infor- matiën gegeven worden door den Gemeente-, Architect aldaar.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3