BUITENLAND. TER OVERNAME de boogat belangrijke rede, die hij gehouden had, en namens de maatschappij sprak Prof. E. Fruin hem den bijzonderen dank uit voor de gelegenheid die hij de aanwezigen had gege ven, om bekend te worden met zoovele bijzon derheden, als hij uit den rijken schat zijner kennis had medegedeeld. Na eenige minuten pauze werd er gelegen heid tot vrije discussie over bet gesprokene gegeven. De eerste spreker, die zijne hooge ingeno menheid met de gehouden rede betuigde, was Mr. H. A. Des Amorie van der Hoeven: hij beaamde, op grond zijner veeljarige ondervinding, geheel wat over het karakter van den Javaan en zijne vatbaarheid tot ontwikkeling door den hoog leeraar was gezegd. Hij verklaarde nog bijzon der, hoe geheel onwaar de verklaring van den vroegeren resident van Japara was, en hoe de Javanen onder eene verstandige en humane behandeling volstrekt niet lui, onverschillig of dom waren. Maar het waren juist de onver standige, bekrompene ambtenaren, die dergelijke klachten over de onder hen gestelde Javanen deden hooren. En wat de vermeerdering van ketjoe-partijen en rooverijen betrof, dat was minder juistdeze waren in de laatste jaren niet toegenomen, en de veiligheid, die in geen land der wereld zoo groot was als op Java, was in de laatste jaren verbeterd. Een der sprekers deed nog de vraag, in hoe verre wij, bij het brengen van beschaving op Java, rekening behooren te houden met het Mohamedanisme, dat nog niet lang geleden van een ander spreekgestoelte in onze stad, als eene belemmering voor alle ontwikkeling was aan gewezen. Hierop antwoordde Prof. Yeth, dat wel de Islam een groot struikelblok voor ons was, dat echter zijn gezag tot nu toe bij de gewone Javanen nog zeer gering was. De hoogleeraar ontveinsde zich echter niet de bezwaren, die het aantal Meccagangers en het toenemende fanatisme voor ons gezag zou opleveren, te meer daar onze regeering zich hieraan zoo weinig gelegen laat liggen, dat zij juist de uitbreiding van den Islam in de hand werkt. Na nog eenige andere opmerkingen werd deze zoo belangrijke vergadering gesloten, en wij spreken zeker de overtuiging van velen der aanwezigen uit, wanneer wij zeggen, dat de Maatschappij: //Tot nut van den Javaan" zich door dergelijke voordrachten geheel haren naam waardig toont. Moge deze vergadering nog door meerdere gevolgd worden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 165 tot 186 volwassen personen en van 85 tot 117 kinderen. In een vorig nummer vestigden wij de aan dacht onzer lezers op de aangekondigde leening van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, waartoe de inschrijving is opengesteld op 15 dezer. Sedert dien korten tijd is er naar wij ver nemen reeds voor eene belangrijke som deel genomen, namelijk voor ongeveer 300,000 aan voelen, dus voor nagenoeg van het gevraagde bedrag. Gaarne vestigen wij daarom nogmaals de al- gemeene aandacht op d6ze zaak. Het wenschelijke van het behoud eener stich ting als het Paleis voor Volksvlijt te doen uit komen, zal wel overbodig zijn na al hetgeen reeds daaromtrent in het breede is aangetoond; evenmin behoeven we in eene herhaling te treden aangaande de zoo eigenaardige en zoo goede kansen aanbiedende inrichting dezer leening. Immers de aanvankelijk reeds zoo ruime in schrijving heeft voldoende blijk gegeven, dat men een en ander naar waarde weet te schaty ten. Voorzeker zal dan ook deze korte berinne ring voldoende zijn om nog vele belangstellen den te bewegen, het hunne tot het welslagen eener zoo goede zaak bij te dragen. Het Staatsblad N°. 24 bevat een Kon. besluit van 19 Februari 1869, waarbij - ter vervanging van het koninklijk besluit van den 31sten Mei 1833, en tevens ter toepassing van het daarin nedergelegd algemeen beginsel - bepaald wordt dat 1°. voor hen, die deelgenomen hebben aan belangrijke krijgsbedrijven, door den koning aan 1 te wijzen, een Eereteeken wordt ingesteld2°. dat dit Eereteeken bestaat uit een kruis van Eerlijnsch zilver met vier armen, op welks voor zijde 's Eonings beeltenis voorkomt, omgeven van een jarretière waarop de woorden: //voor krijgsverrichtingen" te midden van een krans van eiken loof, dragende elk der vier armen van het kruis eene W. Het kruis wordt gedra gen aan een lint met drie verticale strepen, waarvan de middelste groen en de beide zijstre- peu Oranje. Over het lint wordt een gesp ge dragen, waarop de naam en het jaartal van het krijgsbedrijf, waarvoor het Eereteeken wordt uitgereikt, vermeld staan. Hij, die meer dan een krijgsbedrijf heeft bijgewoond, waarvoor het Eereteeken wordt uitgereikt, draagt de verschil lende gespen, de namen en de jaartallen der krijgsbedrijven bevattende, aan het lint boven elkander. Als krijgsbedrijven, sub 1°. bedoeld, worden voorshands aangewezen de expeditiënin 1846, 1848 of 1849 naar Baliin 1850 tot 1854 naar Borneo's Westkust; in 1859 naar Boni; en in 1859 tot 1863 naar de zuidoostkust van Borneo. Z. M. heeft benoemd tot ridder van de orde der Eikenkroon, de heeren J. W. Van Borselen, kunstschilder te 's-Hage, en Mr. J. T. Van Coeverden, kantonrechter te Doetin- chem. Z. M. heeft verleend bij gunstige uitzonde ring en zonder eenige gevolgtrekking voor an deren, den rang van majoor aan de na te mel den gepensioneerde officieren, als: de kapits. F. T. Wenniger, J. J. Langguth, V. Van Halm, K. H. Glimmerveen, G. H. Schmidt en M. T. Elout, den kapit.-kwartierm. F. J. Ten Eaa, benevens den kapit.-administr. van kleeding en wapening A. C. E. Eochell. De Thermometer van Fahrenheit] teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uren 45°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 36°. Zaterdag 's morgens te 5 uren 30°, Z. O., te 8 uren 32°, 's namiddags te 12 uren 53°, Z. W., te 4 uren 43°. Belgie. Heden (Zaterdag) komt het ontwerp van wet betreffende het overdragen van spoor wegen, in den senaat aan de orde. Het uitge bracht rapport,' concludeerende tot aanneming, werd goedgekeurd met 4 stemmen, terwijl 3 leden zich van de stemming onthielden. Frankrijk. De //Constitutionnel" geeft het vertrouwen in de wijsheid van koning Leopold en van het Belgische volk, alsmede de hoop te kennen, dat de zaak van de spoorweg-con cessie niet eene wending zal nemen, die de bezorgdheid welke ontstaan is, zou kunnen wettigen. Volgens de //Gaulois" heeft Griekenland in zijn antwoord van adhaesie aan de confe rentie verklaard, dat het zich aan den wil der mogendheden onderwerpt, daar het in de on mogelijkheid is haar wederstand te bieden doch het behoudt zich voor om, gelijk vroeger, de Christenen in Turkije te beschermen en ziet ook niet af van de billijke rechten, om zijn gebied uit te breiden overeenkomstig de geo- graphische en staatkundige behoeften des lands. Spanje. De moordaanslag tegen Prim, waar van de telegraaf ons het bericht zond, wordt thans als iets geheel denkbeeldigs voorgesteld. Naar men schrijft, zou Prim, toen hij zich na de opening van de Cortes naar het plechtige Te-Deum in de Atocha-kerk begaf, door een be delaar op straat zijn aangesproken om een aal- moes. Prim verstond hem niet en vervolg zijn wegmaar 's avonds werd hij zoo altko* luidt het bericht - door verscheidene person geluk gewenscht met het behoud van zijn levea. Hij nu wist niets van het gevaar, waarin Lij verkeerd hadwant de man - was ook in werke lijkheid niets anders geweest dan een bedelaar, die een aanval deed op de bekende mildheid van', den generaal. Eusland. Volgens berichten van een Eus- sisch agentschap wil Turkije het geschil me! Perzië over de grensscheiding in //statu quo' laten totdat de diplomatieke onderhandelingen daarover geëindigd zullen zijn, en alzoo nie! gedoogen, dat Perzië op het betwiste grondge bied vestingwerken opricht. Griekenland. De keizer van Eusland heef! aan koning George getelegrapheerd, om kec geluk te wenschen met zijne toetreding tot di verklaring der conferentie. STATEN-GENEKAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. De heer Mirandolle is na eedsaflegging toe-I gelaten. Aan de orde van den dag is de voortzetting der discussie over het wetsontwerp tot afschut fing van de artt. 884 en 957 burg. wetb., b trekkelijk het daarbij verbonden of belemmer! erfrecht van vreemdelingen ingeval van niet reciprociteit in het vreemde land. Het geheele eerste deel der zitting is besteel aan de behandeling van twee amendementen: 1' van den heer Heemskerk Az. en 2° van den heer Van der Linden, beiden hierin overeet' komende dat zij niet willen bloote afschaf^ zonder eenige waarborgen voor de rechten de: Nederlanders, die in een vreemd land erfeuu erlangen of met een vreemdeling deelen in eet* nalatenschap. Verschillende leden en ook de minister vat justitie hebben daarover het woord gevoerd; de laatste, hoewel het beginsel deelende, koe evenwel de toepasselijkheid en den vorm niet aanprijzen. Ten slotte is het amendement vss de verste strekking, dat van den heer Heem.1 kerk Az., aangenomen met 29 tegen 26 ster men en daarna het geheele ontwerp met i tegen 8. Daarna is aan de orde het wetsontwerp tol verkorting der termijnen van dagvaarding io het wetboek van burgerlijke rechtsvordering gesteld, in verband met de meer versnelde middelen van communicatie. Na velerlei discussie werd zoowel een amen dement van den heer Pijnappel als art. 1 van het ontwerp verworpen, waarna de discussie gestaakt* werd. Maandag zullen eerst de nog aan de orde zijnde ontwerpen worden behan deld en daarna de wet op de begraafplaatsen ADVEHTENT1EIN. Heden ochtend overleed onze jongste lieve ling ADEIANUS, slechts negen maanden oud, J. L. CEEYGHTON. J. CEEYGHTON - Jongmans Leiden, 18 Februari 1869. worden g evraagd VIJ3R aandeelen Leid- sche Broodfabriek. Offerten franco ten kan tore van de Heeren SCHLETTE FELIÏ) alhier.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2